Patříte mezi milovníky velkých hrnků naplněných voňavou kávou? V tom případě může být pro vás French Press ideální volbou. Řadí se mezi ty nejjednodušší alternativní přípravy kávy a zvládne to opravdu každý. Také při přípravě French Pressu musíme dbát na pravidla extrakce, aby nám káva chutnala. Pojďme se podívat, jak na to.
CO JE FRENCH PRESS?
Je to konvička, kterou jste už určitě někde zahlédli. Není to žádná novinka. French Press byl jako nový vynález patentovaný již ve 30. letech dvacátého století. Tato pomůcka se kromě kávy dá perfektně využít na přípravu sypaného čaje a dokonce si v ní našleháte i mléko třeba na domácí cappuccino.
French Press má jednoduchou konstrukci. Jedná se nejčastěji o skleněnou případně nerezovou konvičku, která je vybavena pístem s kovovým filtrem. Píst umožňuje kávovou sedlinu scedit na dno konvičky. Připravuje nejen šálek horké kávy. French Press také výborně poslouží, pokud jste si zamilovali letní kavárenský hit – cold brew.
FRENCH PRESS: KONVIČKA, KTERÁ SI NAJDE MÍSTO V KAŽDÉ DOMÁCNOSTI
JAKÁ JE KÁVA Z FRENCH PRESSU?
Je určen pro všechny ty kávomilce, kteří si chtějí dopřát dobrou kávu ve větším objemu. Káva z French Pressu spadá mezi alternativní metody přípravy kávy. Je kávou filtrovanou, protože při přípravě se filtruje kávová sedlina a vy v šálku máte už jen čistou lahodnou kávu.
Právě její čistota není tak jasná (čirá) jako například při přípravě kávy v překapávači Hario V60. Kovový filtr na konci pístu, který zajišťuje právě oddělení lógru od kávy, má přece jen vyšší propustnost než papírový filtr ve zmiňovaném dripperu (překapávači). Proto má káva z French Pressu určitou strukturu, jelikož malé takřka prachové částice kávy se přes kovový filtr do kávy dostanou.
Tato skutečnost může vyhovovat především takovým pijákům kávy, kteří právě onu strukturu v kávě hledají. French Press se tak může líbit těm z vás, kdo jste zvyklí na českou kávovou klasiku zvanou „turek“. Práce s French Pressem je v základu zcela jednoduchá, snad jen o krok delší postup než v přípravě onoho „turka“. Káva z French Pressu je (na rozdíl od „turka“) ale o velký skok chutnější a hlavně zdravější!
PROČ NEPÍT „TURKA“ A POUŽÍT K PŘÍPRAVĚ KÁVY FRENCH PRESS
Že má káva kromě lákavé vůně a především chuti i mnoho zdravotních benefitů se dočtete v našich dalších článcích. Například jak pomáhá s regulací přeaktivované HPA osy nebo preventivně působí proti rakovině. Její pozitivní vlivy jsou zároveň podmíněny správným dávkováním. To je individuální dle schopností každého z nás metabolizovat kofein.
Další podmínkou zdravého pití kávy je i správná příprava, při které se doporučuje omezit dobu extrakce. V případě že necháte kávovou sedlinu v horké vodě louhovat příliš dlouho – jak tomu je právě u českého „turka“, dojde k extrahování látek, které nejsou pro zdraví člověka příliš vhodné, spíš naopak.
Ideální doba extrakce kávy při použití French Pressu jsou 4 minuty. Pokud necháte kávu louhovat déle, káva zhořkne a začnou se do kávy louhovat látky, které nejsou zdraví prospěšné, tak jak je tomu právě u české verze turecké kávy. Po stlačení pístu a tedy oddělení kávové sedliny na dno French Pressu, okamžitě přelejte kávu do šálků či do jiné nádoby. Tím ukončíte extrakci.
FRENCH PRESS – PŘÍPRAVA
Jako každá metoda alternativní přípravy kávy, potřebuje i French Press svůj stupeň hrubosti mletí. U French pressu je požadováno opravdu hrubé mletí jako cukr krystal. Pokud by byla kávová zrna namletá jemněji, byla by káva ve výsledku nedobrá – přeextrahovaná a jemné mletí by dělalo problém s filtrací.
Budete potřebovat:
- Praženou kávu
- French Press
- Konvici s horkou vodou
- Dlouhou lžičku / míchátko
- Váhu
- Mlýnek
- Stopky
FRENCH PRESS: MNOŽSTVÍ KÁVY
V našem receptu vycházíme ze základního poměru kávy a vody pro tuto techniku 1:16, tedy 6 g kávy na 100 ml vody. Tento recept můžete udržovat i při přípravě většího či menšího French Pressu. Pokud budete připravovat dejme tomu půl litrový French Press použijte 30 g kávy. Tento poměr však podle své chuti můžete upravit. Zdá se vám káva slabá? Potřebujete ji silnější? Můžete si poměr kávy a vody upravit například na 1:14.
FRENCH PRESS: JAK DLOUHO LOUHOVAT
Pro přípravu kávy ve French Pressu je doba extrakce do 5 minut naprosto ideální. Tento čas si ovšem také můžete přizpůsobit svým chutím na míru. Podle techniky přípravy a zvolené hrubosti mletí můžete extrahovat French Press třeba i déle. Například jako podle receptu známého „kávového guru“ Jamese Hofmana.
Ten jej připravuje z 30 gramů středně hrubě mleté kávy a 500 gramů vody a dobu extrakce kávy protáhl až skoro k 10 minutám. V polovině času prolomil kávovou krustu na hladině a nechal kávu přirozeně sednout ke dnu. Kovový filtr na pístu French Pressu nakonec nastavil jen sotva na hladinu kávy, jako síto pro při přelévání hotové kávy do šálku. Tento způsob nápadně připomíná techniku přípravy kávy při cuppingu.
JAKOU KÁVU DO FRENCH PRESSU?
French Press patří mezi metody přípravy filtrované kávy, proto bude vhodné používat kávu praženou na filtr. Obecně platí, že delší doba pobytu kávy ve vodě, kterou právě French Press podporuje, vede k vyšší extrakci. Tmavěji pražená káva, pro svoji schopnost snadněji se extrahovat, bude potřebovat kratší dobu louhování než světleji pražená káva. Vyberte si tedy k přípravě kávu, na kterou máte chuť a podle ní upravte recept přípravy.
NA CO MÁTE ZROVNA CHUŤ? VYBERTE SI Z NAŠICH ZRNEK PRAŽENÝCH NA FILTR
POSTUP PŘÍPRAVY KÁVY VE FRENCH PRESSU
Mletou kávu nasypte na dno french pressu. Nezapomeňte si správně odměřit množství kávy a vody. Obecně platí cca 60 g kávy na 1 litr vody. Správný poměr kávy a vody je jedním z klíčů k dobrému a konzistentnímu šálku. Pro přípravu French Pressu o objemu 300 ml používáme 18 g hrubě mleté kávy.
Nejprve zalijte kávu pouze trochou horké vody, která má 92 – 96 °C. Dávka vody, kterou použijete na první zalití, by měla být 2x a 3x tak větší než dávka kávy. V našem případě tedy nalejeme na suchou kávu 54 g horké vody.
Promíchejte vzniklou kávovou „kaši“. Káva začne tzv. kvést (blooming). Toto prvotní zalití kávu namočí a přichystá ji pro správnou extrakci. Díky tomu bude káva chutnější a výraznější. Nechte kávu takto kvést po dobu 30 sekund a pak pomalu dolijte krouživými pohyby zbytek kávy.
Nechte louhovat 3 – 4 minuty. Během louhování jemně promíchejte kávu lžičkou, tím podpoříte extrakci. Maximálně po 4 minutách nasaďte píst a pomalu tlačte kávový lógr dolů. Hotovou kávu ihned přelejte do šálků. I když nechcete veškerou kávu vypít hned a chcete si ji nechat na později, je rozhodně lepší, přelít si kávu do jiné nádoby. Například do termosky.
6 kroků pro French Press přípravu kávy
FRENCH PRESS NÁVOD NA JEŠTĚ LEPŠÍ ŠÁLEK KÁVY
Uvařte si vodu v konvici a nejprve ji nalijte do prázdného French Pressu. Tento krok zajistí, že se French Press krásně předehřeje a zůstane teplý během celého procesu přípravy. Tím zaručíte, že se všechny chutě z kávy dostanou až do vašeho šálku.
Během toho si namelte vaši oblíbenou kávu. Kávu je vždy nejlepší namlít těsně před přípravou. Neztratí tak důležité vonné a chuťové látky. Namletá káva ztrácí své aroma už po 15 minutách od mletí.
Časté dotazy k přípravě kávy ve French Pressu
Je to tradiční metoda přípravy filtrované kávy. K extrakci kávy využívá princip louhování a pro filtraci slouží kovový filtr umístěný na pístu 👉 French Pressu.
Základem je dobrá pražená káva (čerstvě mletá na hrubo) a horká voda (ne vroucí). Ve French Pressu smícháte dle receptu nebo v obvyklém poměru 1:16 (tj. např.: 15g kávy : 240 ml vody) a necháte louhovat cca 4 – 5 minut. V závěru určeného času stlačíte píst konvičky a kávu přelejete do šálků či servírovací nádoby.
Pro přípravu kávy ve French Pressu použijte hrubost mletí upravenou dle chuti kávy při použití zvoleného receptu. Tradičně se pro přípravu French Pressu používá hrubě mletá káva. Její hrubost lze připodobnit struktuře cukru krystal. Čtěte více o mletí kávy pro každou přípravu.