Patříte mezi milovníky velkých hrnků naplněných voňavou kávou? V tom případě může být pro vás French Press ideální volbou. Řadí se mezi ty nejjednodušší alternativní přípravy kávy a zvládne to opravdu každý. Každopádně nic se nemá podceňovat a i při přípravě kávy ve French Pressu musíme dbát na všechny pravidla, aby nám káva chutnala vždy co nejlépe. Pojďme se podívat, jak na to.

CO JE FRENCH PRESS?

Je to konvička, kterou jste už určitě někde zahlédli. Není to žádná novinka. French Press byl jako nový vynález patentovaný již ve 30. letech dvacátého století. Tato pomůcka se kromě kávy dá perfektně využít na přípravu sypaného čaje a dokonce si v ní našleháte i mléko třeba na domácí cappuccino. 

 

French Press má jednoduchou konstrukci. Jedná se nejčastěji o skleněnou případně nerezovou konvičku, která je vybavena pístem s kovovým filtrem. Píst umožňuje kávovou sedlinu zcedit na dno konvičky. Připravuje nejen šálek horké kávy. French Press také výborně poslouží, pokud jste si zamilovali letní kavárenský hit – cold brew

PRO KOHO JE FRENCH PRESS IDEÁLNÍ?

Je určen pro všechny ty kávomilce, kteří si chtějí dopřát dobrou kávu ve větším objemu. Káva z French Pressu spadá mezi alternativní metody přípravy kávy. Je kávou filtrovanou, protože při přípravě se filtruje kávová sedlina a vy v šálku máte už jen čistou lahodnou kávu

 

Právě její čistota není tak jasná (čirá) jako například při přípravě kávy v překapávači Hario V60. Kovový filtr na konci pístu, který zajišťuje právě oddělení lógru od kávy, má přece jen vyšší propustnost než papírový filtr ve zmiňovaném dripperu (překapávači). Proto má káva z French Pressu určitou strukturu, jelikož malé takřka prachové částice kávy se přes kovový filtr do kávy dostanou. 

 

Tato skutečnost může vyhovovat především takovým pijákům kávy, kteří právě onu strukturu v kávě hledají. French Press se tak může líbit těm z vás, kdo jste zvyklí na českou kávovou klasiku zvanou “turek”. Práce s French Pressem je v základu zcela jednoduchá, snad jen o krok delší postup než v přípravě onoho “turka”. Káva z French Pressu je (narozdíl od “turka”) ale o velký skok chutnější a hlavně zdravější!

French Press - alternativní příprava kávy
French Press - alternativní příprava kávy

Zůstaň s námi obraze...Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

PROČ NEPÍT “TURKA” A POŘÍDIT SI FRENCH PRESS

Že má káva kromě lákavé vůně a především chuti i mnoho zdravotních benefitů se dočtete v našich dalších článcích. Například jak pomáhá s regulací přeaktivované HPA osy nebo preventivně působí proti rakovině. Její pozitivní vlivy jsou zároveň podmíněny správným dávkováním. To je individuální dle schopností každého z nás metabolizovat kofein

 

Další podmínkou zdravého pití kávy je i správná příprava, při které se doporučuje omezit dobu extrakce. V případě že necháte kávovou sedlinu v horké vodě louhovat příliš dlouho – jak tomu je právě u českého “turka”, dojde k extrahování látek, které nejsou pro zdraví člověka příliš vhodné, spíš naopak.

 

Ideální doba extrakce kávy při použití French Pressu jsou 4 minuty. Pokud necháte kávu louhovat déle, káva zhořkne a začnou se do kávy louhovat látky, které nejsou zdraví prospěšné, tak jak je tomu právě u české verze turecké kávy. Po stlačení pístu a tedy oddělení kávové sedliny na dno French Pressu, okamžite přelejte kávu do šálků či do jiné nádoby. Tím ukončíte extrakci.

Ebook zdarma: Jak na alternativní přípravu

JAK PŘIPRAVIT FRENCH PRESS

Jako každá metoda alternativní přípravy kávy, potřebuje i French Press svůj stupeň hrubosti mletí. U French pressu je požadováno opravdu hrubé mletí jako cukr krystal. Pokud by byla kávová zrna namletá jemněji, byla by káva ve výsledku nedobrá – přeextrahovaná a jemné mletí by dělalo problém s filtrací.

 

Budete potřebovat:

JAK POUŽÍVAT FRENCH PRESS

Uvařte si vodu v konvici a nejprve ji nalijte do prázdného French Pressu. Tento krok zajistí, že se French Press krásně předehřeje a zůstane teplý během celého procesu přípravy. Tím zaručíte, že se všechny chutě z kávy dostanou až do vašeho šálku.

 

Během toho si namelte vaši oblíbenou kávu. Kávu je vždy nejlepší namlít těsně před přípravou. Neztratí tak důležité vonné a chuťové látky. Namletá káva ztrácí své aroma už po 15 minutách od mletí.

POSTUP PŘÍPRAVY FRENCH PRESSU

Vodu z French Pressu vylijte pryč, například do hrníčku, abyste si ho také předehřáli. Mletou kávu nasypte na dno french pressu. Nezapomeňte si správně odměřit množství kávy a vody. Obecně platí cca 65 g kávy na 1 litr vody. Správný poměr kávy a vody je jedním z klíčů k dobrému a konzistentnímu šálku. Pro přípravu French Pressu o objemu 300 ml používáme 18 g hrubě mleté kávy. 

 

Nejprve zalijte kávu pouze trochou horké vody, která má 92 – 96 °C. Dávka vody, kterou použijete na první zalití, by měla být 2x a 3x tak větší než dávka kávy. V našem případě tedy nalejeme na suchou kávu 54 g horké vody

 

Promíchejte vzniklou kávovou “kaši”. Káva začne tzv. kvést (blooming). Toto prvotní zalití kávu namočí a přichystá ji pro správnou extrakci. Díky tomu bude káva chutnější a výraznější. Nechte kávu takto kvést po dobu 30 sekund a pak pomalu dolijte krouživými pohyby zbytek kávy. 

 

Nechte louhovat 3 – 4 minuty. Během louhování jemně promíchejte kávu lžičkou, tím podpoříte extrakci. Maximálně po 4 minutách nasaďte píst a pomalu tlačte kávový lógr dolů. Hotovou kávu ihned přelejte do šálků. I když nechcete veškerou kávu vypít hned a chcete si ji nechat na později, je rozhodně lepší, přelít si kávu do jiné nádoby. Například do termosky.

Líbil se vám článek? Přečtěte si další.