Čtení: 8 minut

Příprava filtrované kávy v Hario V60 se dá považovat za tu nejoblíbenější. A je to prakticky must-have každého baristy. Na trhu najdeme V60 v různých velikostech, barevných provedeních, ale také vyrobené z různých materiálů. A právě tomu se v tomto článku budeme věnovat.

JAKÉ JSOU ROZDÍLY MEZI JEDNOTLIVÝMI VERZEMI HARIO V60?

Než se ponoříme trochu do fyziky, abychom lépe pochopili důležitost použitého materiálu při přípravě kávy, pojďme si jednotlivé typy V60 představit.

PLASTOVÁ HARIO V60

Velikost Plastová Hario V60 se vyrábí ve 3 velikostech: 01 pro 1-2 šálky, 02 pro 1-4 šálky a 03 pro 1-6 šálků. Plastová verze je jediná, ve které se velikost 03 vyrábí.
Barva Nejčastěji narazíte na čirou verzi, vyrábí se ale také v bílé, červené nebo hnědé verzi.
Hmotnost  Lehký, velikost 02 váží něco málo přes 100g.
Odolnost Na poměry materiálu je odolná.
Cestování Lze používat v různých podmínkách a nemusíte se bát okamžitého rozbití tolik jako u jiných materiálů, tedy skla nebo porcelánu. V čem je méně praktičtější na cestování, je její tvar. Nelze jí tak snadno složit, jako třeba Aeropress Go
Materiál  Polypropylen (bez BPA) v případě barevných V60 a termoplastická styren-akrylonitrilová pryskyřice (bez BPA) v případě čiré V60. Materiál je klasifikován jako termoplast s odolností do 130 °C.
Teplota Plast má mírnou výhodu v tepelné odolnosti vůči keramice v tom, že se teplo snadno nepřenáší nebo neabsorbuje do plastu a tím udržuje stálou teplotu po celou dobu. 

 

Shrnutí: Plastová V60 ve všech barevných provedeních nabízí skvělý poměr odolnosti a nízké ceny. Tento produkt je také ideálním společníkem na cesty. Ačkoliv plast v kombinaci s teplem nese špatnou pověst, plastové V60 jsou bezpečné. Jinak bychom je přece nenabízeli na našem e-shopu.

příprava filtrované kávy v čirém plastovém dripperu Hario V60
Mnoho lidí považuje plastovou V60 za levnou a tak nekvalitní. Firma Hario k výrobě používá kvalitní plasty a když už se vám rozbije, tak to ani nebude vaši peněženku moc bolet. Zdroj: Irvan Smith | unsplash.com

SKLENĚNÝ HARIO V60 DRIP DECANTER

Jednou z dalších verzí Hario V60 je také Dekantér V60, který je vytvořený jako spojená nádoba dripu a nádoby, kam káva překapává. Celá nádoba je sice skleněná, ale v horní části je umístěný plastový dripper, kam umístíte papírový filtr. V zúžení má nádoba silikonový teplovzdorný korzet, který chrání před popálením. Velikostí plastový dripper odpovídá velikosti V60-02. Nádoba na kávu má objem 700 ml.

příprava filtrované kávy ve skleněném Hario V60 drip decanteru
Vše v jednom – nádoba na kávu i dripper. To je přesně Hario V60 Drip Decanter. Může být skvělou volbou, pokud ještě jiný překapávač nemáte a hledáte něco s čím si budete kávu připravovat hlavně doma. Zdroj: Eiliv Sonas Aceron | unsplash.com

Příprava dripu je naprosto stejná, jediný rozdíl je ve vzhledu, připomínat vám může také Chemex. Skleněný dekantér je navíc velmi praktický, můžete ho využít jako servírovací nádobu i pro jiné nápoje, nejen kávu.

Jak si kávu v Hario V60 vlastně připravit? Přečtete si spoustu tipů o V60 a návod, jak s s ní připravit perfektní šálek filtrované kávy. 

PORCELÁNOVÁ HARIO V60

Velikost Porcelánová Hario V 60 se vyrábí ve dvou velikostech: 01 pro 1-2 šálky, 02 pro 1-4 šálky.
Barva Nabídka barev, ve kterých se porcelánová V60 vyrábí je jeden z důvodů, proč je tato verze oblíbená. Stejně jako plastovou ji najdete v bílé a červené verzi. Právě porcelánové verze najdeme i v různých limitovaných provedeních. Jako například světlá růžová, černá, tyrkysová, světle i tmavě modrá nebo třeba žlutá. 
Hmotnost  Porcelán je nejtěžší ze všech materiálů, ve velikosti 02 váží zhruba 400g.
Odolnost Pokud jde o rozbití, s keramikou je třeba při používání vždy zacházet opatrně. Při dobré péči vám však tato V60 může vydržet dlouho. 
Cestování Toto se velmi dobře pojí s její odolností, při cestování byste měli být opatrní dvojnásob. Nejlépe V60 pečlivě zabalte. 
Materiál  Porcelán
Teplota Porcelán je skvělým tepelným izolantem, do určité míry dokáže teplotu udržet, před používáním ale doporučuji V60 předehřát horkou vodou, tím pak tolik tepla nesebere vodě určené k přípravě kávy. U porcelánu se navíc nemusíte obávat o uvolnění jakýchkoliv látek. 

 

 

Shrnutí: Pokud hledáte designovou variantu, která by mohla zdobit váš kávový koutek, je porcelánová verze V60 tou správnou volbou. Keramickou verzi najdete často i v kavárnách, je ale potřeba s ním šetrně zacházet.

Je libo keramický překapávač, ale chcete něco trochu víc netradičního?
V dnešní době je trh překapávačů téměř přehlcený překapávači různých značek, barev a tvarů. Jedním z nich je i tenhle designový netradiční kousek od Timemore Tianmu Pour Over Set. Jestli se poohlížíte po dárku pro kávomila, tohle může být to pravé.

OCELOVÁ HARIO V60

Velikost Kovová verze Hario V60 se prodává pouze ve velikosti 02, tedy pro 1-4 šálky kávy. 
Barva Není ocel jako ocel, i v tomto zpracování najdete několik barevných provedení. Velmi elegantně vypadá V60 v matném černém provedení, vaše oko upoutá rozhodně i v měděné verzi. Určitě se najde i někdo, koho zaujme stříbrná klasika. 
Hmotnost  Váhou se V60 z nerezové oceli pohybuje mezi plastovou a keramickou verzí, protože má necelých 300g.
Odolnost Více odolnou verzi mezi drippery nenajdete, ale i tak je náchylný k promáčknutí, v případě silného nárazu.
Cestování Tenhle dripper skvěle zapadne kromě vaší kuchyně i do campingové výbavy, pokud tedy máte místo. 
Materiál  Nerezová ocel. Tento materiál neabsorbuje teplo ani neovlivňuje chuť kávy.
Teplota Tepelná izolace se může měnit, je však dobrým vodičem tepla. Jak rychle teplotu získá, tak ji ale také rychle ztratí.

 

Shrnutí: S verzí z nerezové oceli, opravdu nešlápnete vedle, jedná se o skvělou odolnou a cestovní variantu, která navíc moc dobře vypadá.

příprava filtrované kávy v černém matném překapávači Hario V60
Hario V60 z nerezové oceli se snadno stane vaším nerozbitným kávovým parťákem na celý život, nebo dokud vás neomrzí a to jde s V60 těžko. Zdroj: Emma Smith | unsplash.com

3 FAKTORY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ ZTRÁTU TEPLA

Nyní přišel čas na trochu fyziky. Příprava kávy je vlastně spojení fyziky a chemie, takže se není čemu divit. Kolik tepla lze přes překapávač při přípravě filtrované kávy ztratit, ovlivňují tři faktory:

  • Vodivost – měří, jak rychle teplo přechází do a přes dripper.
  • Měrná tepelná kapacita – kolik tepelné energie potřebuje ke změně teploty překapávače
  • Tepelné ztráty na povrchu – jak rychle se z dripperu uvolňuje teplo do atmosféry

VODIVOST

Jak možná někteří z vás dobře vědí, plast je dobrý izolátor, a naopak kov je dobrý vodič. Sklo a keramika spadají někam mezi. Z toho vyplývá, že plastový překapávač dokáže teplo v sobě déle uchovávat.

To nám říká, že plast vyhrává skrze vodivost – ale o kolik?

Materiál V60 Plast Sklo Porcelán Nerezová ocel
Vodivost (W/mK) 0.2 1 4-5 16

(Součinitel tepelné vodivosti λ (lambda) má jednotku W/mK a vyjadřuje schopnost materiálu vést teplo z teplejší části, tedy horké vody, do studenější části, do překapávače)

Jak můžete podle tabulky zjistit, porcelán je 20–25 krát vodivější než plast. To znamená, že teplo odejde z vroucí vody do keramické V60 mnohem rychleji.

MĚRNÁ TEPELNÁ KAPACITA

Dále se musíme zamyslet nad tím, kolik energie, tedy tepla z vody, je překapávač schopen absorbovat. Jedná se o měrnou tepelnou kapacitu. Měrná tepelná kapacita je množství tepla potřebného k ohřátí 1 kilogramu látky o 1 teplotní stupeň. Respektive čím těžší by V60 byla, tím více vody k ohřátí by potřebovala. Protože jsou V60 z jednotlivých materiálů jinak těžké, ale množství vody, které k přípravě pro určité množství kávy používáme, je stejné, tak se liší zahřívání dripperů. 

 

Hlavní jednotka má název SI a měří se v joulech na kg na stupeň – J·kg-1·K-1

Materiál Plast Sklo Porcelán Nerezová ocel
Měrná tepelná kapacita (J/kgK) 1250 753 1085 490

Z tabulky můžeme vidět, že plast vyžaduje více tepelné energie na kilogram, aby se teplota zvýšila o dané množství. Typická keramická Hario V60 však váží čtyřikrát více než plastový dripper, takže absorbuje přibližně 3,5 krát tolik tepla jako celek při stejné změně teploty.

TEPELNÉ ZTRÁTY NA POVRCHU 

Stejně tak, jako pozorujeme, jak rychle a jak moc tepla se vstřebá během přípravy kávy do překapávače, tak pozorujeme, jak rychle a jak moc tepla se uvolní do vzduchu. Rychlost proudění závisí na teplotě povrchu. Vodivější materiály, jako například kovy, budou rychleji přenášet tepelnou energii na povrch. Jakmile je teplo na povrchu, materiály s nižší měrnou tepelnou kapacitou se zahřejí na určitou teplotu. Takže plast s nižší vodivostí a vyšším měrným teplem ztratí během přenosu tepla podstatně méně energie než ostatní materiály.

Rychlost tepelné ztráty nezávisí pouze na materiálu, ale na také jeho struktuře, tvaru a teplotě. Proto na trhu můžeme najít překapávače se zohýbaným povrchem, které lépe drží teplo. Ocel vyzařuje nejméně, ale je to vyváženo tím, že vysoká vodivost a nízká měrná teplota znamenají, že povrchová teplota mnohem rychleji stoupne. Kromě toho je maximální tepelná ztráta způsobená zářením asi poloviční než u přenosu tepla.

DRIPPERY S KOVOVÝM RÁMEM BARISTA&CO

Na trhu můžeme také najít překapávače, která jsou vyrobené pouze z kovové konstrukce s absencí stěn, za nimi tedy nestojí japonské Hario, ale značka Barista & Co. Vzduch s vodivostí přibližně 0,02 W / mK je tím nejlepším izolantem mezi výše zmíněnými. Pomocí otevřené struktury typu mřížky se má minimalizovat množství materiálu, který je ve styku s filtrem. Tyto konstrukce mohou do určité míry pomoci udržet teplo. Jenže i v těchto případech je nakonec nejlepším materiálem, z něhož jsou drippery vyrobeny, stále plast.

černý a měděný dripper beze stěn s kovovou konstrukcí Barista & Co
Pokud chcete něco neokoukaného, můžete se pohlédnout také po překapávačích od značky Barista & Co. Bezestěnný design se postará o to, že vám během přípravy vašeho filtru, neuteče moc tepla. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

POROVNÁNÍ ZMĚNY TEPLOT BĚHEM PŘÍPRAVY FILTROVANÉ KÁVY V HARIO V60 V PRAXI

Celou dobu jsem drippery porovnávala především papírově. Na závěr tu mám, ale ještě ukázku toho, jak to vypadá, když se někdo rozhodne toto všechno vyzkoušet prakticky. Ten někdo je Taylor Nowakowski z kanadského Eight Ounce Coffee. Taylor si vzal Hario V60 ve všech provedeních, ve kterých se vyrábí, takže k plastu, keramice a nerezu přidal ještě sklo. Celý proces měřil pomocí teploměru, který umístil mezi papírový filtr a dripper.

A jak to dopadlo? Největší rozdíly byly vidět během preinfuze neboli kvetení a několika sekund po něm. Skleněný překapávač během kvetení vstřebával teplo nejméně. Jak se očekávalo, jak rychle kovová V60 teplo vstřebala, tak ho taky ztratila. Nalévání vody během extrakce nemělo na udržení tepla v dripperech skoro žádný vliv. 

Na to, jak se teploty měnily během celé extrakce se můžete podívat na grafu níže.

graf s porovnáním teplot dripperu Hario V60
Ztráta tepla v druhé polovině extrakce u kovového filtru je oproti ostatním provedením silně znatelná. Zdroj: Taylor Novakowski | Eight Ounce Coffee

KTERÝ DRIPPER JE TEDY TEN NEJLEPŠÍ?

Pokud patříte k těm, kteří potřebují dripper, který vydrží nárazy a cestování, doporučuji si vybrat z odolných a lehkých variant z nerezové oceli nebo plastu.

Jestli naopak hledáte překapávač s hezkým vzhledem, který bude kromě přípravy skvělé kávy zkrášlovat váš kávový koutek, pak porcelánové provedení bude tou správnou volbou. Jen si dávejte pozor, abyste si ho hned nerozbili, až se svým novým krasavcem budete chlubit svému okolí.

baristka držící čirou plastovou, matnou černou nerezovou a bílou keramickou V60
Různé velikosti, různé barvy a různé materiály. Vybrat si není lehké, ale hned jak budete mít svou V60 doma, budete si chtít kávu připravovat několikrát denně. Je to zkrátka zábava. Navíc jemná chuť kávy, vás bezpochyby oslní. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Plastové překapávače

 

Keramické překapávače

 

Překapávače z kovu

Espro Bloom Pour Over
1 190,0 Kč
Do 3 dnů u vás
EB LAB Dripper
Doprava zdarma + Dárek navíc
2 590,0 Kč
Do týdne u vás
EB LAB Cone Filter
Doprava zdarma + Dárek navíc
2 490,0 Kč
Do týdne u vás
Hario V60 Drip Station
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 450,0 Kč
Do týdne u vás
Asobu Pour Over PO300 stříbrný/černý 1,0 l
1 689,0 Kč
Do týdne u vás

 

ČASTÉ DOTAZY K HARIO V60

Překapávače Hario V60 nejsou zrovna tím nejvhodnějším příslušenstvím k přípravě filtrované kávy na cesty. Pokud se však rozhodnete s dripperem více cestovat, věnovala bych pozornost především odolné verzi z nerezové oceli nebo levnější plastové verzi. U té vás navíc nebude tak moc bolet, když se rozbije. Hario V60 v plastové verzi je velmi cenově dostupný.

Na trhu nalezneme 3 velikosti. Ty jsou označené jako 01, 02 a 03. Největší verze se prodává jen v plastovém provedení. Verze 01 je pro 1-2 šálky, verze 02 pro 1-4 šálky a verze 03 pro 1-6 šálku. Důležité je si také uvědomit, že firma Hario považuje velikost jednoho šálku, nádobu o objemu 130 ml. Proto pokud chcete připravovat kávu nejen pro sebe, zvolila bych velikost 02 nebo 03.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 12 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

239 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1290 Kč
Autor :
Markéta Nováková
S kávou už to táhnu pár let. Začalo to u lásky k flat whitu, pokračovalo to prací baristky a kreslením rozet do cappuccin. A teď balancuju mezi kávou a marketingem a mojí největší láskou je filtr. ❤️
Napsáno: 28.7.2021
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro