čtení 4 minut | Blog / Jak na Latte art

Určitě jste si všimli, že lecjaký barista po naplnění šálku chvíli něco soustředěně kutí na povrchu nápoje a potom Vám podá kávu s osobitým obrázkem. Je to vlastně takový jeho umělecký podpis – značka, nebo to může být vzkaz, protože i když obrázky tvoří podle zavedených pravidel, fantazii se meze nekladou a každý tvar se povede jinak. Záleží na momentální náladě baristy a jeho zručnosti. Může být povedený, nepovedený, hladký či kostrbatý, s kudrlinkami nebo rafinovaně jednoduchý.

Kolébkou evropského Latté artu je údajně Itálie. Průkopníkem Latté art v USA byl David Schomer, který svou prvni rosettu vytvořil v Seattlu v roce 1989. Ten také o tři roky dříve vynalezl mikropěnu (mléčnou emulzi) umožňující rozkvět latte art. Přes Austrálii a jiné státy se latte art postupně rozšířil i do našich končin.

DŮLEŽITÉ RADY

Pro to, abyste se mohli pustit do Latte art, se hlavně potřebujete obrnit trpělivostí. Budete také potřebovat pár nezbytností a nějaké rady do začátku. Nejdůležitější je kávovar s parní tryskou (u profesionálních je samozřejmostí, ale bývá často součástí i menších, domácích pákových, automatických nebo kapslových kávovarů). Dále musíte vlastnit nerezovou baristickou konvičku na šlehání mléka. Správnou vyberete podle kónického tvaru a speciální nálevky. Pro vytvoření pěny beze zbytku pro jedno cappuccino, Vám bude stačit konvička o objemu do 360 ml

Pro publikum je samozřejmě více efektní  kreslit do kávy přímo našlehanou pěnou, této technice se říká free pour. Existuje i pomůcka, která Vám umožní vytvořit z mléčné pěny subtilnější a rafinovanější obrazce, technikou tzv. etchingu. Je to baristické pero na Latte art.

ZAVEDENÉ POSTUPY

Pro Latte art existují zavedené a ustálené postupy, které začátečníkům pomáhají se v oboru lépe orientovat. Obrazce se tvoří nejčastěji dvěma technikami, výše zmíněnými. Je to technika free pour, kdy do vytvořeného pěnového základu, pomalu vylíváme obrazce pěnou přímo z baristické konvičky. Pracuje se s náklonem konvičky i šálku, rychlostí a způsobem vylévání. Uplatňují se kývavé pohyby konvičkou pro vytvoření lístků a mléčná čára na závěr, která přetne obrazec a díky mikrovlně ohne konce lístků. Vznikají základní tvary srdíček, jablek, které jsou typické pro macchiato. Nebo rosetta čili kapradina pro Café latté. Oblíbenými a pokročilejšími obrázky jsou tulipán, dlouhokrká labuť nebo štír. Free pour vyžaduje zkušenosti, rychlost a přesnost.

Druhá technika je, co se týče postupu, o něco pracnější. Etching spočívá v dotvoření základního vylitého obrazce nejlépe baristickým perem, ale postačí i obyčejná špejle či párátko nebo špachtlička. Touto technikou vytvoříte jednoduché geometrické tvary, nebo rychlé schematické kresby zvířat, květin nebo tváří svých milých zákazníků i slavných osobností.

 

JAK VYTVOŘIT PĚNU NA LATTE ART?

Bez pěny by nebylo ani Latte art. Jak na ni? Hlavně rychle. Rychlost ovlivňuje kvalitu a konzistenci pěny. Konvičku do poloviny naplňte chlazeným plnotučným mlékem a přiložte k trysce nastavené zhruba do polohy 45st. Ústí trysky nasměrujte do boku konvičky a ponořte ho cca 1 cm do mléka. Pusťte trysku a začněte rychle šlehat, vytvoří se vír a konvička se během chvíle naplní téměř po okraj pěnou. V tomto okamžiku už hlídejte jen teplotu, která by měla dosáhnout 60 až 70 ℃, tak abyste konvičku pohodlně udrželi v ruce a nespálili jazyk zákazníka. Po našlehání několikrát udeřte dnem konvičky o stůl, aby vyprchaly velké bubliny vzduchu. Nyní je mikropěna připravena k nalití do chystaného nápoje. Před každým použitím i po, nezapomeňte trysku důkladně profouknout horkou parou. Mějte u trysky připravený hadřík a stejně často utírejte i její ústí.

Ebook zdarma: Jak na espresso





KDE HLEDAT INSPIRACI

Nejnázornější  jsou video návody, kterých na internetu najdete dnes již nepřeberné množství. Dozvíte se z nich podrobně, jak postupovat, jaké jsou nejčastější omyly a chyby a pomohou Vám, jestliže s Latte art teprve začínáte. Popisují, jak technické detaily (např. čištění trysky, nastavení konvičky, atd.), tak přesné postupy při tvorbě jednotlivých obrazců při free pour a etchingu. Dále jsou velmi prospěšné kurzy zaměřené na Latté art, kde se můžete dozvědět vyzkoušené triky a přiučit se různým fíglum od zkušenějších baristů, kteří se s Vámi o zkušenosti rádi podělí. 

 

Existuje také velký počet každoročních soutěží, které můžete sledovat na internetu nebo se jich přímo zúčastnit. Nejprestižnějšími je Mistrovství světa baristů, do kterého se soutěžící probojovávají skrze regionální Mistrovství – u nás konkrétně Mistrovství baristů ČR nebo Latte Art Liga.

 

A kde hledat inspiraci pro vlastní obrázky? Nejkrásnější a nejrozmanitější tvary skýtá příroda. Můžete třeba začít pozorováním různých tvarů listů a zkoušet je napodobit, vypilovat techniku k dokonalosti, aby vám umožnila vytvořit například motýla nebo javorový list.

 

PRCHAVÉ UMĚNÍ

Baristické umění je uměním okamžiku. Je to umění navodit, alespoň na chvíli v každodenním shonu, pocit pohody a radosti. K tomu výrazně napomáhá i prchavé kouzlo obrázků z mléčné pěny. Proto před prvním douškem, který bohužel všechno zničí, pohleďte do svého šálku a oceňte snahu baristy. Někteří dokáží opravdové divy!

 

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělý latteart
kávovary pro lateart
Kávovary pro latteart profesionální i domácí kávovary
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro perfektní latteart
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 14 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč