Do své kavárny jste si pořídili kvalitní kávovar a investovali do něj docela velký balík peněz. Vsadili jste na kvalitu a věřili, že tímto rozhodnutím zajistíte pro své zaměstnance skvělého parťáka a pomocníka pro přípravu kvalitní kávy. I ty nejkvalitnější stroje však potřebují určitou péči a když něco na kávovaru nefunguje, většinou je taková závada způsobena špatnou péčí. V tomto článku popisujeme ty nejčastější problémy kávovaru a řešení, jak je napravit.
CO DĚLAT, KDYŽ NĚCO NA KÁVOVARU NEFUNGUJE
Vaši baristi, by měli svému elektronickému kamarádu rozumět. Aspoň trochu. Přece jsou to profesionálové. Takže by měli umět odhadnout, co se s kávovarem asi tak děje, když se káva nedaří, místo panikaření a volání servisního technika vždy, když s kávovarem není něco v pořádku.
Přitom nejčastější problémy s kávovarem pochází z jeho nedostatečné údržby. Než budete bezradně volat opraváře kávovarů, zkuste se podívat jestli někde není něco ucpané. Usazeniny v různých částech vašeho kávovaru jsou hlavním problémem, který způsobuje nefunkčnost vašeho kávovaru.
HELE, POD KÁVOVAREM JE LOUŽE ANEB KDYŽ KÁVOVAR PROTÉKÁ
Našli jste vodu pod kávovarem. Automaticky sáhnete po hadříku a plochu pod kávovarem utřete. Zanedlouho tam je loužička zase. Proč? Odtoková voda z kávovaru utíká, protože nemůže plynule protéct do odpadního potrubí. Něco jí brání. Proto si nachází cestičky, třeba v závitu a odtud utíká ven, na váš bar.
Uvolněte ji cestu tak, že vyčistíte odkapovou plochu kávovaru, pod ní schovanou vaničku na zachytávání usazenin a nezapomeňte také na odtokovou hadici. Všude tam jsou překážky, které nutí vodu protékat a prokapávat pod kávovarem. Nejčastěji je tou překážkou lógr, který se usazuje a hromadí v těchto odpadních cestách.
NEFUNGUJE TRYSKA NA ŠLEHÁNÍ MLÉKA
Chcete připravit cappuccino. Nalijete do konvičky mléko, vložíte trysku, zapnete a… a nic. S tou trochou páry, co sotva z vaší trysky uniká, byste mléko šlehali minimálně do večera. Jak je to možné, když posledně fungovala? Tuto otázku můžete rovnou položit svému kolegovi, který měl předchozí směnu u kávovaru. Jelikož se tryska do mléka vkládá, stává se, že se mléko může uvnitř trysky usazovat a bránit tak proudění páry ven. Ještě horší jsou zbytky po čokoládě, kterou také na trysce ohříváte.
Nedůkladné vyčištění trysky znepříjemňuje její další používání a hlavně: co by na to řekla hygiena! Schválně. Udělejte si latté nebo cappuccino. Pak trysku rozšroubujte a podívejte se, co vše se uvnitř skrývá. Otvory na konci trysky zalepené čokoládou a v útrobách trysky se nachází zbytky mléka ještě z minulého týdne. Teď si dejte vaše připravené latté. Dobrou chuť. Předpokládáme, že ho pít už nechcete.
Nenabízejte svým hostům něco, co byste sami nechtěli. Nekazte si kávu nevyčištěným kávovarem a nehazardujte se zdravím svých zákazníků tím, že riskujete kontaminaci bakteriemi z usazenin starého mléka. Vždy když trysku použijete, utřete ji a profoukněte. Mějte speciální hadřík, který je určený pouze na trysku. Pravidelně po každém dni vyčistěte kávovar včetně trysky. Nezapomínejte na ni a využijte speciální prostředky vytvořené k jejímu čištění.
ABY TRYSKA KÁVOVARU FUNGOVALA JAK MÁ, UDRŽUJTE JI V ČISTOTĚ. POŘIĎTE SI NA NI SPECIÁLNÍ ČISTIČE NA MLÉČNÉ CESTY KÁVOVARŮ
KDYŽ Z KÁVOVARU NETEČE VODA
Máte problém s tokem vody ze sprchy hlavy kávovaru? Co se tak asi mohlo stát? Přesně tak. Zase za to může nějaká usazenina. Také čistá voda, která je přivedena z vodovodního řádu, může způsobit ucpání určitých součástí vašeho kávovaru. Dokonce je to jeden z nejzásadnějších problémů spojených s provozem těchto strojů. Vzpomeňte si na udivený výraz paní z reklamy na Calgon, když jí kníratý opravář ukazoval, jak vodní kámen zničil její pračku. Hrozba vodního kamene se kávovarům nevyhýbá. Obzvlášť, když je do něj přiváděna „tvrdá voda“.
Základním předpokladem pro správnou funkci kávovarů je vodní filtrace. Dnes se zařízení na filtrování a zjemnění vody už automaticky kupuje spolu s kávovarem a je tak instalováno již při budování nové kavárny. I přes to se může stát, že se vám v kávovaru vodní kámen usadil. Dekalcifikujte jej. Použijte odvápňovací prostředky a udržujte si svůj kávovar v dobré kondici. Pokud se vodní kámen vymkne kontrole bude vás repase kávovaru stát i 10 tisíc korun.
NA FILTRACI VODY BYSTE MĚLI MYSLET UŽ PŘI PLÁNOVÁNÍ KAVÁRNY. VODNÍ FILTR KÁVOVARU PRODLOUŽÍ ŽIVOT A ZLEPŠÍ CHUŤ KÁVY
KÁVOVAR PRAVIDELNĚ ČISTÍTE, ALE VODA I TAK NETEČE
Známé přísloví „všeho s mírou“, platí i co se čištění kávovaru týče. Každý večer pečlivě umýváte kávovar s použitím speciálních čistících prostředků. Stávají se i případy, kdy přílišné použití Cafizy, či jiné chemie určené k čištění kávovarů, není z hlavy kávovaru dobře vymyto. Ve výsledku pak tento chemický prostředek zabraňuje průtoku vody do hlavy kávovaru, což nechceme, a také se dostává do kávy v šálku, což už vůbec nechceme. Naše rada proto zní: „svůj kávovar dobře vyčistěte a pak oplachujte a oplachujte“.
NASLOUCHEJTE VAŠEMU KÁVOVARU
Váš kávovar s vámi komunikuje. Nevěříte? Ale ano. Říká vám, jak má nastavenou teplotu i jaký tlak při přípravě používá. Máte-li problém s přípravou espressa, vnímejte to, co vám kávovar sděluje. Hlídejte, zda je při přípravě kávy využit správný tlak, jestli není třeba kávu připravit při nižší teplotě. Jestli nepřeplňujete páku a kávovar se pak trápí s protlačením vody tímto množstvím kávy. Máte nastavenou správnou dávku vody pro přípravu? O tom všem se můžete se svým kávovarem domluvit.
Časté dotazy k nefunkčnosti kávovaru
Pravděpodobně došlo k ucpání odtoku.
Zkontrolujte parní trysku, zda není ucpaná zbytky mléka a nápojů.
Častým problémem, který brání průtoku vody jsou usazeniny vodního kamene.
Kontaktujte nás
zdenek@lazenskakava.cz
Pražič