Termín crema jste už jistě nejedenkrát slyšeli. Tento článek ale nebude o smetanově husté pěně na správně připraveném espressu. Bude o jednom tradičním kávovém nápoji z italsko–švýcarského pomezí, jenž se nazývá caffè crema.
Caffè crema – OBSAH:
Co je to caffè crema

Na začátek je třeba říct, že caffè crema ve čtyřicátých a padesátých letech označovalo něco jiného než to, čemu říkáme caffè crema dnes.
Dříve se tak označovalo běžné espresso s cremou na hladině. V té době totiž espresso, jak ho známe dnes, nebylo takovým standardem.
O pár desítek let později se caffè crema začalo říkat nápoji, jenž byl vlastně prodlouženým espressem. Ale hodně prodlouženým. Caffè crema má objem od 120 do 240 ml. Může tak být vlastně dvakrát až čtyřikrát větší než klasické lungo.
Historie caffè crema
Caffè crema se zrodilo podél hranice Itálie se Švýcarskem a Itálie s Rakouskem někdy v 80. letech. Někteří Švýcaři ho tak právem označují jako švýcarská káva.
Důvodem vzniku caffè crema bylo to, co spousta našinců zná velmi dobře. Že je to malé espresso zkrátka nějaké malé.
Espresso se tedy zkusilo přizpůsobit velikosti menšího hrnku a caffè crema bylo na světě.

Caffè crema bylo v 80. letech poměrně populární i na úplně opačné straně světa – v Austrálii. Někdy po roce 1990 ho však plně nahradil dodnes připravovaný long black, což je vlastně naruby obrácené americano.
Jak si připravit caffè crema

Základem je dvojité espresso, které o velký kus prodloužíme. Ale abychom skrz kávový puk mohli nechat protéct až 240 ml vody, budeme si muset pohrát s hrubostí mletí.
To proto, že potřebujeme, aby nám veškerá voda protekla do nějakých 25–30 sekund. Což je při klasickém jemném mletí prakticky nemožné. A taková káva by byla pochopitelně velmi silně přeextrahovaná a nepitelná.
Někteří mluví o hrubosti podobné jako na filtrovanou kávu. Možná bych volil ještě o něco málo jemnější, ale to nechám to na vás, vašem mlýnku a kávovaru.
Tak jako tak, kávy namelte rozhodně o gram či dva méně než na dvojité espresso. Hruběji namletá káva o stejné hmotnosti by se vám nejspíš nevešla do sítka.
Dalším tipem je pěchovat kávu v sítku pouze zlehka, případně nechat téct vodu delší čas – okolo 40 s.
Výsledkem by měl být kávový nápoj s objemem 120–240 ml, avšak s cremou na způsob té, jíž znáte z normálního espressa.
Caffè crema rozhodně stojí za pokus. Už proto, že celá extrakce bude probíhat trochu jinak než při přípravě espressa. Pokud se vše povede, můžete být výsledky velice příjemně překvapeni.
Caffè crema vám tak může třeba zcela nahradit ředění kávy horkou vodou.
Vaše dotazy na caffè crema
Kromě názvu vůbec nic, je to marketingová berlička. Skutečnou cremu, ať už na espressu nebo na caffè crema, dokáže vytvořit pouze kávovar, resp. protlačení horké vody pod vysokým tlakem přes namletou kávu.