Konvice na vodu, které vídáte v rukách profesionálních baristů v kavárnách, když připravují filtrovanou kávu, mají speciální tvarování. Hubice těchto konvic je zakřivená a připomíná tak husí krk. Zajímá vás, proč má zrovna takový tvar a čím je pro baristu tak důležitá? Tak pokračujte ve čtení.

To, čeho chtějí všichni baristi (profesionální i domácí) dosáhnout je dokonalá extrakce. Protože dokonale vyextrahovaná káva je dobrá káva. Pojem extrakce kávy se objevuje v mnoha článcích na našem blogu. Perfektní extrakce je důležitým cílem při přípravě kávy, ať už děláte espresso nebo filtrovanou kávu. K dosažení této mety, právě u přípravy filtrované kávy, je použití konvice s husím krkem opravdovou nezbytností. 

JAK BARISTICKÁ KONVICE OVLIVŇUJE EXTRAKCI

Nutnost pořízení takovéto konvice závisí na způsobu přípravy kávy. Baristická konvice funguje v základu tak, jako každá jiná. Ohřejete v ní vodu, kterou pak zalijete svou kávu. V tomto bodě se použití konvice s husím krkem liší od běžných konvic. Proud vody, kterým kávu zaléváte, získá použitím konvice s husím krkem jednu důležitou vlastnost. Je kontrolovatelný. Výsledkem kontrolovaného zalévání je kontrolovaná a následně vyvážená extrakce

 

Délka, šířka, zahnutí a sklon ústí hubice těchto konvic zaručuje tenký pramen vody při zalévání vašeho filtru. To vše pak znamená, že můžete kontrolovat hned několik faktorů:

  • dávkování vody,
  • rychlost
  • a přesnost zalévání.

K ČEMU TAKOVOU KONVICI POTŘEBUJEME

Baristická konvice není nutná při přípravě každé kávy. Mezi alternativníma metodama přípravy kávy jsou takové, které se bez této konvice obejdou. Takovými jsou kávy připravené technikou louhování. To znamená třeba French Press, Clever Dripper neboli tzv. chytráček či Brew Stick. Podle toho jaký recept použijete, se můžete bez této konvice obejít i při přípravě Twist Pressu nebo Aeropressu. Jestli si chystáte rádi kávu řadící se svou technikou přípravy mezi tzv. pour-over filtrované kávy, je pro vás konvice s husím krkem naprosto nepostradatelnou pomůckou. Mezi tyto metody patří oblíbený Chemex, Hario V60 a další drippery

JEDINEČNOST MANUÁLNĚ PŘEKAPÁVANÉ KÁVY

Káva ve vašem hrnečku je voda, do které se extrahovaly látky z mleté kávy. To jakým způsobem se budou tyto látky extrahovat závisí jednak na kávě, na jejím množství, jemnosti mletí a samozřejmě na tom, jakou kávu použijeme. Tím druhým činitelem způsobující extrakci kávy jsou vlastnosti vody. Její složení, které se odvíjí od využití a způsobu filtrace. Pak také teplota vody, množství a způsob zalévání, který ovlivňuje, spolu se stupněm mletí, dobu extrakce. Ikdyž používáním baristické konvice dosahujeme kontrolovaných výsledků, tak přesto ani ti největší profesionálové v oboru nemůžou zaručit vždy naprosto stejnou extrakci při každém šálku kávy. Což je vlastně to kouzlo ručně zalévané překapávané kávy. 

PROČ OBYČEJNÁ KONVICE NESTAČÍ

Většina manuálních překapávačů obsahuje filtr kónického tvaru. To znamená, že káva, kterou do nich nasypete, vytvoří kávové lůžko ve spodní části – špici – filtru. Proudem vody toto lůžko porušíte. Teď záleží na tom, jakým způsobem to provedete. Pokud bychom připravovali například známou “vé šedesátku” a vodu tam prostě naleli z obyčejné rychlovarné konvice, stane se to, že některá káva, obzvláště při bloomingu (kvetení či preinfuze kávy), nebude dostatečně vlhká, aby byla připravena pro následnou extrakci. 

 

Další zalití bude zase jen náhodný proud vody. Část kávy se bude extrahovat více a jiná část méně. Těžko budete kontrolovat proud. Zaletí tedy bude nejspíše moc rychlé. Nárazový příval horké vody může vyplavit částice mleté kávy vysoko na strany filtru. Tato káva ve výsledku pak nebude vůbec extrahovaná. Nemluvě o složitosti například s dávkováním kávy podle vybraného receptu. V celkovém součtu vám obyčejná konvice přinese zmatek, nezdar a smutek nad špatně připravenou kávou. To přece své kávě a hlavně sobě udělat nemůžete!

KONTROLA NAD EXTRAKCÍ VE VAŠÍ RUCE

Chcete dobrý filtr? Vemte si na pomoc baristickou konvici. Při bloomingu slabým pramenem zajistíte, že kávové lůžko bude dostatečně a kompletně zavlažené. Zbývající oxid uhličitý tak unikne z každé částečky mleté kávy a ona tak bude připravena se s vámi plně podělit o všechny její chutě a vůně. Baristická konvice vám přináší jedinečnou možnost zvolit strategii zalévání. Přesným kontrolovaným proudem umístíte vodu tam, kam potřebujete. Máte přehled nad jejím množstvím, které můžete jednoduše dávkovat. Budete to vy a ne vaše konvice, kdo rozhodne o tom, jak se vaše káva bude extrahovat. 

KRUHY A SPIRÁLY ANEB TECHNIKA ZALÉVÁNÍ KÁVY

Správným zaléváním v soustředěných kruzích a spirálách dosáhnete rovnoměrné extrakce každé částečky kávy. Výsledkem vám pak bude šálek kávy s harmonickou chutí, který jste si připravili s jistotou a radostí. Vaše filtrovaná káva bude zábavná přípravou i skvělou chutí v šálku. Vyzkoušejte naše tipy k zalévání a staňte se tak pánem své kávy.

 

  • Pohyby s konvicí si natrénujte pouze s vodou a prázdným filtrem. Je třeba dostat do ruky trochu toho “baristického grifu”.
  • Snažte se mít loket blíže u těla. Získáte tak větší stabilitu při zalévání.
  • Pro uvolněnější pohyb lokte si konvici zespodu podepřete. Pokud nemáte konvici elektrickou s krytým dnem, tak nezapomeňte použít složenou utěrku, abyste se nespálili.
  • První zalití pro blooming provádějte pomalu tenkým pramínkem ve spirále od středu ke straně. 
  • Nikdy, opravdu nikdy nezalévejte po papíru, tedy filtru. Voda by stekla do šálku bez extrakce.
  • Zkuste sledovat tmavší odstíny na hladině zalévané kávy a při krouživém zalévání na ně proud vody nasměrovat, abyste tyto částečky kávy vyextrahovali stejně jako ostatní. 
  • Kontrolujte si čas během zalévání. To vám pomůže zjistit jak silným proudem kávu zaléváte a vaše extrakce se tak stane konstantnější. 

Někteří baristé si před zaléváním udělají do středu kávového lůžka menší důlek. Kromě určení středu, takového terče, kam se s proudem vody trefit si tak dělají v kávě místo pro první spadnutí vody.

KDE SE VZAL “HUSÍ KRK” NA KONVICI?

Ikonický tvar hubice baristických konvic vychází z původních klasických konvic na zalévání čaje. Pátrání po první konvici na světě nás zavede do mezopotámie v době 3500 až 2000 před našim letopočtem. Tato bronzová konvice nejspíš nebyla používaná na ohřívání vody, ale spíše k její filtraci. Číňany pak napadlo pro lepší chuť do vody přihodit pár lístků ze zeleného keře rostoucího v okolí. Tak vznikl čaj a první čajové konvice. Zúžení a tvarování hubice na konvici zajistilo, že se zjemnil proud vody a přesnost při nalévání do šálků. Tím se hospodyňky zbavily utírání kaluží vody okolo šálků. 

JAK SI VYBRAT KONVICI NA ZALÉVÁNÍ KÁVY

O důležitosti speciální hubice tvaru husího krku jsme vás snad již přesvědčili. Kromě této zásadní vlastnosti, která dělá z obyčejné konvice tu jedinečnou, baristickou, jsou pro vás důležité i další její funkce. Ať už si vyberete konvici určenou pro ohřev na sporáku, nebo tu s elektrickou základnou, potřebujete mít přehled o teplotě vody uvnitř. Konvici položíte na sporák a když je voda uvařená, chvíli musíte počkat (zpravidla okolo minuty, ale to záleží na okolnostech) než budete svou kávu zalévat. Pro zjištění přesné teploty použijte teploměr. Výhoda elektrických konvic je jednak to, že nepotřebujete sporák (což je zároveň i nevýhodou pokud si chcete kávu připravit třeba venku, kde nemáte přístup k elektrické přípojce) a pak také jednoduché nastavení teploty a co víc i její udržení! Elektrické konvice mají i funkci termostatu, který hlídá nastavenou teplotu po celou dobu přípravy vaší kávy.

K pohodlnému používání těchto baristických konvic přispívá ergonomie jejich držadla. To zpravidla bývá ve větším odklonu od samotné nádoby konvice. Tím je manipulace s ní mnohem jednodušší, přesnější a tím je zalévání opět o něco více kontrolovanější. Dalšími vlastnostmi, které vás při výběru konvice mohou zajímat jsou objem a design. Konvice pro baristy se vyrábí v různých objemech. Připravujete kávu jen sobě, nebo potřebujete zalévat větší objemy kávy? Nabídka konvic je dnes už poměrně široká, takže si vyberou určitě všichni. No a pak už záleží jen na tom, co se vám líbí a samozřejmě kolik peněz za konvici chcete utratit. Z naší nabídky jsme pro vás vybrali tři konvice, které by vás mohly zaujmout.

Hario Buono

Nejklasičtější typ konvice pro baristy. Na první pohled lze rozpoznat “rukopis” japonské firmy Hario. Typický vlnitý design najdeme na všech nejznámějších Hario výrobcích, jako je V60 nebo dekantér na filtrovanou kávu. 

 

Proč si ji koupit?

Tato konvice je vyrobena ze dvou materiálů, konkrétně nerezové oceli a plastové rukojeti. Je tedy snadno udržovatelná. Teď to nejdůležitější – je lehká. Lehčí konev znamená méně tíhy pro ruku a jednodušší zalévání kávy. Lákadlem ke koupi této konvice je jednak síla jména značky, protože Hario je s baristy prostě spjatý a jeho produkty se pyšní kvalitou opírající se o zkušenosti získané výzkumem a dlouholetou historií. Za další je rozhodujícím faktorem vedoucím k pořízení Hario Buono cena pod 1000 Kč.

Brewista Artisan

Společnost Brewista pochází z USA a jejich výrobky potkáte snad na každém rohu, kde to voní kávou. Jejich produkty se vyznačují hlavně praktičností. Spojení s designovými prvky, jako je použití dřevěných materiálů, řadí tuto konvici mezi “must have” každého milovníka kávy.  

 

Proč si ji koupit?

Protože je nádherná! Navíc je nádherná ve všech třech variantách, tedy černé, bílé a základní nerezové. Pak taky proto, že na její elektrické základně si můžete nastavit nejen teplotu vody či její udržování, ale tento výrobek disponuje i časovačem. Pokud teda nemáte váhu se stopkama, čas filtrování vám pohlídá tato konvice.

Fellow Stagg

Také konvice značky Fellow k nám dopluly z USA. Produkty této značky vyznávají minimalismus a efektivita. Tyto charakteristiky a vzhled podněcující zvědavost určují i jejich cílovou skupinu. Tedy baristy, kteří chtějí něco extra.

Proč si ji koupit?

Spokojeným majitelem této konvice se stanete, pokud jste netrpěliví a nesnášíte čekání. Fellow Stagg se nahřívá opravdu rychle. Klidně hodinu v kuse vám vydrží dohřívat vodu v konvici na zvolený teplotní stupeň. To ocení například baristi v rušné kavárně, aby měli horkou vodu pro přípravu filtrované kávy vždy připravenou. Samozřejmě má také stopky a malý kulatý LCD displej. Nevýhodu, vyšší hmotnost, vynahrazuje stylovým vzhledem.

Dále by se vám mohlo líbit…

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 17 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

78 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Autor : Mirka Vnenková
Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 24.6.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.