Jak na přípravu kávy pomocí AeroPressu? Čím se tato metoda liší od ostatních? Na to vám na následující řádcích odpovím.
Co je AeroPress?
AeroPress je nástroj na přípravu filtrované kávy. Má válcovitý tvar a funguje na principu stlačení kávy přes papírový filtr. Existují dvě hlavní možnosti, jak si kávu v AeroPressu připravit – klasická a obrácená. Více vám o nich řeknu později.
Za vynálezem AeroPressu stojí Alan Adler. Tato metoda není v světě kávy žádným nováčkem, vynalezena byla v roce 2005. AeroPress je vyrobený z tvrdého plastu, díky čemuž je ideálním parťákem pro přípravu filtrované kávy na cestách. Díky odolnému materiálu je takřka nerozbitný, a navíc velmi lehký.
Chuť kávy z AeroPressu
Káva, kterou připravíte pomocí tohoto přístroje, bude chutnat hezky vyváženě. To především protože, je umletá káva po celou dobu extrakce v kontaktu s vodou. Šálek kávy je čistý, neobsahuje žádné malé částečky tak jako káva z French Pressu. Oproti V60 je ale většinou o něco plnější.
Návod na přípravu AeroPressu tradiční metodou
K přípravě budete potřebovat: zrnka na filtr, AeroPress, mlýnek na kávu, papírový či kovový filtr, baristickou konvici a váhu.
- Ohřejte vodu v baristické konvici na teplotu 98 °C.
- Dovnitř víčka vložte papírový filtr. Víčko s filtrem našroubujte na válcovité tělo AeroPressu.
- Poté AeroPress propláchněte vodou. Zbavíte se tak papírové chuti v kávě a papírový filtr bude v AeroPressu lépe držet. Navíc tak zahřejete Aeropress i hrnek. Vodu následně vylijte.
- Navažte si 11 gramů kávy na 200 g vody.
- Kávu si namelte na hrubost AeroPressu. Napovědět vám může náš článek o hrubostech mletí.
- Namletou kávu nasypte do Aeropressu.
- Krouživými pohyby nalévejte 200 ml vody na kávové lůžko.
- Hned poté vložte píst do AeroPressu a stlačte ho zhruba o 1 cm dolů. Vytvoříte tak podtlak, který zabrání prokapávání kávy.
- Počkejte 2 minuty. AeroPressem jemně zakružte.
- Počkejte 30 sekund a pak píst jemně stlačte. Trvá to asi 30 sekund.
- Teď už si stačí jen vychutnat svůj šálek kávy.
AeroPress a ruční mlýnek = ideální kombo pro přípravu kávu doma i na cestách
Obrácená metoda přípravy kávy v AeroPressu
Stejně jako u klasické metody budete potřebovat: zrnka na filtr, AeroPress, mlýnek na kávu, papírový či kovový filtr, baristickou konvici a váhu.
- Jako první dáte ohřát vodu na teplotu 95 °C, poté si vezmete papírový filtr, který vložíte do víčka a až bude voda ohřátá, tak jej propláchnete.
- Namelte si 14 gramů zrnek pro přípravu filtrované kávy.
- Nyní píst vložte do těla AeroPressu, ale nestlačujte ho, vytvoříte tak dno tunelu. Vrchní stranou pístu ho otočte na plochu baristické váhy.
- Namletou kávu nasypte do těla AeroPressu a zalijte jí 50 gramy vody.
- Kávu promíchejte buď kroužením nebo míchátkem, které najdete v balení.
- Počkejte 30 sekund.
- Přidejte dalších 170 ml vody, znovu zamíchejte a čekejte.
- V čase 2:00 od začátku našroubujte na AeroPress víčko s filtrem.
- Otočte AeroPress na šálek a začněte pomalu stlačovat. To by mělo trvat zhruba 30 sekund.
- Teď už jen zbývá vychutnat si šálek skvělé filtrované kávy.
Čištění a péče o AeroPress
AeroPress se čistí naprosto snadno. Po přípravě kávy odšroubujete víčko a vytlačíte kávový puk. Samotná nádoba AeroPressu se dá velmi rychle a snadno opláchnout. Před uskladněním se ujistěte, že je váš AeroPress zcela suchý, aby nedošlo k případným plísním.
Rozdíl mezi AeroPressem a ostatními alternativní metody přípravy
Možná se rozhodujete mezi nákupem AeroPressu a jiného příslušenství, a tak vám teď hlavní rozdíly ujasním a rozhodování snad usnadním.
AeroPress vs. moka konvička
Káva z moka konvičky má na rozdíl od ostatních metod ke kávě z AeroPressu opravdu blízko. Jeden rozdíl však poznáte hned, kalnost. V AeroPressu káva protéká přes papírový filtr, který zachytí i ty nejmenší částečky, zatímco v moka konvičce je kávy vytlačena přes sítko.
Dalším výrazným rozdílem je teplota. Pro přípravu kávy v AeroPressu se často využívá voda pouze o teplotě 80 °C. Oproti tomu u moka konvičky je káva přes sítko vytlačovaná právě díky dosažení bodu varu a vybublávání.
Obě metody zajistí chuťově plný šálek. Na rozdíl od AeroPressu je moka konvička mnohem náročnější na údržbu. Po každém použití byste ji měli rozložit a řádně umýt.
AeroPress vs. espresso
Porovnání těchto dvou metod/nápojů je jedno z nejčastějších. Z alternativních metod přípravy se právě káva z AeroPressu nejčastěji připodobňuje k espressu. S AeroPressem si totiž můžete připravit jak velký 250ml šálek kávy, tak i objemově menší koncentrát, který má silné tělo a připomíná tak espresso.
Kouzlo spočívá v použití jemněji mleté kávy a kratší doby louhování.
- 17 g kávy si namelte najemno, prakticky jako na espresso. Použít můžete rovněž zrnka na espresso určená.
- Vodu si ohřejte na 90 °C.
- Připravte si AeroPress na obrácenou metodu a postavte ho na váhu.
- Nasypte dovnitř kávu.
- Spusťte stopky a kávu zalijte 55 ml vody. Zalévejte velmi pomalu.
- Poté AeroPress vezměte a kávou zakružte po dobu zhruba 10 sekund.
- V čase 0:30 nasaďte víčko s filtrem, AeroPress otočte a kávu stlačte.
- Nyní si můžete vychutnat svoje espresso z AeroPressu.
Abyste krémovitost espressa z AeroPressu podpořili, hodí se využít kovový filtr, nebo nástavec Fellow Prismo.
AeroPress espresso nikdy zcela nenahradí, chybí mu především crema. Pokud na něj však jednou za čas dostanete chuť může tento trik vaše chutě aspoň částečně uspokojit.
Špičkové espresso bez elektřiny? Žádný problém pro ruční kávovar Flair Espresso
AeroPress vs. V60
Rozhodujete se, zda sáhnout po AeroPressu či dripperu V60? Obě metody jsou velmi populární. Káva i příprava je však poměrně rozličná.
Káva připravená ve V60 se texturou o něco víc blíží čaji a je velmi lehká. Při dodržování určitých pravidel můžete získat velmi jemné chutě, které při jiných metodách nelze zachytit.
Pravidly mám na mysli například: použití správné hrubosti mletí kávy, vody o správné teplotě, ale i správného postupu nalévání vody.
AeroPress oproti tomu nabídne šálek, který má velmi výrazné a plné chutě. Skvělý je především, pokud máte rádi naturálně zpracované kávy. V60 si naopak skvěle rozumí s promytými kávami.
AeroPress se hodí spíše pro přípravu jedné až dvou káv. Zvětšit množství můžete také, když si připravíte dostatek koncentrované kávy, kterou poté doředíte horkou vodou.
AeroPress vs. Chemex
Káva z Chemexu a káva z AeroPressu jsou nejvíce rozdílné metody. Pro Chemex se hodí kávy, které jsou ovocité s příjemnou kyselostí. Plnější a méně kyselé chutě kávy si naopak více rozumí s AeroPressem.
Chemex vyžaduje kávu mletou hruběji, i to pak způsobuje více kyselejší kávu. Zatímco pro AeroPress byste svůj Comandante mlýnek měli nastavit na 20-25 kliků, tak pro Chemex to je 25-35 kliků.
Hrubější mletí má kromě kyselejší chuti také za výsledek čiřejší kávu. Příprava kávy touto metodou trvá zhruba 4 minuty. AeroPress vám šálek kávy připraví prakticky za polovinu času.
AeroPress vs. French Press
Obě metody patří mezi tzv. metody louhování kávy, které spočívají v zalití namleté kávy horkou vodou a následném stlačení kávy. Stlačování je ale asi jediným společným prvkem přípravy.
Ve French Pressu se káva louhuje delší dobu, obvykle tak 3-5 minut a k oddělení lógru využívá kovové sítko. Zatímco kávu v AeroPressu si připravíte do dvou minut a stlačujete ji většinou přes papírový filtr.
Pro přípravu kávy ve French Pressu je potřeba kávu namlít hruběji, aby kovové sítko co nejlépe zachytilo veškerou kávovou sedlinu. Oproti tomu AeroPress vyžaduje kávu mletou jemněji i proto, že je extrakce kratší.
Podobně jako z moka konvičky je káva z French Pressu kalnější. Chuťově ale můžete často dosáhnout velmi podobného výsledku. Šálku kávy s plnou chutí.
Nejčastější otázky k AeroPressu
👉 AeroPress je nástroj na přípravu filtrované kávy. Má válcovitý tvar a funguje na principu stlačení kávy přes papírový filtr. Existují dvě hlavní možnosti, jak si kávu v AeroPressu připravit – klasická a obrácená. Káva připravená v AeroPressu je chuťově plnější.
S AeroPressem je možné připravit silnější koncentrát, který je espressu velmi podobný. Má plné tělo, crema mu však chybí. Pokud si chcete připravit espresso bez pákového kávovaru a třeba i bez elektřiny, sáhněte po ručním kávovaru 👉 Flair Espresso..
Ačkoliv jsou tyto dvě metody velcí rivalové, káva i příprava se dost liší. 👉 AeroPress patří mezi tzv. louhovací metody zatímco 👉 dripper mezi metody překapávací. Káva se liší také chutí z V60 je káva lehčí, z AeroPressu je káva plnější a komplexnější.