Kombinace krásného vzhledu, kvalitních materiálů a snadného používání. 79 let starý vynález, který získal své místo nejen na policích v mnoha kavárnách i kuchyních po celém světě, ale i v srdci nejednoho milovníka kávy. Stal se ikonou kvalitní kávy. Jednoduchost použití a nadčasový design, řadí Chemex mezi nejoblíbenější způsoby přípravy filtrované kávy.

Chemex oslňuje svým minimalistickým vzhledem, připomínající přesýpací hodiny. Jednoduchý design podporují i materiály z nichž je vytvořen: borosilikátové sklo, dřevo a kůže. Jde o klasickou metodu alternativní přípravy kávy, která spočívá v tom, že se do něj ručně nalévá voda, která překapává skrz mletou kávu. Chemex vás při použití překvapí výsledným šálkem krásně čisté kávy. Papírový filtr, který se při přípravě používá, je složený ze čtyř vrstev a je o něco hrubší, než běžné filtry do kávovarů na překapávanou kávu. Zachytí tak více částic a sedimentu. Chuť kávy je při správném postupu sladká a silná.

CHEMEX: ALTERNATIVNÍ METODA PŘÍPRAVY KÁVY

Tento krásný kávovar se řadí mezi manuální překapávače, ale právě díky hrubostí svých filtrů dosahuje vyššího času extrakce. To znamená, že namletá káva je v kontaktu s horkou vodou delší dobu než třeba u V60. Filtry zachycují nejen více pevných částeček, ale nepropustí ani množství olejů obsažených v pražené kávě. Chemex tak nabízí prostor i těm jemnějším chutím kávy, které by při jiné metodě přípravy mohly být upozaděny. 

 

Při pití kávy připravené v Chemexu máte možnost vychutnat si celou škálu chutí, kterou vám tato káva nabízí. Pro tuto vlastnost jsou vynikající volbou, pro tento způsob přípravy filtrované kávy, právě pražené kávy, které mají pestřejší chuťový profil.

Barista připravuje espresso v profesionálním kavárnovém prostředí
SCAA Coffee Taster's Flavor Wheel - tzv. mapa chutí

Budete potřebovat svůj oblíbený hrníček a

Tento postup je vyladěný pro standartní verzi Chemexu pro 6 šálků. Poměr kávy a vody je v základním receptu 6g kávy na 100ml vody. Pro standartní Chemex tak budete potřebovat 30 g kávy a 500 ml vody. Teplota vody pro přípravu je 94°C, může se lišit podle druhu vybrané kávy. Čas přípravy se pohybuje okolo 3-4 minut.

 

  1. Nejprve vložte papírový filtr do Chemexu tak, že jej rozevřete, aby na jedné straně byly 3 vrstvy a na straně druhé pouze jedna. Takto rozevřený filtr vložte do Chemexu. (Při vkládání filtru dávejte pozor na správné umístění, ta část filtru, kde má více vrstev, směřuje k přední straně Chemexu.) 
  2. Umístěný filtr pečlivě propláchněte horkou vodou. Odvažte si kávu a namelte ji. Káva na Chemex je středně hrubě mletá, tedy o něco jemnější než na přípravu ve V60. Dala by se přirovnat k struktuře hrubého písku. 
  3. Z Chemexu vylijte vodu po propláchnutí a do mokrého filtru nasypte namletou kávu. Urovnejte a začněte pomalu zalévat.
  4. Nejprve kávu zalijte 90 ml horké vody tak, aby byla všechna namletá káva mokrá. Takto nechejte kávu „kvést“ 30 sekund.
  5. Po uplynutí doby „kvetení“, dolijte zbylých 470 ml horké vody. Kávu zalévejte postupně krouživými pohyby. Jakmile káva proteče, vyndejte filtr a kávu v nádobě promíchejte.
  6. Vychutnejte si svoji kávu.

Nenalévejte vodu po okrajích, spíše proudem vody kružte blíže středu, aby káva mohla rovnoměrně protékat.

Jak na Chemex

VYTVOŘTE SI SVOJI OSOBNÍ KÁVU

Chemex přímo vybízí k experimentování. Díky jeho jednoduché konstrukci a snadné obsluze nám dává prostor ke zkoušení různých rozdílů v přípravě kávy. Jelikož má každá káva svůj vlastní originální potenciál, každé sluší i vlastní originální příprava, nebo chcete-li recept. Buďte originální a zkoušejte různé poměry vody a kávy, nebo třeba změňte teplotu vody.

NEZAPOMEŇTE PROMÝT PAPÍROVÝ FILTR CHEMEXU

Při přípravě filtrované kávy právě v Chemexu, je důležité, více než u jiných metod alternativní přípravy kávy, pořádně propláchnout papírový filtr vodou.

 

Filtry proplachujeme horkou vodou proto, abychom je zbavili nepříjemné pachuti po papíru, která by se jinak přenesla do našeho šálku kávy. Při promývání filtru musíme být u Chemexu důslednější, protože jeho filtry jsou mnohem hrubší než jiné. Proto je třeba filtr zalít větším množstvím horké vody.

SNADNÁ ÚDRŽBA

Sklo, ze kterého je Chemex vyroben, je neporézní materiál. Díky této vlastnosti je i jednoduchý na údržbu. Obvykle ho stačí od kávy jen opláchnout pod proudem vody. Po rozvázání koženého pásku, se uvolní i dřevěná úchytka Chemexu. Když ji sundáme můžeme skleněnou karafu vložit do myčky na nádobí.

V Chemexu se dá docela jednoduše připravit i čaj. Najemno nadrcené lístky čaje, nebo bylinky nasypejte do propláchnutého filtru a zalijte horkou vodou.

PŘÍBĚH CHEMEXU

Chemex přinesl světu Peter Schlumbohm v roce 1941. Doktor Schlumbohm vystudoval chemii na univerzitě v Berlíně. Při své práci v Americe, kam ho přilákaly patentové zákony, zúročil své chemické znalosti tak, aby navrhl kávovar s nejpřesnějším způsobem filtrace

 

Kromě Chemexu si nechal patentovat okolo 300 vynálezů. Nejúspěšnějším z nich je právě Chemex, který oceňují nejen milovníci kávy, ale i designu. Právě díky jeho jedinečnému vzhledu patří od roku 1958 mezi nejlépe navržené moderní produkty a je vystaven v Muzeu moderního umění v New Yorku.

 

Původní a nejprodávanější verze je Chemex s dřevěnou rukojetí svázanou koženým řemínkem pro cca 6 šálků kávy. Kromě této klasiky se vyrábí i menší Chemex s polovičním objemem, rovněž s dřevěnou rukojetí a řemínkem. Můžeme se pak setkat i s Chemexem pouze skleněným, který se drží za skleněné ouško.

Příprava filtrované kávy metodou Chemex
Příprava filtrované kávy metodou Chemex

7 DŮVOVŮ PROČ MÍT DOMA CHEMEX

 1. Je jedním z nejjednodušších kávovarů na překapávanou kávu. 
 2. Zároveň je taky uměleckým dílem.
 3. Zaujme každou návštěvu, protože káva se v něm nejen připravuje, ale i servíruje. 
 4. Chemex není náročný na obsluhu a při přípravě odpustí i drobnou nepozornost. 
 5. Stejně tak nabízí prostor k vytvoření vlastní osobní kávy
 6. Káva z něj je čistá, bez zákalu, zároveň je plná chuti. 
 7. Pokud zrovna nechceme kávu, lez nádobu využít třeba jako karafu na vodu. Kromě kávy v něm jde stejně dobře přichystat třeba i čaj.

Pokud jste se do Chemexu také zamilovali, najdete jej, pomůcky i kávu k jeho přípravě na našem e-shopu. Chemex je však pouze jednou z možností, jak si doma připravit dobrou kávu. Další možnosti popisuje náš článek o alternativních metodách přípravy kávy. 

Časté dotazy k přípravě kávy metodou Chemex

Překapávač na kávu, která patří mezi alternativní způsoby přípravy kávy. Řadí se k pour-over metodám.

Do Chemexu se vloží speciální čtyřvrstvý papírový filtr (nebo kovový či látkový), pořádně se propláchne vodou. Pak se do filtru nasype středně hrubě mletá káva a ta se postupně zalévá horkou vodou (cca 6g kávy na 100ml vody). Hotová káva překape do spodní části Chemexu a filtr s lógrem se odstraní.

Chemex byl vytvořen jako kávovar pro dokonalou filtraci kávy. Kromě skvělé kávy jej můžete doma samozřejmě využít i různými způsoby. NApříklad k přípravě čaje či jako stylová karafa na limonády či vodu. Je snadno a dobře omyvatelný a jelikož je ze skla nepřenáší chutě mezi nápoji při rozličném použití.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Pro perfektní šálek filtrované kávy
káva na filtr
Káva na filtr čerstvě pražená výběrová káva
alternativní příprava
Alternativní příprava vybavení a příslušenství k alternativní přípravě
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč