Baristická váha je nedílnou součásti výbavy baristy. Při přípravě espressa se bez ní prakticky neobejdete, pro správnou přípravu alternativních metod je také téměř nepostradatelná. Na trhu jich najdeme spoustu, mají různé funkce a také se pohybují v různých cenových relacích. Na co se při výběru baristické váhy zaměřit a jaká je ta nejlepší do kavárny a nebo naopak do domácnosti? To vám prozradím v dnešním článku.

PROČ SI BARISTICKOU VÁHU POŘÍDIT

Než si řekneme, jak baristickou váhu vybrat, tak vám v krátkosti řeknu, proč si jí vlastně koupit. Pokud nejste úplní experimentátoři a není vám úplně fuk, jak bude vaše káva chutnat, tak baristickou váhu určitě oceníte. Díky ní si totiž dokážete udržet stálou kvalitu vaší kávy, ať už se jedná o espresso nebo filtrovanou kávu. Baristická váha už tak nějak patří do základního baristického vybavení.

Proč a jak vážit kávu na espresso, jsme vám řekli také v článku Vážíš, vážím, vážíme.

Pokud jste barista, tak nejspíš dobře víte, že používání baristické váhy ve vaší kavárně ocení i vaši zákazníci, kteří budou do vaší kavárny chodit ještě raději, protože se budou moct spolehnout na vaši stálou kvalitu kávy.

Na první pohled se možná zdá, že kvůli váze nebude příprava kávy taková zábava, káva bude vždy stejná a nebudete se moc nechat překvapit, jak vlastně výsledný šálek kávy bude chutnat, ale opak je pravdou. U alternativních příprav, jako třeba V60 nebo Aeropressu, si díky ní navíc budete moct vyzkoušet recepty od různých baristických es, protože jednodušeji dodržíte, kolik mleté kávy a kdy a kolik vody máte použít. A své baristické dovednosti budete tak moct zas o kousek posunout.

Podívejte se, jak si připravit filtrovanou kávu v Chemexu podle baristy a kávového nadšence Broddieho Vissers alias The Nomad Barista.

NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU BARISTICKÉ VÁHY

Čím se liší baristické váhy od ostatních jsou především zabudované stopky. A ačkoliv se to může zdát jako drobnost, už po pár použitích se sami sebe budete ptát, jak jste bez toho mohli žít. 

Další věcí, na kterou se rozhodně zaměřte je přesnost vážení, ta by měla být ideálně na desetiny gramu. Jedná se o váhu, takže vás určitě bude zajímat i kolik toho vlastně zváží. Většina vah má kapacitu 2000g, je tu ale i pár výjimek. Menší váhy určené především pro přípravu espressa mají kapacitu třeba jen 500g, jako například Rhinowares Coffee Gear Dose, připravit s ní můžete, ale i některé alternativy. Vyjímky se najdou i v opačném případě, největší kapacitu mají váhy 3000g.

Pokud hledáte baristickou váhu do provozu, zajímat vás bude nejspíš i napájení, protože nějaký kabel nebo baterie jsou to poslední, co chcete řešit. V dnešní době u většiny vah najdete nabíjení přes USB kabel, co se však liší je doba výdrže baterií.

Jestli chcete váhu pro přípravu espressa, takže váhu, která se vám hravě vejde do kávovaru pod šálek, důležitá pro vás budou i rozměry váhy.

BARISTICKÁ VÁHA, CO POSUNE PŘÍPRAVU DRIPU O LEVEL VÝŠ

Tohle bude něco pro kávomily a obzvlášť pro milovníky překapávané kávy. Timemore to s váhami opravdu umí a s Timemore Black Mirror Dual Sensor se pořádně vyšvihli. Tohle není obyčejná váha, tahle má totiž dva senzory. Jeden klasicky na ploše váhy, druhý je umístěný na odnímatelném držáku dripperu. Váha tedy dokáže měřit dvě hodnoty najednou. Budete mít pod kontrolou, jak množství vody, které jste nalili do dripperu, tak i kolik kávy vám do nádoby překapalo.

černá baristická váha Timemore Dual Sensor s držákem na dripper
Příprava filtrované kávy nikdy nebyla zábavnější. Zdroj: Timemore

Kromě minimalistického designu vás určitě zaujme i aplikace, díky které můžete sledovat rychlost průtoku vody, ukládat si vaše oblíbené recepty a taky je dolaďovat do posledního detailu. U držáku navíc můžete nastavit výšku nebo ho úplně odejmout.

NEBO JE LIBO TIMEMORE BLACK MIRROR SINGLE SENSOR

Pokud máte raději jiné přípravy kávy než v dripperu, ale funkce Mirror Dual Sensor vás zaujaly, nemusíte zoufat. Timemore vyrábí i verzi bez držáku, tedy s jedním senzorem, Timemore Black Mirror Single Sensor. Kromě absence držáku mají vše společné. Kapacitu 2000g, snadné ovládání dvěma tlačítky i to, že pro jejich provoz nebudete potřebovat žádné baterie, jen USB-C kabel, který najedete v balení. Ten vám zajistí 7 hodin nepřetržitého provozu. Váha se navíc po 5 minutách, kdy ji nepoužíváte automaticky vypne.

černá baristická váha Timemore Single Sensor se skleněným serverem s filtrovanou kávou
Proces přípravy filtrované kávy u Timemore Black Mirror Single Sensor můžete sledovat také s mobilní aplikaci, ke které se připojíte přes Bluetooth. Zdroj: Canva

BARISTICKÉ VÁHY ACAIA PRO PROFESIONÁLY

Pro nákup baristické váhy od značky Acaia budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy, její služby vám to však oplatí. Zabudované stopky jsou u všech modelů samozřejmostí. Aktuálně si na našem e-shopu můžete vybrat ze čtyř modelů.

VÁŽENÍ KÁVY S VÁHOU ACAIA PEARL

Co rozhodně nejde přehlédnout na první pohled, je její krásný čistý a minimalistický design. Na váhu se, ale nechcete jen koukat, proto si pojďme říct, co Acaia Pearl umí. Vedle dotykového ovládání, vestavěného časovače a nastavitelné funkce automatického vypnutí po 5, 10, 20, 30 nebo 60 minutách, její uživatelé rozhodně ocení také vnější plášť odolný proti rozlití, přiložené silikonové tepelné podložky nebo její maximální kapacitu 2000g.

Tato baristická váha se také vyznačuje citlivostí na desetinu gramu, bezkonkurenční dobou odezvy, funkcí Bluetooth 4.0, díky které váhu jednoduše spojíte s mobilem, a 6 různými režimy provozu. Ty zahrnují: pouze vážení, espresso, vážení a časovač, automatický start, přípravu nápojů a automatické tárování. A ani to není vše na baterky můžete zapomenout na jedno nabití vám Acaia Pearl bude vážit až 25 hodin. Nabytí trvá zhruba hodinu až dvě, používat ji můžete i během něj, to se však přesnost sníží na celé gramy

Jak funguje Acaia aplikace se můžete podívat v tomto krátkém videu

MLADŠÍ SESTRA BARISTICKÁ VÁHA ACAIA PEARL S

Ačkoliv má tato Acaia Pearl dodatek S a mohli byste si tak myslet, že se jedná o menší verzi klasické Pearl, tak opak je pravdou, kromě výšky Pearl S vyrostla do obou stran o 5 centimetrů. Polepšila si taky, co se kapacity týče, Pearl S unese až 3000g. Kromě toho nabízí také jasnější display, o 15 hodin delší výdrž na jedno nabití (tedy 40 hodin). Další funkci ocení především domácí kávoví nadšenci – filtrovacího průvodce, který je dostupný skrz mobilní aplikaci. V aplikaci můžete vyhledávat recepty nebo vytvářet vlastní. Ty potom můžete sdílet s ostatními nebo si je jednoduše nasdílet do váhy.

bílá baristická váha Acaia Pearl S
Na první pohled model Pearl a Pearl S možná nerozeznáte, jakmile ale poznáte, co je uvnitř, hned budete vědět o jaký model se jedná. Tenhle upgrade se značce Acaia opravdu povedl. Zdroj: Facu Montanaro | Unsplash

V aplikaci také můžete ovládat funkce váhy, jako například povolit nebo zakázat režimy přípravy kávy, nastavit jas displeje a časovač automatického vypnutí či nastavit v jakých jednotkách chcete vážit. Aplikace vám zobrazí také graf průtoku a vy se tak můžete zlepšit v zalévání kávy. Kromě filtrovacího průvodce a grafu průtoku Acaia Pearl S obsahuje dalších 5 režimů. Tato váha vám přinese velmi interaktivní zážitek z přípravy káv, o tom není pochyb. Oba modely – Pearl i Pearl S najdete ve dvou barevných provedeních, černé a bílé.

MALÁ, ALE ŠIKOVNÁ VÁHA ACAIA PYXIS ULTRALIGHT

Tahle váha vám sice za hodně peněz, ale poskytne hodně muziky. Co u jiných vah rozhodně nenajdete, je citlivost na setiny gramů. Mohla bych říct, že Pyxis strčí svými funkcemi ostatní do kapsy, ale pravdou je, že žádná jiná váha se tak hravě do kapsy, jako právě Pyxis, nevejde. Její rozměry 7x7x1 cm jsou zcela ideální na cestování. A stejně tak i její váha 100g. Na cestách si navíc nebudete připravovat ani spoustu kávy najednou, takže její kapacita 500g vás až tolik neomezí. Ideální bude i pro přípravu espressa, protože se hravě vejde na odkapávací rošt. Stejně jako ostatní baristické váhy od značky Acaia i Pyxis disponuje funkci Bluetooth 4.0 a tak připojením k mobilní aplikaci pro Apple i Android. Oproti ostatním však nabízí také 100g kalibrační závaží. Ke kalibraci potřebuje nástroj, u kterého znáte přesnou hmotnost, abyste mohli určit, zda váha měří správně. Pokud je vážení chybné, můžete váhu na tuto hmotnost kalibrovat.

malá černá baristická váha Acaia Pyxis při přípravě espressa
I přesto, jak je Acaia Pyxis malá, nabídne spoustu funkcí, jako větší modely od Acaia. Zdroj: Nathan Dumlao | Unsplash

TIMEMORE BLACK MIRROR BASIC JAKO ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA

U Timemore Black Mirror Basic najdete kromě vestavěných stopek, praktické USB-C nabíjení oceníte třeba i na cestách, baterii s kapacitou 10 hodin, takže vydrží prakticky celou směnu a doma s ní můžete váži několikrát denně. Zajisté vás potěší přesnost vážení na desetiny gramu, čitelný displej díky LED podsvícení a především hodně příznivá cena – 1599 Kč. Velikostí je praktická jak pro přípravu espressa, tak filtrované kávy. S jejím minimalistickým vzhledem zapadne do každé kavárny či domácího kávového koutku. Navíc v balení k váze najdete také silikonovou podložku, která váhu ochrání při polití. To vše vám nabídne Timemore Black Mirror Basic. Značka Timemore je navíc sázka na jistotu i na kvalitu. Víc asi nemusím dodávat.

černá baristická váha Timemore Black Mirror Basic během přípravy filtrované kávy pomocí bílého dripperu Hario V60
Timemore Black Mirror Basic je skvělou volbou, jak do provozu kavárny, tak i do domácnosti. Pohodlně si na ní odvážíte kávu na espresso i připravíte filtrovanou kávu. Zdroj: Timemore

BARISTICKÁ VÁHA BREWISTA SMART SCALE V2 JAKO KONKURENCE TIMEMORE

Jestli někdo může konkurovat Timemore Black Mirror Basic, tak je to Smart Scale V2 od značky Brewista, kterou můžete znát díky jejím špičkovým konvicím s husím krkem. Stejně jako Basic se Brewista hodí jak do kavárny, tak do domácnosti. Váží s přesností na desetiny gramů a vážit na ní můžete až 2000g. V provozu ji budete udržovat díky nabíjení přes USB kabel. Rozlitá káva? Nevadí Brewista je voděodolný. Váha je vytvořena na přípravu espressa a proto v ní najdete hned 4 režimy espresso, nabízí i režim pro přípravu filtrované kávy nebo manuální režim. Dobrou viditelnost vám zaručí podsvícený display. Co Smart Scale V2 ubírá při souboji s Basic je cena, Brewista je zhruba o 300 Kč dražší.

BARISTICKÉ VÁHY RHINOWARES PRO ZAČÁTEČNÍKY I PROFESIONÁLY

Váhy od značky Rhinowares vás určitě zaujmou svou příznivou cenou, takže pokud jste na začátku svá kávomilové cesty a nechcete hned ze začátku investovat do baristické váhy tolik, ale chcete získat kvalitní produkt, měli byste zbystřit. Čím se váhy Rhinowares od předchozích liší je především nabíjení, žádné USB kabely, ale klasické AAA tužkové baterie. Na našem e-shopu najdete dvě váhy od Rhinowares, a to Coffee Gear Brew určenou především pro přípravu filtrované kávy a Coffee Gear Dose, ta se naopak hodí na přípravu espressa.

PŘÍPRAVA ESPRESSA S VÁHOU RHINOWARES COFFEE GEAR DOSE

Gear Dose je vyrobena z kvalitní nerezové oceli. Je poměrně malá a tak se snadno vejde pod šálek do kávovaru. Připravit s ní můžete samozřejmě i filtrovanou kávu, její kapacita je jen 1000g, ale i to by vám mělo stačit. Jak už jsem zmínila je ideální pro začátečníky, především kvůli její nízké ceně 550 Kč. I Gear Dose vám poskytne vážení s přesností na desetiny gramu. Ovládání není složité, použijete k němu jen 4 tlačítka na přední straně. Postrádat však nejspíš budete stopky, které jsou u ostatních vah samozřejmostí.

BARISTICKÁ VÁHA RHINOWARES COFFEE GEAR BREW NA PŘÍPRAVU FILTROVANÉ KÁVY

Protože je Gear Brew primárně určen na přípravu filtrované kávy, tak jemu stopky chybět nemůžou. Nabízí také větší kapacitu a to rovnou 3000g a stejně jako ostatní váží s přesností na desetiny gramu. Přípravě filtrované kávy hraje prim i větší velikost, a tak není problém umístit na váhu třeba větší Chemex. Ani cena Rhinowares Coffee Gear Brew není vysoká pohybuje se lehce nad hranicí 1000 Kč. Praktický je pogumovaný povrch, který zabrání sklouznutí nádoby z povrchu.

příprava filtrované kávy v Chemexu na černé baristické váze Rhinowares Coffee Gear Brew
Pokud neočekáváte od baristické váhy mnoho prémiových funkcí, nechcete do ni investovat mnoho peněz a stačí vám vážení a stopky, Rhinowares Coffee Gear Brew by pak pro vás měla být tou správnou volbou. Zdroj:rhinocoffeegear.com

DOPLŇKY K BARISTICKÉ VÁZE PRO JEŠTĚ SNADNĚJŠÍ PŘÍPRAVU KÁVY

První vychytávkou, kterou rozhodně ocení každý barista je držák na páku od Timemore. Jedná se sice o maličkost, která je, ale velmi praktická. Baristické váhy jsou často menších rozměrů a tahle Magic Cube se na ně hravě vejde a vážení páky před přípravou espressa bude jednodušší.

Další doplňky k baristické váze nabízí Acaia, konkrétně se tedy jedná o misku na vážení a cupping, tu oceníte třeba i k přípravě sypaného čaje nebo třeba chai latte, a dávkovací nádobku, v ní si můžete kávu zvážit ať už pro přípravu filtrované kávy nebo i espressa. Její obvod je totiž kompatibilní s 58mm poratfilterem.

KTERÁ BARISTICKÁ VÁHA JE TA PRAVÁ

Jakou váhu byste tedy měli zvážit při nákupu? Pokud jste profík, který chce svoje dovednosti s přípravou kávy posouvat dál, tak vás nejspíš zaujaly baristické váhy Acaia. Pro cestování to rozhodně vyhrává model Pyxis Ultralight, takhle malou a lehkou váhu s tolika funkcemi vám její konkurenční značky zkrátka nenabídnou. Levnější, ale rovněž kvalitní verzí jsou pak váhy Timemore, mezi kterými si svou pozornost určitě zaslouží Black Mirror Dual Sensor. Tu ocení především milovníci překapávané kávy. Všechny tyto váhy jsou vhodné, jak do provozu, tak do domácnosti. Pak tu jsou váhy Rhinowares, ty ocení především začátečníci, kteří do nákupu nechtějí investovat moc peněz.

A ačkoliv váhy, které jsem porovnávala, nabízí široké rozpětí funkcí, od těch základních až po sledování receptur v mobilních aplikací, a stejně široké je i rozpětí cen od 500 až po 10 000 Kč, tak myslím, že vítězem v kategorii poměr cena/výkon můžeme označit Timemore Black Mirror Basic. Na paty ji, ale rozhodně šlape i Brewista Smart Scale V2.

tabulka s porovnáním baristických vah
Felicita ARC digitální váha pro espresso
Doprava zdarma + Dárek navíc
3 863,0 Kč
Skladem ihned
Timemore Black Mirror Basic Plus
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 604,0 Kč
Skladem ihned
Timemore Basic Pro
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 890,0 Kč
Do týdne u vás
Brewista Smart Scale II™
Doprava zdarma + Dárek navíc
1 978,0 Kč
Skladem ihned
Timemore Black Mirror Nano rozbalená
Doprava zdarma + Dárek navíc
2 590,0 Kč
Skladem ihned
Timemore Black Mirror Nano
Doprava zdarma + Dárek navíc
2 890,0 Kč
Skladem ihned

NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY K BARISTICKÝM VAHÁM

Díky ní si dokážete udržet stálou kvalitu vaší kávy, ať už se jedná o espresso nebo filtrovanou kávu. S baristickou váhou také můžete snadněji dodržet ten správný postup při zkoušení různých receptů od známých baristů. Mnoho baristických vah můžete také propojit se svým mobilním telefonem a sledovat tak data o vaší přípravě kávy.

Acaia Pearl S je novější verzí baristické váhy Acaia Pearl. Na první pohled si můžete všimnout rozdílné velikosti, verze Pearl S je o 5 centimetrů do šířky i délky větší. Liší se také kapacitou, Pearl S zvládne vážit až 3000g, a výdrží baterie, která je o 15 hodin delší. Verze S má navíc maticový displej.

Z těch levnějších to může být například váha od Rhinowares Coffee Gear Brew. Za pár stovek více pak najdete například váhu Timemore Black Mirror Basic nebo Brewista Smart Scale V2. Obě nabízí nabíjení přes USB kabel. Brewista vám nabídne dokonce 6 uživatelských režimů vážení.

Vyberte si novou váhu

Vyberte si tu správnou váhu na přípravu kávy..

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč