3 kroky, jak připravit nejlepší kávu

Víte, jak si profesionální baristi připravují kávu doma? Potřebují tři věci – kvalitní zrnka, mlýnek na kávu a aeropress. Zkuste to také a za 5 minut máte hotovo. Ta vůně mletých zrnek se nedá srovnat s ničím, co jste doteď doma považovali za kávu.

Sepsali jsme pro Vás jednoduchý návod, jak vybrat zrnka kávy tak, aby vám káva opravdu chutnala. Také se zaměříme, proč si zrnka namlít až doma, a přidáme návod krok za krokem, jak připravit kávu aeropressem  – buď jako espresso, nebo jako americano. Tento několikaminutový rituál Vás bude bavit mnohem víc, než jen zmáčknutí jednoho tlačítka na kávovaru.

Proč doporučujeme zrovna aeropress?

  • Je to ta nejlepší metoda, jak doma připravit kávu jako profesionál. Z jednoho druhu zrnek dostanete neuvěřitelnou škálu chutí a intenzitu kávového nápoje.
  • Vy rozhodujete o hrubosti, kvalitě a stáří kávy (nikoliv předem připravené kapsle, kde nemáte záruku, kdy byla káva pražena, umleta nebo odkud pochází).
  • S aeropressem se naučí pracovat začátečníci, ale užijí si ho zejména kávoví znalci a experimentátoři.
  • Nepotřebujete velký kávovar na kuchyňské lince. Aeropress schováte do poličky.
  • Je plastový, takže i lehký a odolný.
  • Vejde do kabelky, tašky nebo kufru, takže ho můžete brát všude s sebou. Nejspíš máte také zkušenosti, že Vám na služební cestě ne vždy nachystají kvalitní a správně připravenou kávu. Aeropress také oceníte, až pojedete na návštěvu (kde ještě stále pijí turka nebo kávu z kapslového kávovaru).
  • Celá příprava je návykový rituál, provoněný vůní mleté kávy. Takový nápoj si pak vychutnáte mnohem plněji.

1. Vybíráme kávu

Při výběru kávy obvykle narazíte na klasické dilema – Arabica, nebo Robusta? Rozdíl poznáte okamžitě. Robusta je méně kvalitní, obsahuje více kofeinu a stojí méně. Naopak výběrová káva obsahuje 100% Arabiku, kterou jednoznačně doporučujeme.

Pohlídejte si také datum pražení, káva chutná nejlépe 3 až 10 dní od pražení a nezapomeňte na původ kávy. „U nás v Lázeňské kávě vždy víme, zda zrnka pocházejí z jedné sklizně či z jedné farmy. Dopátrat se dají i detaily, včetně toho, kolik má farmář dětí nebo jaké bylo v období sklizně počasí,“ usmívá se jeden ze zakladatelů Lukáš Tobolák.

Jak zjistit, co vám chutná?

Káva se pěstuje ve spoustě koutů světa a z každého chutná jinak. Podobně jako u degustace vína také i při pití různých druhů kávy se tříbí vaše chuťové buňky. Časem opravdu dokážete rozpoznat, odkud která káva pochází, jen podle vůně, barvy nebo chuti.

Zpočátku sáhněte po jednodruhové výběrové kávě, na které nejlépe poznáte, jestli Vám chutná. Mezi výrazné Arabiky patří káva Keňa s vůní mandarinky a květin nebo káva Etopie s tóny limety a skořice.

K rozlišení chutí pak doporučujeme některou kávu ze střední Ameriky. Připomíná oříšky, čokoládu, karamel nebo sušené peckové ovoce. Skvěle chutná také káva z jižní části kontinentu, ať už z proslulé Brazílie nebo z Kolumbie. V této kávě můžete ucítit mandle, červený rybíz a brusinky.

Jaké množství kávy?

Doporučujeme kupovat kávu jen v takovém množství, které zkonzumujete co nejdříve. Pokud budete připravovat pro sebe jednu kávu denně, stačí vám 60 gramů na týden  (tedy cca 7-9 gramů na espresso). Pak můžete zas ochutnat jiný druh, opět za čerstva.

Proč doporučujeme kupovat celá zrna?

Než vůbec poprvé usrknete ze šálku, kávová zrnka prošla velkou cestou. Od pěstování přes očištění, transport, skladování až po pražení. Čím dříve tedy kávu zpracujeme a čím rychleji jednotlivé procesy následují po sobě, tím méně poškodíme kvalitu zrn a vychutnáme si plně jejich chuť.
„Upražená káva na vzduchu oxiduje, proto rychle tak ztrácí na kvalitě. Kdybychom ji ještě namleli na menší částečky, přišla by do kontaktu se vzduchem mnohem větší plocha. Lázeňskou kávu proto prodáváme v celých zrnech, navíc v tmavých a uzavíratelných obalech, aby opravdu vydržela co nejdéle“ popisuje Lukáš.

Ochutnali jste v kavárně opravdu vynikající nápoj?

Zeptejte se baristy, z jakých zrnek kávu připravil. Na espresso nejspíš použil směs z více druhů kávy – ty se v kavárnách používají častěji, navíc se běžně míchá Arabika s Robustou. Vy se alespoň dostanete na stopu, po kterých kávových zrnkách máte v e-shopu sáhnout. Doma si připravíte mnohem „čistější“ kávu.

2. Meleme kávu

Ano, je pohodlnější si koupit předem mletou kávu, ta ale nikdy nebude chutnat jako ta z kavárny. K té nejlepší kávě potřebujete celá zrna, která se nedávno pražila. K přípravě kávy aeropressem potřebujeme umlít na střední hrubost.

Proč používat mlýnek?

Mlýnkem si nachystáte takové množství, které potřebujete – tedy sedm až devět  gramů na jedno espresso. Alespoň při prvních pokusech si zvažte přesné množství. Časem pak zvládnete odhadnout váhu od oka. Po namletí máte právě několik minut na to, abyste si připravili to nejlepší espresso nebo americano.

Čím kávu namlít?

Na mletí kávy Vám poslouží malý ruční mlýnek s kameny. Elektrické mlýnky se nám příliš neosvědčují, zejména při mletí většího množství zrnek. U levnějších mlýnků hrozí, že se břity rychlým mletím nadměrně zahřejí, případně káva získá nestejnoměrnou hrubost. To může nepříjemně ovlivnit chuť nápoje, například při přípravě kávy ve frenchpressu nebo právě aeropressem. U aeropressu ale můžete zkusit různé hrubosti. Nám se osvědčuje středně hrubé namletí.

3. Jak na aeropress

Klasická metoda alá espresso

Toto je základní způsob, jak připravit kávu pomocí aeropressu. Pokud máte kvalitní zrnka a dodržíte všechny body (zejména teplotu vody), espresso získá typickou krémovou pěnu.


1) Do uzávěru vložte papírový filtr a utáhněte uzávěr na aeropress. Nasaďte ho na hrneček a prolijte horkovou vodou, takže se filtr zbaví papírové chuti a hrneček se zahřeje. Vodu z hrnečku po zahřátí vylijte. Je čas na kávu.

2) Namelte cca 12 g kávy (jedna odměrka) na hrubost, jakou má přibližně cukr krystal nebo písek.

3) Nasypte kávu do aeropressu na spařený filtr a zalijte ji vodou o teplotě přibližně 90°C. Na espresso stačí 30 ml. Některé aeropressy mají i vyryté stupně, takže vidíte, kolik vody stačí na jednu kávu nebo dvě.

4) Promíchejte na pár sekund plastovým míchátkem a nasaďte píst. Počkejte cca 30 sekund.

5) Poté začněte pomalu stlačovat píst. Kávu tak vytlačíte přímo do hrnečku, zhruba do 1 minuty od zalití vodou.

Obrácená metoda – alá Americano

Americano je káva méně koncentrovaná, ale více se zdůrazní její nasládlé aroma. Na přípravu budete potřebovat více vody a trochu jiný postup.

1) Začněte s přípravou filtru jako u espressa. Filtr umistěte do uzávěru, uzávěr s filtrem do trychtýře aeropress a ten na hrneček, poté prolijte filtr horkovou vodou.
2) Vylijte vodu, nasaďte píst na kraj aeropressu a postavte celý aeropress na píst.

3) Namelte nahrubo cca 12 g kávy (jedna odměrka). Káva by měla být konzistenci přibližně jako hrubozrnná sůl.

4) Nasypte kávu do aeropressu na píst a zalijte minimem vody o teplotě přibližně 85°C – jen aby se káva smočila.

5) Promíchejte plastovým míchátkem a počkejte 30 vteřin.
6) Poté dolijte vodu pod okraj aeropressu a nasaďte uzávěr se spařeným filtrem.

7) Po 1 minutě nasaďte shora hrneček a otočte aeropress s nasazeným hrnečkem vzhůru nohama, aby byl aeropres postaven na hrnečku.
8) Během 30 vteřin pístem vytlačte kávu do hrnečku. Voda je tedy v kontaktu s kávou asi 2 minuty.
Kterou kávu vyzkoušíte jako první? Bude to Keňa, nebo Kostarika?

Přejeme Vám krásný kávový zážitek!

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Pražení: Filtr
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Kávové předplatné

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Kávové předplatné

Kostarika - Santa Rosa

Pražení: Espresso
Zpracování: Promytá (mokrá)
Cuppingové skóre: 86

Kostarika - Santa Rosa

Uganda - Kingha Estate F

Pražení: Filtr
Zpracování: Promytá (mokrá)
Cuppingové skóre: 86

Uganda - Kingha Estate F

Brazílie - Fazenda Rio Verde

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Fazenda Rio Verde

Indonesie - Alko Kerinci

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 86

Indonesie - Alko Kerinci