Přinášíme vám další možnost alternativní přípravy kávy u vás doma. Clever dripper, u nás v Česku se někdy nazývaný “chytráček”. Pochází z Taiwanu a možná vám trochu bude připomínat V60. Clever dripper je výbornou alternativou pro zaryté milovníky českého turka. V tomto případě jde ale o mnohonásobně lepší požitek než z turka, kdy se káva luhuje nesmyslně dlouho a vypouští do šálku nezdravé látky. Synonyma pro clever dripper jsou tak jasná – jednoduchost, rychlost, kvalita a nízká pořizovací cena. Pojďme na to.

Pokud jste připraveni podniknout první kroky do světa alternativní přípravy kávy, pak je clever dripper jednou z nejlepších možností, se kterou můžete začít.

KOMU SE BUDE CLEVER DRIPPER HODIT?

Pokud jste milovník českého turka, ale uznáváte, že to není ta nejlepší ani nejzdravější verze kávy, tak clever dripper je přímo navržen pro vás. Příprava kávy v clever dripperu je jednoduchá, rychlá a levná. A hlavně, jak jednou vstoupíte do světa alternativní přípravy kávy, budete chtít objevovat další a další metody.

 

Pokud však hledáte variantu, která vám poskytne větší flexibilitu a experimentování s kávou, pak raději doporučujeme V60. Káva v clever dripperu se jako kdyby koupe, zatímco káva ve V60 protéká, což zapříčiňuje lepší extrakci z kávy.

Filtrování je vhodné pro zvýraznění složitosti kávy. Má tendenci zdůrazňovat jemné chutě a vůně.

Nejtěžší na přípravě kávy v clever dripperu je pouze hlídání času na stopkách. Uvařit kávu v chytráčku je opravdu snadné. Pouze nalijete vodu na kávu, odměříte čas a pak vypustíte lahodnou kávu přímo do vašeho šálku. Je to skoro jako kouzlo.

PRO KOHO CLEVER DRIPPER NENÍ VHODNÝ?

  • Pokud nemáte rádi příliš ovocné chutě kávy ale holdujete spíše plnějším, silnější a hořce chutnajícím kávám..
  • Jste milovníci espressa, malých a silných káv. Pro vás je ideální jako alternativní příprava moka konvička.
  • Vaříte kávu pro více lidí. Clever dripper je k dispozici ve dvou velikostech (1 – 2 šálky kávy nebo ve velikosti 3 až 4 šálky). Takže pokud máte doma kávoholiky, clever dripper vám stačit nebude. V tomto případě doporučujeme například Chemex nebo elektrický překapávač.

 

PŘÍPRAVA

Budete potřebovat:

 

POSTUP:

  1. Dejte vařit vodu, neměla by být úplně vařící, nejlépe tedy 98 °C.
  2. Do clever dripperu si dejte papírový filtr a promyjte ho ohřátou vodou, vodu poté vylijte.
  3. Clever dripper položte na vynulovanou váhu, použijte 20 g kávy a pěkně ji ve filtru zarovnejte. 
  4. Vynulujte znovu váhu a zapněte stopky, nalijte 330 gramů vody rovnoměrně a co nejrychleji na kávu.
  5. Kávu jemně promíchejte lžičkou a přiklopte víčkem.
  6. Po 2 – 3 minutách postavte clever dripper na dekadentér či hrníček, jemně prolomte vrchní krustu lógru a nechte překapat kávu do hrníčku. 
  7. Káva by měla překapat maximálně do 1 minuty, pokud by to trvalo déle, nastavte si mlýnek na hrubší mletí.

NA CO SI DÁVAT POZOR

Ve spodní části clever dripperu je zamykací mechanismus, který udržuje kávu uvnitř, dokud ji sami neuvolníte. To vám dává míru kontroly a je jen na vás, jak dlouho necháte kávu louhovat v horké vodě. 

 

Pokud jde o kávu louhující v horké vodě, čím déle ji necháte extrahovat, tím více bude káva hořká. Doporučená délka louhování jsou 2 – 3 minuty. Je to dobrý výchozí bod, dle kterého si můžete najít vámi vyhovovanou délku extrakce, aby vám káva chutnala co nejvíce.

 

Stejně jako u každé přípravy kávy musíte mít odměřenou přesnou dávku kávy a vody, tak u clever dripperu to není zas tak nutné, jako například u V60. Stejně tak vám dá clever dripper trochu volnosti v hrubosti mletí. Clever dripper není tak citlivý na hrubost mletí, jako je tomu u ostatních filtračních metod.

 

IDEÁLNÍ NA CESTY

Pokud hodně cestujete, clever dripper je skvělou volbou hned z několika důvodů. Za prvé, je vyroben z plastu, takže se nemusíte bát, že by se vám v batohu rozbil. Za druhé je lehký a za třetí si budete moci vytvořit výbornou kávu klidně i na vrcholku zdolané hory. Jen si nezapomeňte přibalit i filtry. 

Časté dotazy k přípravě kávy v Clever Dripperu

Jedná se o alternativní metodu přípravy kávy. Vypadá jako klasický překapávač, ale tento dripper má regulátor průtoku, čili extrakce probíhá metodou louhování káva.

Vyzkoušejte snadný recept na Clever Dripper. Do Chytráčka s propláchnutým filtrem nalijte 300g vody a nasypte 20 g kávy. Zamíchejte a v 5. minutě postavte na šálek a nechte přefiltrovat.

Mletí upravte dle receptu a vlastní chuti. Obecně však používáme hrubší mletí zhruba o struktuře cukru krystal.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Pro perfektní šálek filtrované kávy
káva na filtr
Káva na filtr čerstvě pražená výběrová káva
alternativní příprava
Alternativní příprava vybavení a příslušenství k alternativní přípravě
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč