Voda stéká po portafilteru do šálku a ředí espresso, nebo rovnou stříká všude kolem. Když takto protéká kávovar, je třeba vyměnit těsnění. Tady je návod, jak na to.
Váš kávovar protéká při přípravě espressa
To je nejčastější signál, že je s kávovarem něco v nepořádku. Vložíte do kávovaru portafilter, jako obvykle při přípravě espressa, ale co se nestane? Buď začnou stékat kapky vody po vnější straně portafilteru, nebo tam voda doslova protéká proudem. Logika velí, že tady asi něco netěsní a je to tak.
Skutečnost, že protéká voda kolem portafilteru, značí konec života těsnění v hlavě kávovaru. Náprava této situace je úplně jednoduchá a já vám ji předkládám níže spolu s fotkami/videem přímo z místa činu – opravy netěsnící hlavy kávovaru Appia. Před zahájením této jednoduché operace na svém kávovaru si nachystejte vhodné nástroje a samozřejmě nové těsnění kávovaru.
Šikovné holky z kaváren, rozuměj baristky, si v nouzi dokáží vždy poradit. Klidně rozmontují hlavu kávovaru a vymění těsnění pomocí kávové lžičky a sofistikovaně zahnuté dezertní vidličky. Tato metoda se zdá sice jako “low-cost” řešení, ale pak bývá na místě dosti úrazů a málo příborů. Takže jako první věc: vybavte se krátkým šroubovákem, montérským hákem a potravinářskou vazelínou.
1. Vymontujte sprchu kávovaru
Sundejte z hlavy portafilter a podívejte se zespoda do hlavy kávovaru. To síto, co vidíte, je sprcha kávovaru (dispenzor a shower screen). Uprostřed je šroub, tak jej odšroubujte. Sprchu – obě dvě části – můžete v mezičase naložit do lázně s čistícím prostředkem na kávovary.
2. Odstraňte staré těsnění
S pomocí montérského háku odstraňte staré těsnění. Jeho vyndání může někdy jít hůře, tak se nebojte jej nemilosrdně vypáčit, stejně jej vyhodíte.
3. Očistěte hlavu kávovaru
Když máte tyto běžně nedostupná místa kávovaru odkrytá, využijte tuto chvíli a důkladně je vyčistěte od zbytků kávy a kávových olejů. Kávové nečistoty či zbytky po starém těsnění by mohly poškodit těsnící vlastnosti nového těsnění.
4. Potřete nové těsnění mazivem
Teď pozor, jakou stranou budete těsnění vkládat do kávovaru. Na obrázku u kávovaru Appia, ale také dalších kávovarů Nuova Simonelli je tradiční těsnění, které má jednu stranu mírně zkosenou. Ta druhá, zcela plochá strana bude přiléhat k hlavě kávovaru. U jiných typů může na této straně být například vyraženo číslo či výrobní značka. Na tuto stranu naneste tenký film maziva.
5. Umístěte nové těsnění
Přichystané těsnění nezbývá než umístit v čisté hlavě kávovaru. Postupujte opatrně, ať se nespálíte o kávovar. S vkládáním nového těsnění na místo vám může pomoci portafilter, ideálně s vyndaným košíčkem. Díky němu dostanete těsnění na svou pozici úplně snadno.
6. Namontujte sprchu kávovaru
Jako poslední krok je tu zpětná montáž sprchy kávovaru. Její součásti jsou nyní dostatečně vykoupané, takže je jen už dočistěte a přišroubujte na místo. Tímto máte hotovo. Můžete si za odměnu připravit kávu a přitom zkontrolovat, že už kávovar neprotéká.
Kdy se mění těsnění hlavy kávovaru?
Nečekejte na problém. Jednejte ještě dříve, než vám netěsnící kávovar bude kazit každé espresso, které budete chtít připravit. Jak zjistíte, že je čas na výměnu těsnění hlavy kávovaru? Jsou dvě indície, které přodpovídají, že životnost těsnění se chýlí ke konci.
- Časový interval pro výměnu těsnění
- Portafilter ve špatné pozici
První bod bude orientační pro ty, kdo s kávovarem již nějakou dobu pracují. Stačí si zaznamenat, po jaké době jste potřebovali měnit těsnění minule. Tato doba je relativní vzhledem k četnosti používání kávovaru a zacházení s ním. Obvykle jde o výměnu na bázi 3-6 měsíců, při nízkém vytížení až rok (jako domácí kávovar).
Jako další ukazatel vysloužilého těsnění je postavení portafilteru. Všimněte si, jak moc musíte portafilterem pootočit při jeho vkládání do kávovaru. Když bylo těsnění nové, směřovala páka téměř kolmo k vám. Nyní je například v “pozici 4 hodin”, tedy rukojetí míří hodně na pravou stranu.
Výměna těsnění na parní trysce
Koncovka parní trysky je typicky upevněna závitem, který obsahuje těsnění. Jde o malinkatý těsnící kroužek. Tryska na šlehání mléka je velmi zatížená součást kávovaru, navíc denně v kontaktu s mlékem, tudíž je kladen důraz na její hygienickou čistotu. Pravidelné čištění může být pro tento kroužek namáhavé a je třeba jej měnit.
Tady jde o naprosto banální úkol. Stačí si pořídit nové těsnění konce parní trysky, sundat původní a nasadit zakoupené. Za pár vteřin je úkol splněn a můžete zase krásně šlehat bez toho, aby docházelo k úniku z netěsnícího závitu trysky.
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: