čtení na 6 minut | Blog / Kávové recepty

Káva s mlékem v dokonale vybalancovaném poměru. Taková je představa o nápoji nazývaném Flat White. Je výsledkem touhy užít si jemné a krémové teplé mléko v kombinaci s chutí kávy, která je v tomto nápoji opravdu výrazná. Flat white je nápojem známým snad po celém světě a stejně tak se všude těší velké oblibě.

V dnešním článku se dozvíte:

  1. Kde vznikl první Flat White
  2. Odlišnosti v poměru a oběmu Flat White
  3. Káva Flat White: příprava

CO JE FLAT WHITE

Flat White je káva s napěněným mlékem, kterou si kávomilci doslova zamilovali. S vaším domácím kávovarem si vyberete a nastavíte poměr mléka a kávy právě tak, aby výsledný nápoj byl perfektně vybalancovaný právě pro vás a podle vašich chuťových preferencí. Vydáte-li se pro Flat White do kavárny, je častým jevem odlišnost ve výsledku mezi různými kavárnami. Spory v definování správného poměru kávy a mléka provázejí Flat White od samého vzniku a samotný vznik tohoto nápoje je také stále nejasný.

 

CAPPUCCINO VS FLAT WHITE

Na pohled je Flat White podobný známému cappuccinu. Rozdíl mezi těmito oblíbenými kávovými nápoji je v poměru mléka a kávy. Napijete-li se kávy Flat White, zjistíte, že jeho chuť je mnohem více kávová než u cappuccina. Při přípravě kávy Flat White je totiž použit silnější kávový základ. Nejčastěji dvě espressa namísto jednoho, které je základem cappuccina.

VYBERTE SI ČERSTVĚ PRAŽENOU KÁVU PRO PŘÍPRAVU FLAT WHITE

DOMOV KÁVY FLAT WHITE: AUSTRÁLIE NEBO NOVÝ ZÉLAND

Pokud se baristů zeptáte na historii tohoto dnes tak slavného nápoje, pravděpodobně uslyšíte příběh o zrození Flat White v Austrálii. Tato verze příběhu o vzniku Flat White je nejrozšířenější. K popularizaci samotného nápoje a tedy i příběhu o jeho historii přispěl mezinárodní řetězec komerčních kaváren Starbucks, který roku 2009 zařadil Flat White do nabídky svých prodejen v Austrálii a následně pak do menu ve všech svých provozech rozesetých po celém světě. Udává k nápoji informaci o jeho vzniku právě v Austrálii. 

 

PŘÍBĚH KÁVY FLAT WHITE ZE SYDNEY

Psal se rok 1985. V Austrálii, konkrétně na ulici Sussex St. v Sydney, si tehdy třicetiletý Alan Preston otevřel kavárnu Moors Espresso Bar. V této době silným vlivem Italů, kteří se ve dvacátém století usídlovali v Austrálii, se stalo pití a příprava kávy pro australany velice oblíbenou činností. Italové s sebou přinesli trend pití kávy v jejich typické formě, tedy espressu. Alan Preston proto otevíral kavárnu zaměřenou na nápoje vytvořené na základě espressa.

 

V 80. letech byly typické mléčné nápoje s opravdu vysokou vrstvou mléčné pěny. Alan Preston však přišel na chuť kávě, která by se podobala v Austrálii oblíbenému latté, ale kávová chuť by byla výraznější. Dalším rozdílem byla právě zarovnanost hladiny nápoje. Žádný kopec mléčné pěny jako v klasickém italském cappuccinu.

 

Austrálie, jako země plná odlišností kultur tak stvořila „hybridní“ kávu. Kávu s typickým šlehaným mlékem, ale zarovnaným k okraji šálku. Jednoduše pitelná bez míchání, lahodná, jemná díky mléku a zároveň silná použitím dvojité dávky kávy. Tento nejoblíbenější kávový nápoj Alana Prestona se musel zařadit do nabídky jeho nové kavárny. Jeho plochá bílá káva, neboli Flat White.

 

Tento příběh je rozšířený v komunitě baristů a milovníků kávy po celém světě. Sám vynálezce, Alan Preston, je na tento australský poklad patřičně hrdý a vytvořil mu webovou stránku, kde detailně popisuje své vzpomínky vztahující se k historii tohoto oblíbeného nápoje. Sepsání a publikování informací o vzniku Flat White mělo ještě další odůvodnění. Tím je mnohaletý spor Austrálie s Novým Zélandem o prvenství ve vynalezení tohoto mléčného kávového nápoje.

 

BARISTA Z WELLINGTONU A PRVNÍ FLAT WHITE

K vynálezu Flat White se zároveň s Austrálií hlásí i Nový Zéland. Tyto dvě země oddělující Tasmanovo moře jsou v několikaleté rozepři o původu oblíbeného kávového nápoje. No, tyto dva od sebe ne moc vzdálené státy mají spolu více sporů, jako například ten o vzniku světoznámého dortu Pavlova. Příběh o stvoření Flat White je na Novém Zélandu spojován s náhodou a nevydařenou kávou.

 

Fraser McInnes, pracoval v roce 1989 v kavárně Bar Bodega ve Wellingtonu. Toho roku koncem léta se při všední směně stalo, že objednané cappuccino, které se v té době připravovalo typicky italsky, tedy s vysokou „čepicí“ mléčné pěny, se zmíněnému baristovi nepovedlo. Právě ve šlehání hustého mléka Fraser McInnes neuspěl. Zoufale se pak zákazníkovi omluvil za tehdy netypický plochý vzhled jeho kávy: „sorry, it’s a flat white“. Zanedlouho se Flat White objevil na tabuli s menu.

ODLIŠNOSTI PŘÍPRAVY FLAT WHITE: OBJEM KÁVY A MLÉKA

Názory třetích stran se shodují na tom, že Australané nejspíše zařadili do nabídky svých kaváren Flat White dříve, než se tak stalo na Novém Zélandu, avšak výsledný nápoj byl mírně odlišný. V australském Flat White byly v základu dvě ristretta, tedy „kratší espressa“, kdežto na Novém Zélandu připravují mléčné kávové nápoje typicky z espressa.

 

Tento recept, který používá dvě espressa (tedy doppio) a mléčnou pěnu je stejným receptem, který používá všude známý Starbucks. Ten svým bezkonkurenčním dosahem a marketingovou strategií udělal z Flat White hit mezi kávovými nápoji. To bylo podnětem pro výše zmíněné země, aby začaly válku o získání celosvětového uznání, že Flat White dali světu právě oni.

OCHUTNEJTE TAKÉ FLAT WHITE S ROSTLINNÝM MLÉKEM

JAK UDĚLAT FLAT WHITE

Ať už dvojité espresso s našlehaným teplým mlékem pochází z kterékoliv země světa, jeho chuť je vpodstatě neodolatelná. Perfektní kombinace mléka a kávy v osobitém provedení každé kavárny, je pro baristy podpisem v šálku. Dvojité espresso sebou přináší výraznější, silnější chutě kávy.

 

Správná receptura espressa je tak mnohem více důležitá než při přípravě Café latte, kde se v přílišném obsahu mléka mnohé kávové chutě skryjí. Celkový objem šálku je také volitelný, to znamená, že správný poměr kávy a mléka také určuje barista. 

 

Obecné doporučení při přípravě Flat Whitte je ⅓ kávy a ⅔ mléka. S tímto receptem tedy můžeme očekávat nápoj o objemu cca 160 ml. Většinou se v kavárnách setkáte s nápojem o objemu od 140-180 ml, ale (jako například v již zmiňovaných franšízových kavárnách) svůj Flat White můžete dostat v hrníčku či skleničce s obsahem více než 2 dl.

Flat white podávaný ve skleničce
Oblíbený Flat White je káva se skvělým poměrem mléka a espressa. Tvoří jej dvojité espresso a šlehané mléko dohromady o objemu cca 160 ml. Zdroj obrázku: Canva pro

RECEPT NA FLAT WHITE

  • dvojité espresso (cca 50 ml)
  • plnotučné mléko (více než 100 ml, podle objemu vaší latiéry)
  • šálek na kávu (nejčastěji se používá stejný jako na cappuccino)

FLAT WHITE PŘÍPRAVA:

Do předehřátého šálku si připravte dvojité espresso nejlépe z čerstvě namleté výběrové kávy. Našlehejte si na parní trysce kávovaru plnotučné mléko. Dávejte přitom pozor na teplotu mléka a hustotu mléčné pěny. Teplé mléko nalévejte do připraveného kávového základu, dokud nenaplníte celý šálek.

 

V kávě můžete využít i techniky Latte art a nakreslit si do svého Flat White třeba srdíčko. Přizpůsobte si svůj Flat White podle vlastní chuti. Vyzkoušejte různé poměry mléka ke kávovému základu a najděte si svůj vlastní recept na Flat White.

Časté dotazy k Flat White

Flat White je káva se šlehanou mléčnou mikropěnou.  Obvykle se podává v objemu kolem 150 ml (podobně jako cappuccino) a obsahuje (narozdíl od cappuccina) dvě espressa.

Flatt White má menší objem než latté a podobný objem jako cappuccino. V cappuccinu i latté je šlehané mléko a jedno espresso. Ve Flat White je šlehané mléko a dvě espressa.

Do Flat White patří obvykle vyšlehané plnotučné kravské mléko. Lze jej podle potřeby zaměnit například za sojové, ovesné, ořechové či jiné rostlinné mléko.

Flat White u vás doma

Šikovné automatické kávovary jsou tu pro vaše pohodlí, abyste si váš šálek kávy dokonale užili. ObzVláště pokud milujete mléčné kávové nápoje, tak oceníte kávovar, který se o vše postará. Vy si jen vyberete váš ideální poměr mléka a kávy v šálku.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

94 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Zdenek Mareček
Jako hlavní pražič se na mě můžete obrátit se zpětnou vazbou na kávu.
Napsáno: 27.5.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu