Touha nebo potřeba nového mlýnku může být různé povahy. Už Vás nebaví, že Váš starý mlýnek nemele tak dobře a nejde u něj nastavit požadovaná hrubost mletí např. do French pressu nebo Moka konvičky či do Aeropressu, kdy si obzvláště můžete vyhrát s hrubostí mletí a tím ovlivnit výslednou chuť nápoje? Chcete zlepšit chuť svého domácího espressa a mít nad ním větší kontrolu? Pokud jste odpověděli alespoň na jednu z otázek kladně, zcela jistě potřebujete do své domácnosti nový mlýnek. V tomto článku se dozvíte více o elektrických typech.

Pokud si čtete tyto řádky, pravděpodobně už vás nebaví točit kličkou u vašeho starého ručního mlýnku. Elektrický mlýnek má oproti manuálnímu hned několik výhod. Ta hlavní je zjevná – elektrický mlýnek výrazným způsobem šetří váš čas. Mezitím co za vás mlýnek mele kávu, se můžete jít klidně osprchovat. Elektrický mlýnek navíc nabízí několik pokročilých i praktických funkcí navíc. Aby mlýnek dlouho sloužil a nezruinoval váš rozpočet, je dobré se při jeho výběru vydat zlatou střední cestou.

 

Mechanismus elektrického mlýnku na kávu je stejný jako u ručního, liší se pouze formou pohonu. Můžete si vybrat ze dvou nejužívanějších principů mletí, které vám v dnešním článku postupně představíme. Jsou to mlýnky s mlecími kameny a nožové mlýnky. Co tyto dvě varianty spojuje je jejich vzhled. Dnešní elektrické mlýnky se rozhodně nepodobají starým dobrým  “kafemlejnkům”. Nemusí mít díky elektrickému pohonu kličku a jsou většinou vyrobeny z méně tradičních materiálů využívaných na ruční mlýnky, jako je sklo, plast nebo nerezová ocel či exotické dřeviny.

 

MLÝNKY S MLECÍMI KAMENY

Na mlýnky s mlecími kameny se podíváme o něco detailněji. Je to nejčastější tradiční varianta mlecího mechanismu u mlýnků obecně, kdy spodní mlecí kámen je statický a druhý se nad ním otáčí. Mezi nimi se drtí zrnka kávy. U elektrických se liší od těch nožových nesrovnatelně kvalitnějším namletím a samozřejmě vyšší cenou. Mlecí kameny mohou být kónického nebo plochého tvaru. 

 

Co se týče použitého materiálu mohou být buď ocelové, které vynikají svojí dlouhou životností a používají se u profesionálních mlýnků nebo keramické. U nich je zase předností, že při jejich používání nevzniká tolik tepla a nezkresluje se chuť namleté kávy. U těchto mlýnků je nevýhodou náročnější údržba.

 

V těžko dostupných místech mohou zbytky oleje z mletí kávových zrn nebo kousky namleté kávy udělat pořádnou neplechu. Mohou začít plesnivět a negativně ovlivnit chuť namleté kávy. Proto radíme mlýnek čistit nejlépe po každém pátém mletí nebo (pokud ho tak často nebudete využívat) jednou za týden. 

Cena mlýnků s mlecími kameny, jak už jsme zmínili, je díky vylepšenému mechanismu, použitým materiálům i dokonalejším funkcím vyšší než u nožových, pohybuje se zhruba od 1000 Kč do desítek tisíc korun. V horní cenové relaci  se jedná o profesionální velké mlýnky do restauratérských provozů.

Některé zajímavé mlýnky cenou, vzhledem i přidanými funkcemi nabízíme také na našem e-shopu.

Komentář k obrázkům. Zde 4 obrázky vedle sebe na proložení textu a oživení článku..

MLÝNKY NOŽOVÉ “TŘÍŠTIVÉ”

U levnějších variant se využívají k mletí tříštivé nože, takovým mlýnkům se říká “nožové”. Nože rotují vysokou rychlostí a za krátkou chvíli doslova nasekají vhozená kávová zrna. Vlivem vysokorychlostní rotace se materiál zahřívá a může dojít i k přepálení dávky. Velice často také dochází k nerovnoměrnému namletí zrn, kvůli nízké variabilitě nastavení hrubosti mletí. Nastavuje se většinou pomocí páčky na příslušné stupnici. 

 

Na druhou stranu jsou tyto mlýnky “držáci”. Mají poměrně dlouhou životnost, nejsou vůbec náročné na údržbu a namelete, tedy spíše nasekáte s nimi i jiné plody než kávová zrna, např. ořechy, mák nebo čerstvé bylinky. 

 

Takže pokud opravdu nejste nijak náročný zákazník a máte rádi široké využití spotřebičů tyto nožové mlýnky nebo spíš “sekáčky” pořídíte opravdu již od pár stovek do 1000 Kč. Ovšem základem dobré kávy je káva namletá nikoli nasekaná.

 

VYUŽITÍ

Když připravujete denně více kávových nápojů pro více osob (vaše denní zpracování se pohybuje okolo 60 až 70 g), nejspíše sáhnete po jednom z elektrických mlýnků s mlecími kameny.

 

Elektrický mlýnek se hodí všude tam, kde nechcete přijít o perfektně připravenou kávu, jejíž první krok spočívá právě v bezchybném namletí. Díky elektrickému mlýnku navíc ušetříte čas. Firmy nebo velké rodiny tohoto pomocníka určitě ocení.

Norský elektrický mlýnek Wilfa Svart WSCG 2

Ti, kteří si chtějí kávový rituál užít od začátku až do konce a nelitují stráveného času nad přípravou zůstanou určitě věrní tradičnímu “kafemlýnku”. Ruční mlýnek se vám bude hodit domácnosti, do kanceláře nebo na cesty. Přečtěte si náš článek Jak vybrat ruční mlýnek.

Bestseller mezi ručními mlýnky Rhinoware Ceramill
Profík mezi mlýnky Hario Skerton Pro

Potřebuje poradit? Poradíme vám.

  Mrkněte na naše další články.

  Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 15 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  88 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 990 Kč
  Autor : Zdenek Mareček
  Jako hlavní pražič se na mě můžete obrátit se zpětnou vazbou na kávu.
  Napsáno: 7.5.2020

  O nás

  Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu