Mléčné kávové nápoje mají mnoho variant. Co barista, to jiný recept na kávu a co stát, to jiná tradice v pití kávy s mlékem. Někde je v nápoji více mléka, někde více kávy a jak se v tom teď vyznat? S tímto průvodcem nejčastějších káv s mlékem si budete umět vybrat přesně takovou kávu, kterou opravdu chcete a máme rádi.

Průvodce nápojákem – top 10 druhů kávy s mlékem:

  1. Espresso Macchiato
  2. Cortado
  3. Cappuccino
  4. Flat White
  5. Caffe Latte
  6. Latte Macchiato
  7. Caffe au Lait
  8. Ice Coffee (ledová káva)
  9. Dalgona Coffee
  10. Frappé

OBLÍBENÁ KOMBINACE: KÁVA A MLÉKO

Káva s mlékem se těší celosvětové oblibě. Těm dvěma to spolu prostě sluší. Silné espresso se v mléce stává jemnějším na chuti. I nástup účinnosti kofeinu je mlékem zpomalen. Obsah kofeinu je tedy stejný jako v espressu, protože právě to espresso tvoří základ kávy s mlékem, ale díky mléku se uvolňuje do organismu postupně.

 

Mléko udělá z kávy nápoj s lahodou sladkou chutí. Pro tuto chuť se velice často káva s mlékem kombinuje s jinou sladkostí z kaváren, tedy s dezerty. Nejčastější objednávkou v kavárně je… hádejte? Ano, cappuccino a kousek dortu. 

KÁVA S MLÉKEM A NÁPOJOVÝ LÍSTEK KAVÁREN

Aby si mohl každý host vybrat svůj oblíbený poměr mléka a kávy v šálku, nabízí mu obsluha kavárny nápojový lístek. Tam jsou vypsány všechny nápoje, které kavárna připravuje. Přesně v tuhle chvíli, po otevření nápojového lístku, začíná být host, který není typickým kavárenským povalečem, zmatený. 

 

Chtěl kávu s mlékem. Jenže v nápojovém lístku je celá stránka plná mléčných káv! Nabízejí mu macchiato, latté, cappuccino, cortado, Flat white,… co teď? Zkusí se zeptat obsluhující slečny, aby mu donesla kávu s mlékem. „Ano, jistě, ale kterou kávu přesně si přejete?“ A opakuje hostu nazpaměť naučený soupis položek, jako je to vepsáno v nápojové nabídce u kategorie: káva s mlékem. Kdyby jste se jí zeptali: „Co že je to teda ten Flat White?“ Není výjimkou stejně naučená odpověď: „Vydržte, jdu se zeptat baristy.“ 

JAK SI VYBRAT KÁVU, KDYŽ VÁM OBSLUHA NEPORADÍ

Určitě netvrdím, že to tak je vždy. Znám osobně spoustu kaváren, baristů a obsluhujících slečen, které svoji práci – a kávu – znají. Takoví profesionálové vám poskytnou ucelený výklad a provedou vás celou nabídkou nápojů kávových i nekávových a dokonce i těch, které v jejich nabídce zařazeny nejsou.

 

Kavárny v posledních letech zažily velký „boom“. Rozrostly se, jako houby po dešti. Pro jejich majitele je těžké sehnat kvalitní personál. Proto, samozřejmě i z finančního hlediska, se na „place“ v kavárnách potulují i takoví brigádníci, kteří pracují bez hlubších znalostí kávy, bez motivace vzdělávat se v oboru nebo tam prostě jsou první den. 

 

Ať už je důvod jakýkoliv, stále existují případy, kdy z kavárny odchází host vyděšený nesrozumitelnou nabídkou. Už jste takovou situaci sami zažili? Nebo se právě těchto momentů bojíte a to je ten důvod, proč se zdráháte vejít do moderně vyhlížejících kaváren? Nevěšte hlavu! Právě pro vás mám tento návod, který vás od nedorozumění a nepohodlných situací ochrání.

DRUHY KÁVY S MLÉKEM: TRADIČNÍ I SVĚTOVÉ NOVINKY

V odstavcích níže najdete nejčastější kávové nápoje s mlékem, na které můžete v kavárnách narazit. Přečtěte si jejich popis, abyste měli představu, co po jejich objednání můžete očekávat. Tento „tahák“ vám pomůže se rychle zorientovat v nabídce káv v nápojových lístcích a vy budete přesně vědět, co si objednáváte.

 

Najdete zde nápoje tradiční i ty méně obvyklé a novinky, které se dostávají na výsluní. S tímto pomocníkem, můžete bez obav vkročit do neznámých vod moderních kaváren a plně si užít atmosféru a jedinečnou energii těchto míst, která voní kávou. Stojí to za to! 

 

Já si svět bez kaváren totiž neumím představit a přitom jsem před mnoha lety, při prvních návštěvách kavárny, zažívala podobné rozpaky u nápojových lístků stejně tak jako vy. Pak mě káva okouzlila natolik, že se stala mou profesí. Nyní vám mohu pomoci, nechat se okouzlit kávou a vybrat si tu svoji, na kterou máte chuť.

ESPRESSO S MLÉKEM A LUNGO S MLÉKEM

Dříve než se pustím do vyjmenování mléčných kávových nápojů, nesmím v tomto soupisu opomenout ani základní espresso s mlékem. Tedy šálek černé kávy o objemu cca 30 ml (při objednávce dvojitého espressa čili doppio tedy cca 60 ml) ke kterému je servírováno mléko zvlášť. Případně a na požádání zákazníka onu trošku mléka přidá do hotového espressa barista. Obvykle při objednávce kávy s sebou.

 

Podobně pak vypadá i lungo s mlékem či americano s mlékem. Opět se jedná o espresso, tentokráte prodloužené horkou vodou v určitém poměru. Obvykle lungo znamená espresso dolité horkou vodou 1:1 (1:2) a u kávy americano pak až 1:5. K takové kávě se servíruje na přání mléko zvlášť tak jako horká voda na prodloužení kávy. Na požádání, zase nejčastěji u kávy s sebou, barista kávu při přípravě sám prodlužuje horkou vodou a dolévá kapkou mléka.

TOP 10 KÁV S MLÉKEM Z NÁPOJOVÝCH LÍSTKŮ KAVÁREN

Pokud si přejete více než jen kávu a trochu mléka, ale máte chuť na mléčný kávový nápoj, pravděpodobně si budete v kavárně vybírat z těchto možností:

1. Espresso macchiato

Nejmenší mléčný kávový nápoj a zároveň nejčastější omyl při objednávání. Přívlastek Macchiato totiž v názvu nesou dva velice oblíbené kávové nápoje. Jedním je toto Espresso Macchiato a tím druhým Latte Macchiato. Znějí hodně podobně a přitom jsou si úplným opakem, teda co se poměru kávy a mléka týče. K objasnění nám pomůže trocha italštiny, protože oba názvy z tohoto jazyka pocházejí.

 

Matoucí “macchiato” v překladu rozumíme jako skvrna. No a to slovo předtím znamená do jaké tekutiny bude skvrna vložena. Takže pokud objednáváme Espresso Macchiato, očekáváme espresso (typický nápoj o objemu cca 30 ml) a do něj je vytvořena skvrna z mléka. V původní verzi „staré italské kavárenské školy“ jde opravdu o skvrnu, často vytvořenou posazením lžičky napěněného mléka na hladinu espressa. 

dvě cappuccina v bílých šálcích Lázeňská káva

2. Cortado

Nyní vás seznámím s nápoji, se kterými se sice na české kavárenské scéně můžete setkat, ale nejsou nejtypičtější zástupci tohoto segmentu nápojů. Kávový nápoj s názvem Cortado pochází ze španělska. “Cortar” ve španělštině znamená střih nebo řez. Tudíž si můžeme i odvodit, že Cortado je vlastně „říznuté kafe“. Tedy káva, dolitá mlékem. Znovu nám nastává problém v přesné definici.

 

Někdo připravuje cortado přesně tak, jako espresso macchiato, tedy do malého (toho nejmenšího) šálku, ve kterém je jedno espresso. Další zastávají tradičnější verzi, která se moc podobá v objemu i poměru mléka a kávy, nápoji Flat White. Liší se jen v textuře mléka, které není tak krémové, ale spíše řidší.

 

A pak tu je ještě třetí styl přípravy Cortada. Tím je nápoj ve skleničce o objemu cca 1 dl. Základem je dvojité espresso a vyšlehané mléko nalévané do kávy technikou latte art. S Cortadem vám tak ani tento náš „tahák“ moc nepomůže. Tady se už musíte zeptat baristy: „jak to kafe vlastně řízne?“.

Cortado vs macchiato

3. Cappuccino

Celosvětově patří mezi nejoblíbenější kávové nápoje. Jeho příprava je součástí baristických šampionátů. Typicky se na soutěžích hodnotí výkon baristy při přípravě základního espressa a pak právě cappuccina. Při vytváření tohoto nápoje se zkouší baristova schopnost pracovat s mlékem. To znamená, správně ho našlehat a hezky nalít do šálku tak, aby z mléka vznikl na hladině kávy obrázek.

 

Cappuccino se podává v šálku o objemu 150-180 ml. Je tvořen teplým vyšlehaným mlékem a jedním espressem v základu. Svým objemem se může podobat nápoji Flat White. Často se i připravují do stejného typu šálků. Jediným vizuálním rozdílem, když postavíte tyto dva nápoje vedle sebe, tak je hnědý odstín kávy v šálku. U cappuccina je to světlejší kávová hnědá, protože obsahuje jedno základní espresso na rozdíl od Flat White, který je tvořen ze dvou „espresso shotů“. Poměr mléka a kávy je tak u cappuccina (ve srovnání s Flat White) slabší.

cappuccino s latte art v šálku lázeňská káva

4. Flat White

Nápoj s neobjasněnou historií a bohužel i s nestandardizovaným objemem. Proto doporučujeme při objednávce Flat white se zeptat na objem šálku či skleničky, ve které vám jej přinesou. To, co se nemění v žádné verzi Flat White, je dvojitý základ. Tedy dvojité espresso na dně hrnečku (tzn. cca 60 ml kávy) dolité mlékem do výsledného objemu.

 

Právě konečný celkový objem si určuje každá kavárna sama, ale pohybuje se v rozmezí od 140 ml do 180 ml. Ve světě je možné se výjimečně setkat i s Flat White o objemu i 2 dl. Suma sumárum Flat White je mléčný nápoj o objemu okolo 150 ml a z toho 60 ml tvoří káva, přesněji dvojité espresso.

flat white káva ve skleničce

Zaujal vás tento jemný mléčný, ale zároveň silně kávou vonící a chutnající nápoj?

Tak, bude vás zajímat i jeho historie či recept na Flat White.

5. Caffé latte

Jak z názvu vypovídá, půjde o kávu a mléko. Hodně mléka. Caffé latte je moderní verzí nápoje Latte Macchiato. Odlišuje se jednak podáváním, ale také přípravou. Nepodává se ve sklenici, ale v šálku o objemu minimálně 250 ml. Postup přípravy je stejn jako třeba u cappuccina. Do šálku se připraví základ, tedy jedno espresso. V konvičce se vyšlehá mléko, které se vlije do připraveného základu tak, aby se na hladině vytvořil tzv. latte art obrázek nakreslený nalévaným mlékem.

 

Ptáte-li se, proč se v kavárnách přechází z nabídky Latte Macchiato na Caffé latte? Důvodem je zlepšení technologií, které se vyvíjejí pro přípravu kávy. Dnešní kávovary umí našlehat jemnou mikropěnu. Ta od sebe neodděluje napěněnou a tekutou vrstvu mléka. Tato mikropěna je tvořena malými – mikro – bublinkami, které se naopak s tekutějším mlékem spojují v jemnou, hladkou, lesklou, homogenní a až krémovou tekutinu.

 

Výsledkem je schopnost takového mléka se spojit s kávovým základem – espressem – v sladký a skoro až smetanově hebký nápoj, který dává prostor projevit se oběma ingrediencím v šálku a propojuje je. Takže se nabízí otázka spíše na vás, hosty kaváren a milovníky kávy s mlékem. Proč si nedopřát Caffé latte? Proč si, nejspíše jen ze zvyku, upírat tuto dobrotu? 

caffe latte s obrázkem na hladině v šálku lázeňská káva

6. Latte Macchiato

Klasika italských kaváren. Jako první v tomto seznamu mléčných kávových nápojů jsem popisovala espresso macchiato. Vycházíme-li z poznatku, že “macchiato” je skvrna, tak skvrna u tohoto nápoje je vložena do „latte“ čili mléka. Touto skvrnou bude káva tedy espresso.

 

Jelikož jde o klasický nápoj, tak je i klasicky servírován. Mléko se podle původních technik hustě napění. Pak se přelije do vysoké sklenice. Pak se připraví espresso, které se vlije do mléka. Toto espresso se usadí pod mléčnou pěnu, ale nad teplé mléko. Právě ve skle je možné vidět toto vrstvení. Nahoře v mléčné pěně vidíme onu skvrnu, která po espressu v bílém mléce zůstala. Celkový objem nápoje je 250 ml (někdy i trochu více).

7. Caffe au Lait

Slunečné ráno, zvony z katedrály Notre-Dame ohlašují devátou hodinu. Sedíte na terase romanticky vyhlížející Pâtisserie Odette. Snídáte. Před vámi leží košík voňavých croissantů a… Caffe au Lait. To je přesně ono! Z Francie pocházející snídaňová káva plná mléka. Velký šálek o objemu více než 2 dl je naplněn teplým mlékem a kávou.

 

Podle originálního receptu kávou filtrovanou (například překapávanou) nebo, pro ještě větší autentičnost, připravenou pomocí French Pressu. Poměr kávy a mléka je podle preferencí zákazníka, nebo baristy. Někdy se můžete setkat s tím, že tato ranní káva je na hladině zasněžena cukrem. Jemně mletým skořicovým cukrem. Nezapomeňte, že při této úpravě receptu, je skoro podmínkou snídat s touto kávou i slavný francouzský jablečný Tarte Tatin.

caffe au lait

8. Ice Coffee

Káva, která láká v horkých letních dnech. Jednoduchost názvu Ice Coffee – ledová káva, dává prostor kreativitě. Proto se pod názvem ledová káva (ať už v nápojovém lístku psáno anglicky nebo česky) skrývá jakákoliv studená káva. Ledovou kávou může být nazván nápoj ve sklenici tvořený kostkami ledu, mlékem a nahoře přelitý espressem. Tato varianta má mnohé další své verze. Podle objemu skleničky, množství mléka či kávy.

 

Často jsou tyto nápoje nazývány také Ice Cappuccino nebo Ice Latte právě podle toho, kolik mléka je použito. Vlastně se jedná o studené verze nápojů s klasické nabídky mléčných káv. Ice Coffee, také může být vytvořen z jiného kávového základu, než jakým je espresso.

 

Můžete se také setkat se studenou filtrovanou (překapávanou) kávou, která je nalitá ve sklenici, přes kostky ledu a doletá studeným mlékem či smetanou. Samozřejmě objemy a poměry kávy vůči mléku jsou stejně tak individuální, jako všechny nápoje zvané Ice Coffee

ledova kava

9. Dalgona (whipped) coffee

Studené mléko nalité do sklenice s ledem sahá asi do dvou třetin jejího objemu. Ta poslední třetina je tvořena kávou – spíše kávovým krémem. Espressem, které je vyšleháno s cukrem do husté pěny. Sladký tuhý krém z espressa ve spojení s ledovým mlékem se stal během chvíle nejvyhledávanějším ledovým kávovým nápojem tohoto roku a to ještě ani není léto!

 

Dalgona coffee se bleskurychle šíří světem. Internet nabízí miliony receptů a návodů, jak si takovýto nápoj připravit. Trochu připomíná kávovou zmrzlinu. Nezapomeňte v létě Dalgona coffee vyzkoušet. Osvěžte svůj den! Oslaďte si okamžik!

Tuto kávu není složité vyrobit v domácích podmínkách, jelikož jejím základem nemusí být espresso. Filtrovanou kávu vytvoříte doma bez velkých investic, například pomocí AeroPressu.

10. Frappé

Posledním zástupcem v nápojovém lístku nejčastěji se vyskytujících mléčných káv je světoznámé Frappé. Ráda bych vám napsala přesnou definici toho, co získáte po objednání. Ale ani v jeho rodném Řecku neexistuje jednotná receptura. Jde o to, aby se smíchala káva, voda či mléko, cukr a led. Podle receptury kavárny či jednotlivých baristů vás ve sklence může kromě ledu, mléka čekat stejně tak espresso jako instantní káva.

 

Původní verze frappé počítá s přípravou na základě instantní kávy. Cukr, který se do nápoje obvykle přidává, může být pro lepší rozpustnost nahrazen sirupem, nebo na vyžádání hosta vynechán úplně. Způsob míchání je také odlišný. V jedné kavárně vlastní elektrický frapovač, tedy takovou metličku, která vše smíchá a napění. Další kavárna využívá k přípravě frappé šejkr.

 

I použití mléka je individuální a na přání může být vynecháno. Ve výsledku bude káva připravena jen z kávy, ledu a cukru (případně se místo ledu káva trochu naředí čistou vodou).

NEBOJTE SE A POŽÁDEJTE O VYSVĚTLENÍ PŘÍMO BARISTU

Jak jste si všimli, i v kavárně platí: kolik baristů tolik receptů. Proto se pro přesné složení či výsledný objem nápoje nebojte obrátit přímo na baristu, pokud vám obsluha nepodá veškeré potřebné informace. Barista stojící za barem je připraven vytvořit veškeré přijaté objednávky, ale stejně tak je tu i pro vás. On všechny nápoje připravuje, takže je také zná. Poradí vám a kolikrát, podle toho, co se od vás ( a o vás) dozví, je schopen vytvořit nápoj přesně podle vašich chutí. Abyste neodcházeli se špatnými, ale naopak s pozitivními zážitky a vzpomínkami na odpoledne v kavárně.

 

Pokud stále máte obavy, které odrazují od návštěvy moderní kavárny, věřím, že pokud se odhodláte do kavárny vejít, budete nesmírně překvapeni, jak milí a ochotní lidé v těchto místech pracují. Mohu vám potvrdit, že všichni opravdoví baristé (a ti co s kávou pracují i na jiných pozicích) dělají svou práci proto, že kávu milují a přejí si, abyste si ji zamilovali i vy. Abyste v jejich kavárně našli ten váš šálek kávy.

Časté dotazy k druhům kávy s mlékem

Káva, jejíž podstatnou část tvoří mléko. Tedy mléčné kávové nápoje.

Kávu s mlékem si v tuzemských kavárnách můžete dát nejčastěji jako cappuccino, latté a flat white. Své příznivce má i espresso macchiato či cortado.

Obě tyto kávy se skládají z espressa a šlehaného mléka. Ve formě caffe latte jde o krémovou a jemnou mléčnou mikropěnu. Jako latté macchiato je káva typicky servírovaná ve skle, kde se oddělí vrstva mléka a mléčné pěny. Espresso se usadí uprostřed mezi nimi.

Základem je skvělá káva

Brazílie - Pedra Redonda | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Catuai. Zpracování: Naturální (suchá)
459,0 Kč
Skladem ihned
Kávové předplatné : Balení 500 g Chuťová preference Espresso Délka předplatného 4 měsíce Frekvence odesílání balíček 1 do měsíce
1 822,0 Kč
Skladem ihned
Espresso směs 100% Barista – Kolumbie, Brazílie | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Caturra, Castillo, Colombian. Zpracování: Naturální (suchá), Promytá (mokrá)
499,0 Kč
Skladem ihned
The Bakery Coffee: Kolumbie – Lord Voldemort | Filtr : Balení 250 g
Druh: Arabica. Použití: Filtr. Varieta: Ethiopian. Zpracování: Promytá (mokrá)
349,0 Kč
Skladem ihned
Vánoční limitka Brazílie – Santa Hedwirges | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Yellow Catucai. Zpracování: Naturální (suchá)
499,0 Kč
Skladem ihned

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč