čtení 16 minut | Blog / Založení kavárny

Chystáte se otevřít kavárnu, bistro či cukrárnu? Nebo jen chcete svůj stávající podnik upgradovat a chystáte se investovat do nového zařízení? Je tu určitě pár věcí, které vám ve vašem provozu nemůžou chybět. Jaké to jsou?

NÁKLADY NA OTEVŘENÍ KAVÁRNY

Celkové náklady na vybavení kavárny souvisí s řešením a velikostí prostoru, jejím designem, konceptem a nabídkou. Čím víc prostoru, tím více židlí a tím větší nákup. Stejně tak to znamená, že čím větší kavárnu máte, tím více zaměstnanců pro její obsluhu potřebujete a každý váš zaměstnanec potřebuje určitý svůj prostor, například pro odkládání svršků či osobních věcí. 

 

Kromě zázemí, skladu, toalet a samotného prostoru pro sezení hostů musíte vybavit svůj bar a kuchyň (hodláte-li připravovat také vlastní občerstvení). Vybavení kuchyně závisí na hygienických nařízeních a normách a také se odvíjí od toho, co budete chtít vše vyrábět. Pro každou kavárnu zajisté budete potřebovat kávovar, jehož výběr byste neměli podcenit. Kromě toho, že se jedná o vizuální středobod vašeho baru, káva, kterou na něm budete připravovat, je právě ten důvod, proč k vám většina zákazníků přijde. 

NA CO NEZAPOMENOUT PŘI BUDOVÁNÍ KÁVOVÉHO BARU

Než se vrhnu na jednotlivé kusy vybavení a příslušenství, řekněme si na co nezapomenout, ještě než budete zařízení nakupovat. Vzhledem k očekávanému provozu kavárny popřemýšlejte nad zabudováním ostřiku konviček, který urychlí baristovi práci s oplachováním konviček. Čemu se při budování baru kavárny nevyhnete je dvojitý dřez a ve větším provozu samozřejmě myčka nádobí. Z větších spotřebičů oceníte hlavně v teplých dnech výrobník ledu do ledových nápojů. Led nevyužijete jen do drinků a limonád, ale samozřejmě i do kávy.

dvoupákový stříbrná kávovar na kavárenském baru se zabudovaným ostřikovačem baristických konviček
Zabudovaný odklepávač a ostřik konviček je u větších kaváren prakticky samozřejmostí. Jejich správným umístěným navíc ušetříte nepořádku a zmatku za barem. Zdroj: unsplash.com

DO KÁVOVARU JEDINĚ FILTROVANÁ VODA

U vody ještě zůstanu, protože ač se jedná o něco, co na první pohled není vidět, nesmíme před budováním baru zapomenout na filtraci vody. Napadlo vás snad: ,,Kávovar pravidelně čistím, proč používat filtrovanou vodu?‘‘. To, že se o mlýnky a kávovary budete starat čištěním je bez pochyby důležité, ale abyste předešli problémům s vodním kamenem a nezničili, tak potenciál vaší kávy, je správnou volbou také zainvestovat do vodní filtrace. Složení vody se navíc podílí na extrakci kávy. 

 

Zamyslet se je potřeba nad vývody vody nejen na baru. Kromě toho, že byste měli zákazníkovi donést vodu ke kávě, tak je také milé gesto mít k dispozici džbánek s vodou a pár skleničkami na určitém místě v kavárně, nebo rovnou vyvedený kohoutek.

POTŘEBNÉ VYBAVENÍ PRO MALOU KAVÁRNU

Nejprve začnu u malé kavárny, tím má na mysli kavárnu nebo spíš kávový stánek, kde se prodá za den do 50 káv připravených na espresso kávovaru. Kromě malých espresso barů na menších městech sem můžeme zařadit i některé větší provozy, kde ale není prodej kávy primárním zdrojem příjmů, jako třeba stánky s občerstvením. Pro ty se nejspíš víc než pákový kávovar bude hodit profesionální automatický kávovar.

JAKÝ ESPRESSO KÁVOVAR PRO VAŠI KAVÁRNU VYBRAT?

Začnu u toho nejdůležitějšího, mechanického srdce vaší kavárny, tedy kávovaru. Espresso je základním nápojem pro spoustu kávových nápojů. Pokud tedy nezamýšlíte otevření tzv. brew baru, tedy kavárny na přípravu pouze filtrované kávy, budete potřebovat profesionální pákový kávovar. Takový kávovar je často nejdražší věcí na baru, proto si jeho nákup dobře promyslete. Jaký kávovar vybrat, také záleží na velikosti vaší kavárny.

 

Pokud máte jen malý espresso bar či provoz, kde káva není tím hlavním důvodem návštěvy zákazníků. Nabízíte primárně třeba zmrzlinu nebo jste spíš bar než kavárna, tak vám bude stačit menší jednopákový kávovar.

Jak si vybrat profesionální kávovar a na co se především zaměřit? Jak si vybrat pákový kávovar, jsme probrali už dříve.

Skvělou volbou může například být profesionální pákový kávovar Nuova Simonelli Oscar II, který se hodí třeba i do kanceláře nebo domácnosti. Vybrat si můžete ze tří barevných provedení, aby kávovar ladil s designem vaší kavárny. Na kávovaru také najdete ohřívač šálků. Vedle páky je také tryska s vysokou produkcí kávy, která se postará o to, abyste svým zákazníkům mohli dopřát i mléčné kávové nápoje.

Druhým tipem může být Nuova Simonelli Musica Standard. Značku Nuova Simonelli máme v Lázeňské moc rádi. Musice nechybí tepelně stabilizovaná hlava – přesně tak, jako je tomu u profesionálních kávovarů a výdejník na horkou vodu, který využijete například při přípravě čaje. Je to zkrátka velký profesionální kávovar v malém těle.

jednopákový stříbrný kávovar Nuova Simonelli
Nuova Simonelli Musica je sice primárně páková kávovar do domácnosti, hodně muziky vám ale poskytne i v menší kavárně. Díky volumetrickému nastavení navíc snadno nastavíte čas extrakce a požadovaný objem espressa přesně podle vašich preferencí. Zdroj: nuovasimonelli.it

K přípravě espressa budete navíc potřebovat kvalitní tamper, který se neobejde ani bez podložky. Tampery se liší především průměrem, proto musíte najít ten, který je kompatibilní s vaší pákou. Mnoho výrobců kávovarů má v nabídce i tampery, širokou nabídku najdete u nás na e-shopu i od české značky Heavy Tamper.

JAKÝ ELEKTRICKÝ MLÝNEK NA KÁVU DO MALÉ KAVÁRNY ZVOLIT

Vedle kávovaru je mlýnek druhým nejdůležitějším zařízením vaší kavárny. Jiný mlýnek bude potřeba na espresso a jiný filtrovanou kávu. I když na trhu najdete univerzální mlýnky, na kterých namelete kávu na espresso i filtr, tak poslední, na co budete mít čas je nastavovat mlýnek zrovna podle toho, co potřebujete připravit. Univerzální mlýnky jsou praktičtější spíš pro domácnost, kde na to máte dost času.

Konkrétním tipem pro malou kavárnu pak může být k Nuova Simonelli kávovaru rovněž mlýnek stejné značky. Tichý, výkonný Nuova Simonelli MDXS. Mikrometrické nastavení zajistí špičkově namletou kávu, kterou mlýnek nasype přímo do vaší páky. Na LCD displeji nastavíte dobu mletí, díky kterému si snadno udržíte stejnou kvalitu jednotlivých šálků kávy.

FILTROVANÁ KÁVA PATŘÍ I DO MALÝCH KAVÁREN

Mysleli jste se, že vám v malé kavárně stačí espresso kávovar? Omyl. Příznivců filtrované kávy přibývá a tak překapávacím kávovarem nešlápnete vedle. Příprava filtrované kávy pomocí alternativních metod je časově náročnější a tak vám pro menší kavárny vám bude bohatě stačit Moccamaster, který najdete v mnoha menších i středně velkých kavárnách.

V nabídce najdete různé typy, pokud je vaše kavárna menší a vy už předem víte, že tolik filtrované kávy neprodáte bude lepší se porozhlédnout po typech, u kterých si množství připravené kávy můžete nastavit. U Moccamaster KBG Select Technivorm si můžete vybrat buď přípravu plného množství, což je 1,25l, nebo poloviční množství. Pokud byste rádi ještě více flexibilní překapávací kávovar, pak se určitě podívejte na Wilfa WSPL-3B. U té můžete totiž nastavit zcela libovolné množství kávy, od jednoho šálku až po 1,25l filtrované kávy. Kávu v obou překapávačích připravíte zhruba za 5 minut.

KÁVOVÝ MLÝNEK PRO PŘÍPRAVU PŘEKAPÁVANÉ KÁVY

V případě, že je vaše kavárna malá a potřebujete namlít jen párkrát za den kávu pro překapávač, stačit vám nejspíš bude Wilfa Svart CGWS-130B nebo Baratza Encore. Ty jsou primárně určené pro domácí provoz, ale párkrát denně namlít kávu pro překapávač zvládnou. Navíc jsou to poměrně drobečci, a tak vám nebudou zabírat na baru moc místa.

Který z těchto dvou zvolit? Náš článek, kde jsme je porovnávali, vám na to odpoví.

BARISTICKÁ VÁHA PRO MALOU KAVÁRNU

Jaká baristická váha je ideální pro váš podnik? Vzhledem k tomu malou kavárnou může být malý espresso bar i stánek s občerstvením, tak tu mám dva tipy.

V případě espresso baru si budete nejspíš vy nebo vaši baristé s kávou hodně hrát a tak bude dobrou volbou váha s aplikací, ve které můžete sledovat svůj proces přípravy espressa. Jednou z nich je i Acaia Lunar, která je dostatečně malé, aby se vešla pod šálek do kávovaru.

Pro malý provoz, který potřebuje váhu primárně k nastavení espressa, ale nechce tolik investovat bude ideální Timemore Black Mirror Basic, která nabízí skvělý poměr cena/výkon.

UKÁZKOVÝ SET-UP MALÉ KAVÁRNY

Páková kávovar Nuova Simonelli Oscar II
Mlýnek na kávu Nuova Simonelli MDXS
Překapávací kávovar Moccamaster KBG Select
Mlýnek na filtrovanou kávu Baratza Encore
Rhinowares gumová podložka pod tamper
tamper Heavy Tamper 58mm
baristická váha Timemore Black Mirror Basic
Rhinowares odklepávač

VYBAVENÍ STŘEDNĚ VELKÉ KAVÁRNY

Teď se s vámi podívám, co je potřeba pro středně velké provozy, u kterých počítáme zhruba s prodejem 50-150 káv za den.

PROFESIONÁLNÍ ESPRESSO KÁVOVAR PRO STŘEDNĚ VELKOU KAVÁRNU

Větší kavárna si žádá o páku u kávovaru víc. Dvoupákový kávovar je ideální do bistra, kde si kávu vychutnají zákazníci především, když si zvolí něco sladkého na zub. A samozřejmě také do středně velkých kaváren, kterých najdeme mezi kavárnami asi nejvíc.

Sázkou na jistotu bude znovu Nuova Simonelli a její profesionální kávovar Appia Life Compact 2GR. Je libo bílé, černé nebo červené provedení? Ovládání není žádná věda, nová tlačítka jsou navíc mnohem příjemnější na stisk. Kompaktní velikost vás potěší, pokud máte trable s velikostí baru. U nové řady se navíc firmě Nuova Simonelli podařilo snížit spotřebu o 13 %. Dopad na životní prostředí se díky novým materiálům snížil o 20 %.

Perfektní espresso připravíte také díky kvalitnímu tamperu. Jestli připravujete jedno espresso za druhým a chcete si ušetřit čas a především udržet stálou kvalitu tampování, rozhodně by vám neměly uniknout automatické tampery značky Pugpress. Verze Q2 vám upěchuje kávu v klasickém i nahém portafiltru.

černý automatický tamper Pugpress
Pokud máte v kavárně rušno, může se stát, že se na tampování zcela nesoustředíte a espresso nebude tak dokonalé, jak byste chtěli. Pugpress vám zajistí konzistentní tampování. Zdroj: Declan Cronin | unsplash.com

STŘEDNÍ KAVÁRNA SI ZASLOUŽÍ VÝKONNĚJŠÍ MLÝNEK NA KÁVU

Jaký espresso mlýnek pořídit do středně velké kavárny? Oblíbenost značky Nuova Simonelli u nás v Lázeňské oblíbená potvrzuje i další tip, který padá na model MDJ. Mlecí kameny vyrobené ze speciální oceli vám poskytnou dlouhou životnost mlýnku. Navíc jsou navrženy tak, aby se káva nezahřívala a nespálila už v mlýnku. S tímto velmi tichým mlýnkem namelete až 13 kg kávy za hodinu.

Čtěte, jak si espresso mlýnek na kávu vybrat, nebo proč si pořídit rovnou dva.

NESMÍ CHYBĚT PŘEKAPÁVACÍ KÁVOVAR NA FILTROVANOU KÁVU

Batch brew nebo také překapávaná káva je standardem ve většině kaváren. Pokud tedy i vy chcete držet krok na překapávací kávovar nemůžete určitě zapomenout a mít ho ve své kavárně se vám určitě vyplatí. Stačí v něm kávu připravit ráno nebo i párkrát během dne a zajistíte si tím pár spokojených zákazníků a také si sobě ušetříte spoustu času. Pokud se chystáte batch brew kombinovat s kávou připravenou pomocí alternativních příprav bude vám nejspíš stačit i menší Wilfa WSPL-3B, na které připravíte až šest 200 ml šálků.

Jestli u vás filtrovaná káva teče proudem, poohlédněte se po profesionálních překapávačích, se kterými připravíte desítka litrů kávy za hodinu.

HARIO V60, AEROPRESS NEBO CHEMEX? KTEROU ALTERANTIVU ZVOLIT DO KAVÁRNY?

Pro středně velkou kavárnu byste měli uvažovat i o zakoupení některé z alternativ. Důležité je ale také to, aby všichni vaši baristé měli alternativní přípravy v malíčku, když tomu tak není, snadno tak bude zákazník odcházet zklamaný.

černá baristická konev a skleněný Chemex na bílé baristické váze
Rozšířením vybavení vaší kavárny o některou z alternativních metod si získáte další skupinu zákazníků. Oproti překapávacím kávovarům však jejich příprava zabere více času. Proto se nejdřív ujistěte, že jste si v rušnější době schopni takto kávu připravit. Zdroj: Rizky Subagja | unsplash.com

V kavárnách většinou najdeme dripper Hario V60 nebo Chemex. Proč? Důvod je jednoduchý, oproti Aeropressu nám umožňují připravit i více než jeden šálek kávy najednou. Ve V60 připravíte většinou sladší kávu, proto je často primární volbou. Pokud chcete kávomilcům dopřát jedinečný zážitek, kromě vlastní originální receptury na některou ze zmíněných alternativ, můžete jít také cestou netradičního příslušenství, jako je například Vacuum Pot.

Stoje, káva a také lidé – baristé a obsluha je to, co tvoří vaši kavárnu. Jak pro vaše nové zaměstnance připravit školení? Následujte našich 8 kroků k vytvoření efektivního baristického školení.

Jestli si budete do kavárny pořizovat alternativu, nesmíte zapomenout i na všechno doplňkové příslušenství, jako kvalitní baristickou konvici nebo příslušné filtry. Pro minimalizaci odpadu, kterého se v kavárně vytvoří často spoustu, vám můžu doporučit zvážit nákup znovupoužitelných filtrů.

Nevíte, jak správnou baristickou konvici s husím krkem vybrat? Nevadí. Poradíme vám.

JAKÝ MLÝNEK ZVOLIT NA FILTROVANOU KÁVU

Jak už jsem zmínila dříve příprava filtrované kávy si bude žádat samostatný mlýnek. Přenastavit ho pro překapávací kávovar a alternativu vám asi zabere trochu času, ale už to není tak velký rozdíl jako mezi filtrem a espressem.

Ve větším provozu vám drobečci jako Baratza Encore nebo Wilfa Svart určitě stačit nebudou. Dobrou volbou bude multifunkční mlýnek Eureka Atom Pro, který se přímo stvořený pro alternativní přípravy.

JAKÁ JE SPRÁVNÁ BARISTICKÁ VÁHA PRO STŘEDNĚ VELKOU KAVÁRNU?

Zapomenout byste neměli ani na kvalitní baristickou váhu, ta je potřeba jak k přípravě alternativních příprav, tak i espressa. Pro přípravu překapávané kávy by vás mohla zaujmout také Timemore Black Dual Sensor s držákem na drip. Mezi baristy jsou velmi oblíbené váhy značky Acaia. Baristickým standardem u vah je kromě funkce přesnosti vážení na desetiny gramu, také měření času. V provozu oceníte také možnost nabíjení a baterie, která vydrží třeba i 40 hodin nebo voděodolný povrch. Váhy Acaia a některé modely Timemore navíc nabízí sledování přípravy skrz mobilní aplikaci. Cesta za vaším unikátním receptem, tak bude ještě snazší.

S výběrem té správné vám může pomoci také naše velké srovnání baristických vah.

UKÁZKOVÝ SET-UP STŘEDNÍ KAVÁRNY

Dvoupákový kávovar
Espresso mlýnek na kávu Nuova Simonelli MDJ
Automatický tamper Pugpress
Překapávací kávovar wilfa WSPL-3B
Elektrický mlýnek na filtrovanou kávu Eureka Atom Pro
Chemex
Baristická konvice Brewista Smart Pour 2
Baristická váha Timemore Black Mirror Dual Sensor

JAKÉ SI POŘÍDIT VYBAVENÍ PRO VELKOU KAVÁRNU?

Zařízení velké kavárny opravdu není radno podceňovat. Pro přípravu více jak 150 espress denně budete potřebovat dostatečně výkonný mlýnek i kávovar. 

PRO VELKOU KAVÁRNU JE TŘEBA VELKÝ TŘÍPÁKOVÝ ESPRESSO KÁVOVAR

Pokud je vaše kavárna místem, která má velkou kapacitu a kde se téměř vaši baristé nezastaví a připravují jedno espresso, cappuccino nebo latte za druhým, tak budete rozhodně potřebovat odpovídající kávovar.

Pokud chcete nejen tak obyčejný kávovar zaujmout by vás mohla Victoria Arduino Athena Leva 3GR. Tenhle kávovar bude rozhodně šperkem vaší kavárny. A klidně i zlatým. Firma aplikovala pro tento kávovar výměníky tepla, díky čemuž můžete regulovat teplotu vody, a tak optimalizovat kvalita extrahované kávy. Speciální redukční ventil snižuje tlak vody, který je obvykle 4 až 6 barů. Ovlivněním teploty docílíte preinfuze, káva je díky tomu krásně krémová a nespálená.

Skvělou volbou bude i Victoria Arduino 388 Black Eagle T3 3GR, který byl několik let oficiálním kávovarem mistrovství baristů. S tímto kávovarem bude příprava espressa zábava. Díky technologii T3 můžete mít kontrolu nad teplotou všech hlav kávovaru a tím ovlivňovat připravovanou kávu. Rozdílné teploty při extrakci se projeví ve výsledném chuťovém profilu espressa.

KDYŽ KÁVOVAR VICTORIA ARDUINO, TAK I MLÝNEK NA KÁVU

Mlýnek Mythos 2 je poměrně revolučním kouskem, a to díky patentované gravimetrické technologii. Mythos 2 tak kontroluje hmotnost mleté kávy a dávkuje ji dle přednastavené hodnoty. O to, aby se mlýnek nepřehříval se postará funkce Clima Pro 2.0, to se při nepřetržitém provozu bez pochyby hodí. Dotyková obrazovka navíc nabízí přednastavené funkce, které vám obsluhu zrychlí a zjednoduší.

kavárna s velkým kávovarem a třemi mlýnky na kávu
Velký espresso kávovar, 2 espresso mlýnky, mlýnek na filtrovanou kávu a profesionální překapávací kávovar. Přesně tak by mělo vybavení ve velké kavárně vypadat. Zdroj: Nafinia Putra | unsplash.com

FILTROVANÁ KÁVA JE VE VELKÉ KAVÁRNĚ JAKO DOMA

Velká kavárna, která připraví víc jak 150 šálků espressa, by ze způsobů přípravy neměla postrádat prakticky nic. Tedy ani překapávací kávovar, ani příslušenství na alternativní přípravy.

Co se týče překapávacích kávovarů bude potřeba sáhnout po některém z profesionálních překapávačů. Spoustu muziky za málo peněz, tedy až 125 šálků kávy za hodinu, vám poskytne Melitta XT180. Ještě větší možností jsou pak překapávače Fetco a například model CBS-2111-XTS.

Z příslušenství na alternativní přípravu vám nesmí chybět Hario V60. Protože do vaší kavárny bude chodit spoustu lidí, bude mít často náročnější požadavky a tak byste jen u V60 neměli zůstat. Snadno připravíte kávu i v Chemexu. Pomocí této přípravy navíc získáte jiné chutě.

Během léta by ve vaší nabídce neměla chybět studená filtrovaná káva. Zmenšit spotřebu ledu můžete také díky přípravě kávy rovnou za studena. Kromě vychlazeného batch brew, můžete připravit i cold brew, který je během léta hodně oblíbený nápoj. Toddy, určený pro domácí přípravu, vám nejspíš stačit nebude. Příprava by vám s ním zabrala spoustu času. Pro větší kavárnu se určitě vyplatí pořídit Brewistu Cold Pro, se kterým připravíte až 13 litrů filtrované kávy macerované za studena najednou.

MLÝNEK NA SPOUSTU FILTROVANÉ KÁVY

Pro přípravu filtrované kávy v překapávacím kávovaru a na alternativních přípravách budete potřebovat mlít spoustu zrnek. V tomto případě krokem vedle nebude Mahlkönig EK43. Kromě konzistentního mletí vám nabídne také snadné a přesné nastavení. Rychlostí mletí vás taky rozhodně nezklame.

měděný mlýnek na kávu Mahlkönig
Mlýnky Mahlkönig jsou sázkou na kvalitu. Díky speciálnímu držáku na něm navíc snadno můžete namlít vašim zákazníkům kávu na doma. V případě nouze se dá navíc použít i pro mletí kávy na espresso. Zdroj: Ana Neves | unsplash.com

BARISTICKÁ VÁHA PRO VELKOU KAVÁRNU

Ve velké kavárně vám rozhodně nebude stačit jen jedna váha a bude spíš využívat každou váhu na něco. Proto pro přípravu espressa si kupte malou, která se vejde pod šálek do kávovaru a můžete na ní také mít několik espresso receptů. Tou je například Acaia Pearl. Hodit se vám nejspíš bude i držák na páku. Pro perfektní přípravu dripu nelze doporučit žádnou jinou váhu než Timemore Black Mirror Dual Sensor s odnímatelným držákem na filtr.

UKÁZKOVÝ SET-UP VELKÉ KAVÁRNY

Třípákový kávovar Victoria Arduino Athena Leva 3GR
Espresso mlýnek Victoria Arduino Mythos 2
Překapávací kávovar Melitta XT180
Brewista Cold Pro 4™ sada pro výrobu cold brew
profesionální mlýnek Mahlkönig EK43
Rhinowares vestavný odklepávač na kávu
Automatický tamper Pugpress M2
Baristická váha Acaia Pearl

BARISTICKÉ POTŘEBY PRO KAŽDOU KAVÁRNU

Volba mlýnku nebo kávovaru se podle velikosti kavárny liší, pak je tu ale několik drobností, které potřebujete, ať už je vaše kavárna velikosti 25 m² nebo 200 m². Jsou jiné především v jejich množství.

ČIŠTĚNÍ A ÚDRŽBA KÁVOVARU A MLÝNKU

Denní rutinou kavárny je kromě samotné přípravy kávy také péče o čistotu a hygienu provozu. Barista si své pomůcky a stroje musí po každé směně řádně vyčistit. K tomuto účelu slouží vhodná čistící chemie na kávovary, mlýnky i mléčné cesty a trysky kávovarů. Nezapomeňte na kartáček k čištění hlav kávovaru a baristické utěrky pro otírání parní trysky.

K snadnějšímu čištění pák od použité kávy vám pomůžou odklepávače na kávu. Záleží pak na vás a na prostoru a řešení vašeho baru, zda se rozhodnete koupit odklepávač solitérníbarovýšuplíkový nebo vestavný, který zasunete do vyřezaného otvoru v pracovní desce. Skrz tento otvor pak propadá použitá káva přímo do koše či odpadkového pytle.

ŠLEHÁŠ, ŠLEHÁM, ŠLEHÁME

Příprava cappuccina a caffe latte se neobejde bez baristické konvičky. Ve vaší lednici by pak neměl, kromě kvalitního nejlépe farmářského kravského mléka, chybět alespoň jeden druh rostlinného mléka. To ocení nejen vegani, ale také lidé s intolerancí či alergií na mléko. 

KRÁSNÁ A DOBRÁ KÁVA V HEZKÉM KÁVOVÉM SERVISU

Připravíte zákazníkovi cappuccino s krásným latte artem, a přece ho nezkazí starý oprýskaný šálek. Výběr servisu je velmi důležitý, je to jeden z prvků, který vytváří atmosféru kavárny. Výbornou volbou je kvalitní porcelán značky G.Benedikt. Vydáte se směrem čistého bílého porcelánu, nebo vaše volba padne na něco pestřejšího. Některé kavárny volí cestu každého hrnečku jiného, i to má své kouzlo. 

dvě cappuccina v bílých šálcích Lázeňská káva
Jaká je volba vašeho porcelánového servisu, řekne o vaší kavárně hodně. Bylo by chybou tento základ vybavení vaší kavárny podcenit. Šálky s vlastním logem nešlápnete vedle. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Neopomenout nesmíte ani zákazníky, kteří si chtějí vzít kávu s sebou. Kromě papírových kelímků můžete následovat trend zálohovatelných kelímků jako je otoč kelímek nebo GOCUP. Některé zákazníky také může potěšit volba koupit si vlastní termohrnek. Sázkou na kvalitu je určitě Australská značka Frank Green nebo termosky Kinto.

Součástí servisu jsou také různé podtácky, podnosy nebo také příbory. Pokud chcete servírování dotáhnout do posledního puntíku, můžete si nechat vytvořit personalizované podtácky s vlastním logem.

CUKR, KÁVA, LIMONÁDA, ČAJ a RUM

Káva a co k tomu? Někdo si kávu nebo čaj rád osladí, proto se neobejdete ani bez kvalitního cukru. Ten by navíc měl být standardem při servírování. A když je řeč o čaji, tak u něj chvíli zůstanu. Ne každý návštěvník vaší kavárny musí holdovat kávě, proto je důležité mít v nápojovém lístku i jiné nápoje a také kvalitní čaj, a to nejlépe sypaný. Doplnit ho může také třeba Chai latte nebo Yerba mate.

matcha latte v bílém šálku
Do svého nápojového lístku můžete kromě Chai Latte, zařadit i Matcha Latte, které se těší čím dál tím větší oblibě. Navíc skvěle chutná v teplé i studené verzi a připravené s rostlinnými mléky. Zdroj: Jason Leung | unsplash.com

Malé zákazníky potěší v menu určitě horká čokoláda. Dospělé naopak nabídka kvalitního alkoholu. Některé druhy tvrdého alkoholu můžete navíc míchat do různých kávových drinků. Pivo z malého lokálního pivovaru nebo kvalitní víno je také téměř standardem větších kaváren, obzvlášť pokud je konec vaší otevírací doby pozdější než v 18 hodin. Zapomínat se nesmí ani na studené nealko nápoje. Vytvořením vlastní domácí limonády si určitě získáte mnoho zákazníků.

Cukr nemusí být jen sypký. Ano, mám na mysli zákusky. Něco dobrého na zub si ke kávě dá spousta zákazníků, proto ani tuto část nezanedbávejte.

Víte, že návštěva kavárny může být i zážitek? Čtete, jak ho zákazníkovi dopřát.

PŘEHLEDNÁ NABÍDKA V MENU

Jako poslední bych tu ráda také zmínila, menu. Kromě toho, co obsahuje, by také samozřejmě mělo být přehledné a dobře vypadat. Zamyslet se můžete také nad vytvořením většího a stručnějšího menu, především nabídky nápojů, umístěného nad barem. Ocení ho ho hlavně zákazníci, kteří si přišli pro kávu s sebou.

Nejčastější otázky k vybavení kavárny?

V dnešní době je to téměř nezbytnost, navíc menší překapávač kávy a mlýnek na filtrovanou kávu, už nejsou oproti espresso kávovaru tak velkým nákladem. Potěšíte tím spoustu zákazníků, příprava s nimi není náročná a investice se vám brzy vrátí.

Základem je samozřejmě kvalitní mlýnek na kávu a espresso kávovar. I v menší kavárně by neměl chybět, alespoň překapávací kávovar nebo příslušenství k některé z alternativních příprav. K tomu se váže také spousta doplňků jako baristická váha, odklepávač, tamper, baristická konvička nebo také baristické utěrky. K servírování je potřeba také kvalitní porcelán.

Pokud nabízíte nápoje založené na espressu a zároveň si u vás zákazníci mohou dát filtrovanou kávu, kterou připravujete v překapávači nebo pomocí Chemexu či Hario V60, tak rozhodně. I když na trhu najdete univerzální mlýnky, které vám kávu namelou na espresso i filtr, abyste si udrželi kvalitu, neplýtvali kávu a neztráceli čas neustálým přenastavováním mlýnku, nákup dvou bude dobrá volba. Ve větší kavárně se nejspíš neztratí ani druhý mlýnek na espresso. Jeden může sloužit pro zemitější kávy, druhý naopak pro ovocitější.

Vybavte vaši kavárnu špičkovým zařízením

V článku jste našli několik tipů na vybavení, které by ve vaší kavárně nemělo chybět. Každá kavárna a provoz jsou ale jiné, a tak pokud chcete poradit s něčím konkrétním, neváhejte se na nás a naše letité zkušenosti obrátit. Na našem e-shopu navíc najdete spoustu profesionálního vybavení, proto jsme schopni vám pomoct vaši kavárnu vybavit do posledního hrníčku, nebo pro vaši kavárnu upražit kávu.

Kontaktujte nás

kontakt
Jakub Gerža
kuba@lazenskakava.cz

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  95% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 10+ druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  70+ značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad tisíc Kč