Rádi si dopřáváte kvalitní šálek kávy v kavárnách, ale každý den skvělého espressa ve vaší oblíbené kavárně by zruinoval vaši peněženku? Ponořte se do tajů alternativních způsobů přípravy kávy a připravte si vlastní kávu doma. Velké oblibě se těší například metoda V60, nebo káva z aeropressu. Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv metodu, nezapomeňte na základní faktory, které ovlivní výslednou chuť kávy. Pojďme se na ně podívat.

ČERSTVÁ  A KVALITNÍ KÁVA 

Nejdůležitější je, abyste pracovali vždy s čerstvou kávou. Káva chutná nejlépe pár dní po upražení. Nakupujte kávu od místních pražíren, je to ten nejjistější způsob, jak získat absolutně nejčerstvější kávu. Rozhodně se vyhněte nákupům kávy ze supermarketů. Tyto kávy bývají velmi často přepražené až spálené, což se odráží i ve výsledné chuti. V těchto kávách bývají také zrnka, které byly při sběru shnilé nebo napadené nějakou plísní. Také nenakupujte kávu z velkých průhledných plastových zásobníků v obchodech. Kyslík a jasné světlo jsou pro kávové zrna to nejhorší. Nákupem kávy od místní pražírny nikdy neuděláte chybu.

 

Pokud se zajímáte o to, jakou kávu kupujete, zaměřte se na výběrovou. Označení výběrové kávy spočívá v tom, že je jasně dané v jakém regionu a na jaké farmě byla káva vypěstována. Výběrový káva dále prochází přísným hodnocením tak, aby se k vám dostala jen ta nejlepší. Pokud jednou ochutnáte výběrovou kávu, nebudete chtít žádnou jinou.

Přečtěte si více o výběrové kávě v článku Co je výběrová káva.

SKLADOVÁNÍ KÁVY

Otevřenou kávu vždy uchovávejte ve vzduchotěsné nádobě. Dobrým výběrem jsou skleněné nebo keramické skladovací boxy s gumovým těsněním. Kávu udržujte při pokojové teplotě. Pokud byste kávu nechali otevřenou, tak vyčichne, ztratí její aromata a výsledná chuť bude stát za nic.

ČERSTVĚ NAMLETÁ KÁVA A HRUBOST MLETÍ

Rozhodně doporučujeme si kávu namlít těsně před jejím použitím. Jakmile kávu namelete, už po pár minutách začne ztrácet její aromata. Nejlepší je tedy mít doma vlastní kávový mlýnek. Pro používání v domácnosti rozhodně postačí ruční mlýnek. S ručním mlýnkem se pro vás příprava kávy stane takovým malým rituálem. S jeho výběrem vám pomůže náš článek Jak vybrat ruční mlýnek.

 

Pozor také dávejte na hrubost kávy při mletí. K různým přípravám kávy totiž patří různá hrubost mletí. Hrubost mletí totiž ovlivňuje výslednou chuť kávy. Proto si nastavte mlýnek na zvolenou hrubost tak, abyste z kávy vytěžili maximum.

Přečtěte si o mletí kávy více v našem článku Mletí jako základ dobré kávy

KVALITA A TEPLOTA VODY

Kvalita vody také ovlivňuje výslednou chuť kávy. Pokud vám z kohoutku teče příliš chlorovaná nebo moc změkčená voda, používejte raději filtrační konvice. Na našem blogu najdete i další důvody, proč filtrovat vodu při přípravě kávy.

 

Voda, která je příliš horká, extrahuje v kávě sloučeniny, které jsou spíše hořké než příjemné. Správná teplota vody pro přípravu kávy je 94° C. (Většina dobrých kávovarů teplotu vody reguluje automaticky.) Kávu byste měli konzumovat ideálně hned po její přípravě. Opakovaným ohříváním se změní chuť i té nejlepší kávy.

VYHNĚTE SE NEKVALITNÍM FILTRŮM

Pokud budete ke své přípravě používat filtry, zaměřte se i na to, jaké kupujete. Hledejte papírové filtry „bělené kyslíkem“ nebo „bez dioxinů“ (např. Filtropa, Melitta). Zajímavou možností je i investice do zlaceného filtru s dlouhou životností (např. SwissGold). 

 

UDRŽUJTE ČISTOTU 

To platí pro vše. Skladovací nádoby a mlýnky čistěte jednou za pár týdnů, abyste odstranili případné mastné usazeniny. Stejnou pozornost věnujte i vašemu kávovaru, který je za pomoci speciálních přípravků pravidelně čistit. Díky pravidelnému čištění odstraníte veškeré minerální usazeniny a zajistíte mu dlouhou životnost. Jen pak jen nezapomeňte před dalším použitím důkladně kávovar propláchnout, abyste pak v kávě neměli příchuť čistícího přípravku. Celým procesem čištění vás provede náš článek Jak vyčistit znečištěný dripper či automatický překapávač.

 

METODA PŘÍPRAVY

Na našem blogu, najdete návody, jak připravit kávu v aeropressu, chemexu, V60, clever dripperu, moka konvičce nebo třeba ve french pressu.

 

K tomu se také váže poměr dávky vody vůči kávě. Odborně nazýváno brew ratio. Jiný poměr vody a kávy patří do V60, jiný zase do aeropressu. Rozhodně se na tento faktor zaměřte a objevte své oblíbené brew ratio, které vaši kávu povznese ještě o kousek výš.

Mrkněte na naše další články o alternativních přípravách kávy.

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Tereza Gajdová
Usměvavá holka, která studuje svůj vysněný obor marketingové komunikace na UTB. Ráda se zastaví v čase při pití výběrové kávy s přáteli, cvičí jógu, folklór a ráda rozdává radost kolem sebe
Napsáno: 10.5.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu