čtení na 9 minut | Blog / Jak připravit filtrovanou kávu

Chcete si dát v kavárně ručně připravovanou filtrovanou kávu? Nejspíš vám nabídnou kávu z Hario V60. Je nejoblíbenějším a nejrozšířenějším dripperem. Baristi z celého světa na něm vyhrávají světové kávové soutěže. Pojďte to taky zkusit!

Když požádáte o „hand brew“, tak s největší pravděpodobností dostanete filtrovanou kávu připravenou v dripperu Hario V60. Zdroj obrázku: Canva pro

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ MEZI DRIPPERY

V roce 2021 oslaví japonská firma Hario 100 let od svého založení. Proslavila se výrobou teplu odolného skla pro domácnost, ale také skleněných pomůcek používaných v chemických a fyzikálních laboratořích. V baristickém světě je Hario symbolem třetí kávové vlny. Představuje moderní přípravu kávy s úctou k surovině i k práci všech lidí, kteří se podílí na celém procesu zpracování kávy od pěstování kávovníků po konečný šálek plný chuti.

 

Stejně jako v kavárně si díky „vé šedesátce“ přichystáte i doma perfektní filtrovanou kávu. Jestli se chcete kávě věnovat trochu více a vyhradíte si pro ni trochu času, nebojte se vyzkoušet právě Hario V60. Při přípravě vám tento překapávač moc neodpustí, buďte proto pečliví. Jedině tak si vychutnáte plnou kávu silné chuti s jasnými tóny a až netušenou sladkostí, kterou vám jedině tento způsob přípravy filtrované kávy umožňuje. 

Co to je dripper?

Překapávač, je nádobka trychtýřovitého tvaru, do které se vloží nejčastěji papírový (bývá i textilní nebo kovový) filtr, nasypou namletá kávová zrna a po zalití vodou z něj překapává káva do spodní nádoby.

Z LABORATOŘÍ DO KAVÁREN

V říjnu roku 1921 byla v továrně Tokiu zahájena výroba skla pro chemický průmysl. Ještě ne pod názvem Hario, ale tehdy nesla společnost jméno jejího zakladatele Hiroshi Shibaty. Roku 1949 s úspěchem dokončili výzkum teplotně odolného skla tzv. “Hario Glass” a společnost začala s výrobou a prodejem nádobí pro domácnosti. Zaměření se na pomůcky k přípravě kávy a čaje nakonec společnost proslavilo a jejich výrobky se dostaly do mnoha kuchyní a kaváren po celém světě.

DRIPPER HARIO V60 01 VS 02

Jejich vlajková loď, tedy dripper Hario V60 je jednoduše k dostání a to v takové variantě, která vám nejvíce vyhovuje. Pokud připravujete šálek kávy jen sami pro sebe, vyberte si verzi Hario V60 – 01. Tento dripper má tu správnou velikost pro jednoho kávomilce. Jestli se rozhodnete na kávu pozvat návštěvu, nebo pokud jste jako já a kávy potřebujete (a tedy i spotřebujete) opravdu hodně, vyberte si větší verzi značenou jako Hario V60 – 02.

KERAMICKÁ V60, PLASTOVÁ NEBO Z KOVU?

V obou těchto variantách existuje mnoho různých materiálových provedení. Hario posílá do světa nejen klasické keramické bílé “vé šedesátky”, ale nabízí je i v plastové, tedy i levnější verzi. Zajímavé je i celokovové provedení. Hario přichází i s limitovanými designovými edicemi. Tradiční keramická V60 zůstává však tou nejoblíbenější verzí, už kvůli vlastnostem, které tento materiál má.

 

Keramika je určitě i pocitově příjemnější, odolnější a ekologičtější než plast. Bez problému zvládá mytí v myčce, ikdyž většinou ji stačí jen opláchnout pod tekoucí vodou. Z mého pohledu nejlepší počin Haria v poslední době jsou jejich barevné keramické drippery.

Příprava kávy v černém kovovém dripperu Hario V60 s baristickým příslušenstvím fellow, acaia váhou a miir plecháčkem na kávu
Klasická keramická verze dripperu Hario V60 pro domácí přípravu filtrované kávy. Plastová V60 pro rychlý filtr. Nebo třeba stylový a odolný kovový překapávač? Každý si najde ten svůj. Zdroj obrázku: unsplash.com

CO JE NA HARIO V60 TAK SKVĚLÉ?

Důvodem, proč vznikají výherní kávy nejlepších baristů právě ve V60, je jeho zábavnost. Tento způsob alternativní přípravy kávy je více než nakloněn jedinečnému receptu a osobnímu stylu přípravy kávy každého baristy, ať už profesionálního či domácího. Hario V60 přenáší z mletých zrnek kávy do vašeho hrnku maximum chuti a aromat. Výsledkem je výrazná a šťavnatá káva, která zaujme a potěší. 

 

U výběrové kávy je kladen důraz na originalitu. Ať už se jedná o unikátní zpracování kávy na plantážích, originální postup pražení nebo jedinečný recept baristy. Třetí vlna respektuje přírodu a surovinu samotnou takovou, jaká je a s touto myšlenkou se káva dále zpracovává. Profesionální baristé se snaží vytvořit recept na přípravu každé kávě „na míru“ a právě tento dripper jim to umožňuje.

MALÁ, VELKÁ, Z PLASTU NEBO KERAMIKY? KTERÁ V60 BUDE VAŠE?

CO POTŘEBUJETE K PŘÍPRAVĚ KÁVY V HARIO V60

Kromě samotného překapávače je potřeba si nachystat ještě pár dalších pomůcek, abyste dokázali využít celý jeho potenciál a získali tak dokonalý šálek kávy. U tohoto alternativního způsobu přípravy kávy je opravdu důležité přesné měření váhy i času.

 

Příprava v Hario V60 dokáže odkrýt i jemné nuance v chuti kávy, vytváří kávu s plným tělem a silnou chutí. Dokáže v kávě odemknout chutě a aroma, které překvapí. Tím si získává příznivce z řad milovníků kávy po celém světě. Chyby v přípravě mohou vést k nevyvážené chuti. Proto si ke své V60 pořiďte ještě tyto pomocníky:

 

 • Váha (tu baristickou při přípravě opravdu oceníte, obzvlášť její zabudované stopky vám práci s V60 opravdu usnadní)
 • Mlýnek (více než důležité je konzistentní mletí, aby částečky mleté kávy byly stejně hrubé a káva extrahovala rovnoměrně)
 • Konvice na horkou vodu (speciální konvice se zobáčkem ve tvaru labutího krku vám zajistí přesnost zalévání a kontrolu nad teplotou vody)
 • Filtry podle typu vaší V60 
 • Dekantér či konvičku na hotovou kávu (pokud děláte kávu o objemu jen jednoho šálku není nic praktičtějšího, než postavit dripper přímo na váš oblíbený hrnek a připravit si tak kávu rovnou do něj)
 • A samozřejmě výběrovou kávu praženou na filtr.

KTERÁ KÁVA PRO PŘÍPRAVU HARIO V60? VYBÍREJTE ZRNKA PRAŽENÁ NA FILTR

JAK SI PŘIPRAVIT KÁVU V HARIO V60

Máte vše připraveno? Můžeme se pustit do přípravy. Jelikož je V60 získala oblibu tolika baristů, bylo jimi pro ni vytvořeno spousty receptů. Zdá se, že tento dripper se dokáže přizpůsobit nejen jakékoliv kávě, ale i baristovi. Proto si každý nakonec najde svůj osobitý recept. Takový, který vyzvedne v kávě přesně ty charakteristiky, jaké preferujete právě vy. Zároveň však nechá vyniknout jedinečný potenciál připravované kávy.

 

Pro inspiraci vám přináším kromě základního návodu ještě dva další recepty na přípravu filtrované kávy v Hario V60. Navíc mám pro vás také návod, jak kávu z V60 využít pro přípravu oblíbené Irské kávy. A nakonec na vás čeká ještě pár tipů, jak ovlivnit extrakci kávy v tomto dripperu.

Váha a baristická konvice jsou pro nezbytné, pokud chcete mít přípravu filtrované kávy v Hario V60 pod kontrolou. Zdroj obrázku: Canva pro

ZÁKLADNÍ HARIO V60 RECEPT

Tento základní recept jsme si půjčili od předního odborníka a světově uznávané autority v oblasti kavárenství a přípravy kávy – Scotta Rao. Recept počítá s přípravou v Hario V60-02.

 

Nahřejte si vodu na 93°C a namelte 22 g kávy. Pro tento druh přípravy překapávané kávy použijte středně jemné mletí. Pro lepší představu by struktura mleté kávy měla být podobná hrubosti krystalků krupicového cukru.

Jak hrubě namlít kávu do Hario V60?

Pro přípravu kávy v tomto dripperu (a nejen v něm) využijete střední mletí kávy. Podívejte se na stupně mletí kávy pro lepší orientaci v nastavení hrubosti na vašem mlýnku.

NÁVOD NA PŘÍPRAVU KÁVY V HARIO V60

 

 • Nejprve si přichystejte filtr tak, že jeho šev přehnete. Následně filtr rozevřete a vložte do dripperu. 
 • Propláchněte filtr horkou vodou. Stanou se tak hned tři důležité věci vedoucí ke skvělému šálku vaší kávy:
  1. Filtr tak zbavíte jeho papírové chuti, která by ovlivnila i výslednou chuť kávy v hrníčku.
  2. Tím, že bude papírový filtr vlhký, dobře přilne ke stěnám dripperu.
  3. Předehřejete si tak dripper i dekantér
 • Vylijte vodu po proplachování filtru.
 • Nasypte namletou kávu a rovnoměrně urovnejte (nejlépe poklepáním dlaní na stranu dripperu).
 • Kávu zalijte 60 g vody, ve chvíli, kdy začnete zalévat, nezapomeňte spustit stopky.
 • Tomuhle prvnímu zaletí se říká „blooming“. Připravuje kávu ke správné extrakci tím, že horká voda začne z částeček kávy uvolňovat oxid uhličitý, pozůstatek pražení, který by bránil extrakci. Jeho uvolňování můžeme pozorovat jako bublinky vytvářející se na povrchu, tedy kvetení kávy.
 • Během „bloomingu“ kávu promíchejte, abyste se ujistili, že všechna káva je navlhčená.
 • Po 30 vteřinách, kdy káva kvetla, pomalými krouživými pohyby přilijte 300 ml vody
 • Lehce promíchejte ve směru, kterým jste zalévali. V polovině extrakce můžete i dripperem mírně zatřást. Turbulence totiž pomáhají extrakci.
 • Jakmile voda proteče (to by se vám mělo podařit do 2:15 min), sundejte dripper a užijte si svou kávu!
UPRAVTE SI ZÁKLADNÍ HARIO V60 RECEPT SOBĚ NA MÍRU!

Doporučujeme vycházet ze základního Scottova receptu a při tom hledat to pravé pro vás. Nebojte se zkoušet a experimentovat při přípravě vaší kávy. Pro začátek zkuste upravit třeba velikost nápoje. Při zachování podobného poměru kávy a vody, vytvořte recept na kávu přesně podle objemu vašeho oblíbeného hrnku. Tak jako my pak můžete připravit svou kávu rovnou do šálku.

 

Naše snadná a rychlá příprava Hario V60:

 • 15 g středně jemně mleté kávy
 • 250 g horké vody
 • blooming: 45 g vody / 30 s
 • celková doba cca 1:45

RYCHLÝ ŠÁLEK KÁVY Z HARIO V60

FILTROVANÁ KÁVA VE V60 METODOU 4:6 

Tato metoda baristy Tetsu Kasuya spočívá v postupném zalévání kávy v určitém poměru. Tetsu si připravil papírový filtr, vložil jej do dripperu, propláchl horkou vodou a vsypal na něj 20 g mleté kávy. S dripperem v ruce zatřásl, aby ji urovnal. Pak postoupil k zalévání kávy.

 

Pro první zaletí, kvetení kávy, použil trojnásobek gramů vody oproti gramáží mleté kávy, tzn. pro blooming 20g mleté kávy potřeboval 60 g (ml) vody. Tento japonský barista zaléval kávu v dripperu každých 45 sekund. Celkem provedl 5 zalití (včetně bloomingu). Každé zalití obsahovalo 60 ml vody. Ve třetí minutě sundal dripper a kávu v dekantéru promíchal, aby se všechny chutě propojily.

Hario V60 návod podle Tetsu Kasuya

NÁVOD NA FILTR V60 PODLE PETRY STŘELECKÉ 

V roce 2017 reprezentovala brněnská baristka Petra Střelecká naši republiku na světovém šampionátu v přípravě filtrované kávy. Nechte se jejím receptem inspirovat. Při přípravě své kávy Petra použila:

 

 • plastovou Hario V60-01
 • 14,8 g mleté kávy
 • 250 ml vody o teplotě 95 °C 
 • dobu kvetení kávy 28 vteřin
 • celkový čas přípravy 3:15 min
Výhoda plastové V60 je v její rychlosti. Plastový dripper sice neudrží teplo tak jako keramický, ale na rozdíl od něj je zahřátý a připravený k použití během pár sekund. Zdroj obrázku: unsplash.com

JAK NA IRSKOU KÁVU S HARIO V60

Kromě soutěží v přípravě filtrované kávy, espressa nebo v Latte art se baristi každoročně předhánějí v tom, kdo vymyslí ten nejlepší recept, který spojuje kávu a alkohol. Soutěžící tak vymýšlejí lákavé drinky, s efektními postupy a zajímavými ingrediencemi.

 

Nejtradičnějším kávovým a zároveň alkoholickým nápojem je Irská káva. Připravte si ji za pomoci filtrované kávy z vašeho dripperu Hario V60. K přípravě Irské kávy budete potřebovat:

 

 • čerstvě připravenou filtrovanou kávu
 • simply sirup (jednoduše jej vytvoříte rozpuštěním sukru v troše horké vody)
 • irskou whiskey
 • smetanu ke šlehání
 • led a shaker (nebo zavařovačku)

Do nahřáté sklenice nalejte whiskey cca 0,3 cl (to záleží jak moc silnou kávu chcete) a dolejte připravenou kávou asi 2 cm pod okraj. Oslaďte simply sirupem podle vaší chuti a promíchejte. Nakonec v shakeru nebo zavařovačce vyšlehejte smetanu s ledem tak, aby zhoustla, ale byla ještě stále tekutá.

 

Smetanu pak pomalu nalévejte přes lžičku na hladinu kávy. Smetana vypadá hezky ozdobená třeba jen zrníčkem kávy. Při pití kávu se smetanou nemíchejte! Užijte si skvělou chuť kontrastu teplé ochucené kávy a studené krémové smetany.

Klasicky se Irská káva připravuje do skleničky na stopce o objemu asi 2 dl. Vypadá skoro jako sklenice na víno, ale její sklo teplou je odolné teplu. Káva tak je zážitkem nejen pro chuť ale také pro oči. Zdroj obrázku: Canva pro

CO OVLIVŇUJE PŘÍPRAVU KÁVY V HARIO V60

Teplota vody má velký vliv na chuť kávy. Vyzkoušejte rozdíly v chuti kávy při dodržení stejných postupů, ale při odlišné teplotě vody. Osvědčilo se mi, především u afrických káv, použít chladnější vodu, abych dosáhla příjemné sladkosti kávy a jemné kyselosti. Naopak s teplejší vodou získáte výraznější extrakci.

 

S perfektní extrakcí kávy souvisí perfektní mletí. Pokud se vám káva zdá více hořká a extrahovala se déle, pro příště namelte kávu o něco hruběji. Pokud se vám zdá kyselá a voda kávou rychle protekla, namleli jste ji moc nahrubo, takže se káva nestihla správně vyextrahovat. Pro příště zvolte trochu jemnější mletí.

Časté dotazy k driperru Hario V60

Nejpopulárnější ruční překapávač na kávu alias dripper. Umožňuje přípravu filtrované kávy metodou pour-over. Káva z Hario V60 je oblíbená pro variabilitu receptů a možnost připravit si šálek čisté kávy s výraznými chuťovými tóny.

Drippery se liší ve velikosti. Primárně je je menší překapávač Hario V60 01 určen pro přípravu jednoho šálku kávy o objemu kolem 250 ml. Pro více kávy se používá Hario V60 02 na obvykle zhruba půl litr filtrované kávy.

Každý materiál má své jedinečné vlastnosti. Především pro samotný proces extrakce kávy je důležitá úroveň tepelné vodivosti překapávače. Plast funguje jako tepelný izolant a kávu v něm připravíte okamžitě. Hario V60 z porcelánu dobře drží teplo, které musí prvně přijmou správným nahřátím. Další možností je kovový dripper Hario V60. Co se tepelné vodivosti týče je mezi keramickým a plastovým dripperem.

Proč ani vy Hariu V60 neodoláte?

Protože příprava kávy v tomto dripperu kombinuje poznávání kávy a zábavu. Koho káva opravdu baví, ten si filtr V60 naprosto užije. Rychlá příprava, jejíž složitost volíte sami podle vybraného (nebo vámi vytvořeného) receptu. Maximální chuť a nekončící množství stylů přípravy. Proto jej baristi milují. Přidejte se k nim a pořiďte si svoji „vé 60tku“.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

95 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
„Výběrová káva, je jediná káva kterou má smysl pít“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám moji milí kávomilci!
Napsáno: 14.1.2021

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu