čtení 6 minut | Blog / Založení kavárny

Přijmout objednávku, připravit kávu, donést a rozloučit se. Ano, takhle sice může vypadat návštěva zákazníka u vás v kavárně, ale pravděpodobně to neskončí tak, že příště budete zákazníkova volba č. 1. Takže jak toho tedy dosáhnout?

NENÍ KAVÁRNA JAKO KAVÁRNA

Každý rokem nebo spíš měsícem přibývá víc a víc kaváren, pražíren i bister a celkově míst, kde seženete dobrou (výběrovou) kávu, a ne jenom tmavě praženou kávu, po které máte hořko v puse ještě několik hodin po jejím vypití.

Což je na jednu stranu dobře. Přibývá spousta kávomilců a kavárenských povalečů. Lidé si víc začínají vážit kvalitní kávy, zajímají se o to, jaký má chuťový profil, o jakou se jedná odrůdu či kdo a kde ji vypěstoval. A taky za dobrou kávou nemusíte jezdit třeba i desítky kilometrů. Najdete ji zkrátka skoro na každém rohu.

Na druhou stranu je ale toto celé mnohem těžší pro kavárníky a baristy. Konkurence je veliká a už není tak jednoduché se odlišit od ostatních, jako tomu bylo dříve. Mít dobrou kávu a skvělý dortík k tomu prostě nestačí. Některé kavárny se v poslední době vydávají také například směrem spojení s další službou, jako květinářství nebo třeba i kadeřnictví. A věřím, že málokdo odolá tomu, aby si alespoň kávu s sebou nevzal.

NENÍ ZÁKAZNÍK JAKO ZÁKAZNÍK

No a co se také pojí s rozmachem kávy a kaváren? Zákaznici. Respektive náročnost zákazníků. Pak vás čím dál méně překvapí otázky jako: Proč tohle děláte takhle? Co máte dnes na mlýnku? Kolik jste použil/a gramů na tu V60? Jaký recept jste použil/a na přípravu tohohle filtru?

A i taková drobnost, jako odpověď na některou z těchto nebo nějaké jiné otázky, je prvním krokem ke vtažení zákazníka do procesu přípravy jeho kávy. Věřte mi, ta káva pak chutná úplně jinak. Lépe!

KÁVA JAKO ZÁŽITEK

Kávovým zážitkem může být káva s neobvyklým chuťovým profilem, nebo originálně připravená. Zkusit můžete ale i zapojení zákazníka do přípravy kávy. Začít můžete například u přípravy filtrované kávy ve V60. Pokud jako barista připravíte správné množství kávy a vody se správnou teplotou, šálek kávy je skoro v půli cesty k perfektní chuti. Pak už jen přidáte ty nejlepší instrukce na to, jak filtrovat. Zákazníkovi vysvětlíte, že musí kávu pomalu přelít přes kávovou sedlinu, celou ji namočit a pomalu rovnoměrně kroužit, dokud nespotřebuje všechnu vodu. A kromě skvělé filtrované kávy je na světě také zážitek, na který jen tak nezapomene.

barista připravuje čtyři filtrované kávy formou přípravy v bílých keramických V60
Alternativní přípravy filtrované kávy můžete jednoduše připravovat přímo na baru. Zákazníkovi můžete tak lépe přípravu jeho kávy přiblížit a rozšířit jeho kávové obzory. Zdroj: Tyler Nix | unsplash.com

OTEVŘETE BAR KAVÁRNY ZÁKAZNÍKŮM

A jestli se nechcete vydat předchozí cestou, tak dalším krokem, jak být zákazníkovi blíž, může být například uzpůsobení baru. Schovat se za kávovar, či stát k zákazníkům zády je jednoduché. Umístění kávovaru v úhlu 90 ° k nim nám, ale umožňuje připravit jejich nápoj přímo před nimi. Vidí tak na vás, kávovar, přípravu jejich espressa či filtrované kávy nebo na vaše skvělé latte art dovednosti. Přípravu nápoje vždy můžete doplnit i o kratší komentář, co zrovna děláte.

pohled na dřevěný bar v kavárně s kávovarem, kasou a kávovým příslušenstvím
Pouhým otočením kávovaru můžete být zákazníkům blíž. Oni tak budou moct nahlédnout k přípravě espressa. O rozložení baru je však třeba přemýšlet nejlépe ještě před otevřením vaší kavárny. Zdroj: Dough Greenman | unsplash.com

KÁVA PODLE ZÁKAZNÍKA

Skvělým tipem je také nechat výběr kávových zrnek pro alternativní přípravy kávy na zákazníkovi. Ten tak bude mít pocit, že vám na přípravě jeho nápoje záleží a bude se cítit víc vtažený do celého procesu. Radost mu určitě udělá i možnost výběru kávy na espresso.

V dnešní době plné širokého výběru káv a náročných zákazníků se také hodí mít druhý kávový mlýnek. Proč byste ho měli mít i vy? 

PTEJTE SE A ODPOVÍDEJTE

Kromě odpovídání zákazníků na jejich všemožné zvídavé dotazy je dobré se jich také ptát. Především, jak byli spokojeni, jak jim chutnalo, či jestli nepotřebují něco dalšího. Občas to není jednoduché, zákazníci vás možná až trochu odpálkují, že nemají čas nebo podobně, ale nikdo jiný vám větší zpětnou vazbu nedá.

Možná i právě vám se stalo, že jste přišli do kavárny, tentokrát však jako zákazník a ač je káva vaším denním chlebem, nedokázali jste se rozhodnout, na co vlastně máte zrovna chuť. Tak to má často i spousta zákazníků. Každá kavárna je jiná, sice často v menu najdete spoustu podobných nápojů, ale někdy kouknutí do menu nestačí.

Pokuste se zákazníkovi položit otázky, které ho nasměruje k spokojenému výsledku. Zeptejte se, co běžně pije, zda preferuje kávu s mlékem či bez. Zkuste tak nenápadně vyzdvihnout své silnější stránky. Máte dnes obzvlášť vyvedený batch brew? Nabídněte ho místo některé z alternativních příprav. Je dnes ten den, kdy tvoříte latte art jak Picasso? Nabídněte zákazníkovi cappuccino, je možné, že o něm zrovna nepřemýšlel, ale díky vaší nabídce zrovna to bude ta správná volba.

KAVÁRNA NENÍ JEN O KÁVĚ

Skvělou volbou budou například kvalitní sypané čaje nebo čaje kvetoucí. Abychom zajistili dokonalou dobu louhování, můžeme čaj podávat s malým časovačem a zákazníkovi vysvětlit, že jakmile časovač vyprší, čaj bude připraven k pití.

Co tím mám na mysli? Třeba, že někdy zkrátka ani ten nejzarytější kávomilec nemá chuť na kávu, tedy pravděpodobně na tu pátou už ne. Nebo spolu s ním přijde zrovna jeho kamarád či kamarádka, jejichž nadšení pro kávu není tak velké a zvolí si raději třeba čaj. To bývá až každý čtvrtý zákazník. A tím chci říct, že ani nabídku čaje ve své kavárně byste neměli zanedbávat. Mnoho kaváren se totiž soustředí na to, aby měli tu nejlepší kávu a nabídka čajů jim tak trochu uniká.

Alternativou ke klasickému čaji může být také směs na Chai Latte, která se většinou skládá z různého aromatického koření jako z kardamomu, skořice, zázvoru a hřebíčku doplněného o černý čaj a med. Skvěle chutná také s rostlinnými mléky a to v teplé i studené verzi.

servírování sypáného čaje ve skleněném frenchpressu
Obohacení vašeho menu o zajímavé čaje určitě ocení mnoho zákazníků. Zdroj: Massimo Rinaldi | unsplash.com

SPRÁVNÉ SERVÍROVÁNÍ KÁVY NENÍ MALIČKOST

Důležitým faktorem je také servírování a to nejen jak kávu podáváte, ale také v čem či na čem. I malé detaily hrají důležitou roli. Tím mohou být například obrandované šálky nebo dřevěný podnos s vyraženým logem. Servírovací příslušenství by také mělo být v souhře s celkovým designem vaší kavárny.

filtrovaná káva připravená v chemexu a servírovaná v dvou bílých šálcích Lázeňská káva
Nebojte se odlišit a podávat nápoje v netradičních nádobách či na zajímavých táccích. Jak, v čem a na čem budete zákazníkovi kávu servírovat si pravděpodobně bude pamatovat stejně dobře, jako jaká výsledná káva byla, proto i na toto je třeba klást důraz. Zdroj: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Zajímavým tipem může být servírování ve skle místo porcelánu, především u servírování již zmíněných čajů. Když je budete podávat ve skleněné konvici bude to pro zákazníka zas o kousek atraktivnější. Využít k tomu můžete i servery na filtrovanou kávu.

Skvěle bude sypaný čaj vypadat jak v konvičce Hario či Timemore, tak i v obyčejné, ale oblíbené hipsterské kádince.

Podívejte se na naší nabídku skleněných nádob na servírování kávy a čajů.

SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK JE CESTA K ÚSPĚCHU

Co všichni přece chceme, je spokojený zákazník a nejlépe spokojenější než když přišel. A to třeba protože se něco nového dozvěděl, něco nového ochutnal nebo si dokonce něco zkusil. Právě tehdy je největší šance, že i příště budete zákazníkovou volbou č. 1. A co víc, pravděpodobně o vás bude vyprávět svým známým a kamarádům jen v tom nejlepším a to je ta nejlepší reklama.

Provoz kavárny je však souhra mnoha faktorů, takže můžete mít sebekrásnější hrnečky, sebelepší kávovar, vaše kavárna může být v té nejlepší lokalitě, ale pokud vaši baristé nebudou spolupracovat, od konkurence se tím lepším směrem neodlišíte. Začít můžete po krůčkách, třeba některým z výše zmíněných tipů.

Chcete své kávové znalosti a dovednosti posunout o level výš?

Ať už jste kávový nadšenec, který si chce rozšířit obzory v kávovém světě a domácí přípravy espressa či filtrované kávy, nebo byste se rádi vrhli na baristickou dráhu či chcete jen posunout své dovednosti na další level, neváhejte se nám ozvat. Nabízíme jak různé kurzy pro veřejnost, tak také profesionální kurz Barista.

Kontaktujte nás

kontakt
Zdeněk Mareček
zdenek@lazenskakava.cz
Pražič

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  95% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 10+ druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  70+ značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad tisíc Kč