Pokud patříte mezi milovníky velkých hrnků plné voňavé kávy, french press je pro vás ideální volba. Jeho příprava se řadí mezi ty nejjednodušší alternativní přípravy kávy a zvládne to opravdu každý. Každopádně nic se nemá podceňovat a i při přípravě french pressu musíme dbát na všechny pravidla, aby káva chutnala vždy co nejlépe. Pojďme se podívat, jak na to.

CO JE FRENCH PRESS?

Jedná se o skleněnou nebo i nerezovou konvičku, která je vybavena pístem. Píst umožňuje kávovou sedlinu zcedit na dno konvičky. French press lze používat na přípravu kávy, ale také i na přípravu sypaného čaje. Výborně také poslouží, pokud jste si v letních dnech zamilovali cold brew. 

 

PRO KOHO JE IDEÁLNÍ?

French press je určen pro lidi, kteří si chtějí dopřát velké množství kávy, která nebude příliš silná ale zároveň bude kvalitní a lahodná. Dále si ho oblíbí lidi, kteří mají v oblibě “českého turka” a chtějí svůj kávový zážitek povýšit o úroveň výš a ušetřit své zdraví. Příprava je velmi snadná a rychlá.

 

HRUBOST KÁVY  NA PRVNÍM MÍSTĚ

Každá alternativní příprava potřebuje jinou hrubost mletí. U French pressu potřebujeme hrubost jako cukr krystal. Pokud by byla káva moc jemně namletá, mohla by být přeextrahovaná a jemné mletí by dělalo pístu problém.

 

EXTRAKCE

Ideální doba extrakce french pressu jsou 4 minuty, které není radno překročit. Pokud necháte kávu louhovat déle, káva zhořkne a začnou se do kávy louhovat látky, které nejsou zdraví prospěšné. Po stlačení pístu přelejte kávu do šálků či do jiné nádoby. Pokud kávu necháte ve french pressu spolu se sedlinou bude neustále docházet k extrakci a uvolňování látek, které nejsou zdravé pro naše tělo.

Ebook zdarma: Jak na alternativní přípravu

Zůstaň s námi obraze...Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

CO VŠECHNO BUDETE POTŘEBOVAT

POSTUP

  • Uvařte si vodu v konvici a nejprve ji nalijte do prázdného french pressu. Tento krok zajistí, že se french press krásně předehřeje a zůstane teplý během celého procesu přípravy. Tím zaručíte, že se všechny chutě z kávy dostanou až do vašeho šálku.
  • Během toho si namelte vaši oblíbenou kávu. Kávu je vždy nejlepší namlít těsně před používáním. Neztratí tak důležité vonné a chuťové látky. Namletá káva ztrácí své aroma už po půl hodině. Zrn namelte na hrubo
  • Vodu z french pressu vylijte pryč, například do hrníčku, abyste si ho také předehřáli. Namletou kávu nasypte na dno french pressu. 

Nezapomeňte si správně odměřit množství kávy a vody. Obecně platí cca 65 g kávy na 1 litr vody. Správný poměr kávy a vody je jedním z klíčů k dobrému a konzistentnímu šálku.

  • Nejprve zalijte horkou vodou, která má 92 – 96 °C, pouze trochu kávy. Dávka vody, kterou použijete na první zalití, by měla být 2x a 3x tak větší než dávka kávy. 
  • Promíchejte. Káva začne tzv. kvést (blooming). Toto prvotní zalití kávu namočí a aktivuje ji. Díky tomu bude káva chutnější a výraznější. Nechte kávu takto kvést po dobu 30 sekund.
  • Dolijte krouživými pohyby zbytek kávy a nechte louhovat 3 – 4 minuty. Během louhování jemně promíchejte kávu lžičkou. Tím zajistíte, že se namleté zrno správně vyluhuje. 
  • Po 3 – 4 minutách nasaďte píst a pomalu tlačte kávový lógr dolů.
  • Hotovou kávu nalejte z french pressu do šálků. I když nechcete veškerou kávu vypít hned a chcete si ji nechat na později, je rozhodně lepší, přelít si kávu do jiné nádoby. Například do termosky.

Líbil se vám článek? Přečtěte si další.