čtení na 6 minut | kategorie : Blog, Založení kavárny

Pustili jste se do budování kavárny. Našli jste si vhodné místo, kde svou kavárnu budete provozovat a kromě nájmu teď musíte vložit peníze do vybavení své kavárny. Kromě kávovaru a mlýnku, budete je pro provoz kavárny nutné i další kávové příslušenství. Co tedy budete ve své kavárně potřebovat?

V dnešním článku se dozvíte:

  1. Jaké je základní vybavení pro přípravu espressa
  2. Jaké další baristické pomůcky budete potřebovat
  3. Co potřebujete na přípravu filtrované kávy
  4. Jakými spotřebiči vybavit bar kavárny
  5. Které další vybavení se vám bude v provozu hodit

PRVOTNÍ NÁKLADY V KAVÁRNĚ

Celkové náklady na vybavení kavárny souvisí s řešením a velikostí prostoru, jejím designem, konceptem a nabídkou. Čím víc prostoru, tím více židlí a tím větší nákup. Stejně tak to znamená, že čím větší kavárnu máte, tím více zaměstnanců pro její obsluhu potřebujete a každý váš zaměstnanec potřebuje určitý svůj prostor, například pro odkládání svršků či osobních věcí. 

 

Kromě zázemí, skladu, toalet a samotného prostoru pro sezení hostů musíte vybavit svůj bar a kuchyň (hodláte-li připravovat také vlastní občerstvení). Vybavení kuchyně závisí na hygienických nařízeních a normách a také se odvíjí od toho, co budete chtít vše vyrábět. To, co musíte pořídit na bar, se však výrazně neliší od ostatních kaváren, jelikož vaším hlavním produktem je samozřejmě příprava kávy. Jak tedy vypadá nákupní seznam vybavení baru kavárny?

NEJPRVE KÁVOVAR

Začneme u toho nejdůležitějšího, mechanické srdce vaší kavárny, tedy kávovar. Základem nabídek kaváren je espresso. Pokud tedy nezamýšlíte otevření tzv. brew baru, tedy kavárny na přípravu pouze filtrované kávy, budete potřebovat profesionální pákový kávovar. Takový kávovar je často nejdražší věcí na baru, proto si jeho nákup dobře promyslete. 

 

Nejprve si přečtěte tento článek: Jak vybrat profesionální pákový kávovar a v případě, že přemýšlíte nad kávovarem “z druhé ruky” bude vás zajímat tento článek. My, za Lázeňskou kávu, vám do vaší nové kavárny můžeme doporučit kávovary značky Nuova Simonelli

VODA A JEJÍ FILTRACE

Za největšího nepřítele kávovarů můžeme s jistotou označit vodní kámen. Ten stojí za většinou problémů, které s kávovarem mohou nastat. Nejen z hlediska ochrany kávovaru doporučujeme vodu přiváděnou do kávovaru filtrovat. Použití filtrované vody je zásadní pro dobrou chuť kávy. Složení použité vody ovlivňuje to, jak se káva bude extrahovat. Více informací o filtraci získáte v tomto článku.

 

 

MLÝNEK NA ESPRESSO

Nerozlučným partnerem kávovaru je mlýnek na kávu. S kávovar značky Nuova Simonelli si skvěle rozumí mlýnky stejné značky. Kavárenskou klasikou jsou pak mlýnky Eureka. Jak se rozhodnout při výběru mlýnku jsme vám radili v tomto článku.

Zamyslete se nad zakoupením ne jednoho, ale rovnou dvou mlýnků na espresso. Dva mlýnky jsou zajímavou investicí, která se vám zanedlouho vrátí.

BARISTICKÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ

Namletou kávu při přípravě musíte zvážit. Ať děláte zrovna espresso nebo filtr, budete potřebovat přesnou váhu. Baristická váha je přesná, váží na desetiny gramu a často obsahuje i funkci měření času. Voděodolnost a dobíjení je jejím dalším bonusem, který se v provozu opravdu hodí.

 

Nezbytným doplňkem každého kávovaru je místo na odklepávání použité kávy z páky, tzv. kávových puků. Tyto nádoby se nazývají knock-box, neboli odklepávač. Záleží pak na vás a na prostoru a řešení vašeho baru, zda se rozhodnete zakoupit odklepávač solitérní, barový, šuplíkový nebo vestavný, který vsunete do vyřezaného otvoru v pracovní desce. Skrz tento otvor pak propadá použitá káva přímo do koše či odpadkového pytle.

 

 

TAMPOVÁNÍ A LATTE ART

Příprava espressa se neobejde bez tampování. Takže si na seznam připište i kvalitní tamper a podložku pro pěchování kávy. Pro šlehání mléka budete potřebovat konvičky na mléko, tzv. latiéry.

Nevíte jak správně našlehat mléko a zvládnout latte art? Přečtěte si sérii našich článků o latte artu, kde vás naučíme nejen našlehat mléčnou mikropěnu, ale také kreslit srdce, rosety i labutě do vašich káv.

ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY

Denní rutinou kavárny je kromě samotné přípravy kávy také péče o čistotu a hygienu provozu. Barista si své pomůcky a stroje musí po každé směně řádně vyčistit. K tomuto účelu slouží vhodná čistící chemie na kávovary, mlýnky i mléčné cesty a trysky kávovarů. Nezapomeňte na kartáček k čištění hlav kávovaru a baristické utěrky pro otírání parní trysky.

KAVÁRNA JE VÍCE NEŽ ESPRESSO

V tuto chvíli máte vybránu základní sestavu pro přípravu espressa a nápojů na jeho bázi. Necítíte-li se na rozhodování a výběr jednotlivých přístrojů a pomůcek, můžete si od nás pořídit sestavu vybavení pro kavárnu za výhodnou cenu. Tímto, ale seznam nezbytných věcí pro zařízení kavárny nekončí. 

 

Dále se neobejdete bez běžných věcí jako jsou tácy, podnosy, lžičky, cukr či med. Pod barem si nechejte místo na lednici na mléko. Vychlazené mléko musíte mít vždy po ruce a co nejblíže kávovaru. Dnešní zákazníci mívají často specifické požadavky na stravování a vyžadují i kávu kombinovanou s jiným než živočišným mlékem. Proto mějte v lednici jak klasické plnotučné mléko tak rostlinné.

 

 

KÁVOVÝ SERVIS A KELÍMKY

Kávu samozřejmě musíte servírovat nejlépe v pěkném porcelánu. Výbornou volbou je kvalitní porcelán značky G.Benedikt. Pro inspiraci jsme pro vás sestavili pár tipů, jak podávat kávu. Myslete i na zákazníky, kteří budou po vás požadovat kávu s sebou. Ne všichni budou přicházet pro kávu s vlastním kelímkem. Proto se vybavte i zásobou jednorázových kelímků.

 

 

NA CO MYSLET PŘI BUDOVÁNÍ BARU

Vzhledem k očekávanému provozu kavárny popřemýšlejte nad zabudováním ostřiku konviček, který urychlí baristovi práci s oplachováním konviček. Čemu se při budování baru kavárny nevyhnete je dvojitý dřez a ve větším provozu samozřejmě myčka nádobí. Z větších spotřebičů oceníte hlavně v teplých dnech výrobník ledu do ledových nápojů.

 

 

KAVÁRNA S FILTROVANOU KÁVOU

Podle vaší nabídky nápojů se bude rozšiřovat i tento nákupní seznam vybavení baru kavárny. Určitě mějte v nabídce kávu filtrovanou. Tu můžete připravovat ve dvou variantách. Buď ručně nebo automaticky – z překapávače. 

 

Filtrovaná káva z automatického kávovaru se už v českých kavárnách zabydlela a stává se běžnější než “handbrew”. Pro manuální přípravu filtrované kávy budete potřebovat přikoupit ještě baristickou konvici a přístroj či pomůcku podle zvolené metody. Také mlýnek na filtrovanou kávu. Ten je zapotřebí i u přípravy batch brew

Baristická konvice je pro alternativní způsoby přípravy kávy nezbytností. Obzvláště v případě pour-overů jako je oblíbený Hario V60. Přečtěte si, proč je tak důležitá v tomto článku.

Mít v kavárně batch se vám dnes s oblibou filtrovaných káv opravdu vyplatí. Pro opravdu malé provozy si vystačíte i s malými, domácími, přístroji na překapávanou kávu. S výběrem mlýnku na překapávanou kávu jsme vám radili v tomto článku, o překapávači do kavárny jsme psali zase tady.

DALŠÍ NÁPOJE V KAVÁRNĚ

Vedle kávy se v kavárnách obvykle podávají další teplé nápoje, nejčastěji čaj. Profesionální barista by měl zvládat i přípravu čajů, takže sáčkové (ne)čaje ze supermarketu vynechte a raději vyzkoušejte kvalitní sypané čaje z naší nabídky. Chcete přece, aby si u vás vaši hosté mohli dát nejen dobrou kávu, ale i dobrý čaj

 

 

KÁVA A NĚCO SLADKÉHO

Další vybavení baru se odvíjí podle zaměření vaší kavárny. Pravděpodobně budete chtít prodávat ke kávě zákusky, takže budete potřebovat chladící vitrínu. Dnes jsou v módě i nechlazené moučníky vystavené na barovém pultu v etažérkách. Co dalšího vyhledává dnešní zákazník kavárny se dočtete v minulém článku.

 

 

KÁVA NA LEDU

Sortiment nápojů ve vaší kavárně můžete doplnit o ledové osvěžující cold brew. Jeho výroba je sice časově náročná, ale jinak je na přípravu více než jednoduchá. Ve velkém objemu, pro vaši kavárnu, jej nejlépe připravíte v tomto velkém výrobníku na až 13 litrů kávy.

Baristická konvice je pro alternativní způsoby přípravy kávy nezbytností. Obzvláště v případě pour-overů jako je oblíbený Hario V60. Přečtěte si, proč je tak důležitá v tomto článku.

Dále by se vám mohlo líbit…

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

88 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 13.8.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu