čtení 3 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Na počátku 20. století se stal pro všechny milovníky kávy velký zázrak. Díky inovacím a vynálezům, které s sebou přinesla průmyslová revoluce, vznikla úplně první verze espressa. V průběhu let se stroj na espresso neustále zlepšoval a inovoval. Až dnes tu před námi stojí jeho nejlepší dosavadní verze. Espresso je kávový zázrak. Naučte se ho správně pít, ať vám neunikne ani kousek tohoto požitku.

V dnešním článku se dozvíte:

CO JE PŘESNĚ ESPRESSO?

Z kávových zrn lze připravit káva na mnoho různých způsobů. Pomocí French pressu, skrze filtr V60 nebo třeba Aeropressem. Pak je tu espresso. Takový král mezi všemi ostatními možnostmi. Z espressa vychází spoustu dalších nápojů, jako je například cappuccino, latte nebo espresso macchiato. A jaká je jeho přesná definice?

Znáte základní druhy kávy? Zjistěte, jaké to jsou.

Espresso je extrahováno pomocí vody a tepla. Káva na espresso musí být precizně namletá. Mletí má zásadní význam, protože ovlivňuje extrakci kávy. Čím je káva jemněji namletá, extrakce je rychlejší a výsledná káva pak chutná vodově a nemá cremu. Čím je káva hruběji namletá, tak extrakce trvá příliš dlouho a káva může být o to více hořká.

 

Espresso je pečlivě připravovaný nápoj. Musí splňovat určité parametry, které ovlivňují výslednou chuť kávy. Patří mezi ně:

  • Tlak – tlak kávovaru by měl mít 9 barů
  • Správná gramáž kávy 
  • Správná hrubost mletí
  • Správný objem 
  • Brew ratio – poměr dávky kávy vůči vodě
  • Kvalitní voda
  • Správná teplota vody – 88 – 95 stupňů Celsia.

Přečtěte si náš jednoduchý návod, jak připravit skvělé espresso a proces extrace kávy.

JAK PÍT SPRÁVNĚ ESPRESSO 

1. VĚDĚT, JAK VYPADÁ SPRÁVNĚ UDĚLANÉ ESPRESSO

Pokud je espresso správně udělané, má na povrchu krásnou krémovou pěnu, tzv. cremu. Crema by měla mít oříškovo – čokoládovou barvu. Může mít na sobě tygrované mapy. 

Pokud má espresso příliš světlou a tenkou cremu, může být na vině hned několik příčin. Použité zrna mohly být příliš staré a káva už možná stihla vyčichnout. Další častá chyba může být v nastavení mlýnku. Je možné, že jste jej nastavili příliš nahrubo a voda tak přes kávu protekla velmi rychle. Nebo byla nedostatečná dávka kávy. Pokud je crema až moc tmavá, ukazuje to na fakt, že káva byla namleta příliš najemno a byla příliš dlouhá extrakce.

Káva také musí vonět. Neznám nikoho, komu by káva nevoněla. Proto je taky vůně z jedním z faktorů, jak poznat, že je espresso správně udělané. Vůně espressa by měla být silná, intenzivní a především příjemná.

2. ZAMÍCHAT

To nejlepší leží na dně šálku espressa. Proto předtím než se napijete, zamíchejte svůj šálek espressa. Tento faktor vám poskytne mnohem vyváženější zážitek. Crema na povrchu kávy rychle zmizí, proto zamíchejte své espresso, jakmile dostanete šálek před sebe. 

3. RADĚJI BEZ MLÉKA

Pokud si do espressa přidáte mléko, pak už nepijete espresso. Přidáním mléka z něj uděláte macchiato. Zkuste pro jednou vynechat mléko i cukr a napijte se espressa jen tak. Poznávejte jeho chutě a vůně. Je to požitek.

Patří mléko do kávy nebo raději ne? Známe odpověď!

4. ESPRESSO? TAK RYCHLE!

Původní koncept espressa byl postaven na tom, aby bylo, co nejrychleji připraveno. Z italského překladu znamená espresso expresní, spěšný, na požádání. A dává to smysl. Crema z espressa totiž rychle mizí. Crema obsahuje různé oleje a působí jako takový strop, který uchovává všechny chutě a vůně ze zbylého espressa. 

A TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NAKONEC – UŽIJTE SI TO! 

Nevzdávejte se, pokud vám čistý shot espressa na poprvé nezachutná. K espressu se musíte propít. A především jak už víte, musí být správně připravené. Nikomu by nechutnalo, špatně udělané espresso. Vsaďte na svou osvědčenou kavárnu a zkoušejte poznávat chutě a vůně z espressa. Pak se z vás stane opravdový fajnšmekr.

BAVIL VÁS ČLÁNEK? MÁME TADY DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI PRO KÁVOVÉ NADŠENCE!

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 3

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč