Káva s mlékem v dokonale vybalancovaném poměru. Taková je představa o nápoji nazývaném Flat White. Je výsledkem touhy užít si jemné a krémové teplé mléko v kombinaci s chutí kávy, která je v tomto nápoji opravdu výrazná. Flat white je nápojem známým snad po celém světě a stejně tak se všude těší velké oblibě.

S vaším domácím kávovarem si vyberete a nastavíte poměr mléka a kávy právě tak, aby výsledný nápoj byl perfektně vybalancovaný právě pro vás a podle vašich chuťových preferencí. Vydáte-li se pro Flat White do kavárny, je častým jevem odlišnost ve výsledku mezi různými kavárnami. Spory v definování správného poměru kávy a mléka provázejí Flat White od samého vzniku a samotný vznik tohoto nápoje je také stále nejasný. 

AUSTRÁLIE VS. NOVÝ ZÉLAND

Pokud se baristů zeptáte na historii tohoto dnes tak slavného nápoje, pravděpodobně uslyšíte příběh o zrození Flat White v Austrálii. Tato verze příběhu o vzniku Flat White je nejrozšířenější. K popularizaci samotného nápoje a tedy i příběhu o jeho historii přispěl mezinárodní řetězec komerčních kaváren Starbucks, který roku 2009 zařadil Flat White do nabídky svých prodejen v Austrálii a následně pak do menu ve všech svých provozech rozesetých po celém světě. Udává k nápoji informaci o jeho vzniku právě v Austrálii. 

 

PŘÍBĚH ZE SYDNEY

Psal se rok 1985. V Austrálii, konkrétně na ulici Sussex St. v Sydney, si tehdy třicetiletý Alan Preston otevřel kavárnu Moors Espresso Bar. V této době silným vlivem Italů, kteří se ve dvacátém století usídlovali v Austrálii, se stalo pití a příprava kávy pro australany velice oblíbenou činností. Italové s sebou přinesli trend pití kávy v jejich typické formě, tedy espressu. Alan Preston proto otevíral kavárnu zaměřenou na nápoje vytvořené na základě espressa. V 80. letech byly typické mléčné nápoje s opravdu vysokou vrstvou mléčné pěny. Alan Preston však přišel na chuť kávě, která by se podobala v Austrálii oblíbenému latté, ale kávová chuť by byla výraznější. Dalším rozdílem byla právě zarovnanost hladiny nápoje. Žádný kopec mléčné pěny jako v klasickém italském cappuccinu. Austrálie, jako země plná odlišností kultur tak stvořila “hybridní” kávu. Kávu s typickým šlehaným mlékem, ale zarovnaným k okraji šálku. Jednoduše pitelná bez míchání, lahodná, jemná díky mléku a zároveň silná použitím dvojité dávky kávy. Tento nejoblíbenější kávový nápoj Alana Prestona se musel zařadit do nabídky jeho nové kavárny. Jeho plochá bílá káva, neboli Flat White.

 

Tento příběh je rozšířený v komunitě baristů a milovníků kávy po celém světě. Sám vynálezce, Alan Preston, je na tento australský poklad patřičně hrdý a vytvořil mu webovou stránku, kde detailně popisuje své vzpomínky vztahující se k historii tohoto oblíbeného nápoje. Sepsání a publikování informací o vzniku Flat White mělo ještě další odůvodnění. Tím je mnohaletý spor Austrálie s Novým Zélandem o prvenství ve vynalezení tohoto mléčného kávového nápoje.

 

BARISTA Z WELLINGTONU

K vynálezu Flat White se zároveň s Austrálií hlásí i Nový Zéland. Tyto dvě země oddělující Tasmanovo moře jsou v několikaleté rozepři o původu oblíbeného kávového nápoje. No, tyto dva od sebe ne moc vzdálené státy mají spolu více sporů, jako například ten o vzniku světoznámého dortu Pavlova. Příběh o stvoření Flat White je na Novém Zélandu spojován s náhodou a nevydařenou kávou.

 

Fraser McInnes, pracoval v roce 1989 v kavárně Bar Bodega ve Wellingtonu. Toho roku koncem léta se při všední směně stalo, že objednané cappuccino, které se v té době připravovalo typicky italsky, tedy s vysokou “čepicí” mléčné pěny, se zmíněnému baristovi nepovedlo. Právě ve šlehání hustého mléka Fraser McInnes neuspěl. Zoufale se pak zákazníkovi omluvil za tehdy netypický plochý vzhled jeho kávy: “sorry, it’s a flat white”. Zanedlouho se Flat White objevil na tabuli s menu.

Zůstaň s námi obraze...Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

TAKŽE, KDE JE PRAVDA?

Názory třetích stran se shodují na tom, že Australané nejspíše zařadili do nabídky svých kaváren Flat White dříve, než se tak stalo na Novém Zélandu, avšak výsledný nápoj byl mírně odlišný. V australském Flat White byly v základu dvě ristretta, tedy “kratší espressa”, kdežto na Novém Zélandu připravují mléčné kávové nápoje typicky z espressa. Tento recept, který používá dvě espressa (tedy doppio) a mléčnou pěnu je stejným receptem, který používá všude známý Starbucks. Ten svým bezkonkurenčním dosahem a marketingovou strategií udělal z Flat White hit mezi kávovými nápoji. To bylo podnětem pro výše zmíněné země, aby začaly válku o získání celosvětového uznání, že Flat White dali světu právě oni.

JAK NA FLAT WHITE

Ať už dvojité espresso s našlehaným teplým mlékem pochází z kterékoliv země světa, jeho chuť je vpodstatě neodolatelná. Perfektní kombinace mléka a kávy v osobitém provedení každé kavárny, je pro baristy podpisem v šálku. Dvojité espresso sebou přináší výraznější, silnější chutě kávy. Správná receptura espressa je tak mnohem více důležitá než při přípravě Café latte, kde se v přílišném obsahu mléka mnohé kávové chutě skryjí. Celkový objem šálku je také volitelný, to znamená, že správný poměr kávy a mléka také určuje barista. 

Obecné doporučení při přípravě Flat Whitte je ⅓ kávy a ⅔ mléka. S tímto receptem tedy můžeme očekávat nápoj o objemu cca 160 ml. Většinou se v kavárnách setkáte s nápojem o objemu od 140-180 ml, ale (jako například v již zmiňovaných franšízových kavárnách) svůj Flat White můžete dostat v hrníčku či skleničce s obsahem více než 2 dl.

RECEPT NA FLAT WHITE

  • dvojité espresso (cca 50 ml)
  • plnotučné mléko (více než 100 ml, podle objemu vaší latiéry)
  • šálek na kávu (nejčastěji se používá stejný jako na cappuccino)

Připravte si do předehřátého šálku dvojité espresso nejlépe z čerstvě namleté výběrové kávy. Našlehejte si na parní trysce kávovaru plnotučné mléko. Dávejte přitom pozor na teplotu mléka a hustotu mléčné pěny. Teplé mléko nalévejte do připraveného kávového základu, dokud nenaplníte celý šálek. V kávě můžete využít i techniky Latte art a nakreslit si do svého Flat White třeba srdíčko.

Často se, především v tzv. hipsterských kavárnách, setkáte s Flat White připraveným do skleničky. Tyto skleničky mívají větší objem než doporučovaný šálek na cappuccino. Vyšším podílem mléka připomínají spíše Café latte. 

Vyzkoušejte Flat White s různými poměry mléka ke kávovému základu a podělte se s námi o váš oblíbený recept.

Dále by se vám mohlo líbit…

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Tagy : ,
Autor : Alice Hanke
Profilový obrázek
Napsáno: 27.5.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.