Ne vždy musí platit, že dobrou kávu si můžete vychutnat pouze v kavárně. V tomto článku se dozvíte, jak si doma jednoduše připravit kávu bez toho, aniž byste si museli pořizovat drahý kávovar.

Obecně lze alternativní přípravu kávy rozdělit na dva tábory:

Překapávací přes papírový filtrV60, Chemex, Kalita Wave, Aeropress, Twist Press

LouhovanéMoka konvička, Džezva, French press

V60

V60 patří bezpochyby mezi nejoblíbenější metody přípravy filtrované kávy. Vyrábí se z různých materiálů a v různých barevných variacích. Pro přípravu filtrované kávy budete potřebovat Hario V60. Hario je japonská značka, která patří mezi největší výrobce  kávového příslušenství na světě. Název tohoto překapávače  je odvozen z tvaru písmene V a úhlu 60 stupňů, ve kterém je překapávač vyroben. Má na sobě speciální vroubky, které napomáhají extrakci a lepšímu přilnutí filtru.

PŘÍPRAVA

 1. Ohřejeme vodu na požadovanou teplotu  96-98 °C.
 2. V60 položíme na konvičku či šálek a vložíme do něj papírový filtr.
 3. Filtr propláchneme horkou vodou, aby se zbavil případně pachuti. Zároveň se nám ohřeje překapávač i nádobka. Poté vodu vylijeme.
 4. Připravíme si středně hrubě namletou kávu. Základní recept je 18 g kávy na 300 ml vody. Kávu nasypeme do filtru a vyrovnáme ji.
 5. Zapneme stopky a krouživými pohyby začneme vodu nalévat v menším množství na kávu – přibližně 40-50 ml. Namočíme veškerou kávu a poté ji jemně promícháme.
 6. Po dalších 20 sekundách znovu nalijeme 40-50 ml vody. Vodu je třeba směřovat na kávu ne na papírový filtr. Také dbáme na rovnoměrné lití vody. Překapávaní kávy by mělo trvat maximálně 3 minuty.

CLEVER DRIPPER

Clever Dripper je kombinace metody french pressu a proces filtrování a čerpání V60. Je velice podobný klasickému dripperu. Také se snadno čistí a nemá žádné vyjímatelné části, takže skladování je jednoduché. Kávu extrahujete po vámi zvolenou dobu, po nasazení Clever Dripperu na sklenici se otevře ventil, který umožní průtok kávy přes filtr. Clever Dripper vám bude vyhovovat, pokud preferujete kávu silnější chuti.

PŘÍPRAVA

 1. Ohřejeme si vodu na požadovanou teplotu  92 -96 °C.
 2. Odměříme si požadované množství kávy (30g na 500 ml). Hrubost mletí by měla být jemnější než třeba na french press.
 3. Propláchneme si papírový filtr horkou vodu.
 4. Horkou vodou pomocí krouživých pohybů zaléváme rovnoměrně všechnu kávu.
 5. Kávu necháme louhovat 2-3 minuty a poté položíme chytráčka na nějakou nádobku. Po zatlačení na ventil nám káva okamžitě proteče dolů.

ELEKTRICKÝ PŘEKAPÁVAČ

U nás na pražírně používáme Moccamaster od značky Technivorm. Do tohoto překapávače vložíme papírový filtr, hrubě namletou kávu a potřebné množství vody. Moccamaster si vodu sám nahřeje a zbytek procesu udělá za nás. 

PŘÍPRAVA

 1. Do nádržky na vodu nalijeme požadované množství vody. Základní recept je 1l vody na 60 g kávy.
 2. Do překapávače vložíme filtr a ten promyjeme horkou vodou.  Vodu nezapomeneme vylít.
 3. Poté nasypeme hrubě namletou kávu.
 4. Spustíme překapávač, ten po ohřátí vody začne kávu pomalu zalévat. Je potřeba kávu po úplném namočení jemně zamíchat. Jakmile máme veškerou vodu překapanou káva je hotová.

CHEMEX

Chemex vypadá spíše jako baňka z laboratoře, ačkoliv se jedná o jeden ze způsobu přípravy filtrované kávy. Co jej trochu s laboratoří a chemií pojí je jeho vynálezce a známý chemik P. J. Schlumbohm.

Pro přípravu filtrované kávy  pomocí Chemexu se používají o něco silnější papírové filtry než u V60. Před začátkem přípravy je proto nutné filtr pořádně promýt horkou vodou.

PŘÍPRAVA

 1. Ohřejeme si vodu na požadovanou teplotu  96-98 °C.
 2. Propláchneme si papírový filtr horkou vodu.
 3. Odměříme si požadované množství kávy (6g na 100ml ). Hrubost mletí by měla být jemnější než třeba na Frenchpress.
 4. Horkou vodou pomocí krouživých pohybů zaléváme rovnoměrně všechnu kávu.  Prvně nalijeme malé množství vody – zhruba 50 ml, aby se všechna káva namočila. Zhruba po 30 s začneme znovu krouživými pohyby zalévat kávu v Chemexu.
 5. Káva by měla překapat zhruba do 3 minut. 

AEROPRESS

Aeropress se ve světě filtrované kávy objevil poměrně nedávno a to v roce 2005, kdy jej vynalezl Alanem Adlerem. Za tu dobu si našel spousty milovníků po celém světě.

Aeropress je skvělé malé zařízení pro rychlou přípravu skvělé kávy. Představuje jednoduchý způsob, jak si doma nebo na cestách připravit výběrovou kávu opravdu kvalitní kávz. Káva má v porovnání s V60 plnější a výraznější chuť.

Do aeropressu se používají papírové, případně ocelové filtry, protože ocel neabsorbuje kávové oleje při průchodu.

Samotný aeropress má tři části – plastový válec, píst a sítko. Pro přípravu pomocí aeropressu budeme potřebovat papírový, nebo kovový filtr, který vložíme mezi sítko, nádobu na kterou aeropress nasadíte a samozřejmě váhu. Více o aeropressu si můžete přečíst v tomto článku.

PŘÍPRAVA

 1. Ohřejeme vodu na požadovanou teplotu 96-98 °C. Vložíme papírový filtr do sítka a ten usadíme na plastový válec
 2. Válec položíme na nádobu a promyjeme filtr horkou vodou, aby se zbavil pachuti. Poté vodu vylijeme.
 3. Aeropress s nádobou položíme na váhu a do válce nasypeme středně hrubě namletou kávu. Zpravidla platí 17-20 g na 250 ml.
 4. Zalijeme kávu horkou vodou pomocí krouživých pohybů a následovně sundáme aeropress s šálkem z váhy. Na válec nasadíme píst a tlačíme jej směrem dolů. 
 5. Ideálně začíname stlačovat píst po jedné minutě. Výsledek by neměl překročit 2 minuty.

Přečtěte si o aeropressu více v článku Jak připravit kávu v aeropressu.

MOKA KONVIČKA

Tradiční způsob, který je nejpodobnější espressu. Silná chuť, plné tělo – to nám poskytne moka konvička. Nevýhodou je možné zhořknutí kávy, kvůli varu vody.

Moka konvička byla vyvinuta v Itálii, kde je velmi populární. Vynález představil ve 30. letech Bialetti. Konvička se skládá ze tří částí:

 1. Spodní nádobka – na vodu 
 2. Střední nádobka – na namletou kávu
 3. Vrchní nádobka – pro vylouhovanou kávu.

Při ohřívání spodní části se začne uvolňovat pára čímž dochází ke zvyšování tlaku v nádobce.

PŘÍPRAVA

 1. Do spodní nádobky nalijeme vodu po ventil.
 2. Sítko ve střední části naplníme jemně až středně hrubě namletou kávou. Kávu zásadně neumačkáváme.
 3. Zašroubujeme a položíme na plotýnku. 
 4. Po chvíli uslyšíme, jak káva začne vytékat ze spodní části do vrchní. Jakmile začne prskat, sundáme ji z plotýnky. Kávu můžeme servírovat. 

FRENCHPRESS

French Press je pro mnoho lidí dlouhodobým favoritem. Patří bezpochyby mezi nejjednodušší alternativní způsoby přípravy kávy. Jedná se o skleněnou nebo nerezovou konvičku, která je vybavena pístem. Ten nám umožňuje kávovou sedlinu zcedit na dno konvičky.

 

Doporučené mletí je spíše hrubší, zhruba na konzistenci cukru krystalu. Jemnější mletí totiž proklouzne kovovým filtrem a skončí v šálku. Pokud by byla káva příliš jemně namletá, káva by mohla být přeextrahovaná a jemné mletí by dělalo problém pístu.

 

Krása french pressu spočívá v tom, že neexistuje žádný papírový filtr, který by absorboval oleje z kávy, takže získáte výraznou chuť.

 

Dle všeho frenchpress pochází z Francie 19. století. Největší boom ovšem zažil v 60. letech 20. století. My si pomocí něj v dnešní době dokážeme vykouzlit  výbornou kávu bez toho, aniž bychom museli utrácet desetitisíce za kávovary.

PŘÍPRAVA

 1. Ohřejeme si vodu na požadovanou teplotu  92 -96°C.
 2. Připravíme si váhu, na kterou si položíme Frenchpress.
 3. Nasypeme požadované množství hrubě namleté kávy do Frenchpressu – 6 g kávy na 100 ml.
 4. Horkou vodou pomocí krouživých pohybů zaléváme rovnoměrně všechnu kávu. Na povrchu se nám vytvoří krusta z kávového lógru.
 5. Kávu necháme louhovat 4 minuty a poté pomalu stlačíme píst dolů.  Okamžitě kávu servírujeme do připravených šálků.

TWIST PRESS

Ráno přicházíte do práce a hned vběhnete do kuchyňky. Během chvilky si připravíte šálek kávy plný chuti a kofeinu. Stačí vám i obyčejná rychlovarná konvice a …Twist Press. Lehký manuální kávovar s kompaktními rozměry. V tašce vám moc místa nezabere, takže ho můžete nosit s sebou, kamkoli půjdete. Je vaši jistotou dobré kávy. Kdekoli. Za jeho vznikem stojí britští vynálezci, kterým se během dvou let podařilo zkombinovat tři techniky přípravy kávy. Zalévání, louhování a extrakce tlakem. 

 

PŘÍPRAVA

 • 15 gramů jemně mleté kávy
 • 250 gramů horké vody (okolo 94°)

Do sítka vložte papírový filtr, který následně propláchněte vodou. Na sítko nasaďte tubus a dovnitř nasypejte mletou kávu. Zalijte ji trochou horké vody (50g vody tj. zhruba do třetiny tubusu), aby došlo k preinfuzi (kvetení) kávy a po cca 30 sekundách dolejte zbývající vodu. Nasaďte vrchní díl kávovaru a točivým pohybem úchytek kávovaru k sobě, vytlačíte kávu do vašeho hrnečku.

DŽEZVA, CEZVE NEBO IBRIK

Tři jména, ale stále ta samá kovová nádoba připomínající konvičku s dlouhou rukojetí pro přípravu tradiční turecké (arabské) kávy. Jedna z nejstarších metod přípravy kávy. Samotná příprava nemusí být každodenní činností, ale může se stát kávovým obřadem. Džezvy jsou dostání v tradiční měděné a často i ručně tepané variantě s kovovou nebo dřevěnou rukojetí. Moderní varianty poskytují komfortnější a jednodušší přípravu. Některé jsou vhodné na indukci a jsou k dostání i takové, které mají elektrickou základnu a jsou tak samostatným kuchyňským spotřebičem.

 

PŘÍPRAVA

 • 60 ml studené vody
 • 7g kávy opravdu jemně až pudrově jemně mleté (jemnější než na espresso)

Do džezvy nasypejte kávu a zalijte vodou.Takto připravenou džezvu postavte na hořák nebo sporák či (pokud máte) do horkého písku. Po první minutě kávu s vodou promíchejte. Upravujte plamen hořáku tak, aby vám káva v džezvě vypěnila až k okraji a tím byla káva hotova, do celkového času přípravy 2 a půl minuty. Kávu hned přelejte do šálku a než se napijete nechte kávu 2 a půl minuty v šálku odpočinout.

Přečtěte si o džezvě více v článku Jak si připravit kávu z džezvy.

Líbil se vám tento článek? Dále by se vám mohlo líbit:

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Pražení: Filtr
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Ecoagricola Serra do Cabral

Kávové předplatné

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Kávové předplatné

Brazílie - Campo Alegre Dárková krabička

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 84

Brazílie - Campo Alegre Dárková krabička

Ecoagricola Brazílie

Pražení: Filtr
Zpracování: Tropická fermentace
Cuppingové skóre: dle nabídky

Ecoagricola Brazílie

Degustační balení Lázeňské kávy

Pražení: Espresso / Filtr
Zpracování: dle nabídky
Cuppingové skóre: dle nabídky

Degustační balení Lázeňské kávy

Brazílie - Ponto Alegre

Pražení: Espresso
Zpracování: Naturální (suchá)
Cuppingové skóre: 83

Brazílie - Ponto Alegre