Připravujete si svůj šálek filtrované kávy v AeroPressu? Příprava kávy v AeroPressu je oblíbená mezi kávomily i baristy po celém světě především díky své jednoduchosti a rychlosti přípravy a také výsledné skvěle chutnající kávě. Během přípravy kávy v AeroPressu můžete navíc využít spousty vychytávek. Čtěte dál a objevte více než 12 tipů na to, jak si přípravu kávy usnadnit a zlepšit výslednou chuť.
Tipy na přípravu kávy v AeroPressu – OBSAH:
- Originální recept na AeroPress
- Využití nástavce Fellow Prismo
- Jak dosáhnout správné teploty vody
- Papírové filtry pro AeroPress
- Kovové filtry do AeroPressu
- Příprava většího množství kávy
- Mlýnek pro cestování s AeroPressem
- Příprava cold brew
- Mistrovství světa a vítězné recepty
- Obrácená metoda přípravy
- Drobné tipy pro lepší kávu
- Jemné stlačování
ORIGINÁLNÍ AEROPRESS RECEPT PRO PŘÍPRAVU ESPRESSA
Čím jiným začít než tím, kde to doopravdy začalo, u původního receptu. Ačkoliv to mnoho lidí neví, právě recept na přípravu kávy na styl espressa byl původním záměrem? Vynálezce AeroPressu, Alan Adler, chtěl vytvořit přístroj, který bude lehký, levný a bude moct připravit kávu jako espresso.
Originální recept na AeroPress vypadá tedy následovně:
- Připravte si 14g kávy, které umelete na jemnější hrubost. Konkrétně na 8 kliků na mlýnku Timemore nebo Comandante, 4 na mlýnku Hario.
- Kávu připravujeme klasickou metodou, takže si propláchnete filtr, který umístíte do spodní části a tu dáte na hrnek.
- Vysypete si do AeroPressu kávu a urovnejte ji.
- Kávu zalijeme 50-60 g 85°C vody a pak jí budeme 10-15 s míchat.
- Jemně stlačte. Doba extrakce by měla být méně než minutu a získáte tak zhruba 40 ml kávy.
- Kávu nyní můžete vypít, nebo ji dolít horkou vodou podle vaši chuti. Vznikne vám tak nápoj na styl Americana.
PERFEKTNÍ ESPRESSO Z AEROPRESSU DÍKY FELLOW PRISMO
Pokud chcete přípravu „espressa“ s Aeropressem dotáhnout do poslední tečky, vaši pozornosti nemůže uniknout Fellow Prismo. Jedná se o nástavec k AeroPressu, který zpomalí extrakci a vy si tak můžete vychutnat šálek silné kávy.
Kávu si s Fellow můžete připravit například takto:
- Připravte si 18g kávy, které umelete na jemnější hrubost, tedy podobně jako na originální recept.
- Kávu připravujeme obrácenou metodou. AeroPress si tedy obraťte a vytvořte si prostor pro kávu pomocí uvolnění zhruba k úrovni 2 na AeroPressu.
- Vysypete si do AeroPressu kávu a urovnejte ji. Ideálně použijte zrnka pražená na espresso.
- Kávu zalijeme 50 g vody a pak ji budeme 10 s míchat.
- Poté spodní část AeroPressu lehce stáhněte, aby byla hladina kávy na úrovni okraje.
- Nasaďte na něj Fellow Prismo s kovovým filtrem. AeroPress obraťte a v čase 1:10 začnete pomalu stlačovat.
- Kávu si i nyní můžete vypít, případně ji prodloužit, jako lungo, horkou vodou.
SPRÁVNÁ TEPLOTA VODY PRO PŘÍPRAVU AEROPRESSU S MIKROVLNKOU
Tenhle tip potěší nejspíš mnoho z vás, kteří nevlastníte baristickou konvici s regulací teploty. Pokud totiž nemáte baristickou konvici s nastavitelnou teplotou může vám skvěle pomoci právě stará dobrá mikrovlnná trouba. Při alternativních přípravách je teplota a stejně tak kvalita použité vody velmi důležitá. Pro přípravu V60 nebo Chemexu se většinou doporučuje teplota zhruba 92-96 °C, na což je jednoduchá rada, a to po dovaření vody zhruba minutu počkat.
V receptech na AeroPress často však narazíte na vodu o teplotě 80 °C. Tu můžete ohřát v mikrovlnné troubě. Stačí vám k tomu kuchyňský teploměr, stopky, voda a mikrovlnka. Vodu dejte do hrnku a do mikrovlnné trouby, zapněte ji a stejně tak stopky. Teplotu vody průběžně kontrolujte. Jakmile zjistíte dobu ohřívání na danou teplotu, máte vyhráno příště stačí už jen navolit daný čas.
AEROPRESS A PAPÍROVÝ FILTR
Jako další tu mám několik tipů a rad k papírovým filtrů, které se pro přípravu kávy v AeroPressu využívají. První vás možná hodně překvapí, papírový filtr můžete použít opakovaně. Tip pochází přímo od vynálezce AeroPressu, Alana Adlera, a tak vám může být jasné, že se nejedná o nějaký neověřený tip. Alan jeden svůj filtr použil i 80x. Po použití ho stačí sundat z puku a opláchnout horkou vodou a následně nechat uschnout.
Další z rad se týká propláchnutí filtru. Papírové filtry do AeroPressu jsou z tenčího papíru než ty do V60 nebo do Chemexu, a tak z nich není podle všeho papírová chuť cítit a nemusí se tedy před přípravou proplachovat. Jedná se ale o poměrně individuální názor, takže nejlepší bude, když si to zkusíte sami.
PŘÍPRAVA FILTROVANÉ KÁVY S KOVOVÝM FILTREM ABLE
Kromě již zmíněného Fellow Prismo máte také možnost využít jiné kovové filtry a ušetřit tak přírodu a stejně tak do budoucna i svoji peněženku. Navíc nebudete do budoucna muset řešit, zda máte koupeno dost filtrů. Přímo pro AeroPress vyrábí kovové filtry značka Able.
Na výběr máte z dvou provedení podle velikostí otvorů – filtr Fine a filtr Standard. Kovový filtr Fine má oproti Standardu menší dírky a výsledná káva je díky němu sladší a jemnější. Na trhu však můžete narazit i na textilní varianty, ty jsou však o něco složitější na údržbu, minimálně protože musí uschnout.
KOLIK KÁV PŘIPRAVÍ AEROPRESS?
Pokud si chcete a Aeropressem připravit kávu, pravděpodobně bude jen pro vás a nezbude na nikoho dalšího. To ale není tak úplně pravda. Podobně, jak jsem vám na začátku psala o originálním receptu na AeroPress funguje příprava více káv najednou. Připravíte si zkrátka silný kávový koncentrát, který poté dolijete horkou vodou.
Tento tip můžete využít také například pokud čekáte návštěvu a nechcete se po jejím příchodu zdržovat přípravou kávy. Tento koncentrát si tak připravíte dopředu a pak už jen dolijete horkou vodou. A tak má taková káva příjemnou teplotu akorát k pití. Aby se vám do AeroPressu kromě kávy vešla i voda k extrakci, tak takový maximální limit, který můžete použít je 60 g mleté kávy.
RUČNÍ MLÝNEK K AEROPRESSU NA MÍRU
Stejně jako pro jakoukoliv jinou přípravu i pro AeroPress je důležitá správně namletá káva. Pokud byste kávu namleli příliš jemně, byla by přeextrahovaná a výsledkem by byl hořký nápoj. Naopak, pokud jsou zrnka namletá příliš nahrubo, dojde k nedostatečné extrakci, což vede ke slabému a vodnatému šálku kávy.
A vzhledem k tomu, že AeroPress je často využíván na cestách, tak tu mám tip především pro cestovatele, kteří řeší, při balení každý milimetr. Vnitřek AeroPressu se dá totiž perfektně využít právě pro úschovu mlýnku, ale ne každý do něj skvěle zapadne. Ruční mlýnek Timemore Slim však ano. Mlýnky Timemore jsou známé svou precizností, a tak s ním nešlápnete vedle pokud byste rádi ještě o něco lepší mlýnek, tak by vám neměla uniknout upgradovaná verze Timemore Slim Plus.
COLD BREW S AEROPRESSEM
Období pro studené kávy už nám skončilo, takže si tento tip zapamatujte do příštího léta. Cold brew s AeroPressem není zrovna obvyklé, ale ani ne nemožné. Jednoduše si kávu připravíte pomocí obrácené metody, ale použijete studenou vodu jako na klasické cold brew. AeroPress takto umístíte na 12-24 hodin do lednice a poté už jen kávu přefiltrujete. Pak už si jen stačí vaše AeroPress cold brew vychutnat.
MISTROVSTVÍ SVĚTA V AEROPRESSU A VÝHERNÍ RECEPTY
S AeroPressem si můžete kávu připravit velmi snadno a rychle, způsobů, poměrů a další možností je však nekonečně mnoho, a tak už od roku 2008 se také každý rok, kromě 2020 konalo a bude konat Mistrovství světa v přípravě kávy s AeroPressem, kde každý rok baristé soutěží se svými jedinečnými recepty na přípravu kávy v AeroPressu. Všechny vítězné recepty najdete na oficiální stránce AeroPressu.
Já vám tu ukážu jeden, který by vás mohl zaujmout, pokud rádi pijete kávu hned a nechcete si spálit jazyk. Jeho autorem je Lukáš Zahradník, slovenský barista. Lukáš k přípravě jeho kávy totiž použil vodu s teplotou 79 °C. Kávu budeme připravovat pomocí obrácené metody.
V originálním receptu je použitá káva namletá na elektrickém mlýnku Mahlkönig EK43 na hrubost 7.3. Ten ale nejspíš doma nemáte, a tak namelte kávu najemno, o něco hruběji než na espresso.
- Připravte si vodu o již zmíněných 79 °C a propláchněte si papírový filtr.
- AeroPress si připravte, nasypte do něj kávu a zalijte ji 60 g vody.
- Kávu poté rychle míchejte zhruba 15 sekund a poté ji nechte 30 vteřin kvést.
- Následně během 10 sekund dolijte zbylých 170g vody a 45 vteřin stlačujte.
- Celkový čas extrakce by tedy měl být 1:35.
Nejlepší volbou pro tento recept jsou promyté kávy a ideálně africké.
OBRÁCENÁ METODA PŘÍPRAVY AEROPRESSU
Připravovat kávu s AeroPressem není žádná velká novinka, ale i tak si zaslouží svoji zmínku. Díky ní máte totiž větší kontrolu nad přípravou. Navíc pro tuto metodu můžete použít větší rozmezí hrubosti mletí, protože fáze máčení a stlačování jsou rozdělené.
DALŠÍ DROBNOSTI, KTERÉ VÁŠ AEROPRESS UDĚLAJÍ LEPŠÍ
Na závěr tu mám ještě několik drobných rad, které nejsou velmi zásadní, ale mají podíl na tom, aby vaše káva byla ještě lepší.
KVALITNÍ VODA
Jako první je tu tip, který nechybí u jakékoliv přípravy kávy, a to použití kvalitní vody. Přesně takovou doma můžete mít díky filtrační konvici. Její filtr z vody odstraní nechtěné minerály a dodá do ní hořčík, který má pozitivní vliv na extrakci kávy.
PŘEDEHŘÁTÍ AEROPRESSU
K lepší extrakci vám může pomoci také předehřátí AeroPressu pomocí horké vody. Podobně jako jsme na to zvyklí u V60 nebo Chemexu.
STLAČOVAT JEN DO VYPRSKNUTÍ
Aby váš šálek filtrované kávy nebyl hořký, neměli byste kávu stlačovat až do konce. Respektive jakmile AeroPress vydá svůj typický zvuk vyprsknutí je hotovo. Dál byste mletou kávu už jen ,,ždímali‘‘ a získávali z ní to, co vytvoří kávu hořkou, přeextrahované zbytky.
PREINFUZE KÁVY V AEROPRESSU
Nezapomínejte na preinfuzi. Blooming. Preinfuze. Kvetení. Je jedno, jak tomu říkáte, hlavní je tuto fázi nepřeskakovat. Během kvetení se totiž z kávy uvolňuje CO2, kterého se zbavíme právě díky vody a času. Oxid uhličitý obsažený v kávě by jinak ztěžoval správnou extrakci.
ZASTAVENÍ PROTÉKÁNÍ POMOCÍ PÍSTU
Jak jistě víte během klasické metody začne většinou káva po zalití protékat, i když ji chceme třeba ještě nějaký čas extrahovat. Abychom tomu zabránili, stačí použít tento jednoduchý trik. Chcete-li zastavit kapání, zasuňte píst do těla AeroPressu a lehce ho povytáhněte zpět. Tím se vytvoří protitlak, který zabrání průtoku vody.
STLAČUJTE JEMNĚ
Celé to zakončím jedním z nejdůležitějších tipů od Alana Adlera. Abyste získali lahodnou kávu stlačujte AeroPress jemně. Jemné stlačení je nejrychlejší a nejrychlejší stlačení má za výsledek nejsladší kávu. Oproti tomu silné stlačování tlačí rozemletá zrna, což zpomaluje tok vody vytváří hořkou kávu.