čtení na 5 minut | Blog / Jak připravit filtrovanou kávu

Přemýšlíte, jak vybrat vhodný dárek pro kávového nadšence a jakou zvolit metodu přípravy kávy podle úrovně baristických dovedností?V tomto článku vám poradíme s tímto rozhodováním a také přinášíme inspirativní tipy na výběr základního baristického vybavení v jednoduché i náročnější verzi.

PRIMÁRNÍ POMŮCKY BARISTY

Každá příprava kávy se odvíjí od daného množství mleté kávy zalité horkou vodou v rámci určité doby extrakce. Mezi základní vybavení každého baristy tak patří pomůcky, které práci s těmito aspekty přípravy kávy umožňují a ulehčují. Primární výbava baristy by měla být sestavena z mlýnku na kávu, konvici pro ohřátí horké vody a váhy, nejlépe se stopkami, která měří čas a hlavně přesnou dávku kávy pro vybraný recept přípravy kávy.

 

Tyto tři podstatné pomůcky každého domácího kávového nadšence či baristy jsou zásadními v přípravě kávy. Podle jejich kvality a vlastností umožňují baristovi provádět správnou a kontrolovanou extrakci, která je klíčová pro perfektní šálek kávy

 

Aby ten, kdo připravuje kávu, mohl mít celý proces pod kontrolou, potřebuje konvici, která nejen ohřívá vodu, ale také disponuje hubicí ve tvaru “husího krku”. Dále mlýnek, jehož mlecí systém je tvořen dobře usazenými nastavitelnými mlecími kameny a pak váhu, která zaručuje přesné vážení na setiny gramu a nejlépe s dalšími integrovanými funkcemi především časomírou.

JEDNODUCHÉ BARISTICKÉ ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ

Pokud přemýšlíte, jak by takový základní balíček měl vypadat, nechte se inspirovat naším výběrem. Jednoduché avšak účinné trio jakožto takové “basic” vybavení pro domácího kávového nadšence tvoří pour-over konvička Barista&Co., ruční mlýnek Skerton pro a přesná váha Timemore Black Mirror.

 

Jednoduchá nerezová konvička od britských Barista&Co. splňuje hlavní požadavek na tvar hubice. Díky tzv. “husímu krku” zaručuje přesný proud vody. Bez konvice s “husím krkem” se při většině metod přípravy kávy neobejdete. Je lehká a i přes svou malou velikost se pyšní  objemem 600 ml, což vystačí na přípravu kávy nejen pro jednoho kávomilce.

Pro dokonalý přehled o teplotě vody v konvičce využijte při přípravě kávy tento digitální teploměr s nerezovým klipem k přichycení ke konvičce.

Pro čerstvě mletou kávu je třeba si pořídit mlýnek. Velmi oblíbeným mlýnkem je Hario Skerton Pro, který spojuje opět jednoduchost s dobrou funkčností. Tento mlýnek je v baristickém světě velmi populární podobně jako jeho výrobce, japonská firma Hario. Mele se v něm pohodlně a s velmi dobrým výsledkem v konzistenci mleté kávy.

 

Poslední dobou se dostává na trhu s kávovými pomůckami ke slovu firma Timemore. Nechybí tak ani v našem soupisu jednoduchého baristického základu a to konkrétně jejich produkt – váha Timemore Black Mirror. Nejen že za dostupnou cenu disponuje všemi požadavky na baristickou váhu a měří s přesností na 0,1 g, ale ještě k tomu vypadá minimalisticky a prostě skvěle.

ZÁKLADNÍ BARISTICKÉ POMŮCKY PRO NÁROČNĚJŠÍ

Toužíte-li po výběru sice primárních baristických pomůcek, ale máte na ně náročnější požadavky, podívejte se na tento skvělý trojlístek: konvice Brewista Artisan, elektrický mlýnek Wilfa Svart a váha Timemore Single Sensor.

 

Konvice Brewista jsou jedny z nejrozšířenějších a to celosvětově. Více než jen konvice je Brewista Artisan. Krom rychlovarného ohřevu vody ji umí i udržet na dané teplotě po určitou dobu. Má přednastavitelné teplotní stupně pro rychlé nastavení, ergonomickou rukojeť a časovač. To vše v krásném designu s dřevěnými detaily.

 

Pravidelné mletí kávových zrnek vždy, když si chcete připravit šálek vaší kávy, se stane rychlejším a nenamáhavým díky elektrickému mlýnku. Především pak s mlýnkem Wilfa Svart dosáhnete potřebné kvality mletí pro různé metody přípravy kávy – od French Pressu po Moka.

 

Ani v tomto výběru nechybí zástupce firmy Timemore, a to váha Black Mirror Single Sensor. Tak jako v základní verzi je tato váha jednoduchá, funkční a se skvělým vzhledem. K tomu má samozřejmě něco navíc. Zabudované bluetooth. Můžete ji tak propojit s mobilní aplikací ve vašem telefonu a sledovat informace o připravované kávě. Tímto propojením si můžete uložit recept přípravy a zajistit vždy stejný postup přípravy.

PŘÍPRAVA KÁVY PODLE BARISTICKÉ ÚROVNĚ

K výše popisovaným základním baristickým pomůckám, tedy váze, mlýnku a konvici už chybí jen vybrat, v čem si kávu hodláte připravovat. Ať už se snažíte najít vhodnou metodu přípravy pro vás nebo pro někoho blízkého, můžete se orientovat například podle náročnosti na schopnosti připravovat kávu u jednotlivých metod.

ZAČÁTEČNÍK

Pro takové kávové začátečníky se určitě dobře hodí Clever Dripper. Tento “chytráček” kombinuje překapávanou a louhovanou kávu. Na pohled připomíná klasický manuální překapávač čili dripper a k tomu má ve spodní části přepážku, která zabraňuje protékání kávy a pro extrakci louhováním. Po posunutí této přepážky začne káva protékat jako z klasického dripperu. Tato vlastnost je vstřícná pro získání chutné kávy i přes drobné nepřesnosti při procesu extrakce.

MÍRNĚ POKROČILÝ

O něco vyšší level baristických dovedností potřebuje klasický dripper, jakým je Hario V60. Od chatráčka se odlišuje tím, že funguje pouze jako překapávač tedy pour-over technika přípravy kávy. I když ani tato příprava není výrazně složitá, je přesto znatelné, jak barista, který “vé šedesátku” používá, umí pracovat s konvicí a jak se říká, má v ruce kontrolu nad přesností zalévání.

STŘEDNĚ POKROČILÝ

S aeropressem můžete opět počítat jako s kombinovanou technikou, ale tentokráte tří faktorů extrakce: louhování, protékání a tlak. I když je aeropress často popisován jako opravdu jednoduchá technika přípravy kávy, je zajímavý tím, že nabízí množství variací, jak jej používat. Aeropress vám dovolí připravit velice jednoduchý recept na kávu, ale dává i šanci ke složitějším, komplikovanějším a tím zajímavějším způsobům extrakce kávy.

EXPERT

Pro ty nejnárčnější je tu letošní novinka Delter Coffee Press. Na první pohled se podobá předchozímu aeropressu, ale káva je v něm připravovaná odlišně. Uzpůsobení Delteru netlačí vodu přímo přes mletou kávu do šálku jako v aeropressu. Originálně je voda propouštěna přes speciální membránu, která způsobí, že se voda na kávu dostává rovnoměrně jakoby pod sprchou. Delter je tak více než pomůckou k přípravě kávy, ale takovou zábavou pro zapálené milovníky kávy.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

110 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 4.11.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Pro perfektní šálek filtrované kávy
káva na filtr
Káva na filtr čerstvě pražená výběrová káva
alternativní příprava
Alternativní příprava vybavení a příslušenství k alternativní přípravě
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro