čtení na 7 minut | kategorie : Blog, Jak vybrat kávu, kávovar, mlýnek a další

Výběr kávovaru není běžnou a každodenní záležitostí. Bude s vámi několik let a pokud si nevyberete dobře, pocítíte to při každé kávě, kterou v něm vyrobíte až do chvíle, kdy se tento stroj rozhodnete raději už vůbec nepoužívat. Naopak s dobrým kávovarem bude příprava kávy ještě daleko zajímavější a zábavnější než teď dokážete představit.

černý domácí pákový kávovar
Nechcete nechat přípravu espressa na automatickém přístroji, ale naopak chcete mít extrakci vaší kávy plně pod kontrolou? V tom případě je pákový kávovar na doma tou pravou volbou. Zdroj obrázku: unsplash.com

BUDE PRO VÁS DOMÁCÍ PÁKOVÝ KÁVOVAR VHODNÝ?

Káva vás prostě baví. Nakupujete výběrovou kávu, sbíráte rady od profesionálů ve vaší oblíbené kavárně, ve své knihovně máte minimálně jednu knihu pro milovníky kávy a denně čtete nové informace o kávě na našem blogu. Ranní kávu si připravujete ve svém Chemexu a těšíte se na víkend, protože se chystáte absolvovat baristický kurz, na který jste dostali poukaz od své drahé polovičky k narozeninám.

 

Gratulujeme, jste na nejlepší cestě být domácím baristou. Jako takový poloprofesionál v přípravě kávy potřebujete i poloprofesionální kávovar. Proto si večer před spaním ještě prohlížíte stránky našeho e-shopu, kde zamíříte do sekce pákových domácích kávovarů. Ano, tady jste správně. V této kategorii se nachází váš budoucí společník pro přípravu espressa či cappuccina.

Toužíte po domácím espressu, ale samotnou přípravou kávy se nechcete moc zabývat?

Možná pak bude pro vás lepší si na své domácí espresso pořídit automatický kávovar, který se vám o přípravu kávy postará sám.

domácí pákový kávovar pro domácí baristy
S mocí kontrolovat a upravovat faktory ovlivňující extrakci espressa přichází i velká zodpovědnost za správnou přípravu, aby espresso chutnalo. Taková příprava chce svůj čas a potřebnou péči. Zdroj obrázku: unsplash.com

JAK VYBRAT PÁKOVÝ KÁVOVAR

Pokud by šlo jen o to vybrat si kávovar podle vzhledu, vsadíte na svůj vkus a prostě si jeden koupíte. Ale co mají tyto stroje „pod kapotou“? Při výběru kávovaru se podívejte na tyto jeho specifika:

 • bojler
 • čerpadlo
 • podmínky umístění (velikost, přívod vody)
 • možnost šlehání mléka
 • design
 • mlýnek (integrovaný/samostatný)

VÝBĚR DOMÁCÍHO KÁVOVARU: TEPLOTA A OBJEM VODY

Jednou ze základních součástí kávovaru je bojler. Alespoň jeden mají všechny kávovary. Čerpá se z něj horká voda, kterou se extrahuje káva a pára, která šlehá mléko. Některé kávovary mají i výdejník horké vody, třeba na čaj. Je proto důležité mít dostatečnou velikost bojleru

 

Při přípravě svého Chemexu používáte určité stupně teploty vody podle toho, jakou kávu zrovna máte, nebo podle jakého receptu zrovna postupujete. S espressem to přece není jiného. Potřebujete vodu o určité a hlavně o stálé teplotě. Pro zajištění této stálosti se používají v kvalitních kávovarech termostaty s proporcionálně integrálně derivačním algoritmem, zkráceně PID. Chcete jistotu teploty vody v kávovaru pro své skvělé espresso – chtějte kávovar s PID systémem.

PROZKOUMEJTE DOMÁCÍ PÁKOVÉ KÁVOVARY S PID SYSTÉMEM
Rocket Espresso R NINE ONE
Rocket Espresso R NINE ONE
Doprava zdarma + Dárek navíc
137 966,0 Kč
Na objednání
Rocket Espresso R 60V
Rocket Espresso R 60V
Doprava zdarma + Dárek navíc
97 664,0 Kč
Na objednání
Rocket Espresso R 58 Cinquantotto
Rocket Espresso R 58 Cinquantotto
Doprava zdarma + Dárek navíc
66 916,0 Kč
Na objednání

VÝBĚR DOMÁCÍHO KÁVOVARU: SPRÁVNÝ TLAK

Dalším bodem na seznamu kvalitního espresso kávovaru je tlak. Neustálá marketingová fáma všech prodejců: „Čím víc tlaku – tím víc espresso! Kupte si tento kávovar, je nejlepší, protože má až 19 barů a to musíte mít!“

 

Nenechte se zlákat, přece jste v našem článku o přípravě espressa už četli, že pro přípravu espressa je zapotřebí 9 barů. S talkem o síle pod touto hodnotou vám kávovar připraví místo espressa šálek s horkou hnědou vodou. Více barů vám vaši kávu však nezlepší. Důležitým faktorem je schopnost kávovaru tento tlak udržet a touto myšlenkou se dostáváme k čerpadlu.

SRDCE KÁVOVARU: ROTAČNÍ NEBO VIBRAČNÍ ČERPADLO

Kávovar vhání čerpadlem vodu, která tímto tlakem prochází přes jemně mletou kávu v páce, kde na sebe naváže to nejlepší z namletých zrníček a přenese tyto chutě a vůně do vašeho šálku. Uvedený počet barů je tedy tlak vyvinutý čerpadlem a zároveň je toto číslo maximální hodnotou. Čerpadla do kávovarů se vyrábí ve dvou technologicky odlišných verzích.

 

Nejvhodnějším je čerpadlo rotační. V této součástce se nachází rotující lopatky, které vhání vodu do potrubí kávovaru. Rotační čerpadla dokáže vyvinutý tlak udržet na stálé hodnotě. Jeho výroba je ale nákladnější a je i rozměrově objemnější.

PROZKOUMEJTE DOMÁCÍ PÁKOVÉ KÁVOVARY S ROTAČNÍM ČERPADLEM
Lelit Bianca PL162T
Lelit Bianca PL162T
Doprava zdarma + Dárek navíc
56 900,0 Kč
Skladem ihned
Rocket Espresso R NINE ONE
Rocket Espresso R NINE ONE
Doprava zdarma + Dárek navíc
137 966,0 Kč
Na objednání
Rocket Espresso R 60V
Rocket Espresso R 60V
Doprava zdarma + Dárek navíc
97 664,0 Kč
Na objednání

Proto se ve velké míře v domácích kávovarech nachází čerpadla vibrační. Ty fungují na principu kmitajícího pístu. Vibrační čerpadla sice vyvinou potřebný i vyšší tlak, ale toho dosáhnou jen v určité fázi přípravy espressa a pak tlak zase upadá. Nicméně dnešní kávovary i s vibračním čerpadlem jsou schopny slušných extrakcí.

PROZKOUMEJTE DOMÁCÍ PÁKOVÉ KÁVOVARY S VIBRAČNÍM ČERPADLEM
Rocket Espresso Appartamento Copper
Rocket Espresso Appartamento Copper
Doprava zdarma + Dárek navíc
36 202,0 Kč
Na objednání
Rancilio Silvia PRO pákový kávovar
Rancilio Silvia PRO pákový kávovar
Doprava zdarma + Dárek navíc
39 170,0 Kč
Na objednání
Rocket Espresso Appartamento Black/White
Rocket Espresso Appartamento Black/White
Doprava zdarma + Dárek navíc
37 754,0 Kč
Na objednání

IDEÁLNÍ ESPRESSO KÁVOVAR NA DOMA

Tento technologický pohled na to, co není vidět, zakončíme souhrnem vlastností, které na první pohled vidět jsou. Samotné rozměry vašeho budoucího kávovaru by měly vyhovovat prostorovým možnostem vaší kuchyňské linky. O vzhledu se rozhodnete dle vašeho estetického cítění.

 

V soupisu parametrů kávovaru by vás také měla zaujmout kolonka s velikostí zásobníku na vodu. Její vhodný objem souvisí s počtem kávomilců v domácnosti a vaší ochotou vodu dolévat. Některé kávovary mají možnost přímého napojení na vodovodní řád. Čeho si všimnete na první pohled je ovládání kávovaru. Kromě tlačítek, kontrolek či manometru je užitečné, aby kávovar měl i displej pro lepší komunikaci mezi vámi a vaším strojem

Pákový kávovar je investicí, kterou využijí všichni kávomilci v domácnosti.
Pákový kávovar je investicí, kterou využijí všichni kávomilci v domácnosti. Zdroj obrázku: Canva pro

DOMÁCÍ KÁVOVAR NA LATTÉ

Nejen vzhledem ale i funkčností se liší trysky na kávovarech. Chromované parní trysky vám umožňují našlehat mléko a vychutnat si tak i cappuccino či latté ve vašem obýváku. Jejich funkce jsou stejné, jejich používání se mírně liší.

 

Některé parní trysky jsou kratší než jiné, jsou různě zahnuté či tvarované a konečný otvor odkud tryská pára se také liší podle výrobce a typu. Na některé trysce se vám bude šlehat lépe než na jiné, nebo bude trvat déle než přijdete na vyhovující techniku. Jestli máte rádi mléčné kávové nápoje, tak byste se na parní trysku měli při výběru kávovaru také zaměřit.

Mít doma kávovar na latté je jedna věc, umět našlehat mléko druhá.

Přečtěte si naše tipy pro šlehání mléka a ovládněte parní trysku vašeho kávovaru.

DOMÁCÍ KÁVOVARY, KTERÉ ZAUJMOU NA PRVNÍ POHLED

Náš bestseller Nuova Simonelli Musica Standard

Při hledání vašeho nového kávovaru se určitě podívejte na nabídku strojů se značkou Nuova Simonelli, proslaveného výrobce kávovarů a mlýnků pro domácnost, profesionály i soutěžních strojů na baristických mistrovstvích světa.

Se zajímavými stroji jsou španělské poloprofesionální kávovary Ascaso. Nabízejí množství funkcí k nastavení pomocí jednoduchého ovládání tlačítky a informativním displejem. Vyrábí se v minimalistickém designu, například se dřevěnými detaily jako je rukojeť páky.

Ascaso Uno Pid
Pákový kávovar Ascaso Dream Pid

Kávovary Ascaso disponují právě díky jednoduchému designu i docela velkým prostorem pro nahřívání šálků. Kávovary tohoto výrobce sluší i stylovým kuchyním v retro designu.

Kávovarem s kompaktními rozměry domácího přístroje avšak s profesionálním technickým vybavením uvnitř je nádherný stroj italského tradičního výrobce kávovarů Lelit. Jeho ocelové tělo je doplněno dřevěnými částmi. Právě dřevěnou páčkou nad manometrem můžete regulovat zabudované rotační čerpadlo a určovat si křivku extrakce. Je to tedy kávovar pro zapálené baristy, kteří si s kávou chtějí hrát a poznávat její skryté možnosti a potenciál.

Lelit Bianca PL162T
Lelit Bianca PL162T

KÁVA DO PÁKOVÉHO KÁVOVARU? JEDINĚ ČERSTVĚ MLETÁ

Ke kvalitnímu kávovaru potřebujete také spolehlivý mlýnek. Takový, který zaručuje konzistentní a jemné mletí pro přípravu vašeho espressa. Výběr správného mlýnku k vašemu kávovaru nepodceňujte. Kávovar vám espresso připraví, ale o tom, jak a jestli vám bude chutnat rozhoduje především právě mlýnek a správné mletí.

Pro přípravu kávy, ať se jedná o espresso či jinou alternativní metodu přípravy, vždy používejte mlýnek. Jen z čerstvě mleté kávy můžete získat šálek plný chutí. Mletí na espresso má oproti jiným přípravám kávy svá specifika. Při filtrované kávě jsou rozdíly ve stupních mletí na pohled snadno rozeznatelné. U espressa potřebujete mlít opravdu velice jemně a posouvání na stupnici hrubosti mletí na mlýnku probíhá v mikrometrických stupních, protože i malinká změna v hrubosti, lépe řečeno jemnosti mletí je v chuti espressa znatelná.

 

Proto doporučujeme pro espresso používat mlýnky, které tyto drobné změny v nastavení umožňují. Univerzální mlýnky využijete sice při všech metodách přípravy kávy, ale pokud chcete ze svého espressa dostat to nejlepší, pořiďte si espressový mlýnek. V levnější variantě se jedná o ruční mlýnky na espresso. Mají vysokou kvalitu mletí a ušetříte díky „vlatnoručnímu pohonu“. Pokud však děláte přes den větší počet káv, nechcete prodlužovat dobu přípravy espressa o čas strávený při ručním mletí kávy nebo vás mletí v ruce prostě nebaví, vybírejte z elektrických mlýnků na espresso.

KÁVA NA ESPRESSO? ČERSTVĚ A JEMNĚ MLETÁ. PROZKOUMEJTE MLÝNKY, KTERÉ TAKOVÉ MLETÍ UMÍ
Nuova Simonelli Mythos One Barva Černá
Nuova Simonelli Mythos One Barva Černá
Doprava zdarma + Dárek navíc
70 180,0 Kč
Na objednání
Nuova Simonelli MDJ Barva Černá
Nuova Simonelli MDJ Barva Černá
Doprava zdarma + Dárek navíc
33 880,0 Kč
Na objednání
Nuova Simonelli MDXS Barva Bílá
Nuova Simonelli MDXS Barva Bílá
Doprava zdarma + Dárek navíc
25 410,0 Kč
Na objednání

PÁKOVÝ KÁVOVAR S MLÝNKEM UVNITŘ

Nemáte-li v kuchyni dostatek místa, můžete hned několik centimetrů na lince ušetřit výběrem domácího pákového kávovaru s integrovaným mlýnkem. Kávovar a mlýnek na kávu v provedení 2 v 1 vám kromě místa ušetří právě i starost s výběrem espressového mlýnku. Toto kompaktní řešení vypadá dobře a jelikož jsou vyrobeny jeden pro druhého, tak si mlýnek i kávovar skvěle rozumí.

Přemýšlíte o kompaktním řešení kávovaru s mlýnkem?

Podívejte se, jaké jsou plusy a mínusy kávovarů s vestavěným mlýnkem.

PROZKOUMEJTE DOMÁCÍ PÁKOVÉ KÁVOVARY S INTEGROVANÝM MLÝNKEM
Lelit Anita PL042EM Dávkování Manuální
Lelit Anita PL042EM Dávkování Manuální..
Doprava zdarma + Dárek navíc
14 690,0 Kč
Skladem ihned
Lelit Anita PL042TEMD Dávkování Manuální
17 859,0 Kč
Skladem ihned
Lelit Kate PL82T Dávkování Manuální Barva Stříbrná
28 590,0 Kč
Na objednání

JAK VYBRAT PÁKOVÝ KÁVOVAR NA DOMA – SHRNUTÍ:

 1. Vybírejte podle toho, jaké vlastnosti od kávovaru požadujete. Kdo všechno jej bude obsluhovat či kolik káv na něm budete běžně připravovat.
 2. Taky se zaměřte na to, jaké pokročilé funkce by měl zvládat. Například zda má integrovaný PID systém pro nastavení teploty vody nebo rotační čerpadlo. Díky tomu získáte skoro profesionální stroj a můžete tak dosahovat těch nejlepších extrakcí.
 3. Berte v potaz i to, jaké nápoje chcete na vašem kávovaru připravovat. Jestli jste striktním milovníkem espressa nebo budete chtít šlehat mléko a vytvářet tak domácí latté či cappuccina.
 4. Samozřejmě velkou roli při výběru kávovaru hraje i jeho vzhled a velikost.
 5. Nejdůležitější při nákupu kávovaru bývá především jeho cena, která určuje kategorii výrobků, ze kterých budete vybírat ten nejlepší kávovar.
 6. Nezapomeňte na důležitost čerstvě mleté kávy pro přípravu delikátního espressa a porozhlídněte se po kvalitním mlýnku nebo rovnou vybírejte z kávovarů s integrovaným mlýnkem.

Stále tápete nad výběrem domácího kávovaru?

Kontaktujte nás a my vám pomůžeme splnit váš sen o domácím kávovaru. Podle vašich požadavků najdeme kávovar přímo vám „na míru“. Pomůžeme i s nastavením individuálního financování. Protože váš kávovar by měl být investicí do budoucích let a spousty šťastných chvil nad šálkem kávy, kterou jste si připravili právě vy sami.

Kontaktujte nás

kontakt
Zdeněk Mareček
zdenek@lazenskakava.cz
Pražič

  Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 15 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  88 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 990 Kč
  Tagy :
  Autor : Mirka Vnenková
  “Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
  Napsáno: 29.4.2020

  O nás

  Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu