čtení 7 minut | Blog / Kávové recepty

Sladké cappuccino je jako kávový dezert či perfektní verze kávy k snídani. Kdo by odolal voňavému espressu s jemně napěněným teplým mlékem. Cappuccino patří mezi nejprodávanější nápoje v kavárnách, kde si jej můžete dnes vychutnat zhruba za 50 – 60 Kč. Pokud chcete vaší peněžence trochu pomoci, můžete se pustit do přípravy “low cost” cappuccina u vás doma. Jak na to?

OBLÍBENÁ KÁVA S MLÉKEM

Káva a mléko. Toto spojení dokonale funguje už od 17. století. Alespoň o tomto období vypovídají záznamy z Vídně, kde se roku 1653 začala podávat káva s teplým mlékem a vyšlehanou mléčnou pěnou posazenou na hladině. V tehdejších nápojových lístcích byla zapsána jako Wiener Melange. O necelých sto let později se ve Francii káva s mlékem neboli Café Au Lait objevuje jako nezbytná součást snídaňových nabídek kaváren a to nejen v Paříži.

MODERNÍ CAPPUCCINO Z (NE)MLÉKA

Káva zjemněná mlékem lidem prostě chutná. Dnešní doba klasickému kravskému mléku moc nenahrává. Objevuje se více případů lidí trpících intolerancí na laktózu. Pak také je vyšší procento obyvatelstva, kteří se stravují vegansky či vegetariánsky. Naštěstí pro ně je spousta metod jak si kávu s “mlékem” užít. 

Stravujete se vege a pijete kávu? Máme pro vás recept od amerického baristy Lem Butlera, tak si přečtěte článek: Jak na nejlepší veganské frapéčko.

Není to zase tak dávno, kdy byly rostlinné nápoje – jako alternativy k běžnému mléku – jen těžko k sehnání. Snadnější bylo takové “fake” mléko si vyrobit doma. Nicméně dnes se pro sójové, ovesné, kokosové nebo mandlové mléko můžete vydat do nejbližšího supermarketu. To znamená, že i vegani si můžou bezprobémů vychutnat své cappuccino.

ESPRESSO V KAVÁRNĚ VS. DOMÁCÍ

Ať už s mlékem živočišným či rostlinným, cappuccino je kávou, kterou máme rádi. Cesta k tomu nejlepšímu začíná u dobré kávy a perfektního espressa. Připravit si espresso doma, aby bylo dokonale extrahované není úplně nejsnadnější. 

 

To, co odlišuje espresso připravené doma od toho v kavárně, není jen cena. Ta zároveň poukazuje na jeho vysokou profesionální kvalitu. Nebo by tomu tak aspoň mělo být. Důležitým rozdílem je kávovar a barista. Předpokládáme, že baristovy zkušenosti a znalosti v oblasti přípravy kávy jsou na vyšší úrovni než ty vaše. Takže i káva kterou připravuje by měla tyto kvality profesionálního baristy odrážet. No a druhým faktorem je samozřejmě použitý nástroj tedy vysoce výkonný kávovar.

Také v domácím kávovaru si připravíte dobrou kávu, nicméně jeho kvalita se už z technického hlediska nedá srovnat s profesionálním strojem, který je samozřejmě o mnoho dražší.

DOMÁCÍ PŘÍPRAVA DOBRÉ KÁVY

Jestli tedy trváte na precizní dokonalosti vaší kávy, nedá se jinak než si zajít na excelentní cappuccino do dobré kavárny. Mírné nedokonalosti v extrakci nemusí nutně znamenat špatnou kávu. Jde jen o to, že v domácích podmínkách nemáme technologii a většinou tedy ani zkušenosti, aby jsme z kávy vytěžili absolutní maximum chutí a vůní. Zároveň, aby všechny byly v dokonalé harmonii. 

 

Proto se mnoho kávomilců soustřeďuje na získání znalostí v alternativních způsobech přípravy kávy. Pomůcky pro přípravu filtrované kávy nejsou tak cenově náročné, jako koupě kávovaru. Přitom jsou zcela totožné jako ty, které používají i v kavárnách.

VYBAVENÍ NA CAPPUCCINO ZA PÁR STOVEK

Jak to ale udělat, když si chceme dát doma cappuccino a nejít do kavárny? S trochou cviku se lze kavárenským cappuccinům hodně přiblížit i s kvalitním domácím kávovarem. Ovšem i ten něco stojí. Pokud hledáte cestu k domácí přípravě kávy s minimálními náklady a chcete jen prostě dobré cappuccino stačí si udělat menší objednávku. Na našem e-shopu seženete vše potřebné k domácímu cappuccinu do 1000 Kč.

 

Tak jak jsme psali výše, základem každého cappuccina je espresso. Tato sice objemově malá dávka kávy, je silně koncentrovaným kávovám extraktem. Je doslova nabitá kávovými vůněmi a chutěmi. Doma si podobně silný kávový základ vašeho cappuccina můžete vytvořit díky kouzelné Moka konvičce.

DOMÁCÍ “ESPRESSO” Z MOKA KONVIČKY

Roku 1933 si italský inženýr Alfonso Bialleti nechal pro svou firmu na zpracování hliníku navrhnout tento malý kávovar. Funguje naprosto jednoduše. Fyzikálně. Moka konvička je složena ze tří hlavních dílů:

  • spodní nádobka na vodu,
  • sítko či košík uprostřed konvičky pro mletou kávu,
  • vrchní část konvičky pro výsledný nápoj.

 

Funguje tak, že voda ve spodním dílu se zahřívá. Tím vznikne podtlak. Ten tlačí onu horkou vodu ven (jako když vám uniká voda z hrnce při vaření). Jediná cesta, kudyma může voda uniknout je skrze sítko s mletou kávou. Tam ji cestou stihne vyextrahovat a utíká výš a výš dokud konečně nevyteče ven. Tedy do vrchní části konvičky, kde se všechna voda – tedy nyní už káva – shromáždí a je připravena k naletí do vašich šálků.

MOKA KONVIČKOU K DOMÁCÍMU CAPPUCCINU

Další informace o tomto hliníkovém zázraku a postup, jak si kávu v Moka konvičce připravit na vás čeká v článku: Moka konvička a její příprava. Tento malý kávovar prodáváme za míň než 500 Kč. V naší nabídce ji najdete v mnoha provedeních. 

K určení správné hrubosti mletí si přečtěte náš článek – Mletí jako základ dobré kávy.

Kávou z Moka konvičky máme tedy vyřešen základ našeho domácího cappuccina. Zbývá nám druhá část tohoto kávového nápoje – našlehané mléko. V kavárně se mléko šlehá na parní trysce. Odolné materiály, provedení, výkon a velikost bojleru jsou důvody, proč bude pěna na kávě v kavárně vždy aspoň o něco málo kvalitnější, než ta domácí. Nicméně i v kuchyni se můžeme o podobnou mikropěnu pokusit.

MULTIFUNKČNÍ FRENCH PRESS

Ze studeného a plnotučného mléka musíme vytvořit krémové a teplé napěněné mléko. Abychom se vešli do určeného “budgetu”, tedy do tisícíkoruny, zakoupíme si French Press. Ten se doma vždy hodí mít. Ať už připravujete kávu, čaj nebo právě mléčnou pěnu. 

 

Koupíte ho za ani ne 300 Kč. Když zvážíte, na kolik způsobů se dá v domácnosti využít, je divu, že jej ještě v kuchyni nemáte. Vyberte si z nabídky French Press v designu, který se vám nejvíce líbí. Tak teď máte vše potřebné k našlehání mléka.

KDYŽ CHCETE I LATTE ART

Možná jste právě zjistili, že French Press již vlastníte. Výborně a proto můžete ušetřený peníz zainvestovat do koupě latiéry, neboli konvičky na mléko. Cappuccino sice připravíte i bez ní, ale jen díky ní (no a s trochou cviku samozřejmě) dokážete vytvořit cappuccino s obrázkem, tedy latte art.

JAK NA DOMÁCÍ CAPPUCCINO

Nyní se dostáváme k očekávanému závěru a odpovědi na otázku z nadpisu tohoto článku: Jak na “low cost” cappuccino u vás doma:

  • Připravte si kávu v Moka konvičce.
  • Nalijte ji do šálků pro cappuccino.
  • Ohřejte si mléko na cca 65°C.
  • Teplé mléko našlehejte ve French Pressu tak, že prostě pohybujete pístem nahoru a dolů. Přitom hlídejte, abyste nepěnili moc zbrkle a mléko vám z French Pressu neuteklo.
  • Našlehanou mléčnou pěnu vyhlaďte leštěním, tedy točivým pohybem zápěstí ruky, ve které French Press s mlékem držíte. Můžete si pomoci i klepnutím o stůl, aby jste se zbavili větších bublin v mléce. V nejlepším případě mléko přelejte do baristické latiéry.
  • Odlejte nejhustší pěnu z povrchu našlehaného mléka a ostatek postupně vlijte do připravené kávy v šálku. Pokud vám to půjde vytvořte na hladině z mléka srdce či jiný obrázek.
  • Užijte si vaše domácí cappuccino za pár kaček!

TIPY A TRIKY PRO DOMÁCÍ PŘÍPRAVU KÁVY

Kromě French Pressu se ke zpěnění mléka nabízí využít speciální šlehač mléka, ať už manuální nebo automatický. S trochou cviku a baristickou konvičkou můžete docílit i kávy, která na pohled vypadá jako z kavárny díky latte artu

 

Pro kreslení mlékem do kávy, je důležité pohlídat si jeho správnou hustotu. Tu můžete upravit jednak technikou šlehání, správným odlitím nejhustší pěny, a také pečlivým “leštěním” napěněného mléka před nalitím do kávy. 

JAK OVLIVNIT VZHLED VAŠEHO CAPPUCCINA 

Správnou technikou šlehání a nalévání mléka ovlivníte, jak bude vaše cappuccino vypadat. Na ten má vliv i použité mléko. Vzpomínané rostlinné mléko se dá jistě také využít i v domácích podmínkách, ale problém s jeho šleháním maji velmi často i samotní baristi v kavárnách s profesionální kávovou technologií. Proto například od sójového mléka neočekávejte, že se vám z něj podaří připravit cappuccino s labutí.

JAK OVLIVNIT CHUŤ VAŠEHO CAPPUCCINA

O chuti kávy pak kromě typu mléka rozhoduje kávový základ v cappuccinu, Tedy káva z Moka konvičky. Jednoduchost používání a obsluhy tohoto malého kávovaru zároveň znemožňuje větší zásah do extrakce při přípravě kávy. Avšak i tady platí, že dobrou kávu připravíte pouze z dobrých zrnek čerstvě pražené kávy, prostě přesně takové jakou pražíme my!

Časté dotazy k domácímu cappuccinu

I bez espresso kávovaru lze připravit kávu s mléčnou pěnou ve stylu cappuccina či latte. Potřebujete silný kávový extrakt jako espresso, kávu z moka konvičky či cold brew koncentrát a mléko, které vyšleháte dle vašich individuálních možností vaší kuchyně.

Espresso si doma připravíte samozřejmě z pákového či automatického kávovaru, ale vynikajícím způsobem je ruční kávovar Flair Espresso. Dalšími možnostmi, jak získat chuťově silnou kávu do cappuccina, je použití Moka konvičky, AeroPressu a také Cold brew koncentrátu (káva za studena luhovaná dlouhou dobu v extrakčním poměru 1:4).

Šlehání mléka na cappuccino je typicky prováděno na parní trysce či  „cappuccinatorem“ automatických kávovarů. Bez kávovaru lze využít buď automatické napěňovače, elektrické ruční šlehače mléka či zcela manuální pěniče na mléko či French Press. V případě nutnosti si dokážete doma poradit i se šleháním mléka protřepáním v malé „zavařovačce“, pet lahvi či pomocí (raději ponorného) mixéru.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 1 / 5. Hodnocení: 1

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč