Na trhu je velký výběr různých dripperů pro přípravu filtrované kávy. Ale jaký je nejlepší? Z plastu, skla, keramiky nebo z nerezové oceli? Máme na to jasnou a stručná odpověď: nejlepší je plastový dripper. Plastový dripper pohlcuje teplo z vody pomaleji, jelikož obecně pohlcuje méně tepla a tím pádem ztrácí teplo do vzduchu taktéž pomaleji. 

Abyste skutečně pochopili, proč je plast z pohledu přípravy překapávané kávy nejlepší volbou materiálů, musíme se společně ponořit nachvíli do fyziky.

 

V dnešním článku se dozvíte:

3 FAKTORY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ ZTRÁTU TEPLA

Kolik tepla lze ztratit přes dripper při přípravě filtrované kávy, ovlivňují tři faktory:

  • Vodivost – měří, jak rychle teplo přechází do a přes dripper.
  • Měrná tepelná kapacita – kolik tepelné energie potřebuje ke změně teploty dripperu
  • Tepelné ztráty na povrchu – jak rychle se z dripperu uvolňuje teplo do atmosféry

 

VODIVOST

Možná si pamatujete ještě ze školních lavic, že plast je dobrý izolátor a kov je dobrý vodič. Sklo a keramika patří někde mezi. To znamená, že plast dokáže teplo déle uchovávat v sobě.

 

To nám říká, že plast vyhrává skrze vodivost – ale o kolik?

MateriálAkryl – plastSkloPorcelánNerezová ocel
Vodivost (W/mK)0.214-516

(Součinitel tepelné vodivosti  λ (lambda) má jednotku W/mK a vyjadřuje schopnost materiálu vést teplo z teplejší části do studenější části).

Jak můžete podle tabulky zjistit, porcelán je 20 – 25 krát vodivější než akrylát (typický plast). To znamená, že teplo odejde z vroucí vody do keramického dripperu mnohem rychleji.

MĚRNÁ TEPELNÁ KAPACITA

Dále se musíme zamyslet nad tím, kolik energie je dripper schopen absorbovat. 

 

Jedná se o měrnou tepelnou kapacitu. Měrná tepelná kapacita je množství tepla potřebného k ohřátí 1 kilogramu látky o 1 teplotní stupeň. Respektive představuje množství tepla vyvolávající u kilogramů hmotnosti látky změnu teploty. (Zdroj: Wikipedie)

 

Hlavní jednotka má název SI a měří se v joulech na kg na stupeň – J·kg-1·K-1

MateriálAkryl – plastSkloPorcelánNerezová ocel
Měrná tepelná kapacita (J/kgK)12507531085490

Z tabulky můžeme vidět, že plast vyžaduje více tepelné energie na kilogram, aby se teplota zvýšila o dané množství. Typický keramický dripper však váží čtyřikrát více než plastový dripper, takže absorbuje přibližně 3,5 krát tolik tepla jako celek při stejné změně teploty.

TEPELNÉ ZTRÁTY NA POVRCHU 

Na konec teplo opouští dripper do atmosféry. Rychlost proudění závisí na teplotě povrchu. Vodivější materiály budou rychleji přenášet tepelnou energii na povrch. Jakmile je teplo na povrchu, materiály s nižší měrnou tepelnou kapacitou se zahřejí na dané množství tepla. Takže plast s nižší vodivostí a vyšším měrným teplem ztratí na konvekci (přenos látky) podstatně méně energie než ostatní materiály.

 

Rychlost tepelné ztráty zářením nezávisí pouze na materiálu, ale na také jeho struktuře a teplotě. Sklo, porcelán a plast budou vyzařovat podobné množství pro danou teplotu. Ocel bude vyzařovat poněkud méně, ale je to vyváženo skutečností, že vysoká vodivost a nízká měrná teplota znamenají, že povrchová teplota se mnohem rychleji zahřeje. Kromě toho je maximální tepelná ztráta zářením asi poloviční než u konvekce.

A CO IZOLOVANÉ DRIPPERY?

Vzduch je lepším izolátorem než kterýkoli z výše jmenovaných materiálů. Vzduch má vodivost přibližně 0,02 W / mK. Existují některé tipy dripperů, které vzduch využívají, buď pomocí dvojité stěny k zachycení vzduchu nebo pomocí otevřené struktury typu mřížky, aby se minimalizovalo množství materiálu, který je ve styku s filtrem. Tyto konstrukce mohou do určité míry pomoci udržet teplo. Jenže i v těchto případech by byl však nejlepší materiál, z něhož by byly drippery vyrobeny, stále plast.

ZÁVĚR

Na základě těchto tří faktorů vyhrál pokaždé plastový dripper. Plastové drippery pohlcují obecně méně tepla, tudíž i z vařící vody a opačně ztrácí zpátky do vzduchu toto teplo také pomaleji.

 

Na našem eshopu si můžete vybrat ze tří velikostí plastového dripperu: 01 dripper pro jednu až dvě osoby, 02 dripper až pro 4 osoby a 03 dripper pro přípravu až 6 šálků.

Dripper Hario V60-02 keramický
Základní set na filtrovanou kávu
Dripper Hario V60-03 plastový

Dále by se vám mohlo líbit…

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Autor : Tereza Gajdová
Tereza Gajdová
Usměvavá holka, která studuje svůj vysněný obor marketingové komunikace na UTB. Ráda se zastaví v čase při pití výběrové kávy s přáteli, cvičí jógu, folklór a ráda rozdává radost kolem sebe
Napsáno: 17.6.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.