Káva dehydratuje a je nezdravá, kofein způsobuje insomnii, těhotné ženy kávu nesmí. Takové a hromadu podobných tvrzení najdeme všude spoustu, všem však nemůžeme věřit. Tentokrát se tedy podíváme na nejčastější mýty o kávě.
OBSAH – 8 KÁVOVÝCH MÝTŮ
TMAVĚ PRAŽENÁ KÁVA MÁ VÍCE KOFEINŮ A CHUTÍ
Téměř v každé druhé reklamě na kávu zaslechneme větu, která zní nějak takhle: ,,Pociťte aroma tmavě pražené kávy a vychutnejte si její bohatou chuť ‘‘. Tmavě pražená káva má sice určité výrazné chutě, často to jsou však chutě kouřové až popelové, a to není zrovna něco, co v kávě hledáme. S touto intenzivní chutí se pak pojí představa, že v sobě má káva více kofeinu, což je ale mýtus. Světle i tmavě pražená káva obsahují téměř srovnatelné množství kofeinu.
Stejně tak koluje tvrzení o tom, že se vyšší teplotou při pražení kofein spaluje, a tak tmavě pražená káva obsahuje méně kofeinu. I v tomto případě se však jedná o mýtus.
Káva při pražení mění svoji strukturu, zrna tvrdnou, ztrácí obsaženou vodu a na váhu jsou lehčí, takže ve výsledku lze předpokládat, že v tmavě pražené kávě je vyšší koncentrace kofeinu, protože byla ovlivněna celková hmotnost zrnka. To však nemá nic společného se skutečným obsahem kofeinu v připraveném šálku kávy.
Pro pořádnou nálož chutí je tedy lepší volit světle praženou kávu.

KÁVU SKLADUJTE NEJLÉPE V LEDNICI
Radil vám snad někdy někdo, abyste kávu uchovávali v lednici? Jestli ano, doufáme, že jste ho neposlechli.
Ač se možná nezdá, káva je poměrně citlivou potravinou, neprospívá ji kontakt s vlhkem, teplem, vzduchem, světlem ani výraznými pachy. Skladovat ji v ledničce je však hloupost, káva se po vyndání kvůli prudké změně teplot orosí, což může vést k tomu, že začne plesnivět. Naopak při volném skladování káva oxiduje, ztrácí chuťový profil a jedinečné aroma, o které zkrátka nechcete přijít.
Jestli chcete zachovat chuť čerstvé kávy po co nejdelší dobu, můžete ji nechat v původním znovuuzavíratelném obalu s jednosměrným ventilem, který v dnešní době najdete prakticky na všech balíčcích výběrové kávy. Ten budete skladovat v suchu při pokojové teplotě na nějakém temnějším místě.
Ještě líp však uděláte, pokud budete skladovat kávu ve vakuové dóze na kávu. Ta zamezí přístupu vlhkosti, vzduchu i různých pachů z okolí.
Pokud ještě nemáte tu svou, tak si ji můžete vybrat z široké nabídky na našem e-shopu.
POTŘEBUJETE VYSTŘÍZLIVĚT? DEJTE SI KÁVU!
Tenhle stav zná skoro každý, ráno se vzbudíte a hlava vám třeští, včera jste totiž pořádně slavili a alkoholu taky nepadlo málo. A tak první, co vás napadne, je dát si kávu, proč ne? Jen nepočítejte s tím, že si pak v klidu můžete sednout za volant.
Důvod, proč se po kávě můžete cítit lépe, je ten, že vás povzbudila a utlumila tak únavu, kterou alkohol způsobil. Káva je sice v mnoha ohledech prospěšná, vystřízlivět však člověka nedokáže.
TĚHOTNÉ A KOJÍCÍ MATKY BY NEMĚLY PÍT KÁVU
Otěhotněly jste, nebo právě kojíte, ale svůj oblíbený šálek kávy si chcete dopřát? Určitě není vhodné vypít 5 káv denně, jak jste možná byly dříve zvyklé. Vstřebávání kofeinu u těhotných žen je totiž zpomalené. Ten navíc prochází přes placentu a dostává se tak do krevního oběhu dítěte. To však neznamená, že je nutné si kávu v těhotenství zcela odepřít.
Těhotné a kojící ženy by ale neměly překročit 200 mg kofeinu za den. Kávové nápoje na bázi espressa obsahují zhruba 60 mg kofeinu, v šálku filtrované kávy ho přijmete až 100 mg. Spolu s tím je potřeba brát v potaz, že nejen káva obsahuje kofein, najdete ho také v čaji, čokoládě nebo energetických nápojích.
Kromě omezení kávy na pár šálků týdně je tu také možnost bezkofeinové kávy. Ta tedy není kofeinu zcela zbavena, ale oproti klasické kávě obsahuje pouhé 2-3 % kofeinu, který je v dnešní době odstraňován šetrnými přírodními metodami, jako třeba metodou cukrové třtiny, a tak není třeba se strachovat, že si místo kávy dopřejete směs chemie.
KÁVA DEHYDRATUJE
Dalším velmi populárním názorem je ten, že káva dehydratuje. Ten je založený na faktu, že kofein je diuretikum. Tedy něco, co zvyšuje produkci moči v těle, ale jen proto, že něco je diuretikum, nemusí vás nutně dehydratovat. Také záleží na tom, jak silné diuretikum je a kolik vody spolu s ním vypijete.
Poté je tedy potřeba brát v úvahu, kolik vody káva obsahuje. A zatímco espresso je asi z 90 % voda, u filtrované kávy je obsažené množství vody dokonce 98,7 %. Takže pokud dodržujete správný pitný režim a celý den nepijete jen kávu, není se čeho obávat.

KÁVA ZPŮSOBUJE NESPAVOST
Nemůžu si dát kávu, nebudu potom spát. Tuhle větu určitě moc dobře znáte. Každodenní konzumací sice můžete ovlivnit svou kofeinovou toleranci a stát se tak odolnější vůči jejím povzbuzujícím účinkům, to ale neznamená, že je třeba kávu si odepřít úplně.
Různé kávové nápoje mají různou vstřebatelnost kofeinu, a tak se vrcholný účinek kofeinu pohybuje mezi 15 minutami až 2 hodinami. Například cappuccino nebo jiný kávový nápoj s mlékem se bude vstřebávat pomaleji než takové espresso.
Dalším bodem je pak kávová tolerance, tu má každý člověk však jinou, proto byste měli dodržovat množství kávy, které vám přinese primárně užitek. Pokud vám jde však pouze o chuť, řešením může být i již zmíněná bezkofeinová káva.

KÁVA JE NEZDRAVÁ
Káva je nezdravá, způsobuje rakovinu, je špatná pro naše srdce a zvyšuje cholesterol. Takovýchto a obdobných tvrzení najdete na internetu spoustu. Opak je však pravdou a obavy negativních účinků kávy na lidské zdraví, které jí byly v minulosti přisuzovány, byly mylné. Jejich příčinou bylo často například kouření, které se už po několik desítek či stovek let spojuje s rituálem pití kávy, nebo nesprávná příprava kávy.
Káva sice není úplný super lék na všechno, ale jisté zdravotní benefity přináší. Ty uvádí například nedávná studie Harvardské univerzity. V kávě nalezneme mimojiné různé antioxidanty, jako hořčík, draslík, niacin a jiné protizánětlivé látky, které snižují rizika cukrovky 2. typu, několika druhů rakovin, Parkinsonovy choroby či deprese. Pozitivní vliv má káva, tedy v ní obsažený kofein, také na fungování srdce.
A potřeba je také zmínit, že nepřefiltrovaná káva, tedy třeba takový klasický český ,,turek‘‘, může obsahovat diterpeny Cafestol a Kahweol, které zvyšují hladinu LDL cholesterolu, a proto je nutné dbát na správnou přípravu kávy.
DÁM SI LATTE, TO MÁ MÉNĚ KÁVY
Tuhle větu jste také určitě už někdy zaslechli. Pokud však znáte jednotlivé kávové nápoje, víte že to není pravda. Caffe Latte je stejně jako třeba cappuccino z jednoho shotu espressa, které je pak do šálku, zhruba o objemu 250 ml, doplněné našlehaným mlékem. Takže chuť kávy je díky mléku slabší, méně kávy tedy ani kofeinu ale Caffe Latte neobsahuje.
MLÝNEK JAKO MLÝNEK
Myslíte si, že jedno v jakém mlýnku kávu namelete? Tak to bohužel není pravda. Správný mlýnek a tedy správně namletá káva je dalším z klíčů ke skvělému šálku kávy. Vždy proto volte mlýnek s keramickými kameny. Obyčejný mlýnek, který koupíte v každém druhém elektru má totiž čepele, kterými kávu nerovnoměrně rozseká, čímž zabrání dostat z kávy všechen její potenciál.
Mletí přes kameny poskytne rovnoměrné mletí, navíc se při tomto mletí uvolňuje více olejů, které poté vedou k bohatším chutím ve výsledném šálku kávy. Navíc na nich snadno nastavíte hrubost mletí, takže ať už preferujete espresso nebo některou z alternativních příprav, přijdete si na své.