Mléčné kávové nápoje mají mnoho variant. Co barista, to jiný recept na espresso a co stát, to jiná tradice v pití kávy s mlékem. Někde je v nápoji více mléka, někde více kávy a jak se v tom teď vyznat? Vždyť často tyto nápoje ani nemají přesný a nezaměnitelný recept. Jak si pak máme vybrat při návštěvě kavárny takovou kávu, kterou opravdu chceme a máme rádi? Sepsali jsme pro vás průvodce nejčastějšími variantami kávy s mlékem z našich kaváren.

Káva s mlékem se těší celosvětové oblibě. Těm dvoum to spolu prostě sluší. Silné espresso se v mléce stává jemnějším na chuti a nástup účinnosti kofeinu je mlékem zpomalen. Obsah kofeinu je tedy stejný jako v espressu, protože právě to espresso tvoří základ kávy s mlékem, ale díky mléku se uvolňuje do organismu postupně. Mléko z kávy udělá sladký teplý nápoj s kofeinem. Pro jeho sladkost se velice často káva s mlékem kombinuje s jinou sladkostí z kaváren. S dezerty. Nejčastější objednávkou v kavárně je..hádejte! Ano. Cappuccino a kousek dortu. 

STRACH, SLZY A BEZNADĚJ… ANEB NÁPOJOVÝ LÍSTEK

Aby si mohl každý host vybrat svůj oblíbený poměr mléka a kávy v šálku, nabízí mu obsluha kavárny nápojový lístek. Tam jsou vypsány všechny nápoje, které kavárna připravuje. Přesně v tuhle chvíli, po otevření nápojového lístku, začíná být host, který není typickým kavárnovým povalečem, zmatený. 

 

Chtěl kávu s mlékem. Jenže v nápojovém lístku je celá stránka plná mléčných káv! Nabízejí mu Macchiato, Latté, Cappuccino, Cortado, Flat white,… Co teď? Zkusí se zeptat obsluhující slečny, aby mu donesla kávu s mlékem. “Ano, jistě, ale kterou kávu přesně si přejete?” A opakuje hostu nazpaměť naučený soupis položek, přesně tak, jak je to vepsáno v nápojové nabídce, řadících se ke kategorii: káva s mlékem. Kdyby jste se jí zeptali: “Co že je to teda ten Flat White?” Není výjimkou stejně naučená odpověď: “Vydržte jdu se zeptat baristy.” 

JAK SI VYBRAT, KDYŽ SE POMOCI NEDOSTÁVÁ?

Určitě netvrdíme, že to tak je vždy. Známe osobně spoustu kaváren, baristů a obsluhujících slečen, které svoji práci, a tedy i kávu, znají. Takoví profesionálové vám poskytnou ucelený výklad a provedou vás celou nabídkou nápojů kávových i nekávových a dokonce i těch, které v jejich nabídce zařazeny nejsou. Přece jen, kavárny v posledních letech zažily velký boom. Rozrostly se, jako houby po dešti. Pro jejich majitele je těžké sehnat kvalitní personál. Proto, samozřejmě i z finančního hlediska, se na “place” v kavárnách potulují i takoví brigádníci, kteří pracují bez hlubších znalostí kávy, bez motivace vzdělávat se v oboru nebo tam prostě jsou první den. 

 

Ať už je důvod jakýkoliv, stále existují případy, kdy z kavárny odchází host vyděšený nesrozumitelnou nabídkou. Už jste takovou situaci sami zažili? Nebo se právě těchto momentů bojíte a to je ten důvod, proč se zdráháte vejít do moderně vyhlížejících kaváren? Nevěšte hlavu! Právě pro vás máme návod, který vás od těchto nepohodlných situací ochrání.

KÁVA S MLÉKEM: TRADIČNÍ NÁPOJE I SVĚTOVÉ NOVINKY

Sepsali jsme pro vás seznam nejčastějších kávových nápojů s mlékem, na které můžete v kavárnách narazit. Přečtěte si jejich popis, abyste měli představu, co po jejich objednání můžete očekávat. Tento “tahák” vám pomůže se rychle zorientovat v nabídce káv v nápojových lístcích a vy budete přesně vědět, co si objednáváte. Jsou v něm seřazeny nápoje tradiční (v první polovině seznamu) i ty méně tradiční a novinky, které se dostávají na výsluní. S tímto pomocníkem, můžete bez obav vkročit do neznámých vod moderních kaváren a plně si užít atmosféru a jedinečnou energii těchto míst, která voní kávou. Stojí to za to! 

My si svět bez kaváren totiž neumíme představit a přitom jsme před mnoha lety, při prvních návštěvách kavárny, zažívali podobné rozpaky u nápojových lístků tak, jako vy. Pak nás káva okouzlila natolik, že je dnes naší profesí. Nyní vám můžeme pomoci, nechat se okouzlit kávou a vybrat si tu svoji, na kterou máte chuť.

KÁVA S MLÉKEM: TOP 10 Z NÁPOJOVÝCH LÍSTKŮ

Pokud si přejete více než jen kávu s kapkou mléka, tedy si neobjednáte espresso či lungo s mlékem. Ale máte chuť na mléčný kávový nápoj, pravděpodobně si budete v kavárně vybírat z těchto možností:

 

1. Espresso macchiato

Nejmenší mléčný kávový nápoj a zároveň nejčastější omyl při objednávání. Přívlastek Macchiato totiž v názvu nesou dva velice oblíbené kávové nápoje. Jedním je toto Espresso Macchiato a tím druhým Latte Macchiato. Znějí hodně podobně a přitom jsou si úplným opakem, teda co se poměru kávy a mléka týče. K objasnění nám pomůže trocha italštiny, protože oba názvy z tohoto jazyka pocházejí. Matoucí “macchiato” v překladu rozumíme jako skvrna. No a to slovo předtím znamená do jaké tekutiny bude skvrna vložena. Takže pokud objednáváme Espresso Macchiato, očekáváme Espresso (typický nápoj o objemu cca 30 ml) a do něj je vytvořena skvrna z mléka. V původní verzi “staré italské kavárenské školy” jde opravdu o skvrnu, často vytvořenou posazením lžičky napěněného mléka na hladinu espressa. 

2. Flat White

Nápoj s neobjasněnou historií a bohužel i s nestandardizovaným objemem. Proto doporučujeme při objednávce Flat white se zeptat na objem šálku (někdy skleničky), v kterém nám jej přinesou. To co se nemění v žádné verzi Flat White je dvojitý základ, tedy dvojité espresso na dně hrnečku (tzn. cca 60 ml kávy) dolité mlékem do výsledného objemu. Právě konečný celkový objem si určuje každá kavárna sama, ale pohybuje se v rozmezí od 140 ml do 180 ml. Ve světě je možné se výjimečně setkat i s Flat White o objemu i 2dl. Suma sumárum Flat White je mléčný nápoj o objemu okolo 150 ml a z toho 60 ml tvoří káva, přesněji dvojité espresso.

Pokusili jsme odhalit nejasnosti a spekulace okolo tohoto nápoje. Pokud vás tento jemný mléčný, ale zároveň silně kávou vonící a chutnající nápoj zaujal tak, jako nás, tak si tady přečtěte o historii a současnosti Flat Whitu.

3. Cappuccino

Celosvětově patří mezi nejoblíbenější kávové nápoje. Jeho příprava je součástí baristických šampionátů. Typicky se na soutěžích hodnotí výkon baristy při přípravě základního espressa a pak právě cappuccina. Při vytváření tohoto nápoje se zkouší baristova schopnost pracovat s mlékem. To znamená, správně ho našlehat a hezky nalít do šálku tak, aby z mléka vznikl na hladině kávy obrázek. Cappuccino se podává v šálku o objemu 150-180 ml. Je tvořen teplým vyšlehaným mlékem a jedním espressem v základu. Svým objemem se může podobat nápoji Flat White. Často se i připravují do stejného typu šálků. Jediným vizuálním rozdílem, když postavíte tyto dva nápoje vedle sebe, tak je hnědý odstín kávy v šálku. U cappuccina je to světlejší kávová hnědá, protože obsahu jedno základní espresso na rozdíl od Flat White, který obsahuje dvě. Poměr mléka a kávy je tak u cappuccina (ve srovnání s Flatt White) slabší.

4. Latte Macchiato

Klasika italských kaváren. Jako první v našem seznamu mléčných kávových nápojů jsme popisovali Espresso Macchiato. Vycházíme-li z poznatku, že “macchiato” je skvrna, tak tato skvrna je vložena do nápoje zvaném “latte”. Slovo latte znamená v italštině mléko. Takže v Latte Macchiato bude skvrna vložená do mléka. Touto skvrnou bude základní espresso. Jelikož jde o klasický nápoj, tak je i klasicky servírován. Mléko se podle zastaralých klasických technik hustě napění. Pak se přelije do vysoké sklenice. Připraví se espresso, které se vleje do mléka. Toto espresso se usadí pod mléčnou pěnu, ale nad teplé mléko. Právě ve skle je možné vidět toto vrstvení. Nahoře v mléčné pěně vidíme onu skvrnu, která po espressu v bílém mléce zůstala. Celkový objem nápoje je 250 ml (někdy i trochu více).

5. Café latte

Jak z názvu vypovídá, půjde o kávu a mléko. Hodně mléka. Café latte je moderní verzí nápoje Latte Macchiato. Odlišuje se jednak podáváním, ale také přípravou. Nepodává se ve sklenici, ale v šálku o objemu minimálně 250 ml. Postup přípravy je stejný, jako třeba u cappuccina. Do šálku se připraví základ, tedy jedno espresso. V konvičce (latiéře) se vyšlehá mléko, které se vleje do připraveného základu tak, aby se na hladině vytvořil tzv. latte art, tedy obrázek nakreslený nalévaným mlékem. Ptáte-li se, proč se přechází z Latte Macchiato na Café latte? Důvodem je zlepšení technologií, které se vyvíjejí pro přípravu kávy. Dnešní kávovary umí našlehat jemnou “mikropěnu”. Ta od sebe neodděluje napěněnou a tekutou vrstvu mléka. Tato mikropěna je tvořena malými – mikro – bublinkami, které naopak se s tekutějším mlékem spojují v jemnou, hladkou, lesklou, homogenní a až krémovou tekutinu. Výsledkem je schopnost takového mléka se spojit s kávovým základem v sladký, skoro až smetanově hebký nápoj, který dává prostor oběma ingrediencím v šálku a propojuje je. Takže se nabízí otázka spíše na vás, hosty kaváren a milovníky kávy s mlékem. Proč si nedopřát Café latte? Proč si, nejspíše jen ze zvyku, upírat tuto dobrotu? 

6. Cortado

Nyní vás seznámíme s nápoji, se kterými se sice na české kavárenské scéně můžete setkat, ale nejsou nejtypičtější zástupci tohoto segmentu nápojů. Kávový nápoj s názvem Cortado pochází ze španělska. “Cortar” ve španělštině znamená střih nebo řez. Tudíž si můžeme i odvodit, že Cortado je vlastně “říznuté kafe”. Tedy káva, dolitá mlékem. Znovu nám nastává problém v přesné definici. Někdo připravuje cortado přesně tak, jako espresso macchiato, tedy do malého (toho nejmenšího) šálku, ve kterém je jedno espresso. Další zastávají tradičnější verzi, která se moc podobá v objemu i poměru mléka a kávy, nápoji Flat White. Liší se jen v textuře mléka, které není tak krémové, ale spíše řidší. A pak tu máme třetí styl přípravy Cortada. Tím je nápoj ve skleničce o objemu cca 1 dl. Základem je dvojité espresso a vyšlehané mléko nalévané do kávy spomínanou technikou latte art. S Cortadem vám tak ani tento náš “tahák” moc nepomůže. Tady se už musíte zeptat baristy, “jak to kafe vlastně řízne”.

Cortado vs macchiato

7. Ice Coffee

Káva, která láká v horkých letních dnech. Jednoduchost názvu Ice Coffee – ledová káva, dává prostor kreativitě. Proto se pod názvem ledová káva (ať už v nápojovém lístku psáno anglicky nebo česky) skrývá jakákoliv studená káva. Ledovou kávou může být nazván nápoj ve sklenici tvořený kostkami ledu, mlékem a nahoře přelitý espressem. Tato varianta má mnohé další své verze. Podle objemu skleničky, množství mléka či kávy. Často jsou tyto nápoje nazývány také Ice Cappuccino nebo Ice Latte právě podle toho, kolik mléka je použito. Vlastně se jedná o studené verze nápojů s klasické nabídky mléčných káv. Ice Coffee, také může být vytvořen z jiného kávového základu, než jakým je espresso. Můžete se také setkat se studenou filtrovanou (překapávanou) kávou, která je nalitá ve sklenici, přes kostky ledu a doletá studeným mlékem či smetanou. Samozřejmě objemy a poměry kávy vůči mléku jsou stejně tak individuální, jako všechny nápoje zvané Ice Coffee

8. Dalgona (whipped) coffee

Studené mléko nalité do sklenice s ledem sahá asi do dvou třetin jejího objemu. Ta poslední třetina je tvořena kávou. Speciální kávou. Espressem, které je vyšleháno s cukrem do husté pěny. Sladký tuhý krém z espressa ve spojení s ledovým mlékem se stal během chvíle nejvyhledávanějším ledovým kávovým nápojem tohoto roku a to ještě ani není léto! Dalgona coffee se bleskurychle šíří světem. Internet nabízí miliony receptů a návodů, jak si takovýto nápoj připravit. Trochu připomíná kávovou zmrzlinu. Nezapomeňte v létě Dalogna coffee vyzkoušet. Osvěžte svůj den! Oslaďte si okamžik!

9. Caffe au Lait

Slunečné ráno, zvony z katedrály Notre-Dame ohlašují devátou hodinu. Sedíte na terase romanticky vyhlížející Pâtisserie Odette. Snídáte. Před vámi leží košík voňavých croissantů a… Caffe au Lait. To je přesně ono. Z francie pocházející snídaňová káva plná mléka. Velký šálek o objemu více než 2 dl je naplněn teplým mlékem a kávou. Podle originálního receptu kávou filtrovanou (například překapávanou) nebo, pro ještě větší autentičnost, připravenou pomocí French Pressu. Poměr kávy a mléka je podle preferencí zákazníka, nebo baristy. Někdy se můžete setkat s tím, že tato ranní káva je na hladině zasněžena cukrem. Jemně mletým skořicovým cukrem. Nezapomeňte, že při této úpravě receptu, je skoro podmínkou snídat s touto kávou i slavný francouzský jablečný Tarte Tatin.

Tuto kávu není složité vyrobit v domácích podmínkách, jelikož jejím základem není espresso. Filtrovanou kávu vytvoříte doma bez velkých investic. Tady si přečtěte, jak je snadné si French Press připravit.

10. Frappé

Posledním zástupcem v nápojovém lístku nejčastěji se vyskytujících mléčných káv je světoznámé Frappé. Rádi bychom vám napsali přesnou definici toho, co získáte po objednání. Ale ani v jeho rodném Řecku neexistuje jednotná receptura. Jde o to, aby se smíchala káva, mléko, cukr a led. Podle receptury kavárny či jednotlivých baristů vás ve sklence může kromě ledu, mléka čekat stejně tak espresso jako instantní káva. Původní verze frappé počítá s přípravou na základě instantní kávy. Cukr, který se do nápoje obvykle přidává, může být pro lepší rozpustnost nahrazen sirupem, nebo na vyžádání hosta vynechán úplně.  Způsob míchání je také odlišný. V jedné kavárně vlastní elektrický frapovač, tedy takovou metličku, která vše smíchá a napění. Další kavárna využívá k přípravě frappé šejkr. I použití mléka je individuální a na přání může být vynecháno. Ve výsledku bude káva připravena jen z kávy, ledu a cukru (případně se místo ledu káva trochu naředí čistou vodou).

ZEPTEJTE SE PŘÍMO BARISTY

Jak jste si všimli, i v kavárně platí: kolik baristů tolik receptů. Proto se pro přesné složení či výsledný objem nápoje nebojte obrátit přímo na baristu, pokud vám obsluha nepodá veškeré potřebné informace. Barista stojící za barem je připraven vytvořit veškeré přijaté objednávky, ale stejně tak je tu i pro vás. On všechny nápoje připravuje, takže je také zná. Poradí vám a kolikrát, podle toho, co se od vás ( a o vás) dozví, je schopen vytvořit nápoj přesně podle vašich chutí. Abyste neodcházeli se špatnými, ale naopak s pozitivními zážitky a vzpomínkami na odpoledne v kavárně. Pokud stále máte obavy, které odrazují od návštěvy moderní kavárny, věříme, že pokud se odhodláte do kavárny vejít, budete nesmírně překvapeni, jak milí a ochotní lidé v těchto místech pracují. Můžeme vám potvrdit, že snad všichni baristé ( a ti co s kávou pracují i na jiných pozicích) dělají svou práci, protože kávu milují a přejí si, abyste si ji zamilovali i vy. Abyste v jejich kavárně našli to pravé pro vás.

Dále by se vám mohlo líbit…

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Autor : Mirka Vnenková
Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 5.7.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.