čtení 8 minut | Blog / Založení kavárny

Ve své kavárně pracujete s výběrovou kávou. Trávíte čas s její přípravou, abyste dosáhli těch nejlepších výsledků. Takto kvalitní espreso si zaslouží také stejně kvalitní servis kávy. Váš zákazník neplatí pouze za dobře chutnající kávu, ale za kompletní službu, kterou při návštěvě vaši kavárny očekává.

pravidla servisu kávy v kavárně
Pravidla podávání kávy začínají u správných a hygienických návyků baristy a obsluhy kavárny. Při podávání a přípravě kávy dbejte také na to, jak šálek uchopujete, tedy za ouško. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

DNĚŠNÍ KAVÁRNY A SPRÁVNĚ SERVÍROVANÁ KÁVA

Návštěva kavárny znamená více než jen dobrou kávu. Vaši zákazníci zvou na kávu do kavárny svou rodinu a přátele, chtějí zde trávit svůj čas. Chtějí, aby pití kávy bylo pro ně zážitkem. Hosté kavárny jsou ochotni zaplatit vyšší cenu za kvalitní produkt a očekávají samozřejmě také kvalitní servis. Ten začíná už před samotným vstupem zákazníka do kavárny.

 

Obzvláště dnes, v době kdy skoro všichni používáme sociální sítě, mají kavárny šanci zapůsobit na své zákazníky ještě dříve, než se vůbec rozhodnou vejít dovnitř. Stylová instafriendly kavárna je způsobem, jak sami zákazníci mohou nalákat další, kteří se pro návštěvu rozhodnou díky příspěvkům a fotografiím na sociálních sítích.

 

Po vstupu do kavárny rozhoduje o dalších pocitech zákazníka a tím pádem také o tom, jestli zůstane a zda se sem bude pravidelně vracet, atmosféra podniku. Tedy to, jak to uvnitř vypadá, jaká je nabídka a hlavně jaký je personál. Zda se bude zákazník cítit vítaný. V neposlední řadě, kromě kvality produktu ten by měl být standardem každé dobré kavárny, je důležitá i samotná jeho prezentace zákazníkovi.

SERVIS KÁVY VE VAŠÍ KAVÁRNĚ

Jako servírování jídel v restauraci má i podávání kávy svá pravidla. Dnešní trend kavárenství s takřka přátelským přístupem k hostům a uvolněnějším chováním rozvolnil i některá z tradičních pravidel správného kávového servisu, avšak na ty základní byste ve své kavárně neměli zapomínat. Pravidla správného servisu kávy ve vaší kavárně zahrňte už při zakládání kavárny do svého podnikatelského plánu a pokud kavárnu již nějakou dobu provozujete, tak si zkontrolujte, zda jste na některé z těchto 8 pravidel servírování kávy nezapomněli:

1. Hygiena v kavárně a čisté šálky na kávu

V gastronomických provozech je dodržování hygienických zásad klíčové. Proto dbejte na čistotu během všech procesů při přípravě kávy. Páky kávovaru mají být čisté a připravené na další objednávku. Parní tryska musí být vždy po šlehání mléka otřena a profouknuta. O kvalitě kavárny vypovídá i čistota kávového servisu tedy šálku, podšálku i lžičky. 

 

Doby, kdy číšníci ještě před zahájením směny trávili čas na svém místě přelešťováním skleniček a příborů jsou sice už minulostí, nicméně i dnes by mělo obsluze kavárny záležet na tom, co a v čem svému hostu podává. Není nic horšího než šálek s nedokonale umytým otiskem rtěnky po předchozí zákaznici. Profesionální myčky jsou výkonné a rychlé, ale přesto se stane, že nějaký kousek nádobí není dobře umytý. Toho by si měl barista a obsluha kavárny všimnout a ve špinavém šálku kávu nepodávat. Stejně tak ani v poškozeném, otlučeném a naprasklém hrníčku. I to nejmenší poškození povrchu šálku, může způsobit poranění hosta.

2. Úchop šálku při přípravě kávy

S prvním pravidlem se pojí toto druhé, tedy hygienická příprava kávy v šálku. Ty části šálku, kterých se barista a obsluha kavárny dotýkají, by neměly pak přijít do kontaktu s ústy hosta. Dodržováním hygienických zásad dochází k minimalizaci možnosti kontaminace potravin a následně zdravotním problémům zákazníka. Kromě pravidelného mytí a dezinfekce rukou baristy a číšníka je třeba, aby personál kavárny vnímal čeho se dotýká.

 

Častým nešvarem při nalévání mléka do šálku kávy je „osahávání“ kávových šálků. Jistěže ten šálek musíte jako barista nějak uchopit, ale při přípravě i samotném podávání kávy by se nemělo sahat na šálek při jeho horním okraji, tedy v místech, kde se přikládá k ústům. Šálek na kávu má zpravidla ouško. To je určené k úchopu. obvyklé je, že baristi chytají šálky do ruky všelijakými způsoby s tím, že se jim tak do nich třeba lépe nalévá mléko. Ve většině případů to je jen síla zvyku. Jste profesionálové, tak profesionálně držte i šálek = za ouško.

3. Rychlost podávání kávy

Když si host objedná horký nápoj, očekává nápoj o vyšší teplotě. Při objednávce studeného drinku se naopak těší na chladné osvěžení. Toto očekávání může obsluha kavárny pokazit svou pomalostí, případně barista tím, že pracuje na objednávce v nevhodném pořadí nápojů. Kvalitní produkt tak přichází o svou kvalitu tím, že čeká na odnesení ke stolu hosta, který si jej objednal.

 

Správně organizovaná práce znamená, že se nejdříve připraví studené nápoje, následně teplé mléčné kávy a espresso připraví až těsně před servírováním objednávky. S rychlým servisem je třeba počítat už při samotném budování kavárny. Vytvořte pracovní plochy a umístěte kávovar na baru tak, aby barista vytvořenou kávu dostal co nejrychleji k číšníkovi a ten zase k zákazníkovi.

 

Výhodné je umístění kávovaru vepředu na baru tak, že barista má nejen rozhled po kavárně, ale také vytváří na tomto místě objednávku, kterou z druhé strany baru číšník hned přejímá a odnáší hostům. Teplota kávy – obzvláště u espressa – ovlivňuje její chuť. Pro podpoření tepelné stálosti využívejte kvalitní nejlépe silnostěnný porcelán. Ten mějte umístěný na kávovaru, aby se nahřál. Nahřátý porcelán nezpůsobí kávě teplotní šok a udržuje ji v teple.

 

Šálky na kávovaru neobracejte dnem vzhůru ani je nijak nezakrývejte. Pokud byste je otočili riskujete, že se vrchní strana, která se dotýká vrchní plochy kávovaru, nahřeje příliš a host si o ni popálí rty. Zakrytí šálků na kávovaru zvyšuje teplotu nahřívání, takže také riskujete popálení hosta a také vám se s rozpálenými šálky bude hůře pracovat. 

servis kávy v kavárně Lázeňská káva
Servírování kávy je o kvalitní kávě a příjemné obsluze, ale i o rychlosti servisu, aby správně připravená káva na svých kvalitách nic neztratila. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

4. Kompletní servis na kávu

Servírování kávy by mělo vycházet ze zavedených standardů. Proto hostu se šálkem kávy podáváme zároveň podšálek a lžičku. Tento servis kávy doporučujeme vždy dodržet. I když sami rádi popíjíte kávu, která je třeba jen v samotném šálku, tak hostům bychom měli dopřát kompletní servis. Navíc šálek a podšálek k sobě prostě patří. Kávová lžička také a to i v případě, kdy host svou kávu nedoslazuje, ale chce si před napitím zamíchat crému na espressu.

5. Malá sklenka vody ke kávě

Sklenička vody podávaná ke kávě je dlouholetou kavárenskou tradicí. Není to úplně o nějakém doplňování pitného režimu spíše o způsobu vyčištění chuťových pohárků, aby si zákazník vaši skvělou kávu zcela vychutnal. Vždy se musí jednat o čistou, neslazenou a neperlivou vodu. Soda či minerálka by právě naopak mohla ovlivnit chuťové vnímání při pití kávy.

6. Servírování kávy zprava

Kompletní kávový servis vždy chystáme „jako pro praváka“. Většina obyvatel Země jsou praváci. Proto i šálek s kávou podáváme tak, aby přistál před hostem natočený ouškem vpravo. Také kávová lžička by měla být na pravé straně podšálku, případně za či před šálkem, ale vždy směřovat vpravo tou částí, za kterou se drží. I při tvorbě latte artu by měl barista myslet na podávání šálku. Jeho obrázek by tedy měl být ve finále správně natočen k zákazníkovi.

7. Servis kávy s úsměvem a ochota obsluhy kavárny

Podávání kávy zahrnuje nejen správnou přípravu s použitím kvalitních zrn pražené kávy a splnění výše uvedených pravidel, ale také prozákaznický přístup personálu. Obsluha kavárny musí být už od pohledu příjemný, vnímavý a ochotný člověk. Zákazník do kavárny přišel i kvůli této službě, kvůli péči o něj. Chce cítit, že je o něj v kavárně zájem, že si váží jeho návštěvy.

 

Kromě přátelského pozdravu hned při příchodu hosta a pomoci s výběrem nápoje či dezertu, pokračuje péče o zákazníka také včas přinesenou správnou objednávkou podávanou nejlépe s úsměvem. K potěšení zákazníka pomůže i drobná sladkost podávaná ke kávě.

 

Tím, že zákazníkovi doneseme jeho objednávku, ale péče o něj nekončí. Musíme stále vnímat jeho potřeby dokud kavárnu neopustí. Obsluha kavárny je vždy připravena podat zákazníkovi cukřenku, mléko navíc, utřít (když host něco rozlije), odnést použité nádobí a reagovat na jeho signály, když chce platit nebo potřebuje něco dalšího.

Zkušený obsluhující rozumí potřebám svých hostů ještě dříve než oni sami.

Baristi a číšníci jsou tváří vašeho podniku. Vybírejte a zaučujte své zaměstnance s dostatečnou péčí nebo je nechte profesionálně proškolit na našem baristickém kurzu, kde se naučí nejen správnou přípravu kávy, ale získají i znalosti o kvalitní obsluze zákazníka.

8. Originální šálky na kávu a espresso

Tradiční čistě bílé šálky na kávu se stále drží ve větších gastronomických provozech a v hotelích. Moderní kavárny se snaží o originalitu nejen designu interiéru kavárny, ale také kávového servisu. Místo bílých hrníčků servírují kávu do různobarevných šálků v kombinaci s podšálky třeba v úplně jiné barvě.

 

K servírování kávy můžete využít nejen tradiční kovový podnos, ale dnes už v kavárnách obvyklý servis na tácku z břidlice nebo dřeva. Nádobí a styl v jakém budete kávu podávat by měl být v souladu s místem a designem vaší kavárny. Měl by podporovat její koncept. Originalitou servisu zaujmete své hosty, kteří si vaši kavárnu lépe zapamatují.

servis kávy v šálcích s brandem lázeňská káva
Ten správný šálek na kávu má patřičnou velikost pro konkrétní nápoj, je vyroben z kvalitního materiálu, díky tlustostěnnému porcelánu neztrácí káva teplotu a s potiskem loga vaší kavárny bude originálně a stylově podporovat váš brand. Zdroj obrázku: Mirka Vnenková, Lazenskakava.cz

Časté dotazy k servírování kávy

Trocha vody k šálku kávy je tradičním způsobem podávání kávy. Tento hlt vody nemá v úmyslu uhasit žízeň či doplnit tekutiny, ale slouží k pročištění úst, abyste si chuť espressa naprosto užili.

Pravý servis je zvykem v restauracích i kavárnách při podávání jídla i nápojů. Většina světové populace jsou praváci, proto je tedy předpoklad, že obsluha kavárny bude z tácu (v levé ruce) servírovat pravou a tedy i z pravé strany před hosta. Stejně tak host (statistickým předpokladem pravák) ocení ouško šálku i lžičku na pravé straně. Prostě po ruce.

Větší objednávky znamenají pro baristu tlak na rychlou přípravu většího množství různých nápojů tak, aby byly všechny nápoje servírovány v nejlepší kvalitě. Tedy aby horké nevychladly a studené nápoje nezteplaly. Kromě rychlosti je třeba i dobrá organizace na baru a myslet na specifika nápojů. Espresso by nikdy nemělo čekat na baru, ale musí být servírováno hostu ihned po přípravě, aby neztratilo na své chuti a vůni než se k zákazníkovi dostane.

Servírujte hostům kávu tak, aby si zapamatovali vaši kavárnu

Můžete kávu podávat ve všudypřítomných hrnečkách z Ikea nebo můžete své dokonalé espresso podávat v profesionálně vypadajících šálcích z kvalitního materiálu a s logem či „claimem“ vaší kavárny na přední straně. Takový kávový servis bude jen váš! S potiskem na šálcích se zážitek z pití kávy ve vaší kavárně vtiskne i do vzpomínek zákazníků a připomene se jim z fotek na vašich sociálních sítích. Nechte své šálky promluvit k vašim hostům a obraťte se na nás pro zajištění profesionálního kávového servisu.

Kontaktujte nás

kontakt
Jakub Gerža
kuba@lazenskakava.cz

  Byl článek užitečný?

  Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

  Buďte první kdo ohodnotí..

  Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
  Doporučujeme pro kavárny
  zrnková káva a kapsle
  Výběrová káva pražíme kávu pro kavárny dle chutí zákazníků
  školení latteart
  Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
  velkoobchod kávy a vybavení
  Velkoobchod kávy káva, kávové vybavení a příslušenství
  služby pro kavárny

  Spokojení zákazníci

  95% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 10+ druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  70+ značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad tisíc Kč