Výběr kávovaru není běžnou a každodenní záležitostí. Bude s vámi několik let a pokud si nevyberete dobře, pocítíte to při každé kávě, kterou v něm vyrobíte až do chvíle, kdy se tento stroj rozhodnete raději už vůbec nepoužívat. Naopak s dobrým kávovarem bude příprava kávy ještě daleko zajímavější a zábavnější než teď dokážete představit.

PRO KOHO JE PÁKOVÝ KÁVOVAR VHODNÝ?

Káva vás prostě baví. Nakupujete výběrovou kávu, sbíráte rady od profesionálů ve vaší oblíbené kavárně, ve své knihovně máte minimálně knihu od Petry Veselé a denně čtete nové informace o kávě na našem blogu. Ranní kávu si připravujete ve svém Chemexu a těšíte se na víkend, protože se chystáte absolvovat baristický kurz, na který jste dostali poukaz od své drahé polovičky k narozeninám.

 

Gratulujeme, jste na nejlepší cestě být domácím baristou. Jako takový poloprofesionál v přípravě kávy potřebujete i poloprofesionální kávovar. Proto si večer před spaním ještě prohlížíte stránky našeho eshopu, kde zamíříte do sekce pákových domácích kávovarů. Ano, tady jste správně. V této kategorii se nachází váš budoucí společník pro přípravu espressa či cappuccina.

Příprava espressa na pákovém kávovaru potřebuje péči a určitý čas.
Příprava espressa na pákovém kávovaru potřebuje péči a určitý čas.

TEPLOTA VODY A OBJEM BOJLERU KÁVOVARU

Pokud by šlo jen o to vybrat si kávovar podle vzhledu, vsadíte na svůj vkus a prostě si jeden koupíte. Ale co mají tyto stroje “pod kapotou”? Boiler. Alespoň jeden mají všechny kávovary. Čerpá se z něj horká voda, kterou se extrahuje káva a pára, která šlehá mléko. Některé kávovary mají i výdejník horké vody, třeba na čaj. Je proto důležité mít dostatečnou velikost bojleru

 

Při přípravě svého chemexu používáte určité stupně teploty vody podle toho, jakou kávu zrovna máte, nebo podle jakého receptu zrovna postupujete. S espressem to přece není jiného. Potřebujete vodu o určité a hlavně o stálé teplotě. Pro zajištění této stálosti se používají v kvalitních kávovarech termostaty s proporcionálně integrálně derivačním algoritmem, zkráceně PID. Chcete jistotu teploty vody v kávovaru pro své skvělé espresso – chtějte kávovar s PID systémem.

Elektronický systém PID. S nastavením teploty vody máte větší možnosti při přípravě perfektního espressa.
Elektronický systém PID. S nastavením teploty vody máte větší možnosti při přípravě perfektního espressa.

SPRÁVNÝ TLAK

Dalším bodem na seznamu kvalitního espresso kávovaru je tlak. Neustálá marketingová fáma všech prodejců: “Čím víc tlaku – tím víc espresso! Kupte si tento kávovar, je nejlepší, protože má až 19 barů a to musíte mít!” Nenechte se zlákat, přece jste v našem článku už četli, že pro přípravu espressa je zapotřebí 9 barů. Pod touto hodnotou vám kávovar připraví místo espressa šálek s horkou hnědou vodou. Více barů vám vaši kávu však nezlepší. Důležitým faktorem je schopnost kávovaru tento tlak udržet a touto myšlenkou se dostáváme k čerpadlu.

SRDCE KÁVOVARU

Kávovar vhání čerpadlem vodu, která tímto tlakem prochází přes jemně mletou kávu v páce, kde na sebe naváže to nejlepší z namletých zrníček a přenese tyto chutě a vůně do vašeho šálku. Uvedený počet barů je tedy tlak vyvinutý čerpadlem a zároveň je toto číslo maximální hodnotou. Čerpadla do kávovarů se vyrábí ve dvou technologicky odlišných verzích.

 

Nejvhodnějším je čerpadlo rotační. V této součástce se nachází rotující lopatky, které vhání vodu do potrubí kávovaru. Toto provedení čerpadla dokáže vyvinutý tlak udržet na stálé hodnotě. Jeho výroba je ale nákladnější a je i rozměrově objemnější, proto se ve velké míře v domácích kávovarech nachází čerpadla vibrační. Ty fungují na principu kmitajícího pístu. Vibrační čerpadla sice vyvinou potřebný i vyšší tlak, ale toho dosáhnou jen v určité fázi přípravy espressa a pak tlak zase upadá. Nicméně dnešní kávovary i s vibračním čerpadlem jsou schopny slušných extrakcí.

 

KÁVOVAR PRO VAŠI DOMÁCNOST

Tento technologický pohled na to, co není vidět, zakončíme souhrnem vlastností, které na první pohled vidět jsou. Samotné rozměry vašeho budoucího kávovaru by měly vyhovovat prostorovým možnostem vaší kuchyňské linky. O vzhledu se rozhodnete dle vašeho estetického cítění.

 

V soupisu parametrů kávovaru by vás také měla zaujmout kolonka s velikostí zásobníku na vodu. Její vhodný objem souvisí s počtem kávomilců v domácnosti a vaší ochotou vodu dolévat. Některé kávovary mají možnost přímého napojení na vodovodní řád. Čeho si všimnete na první pohled je ovládání kávovaru. Kromě tlačítek, kontrolek či manometru je užitečné, aby kávovar měl i displej pro lepší komunikaci mezi vámi a vaším strojem

Pákový kávovar je investicí, kterou využijí všichni kávomilci v domácnosti.
Pákový kávovar je investicí, kterou využijí všichni kávomilci v domácnosti.

DOMÁCÍ LATTÉ

Nejen vzhledem ale i funkčností se liší trysky na kávovarech. Chromované parní trysky vám umožňují našlehat mléko a vychutnat si tak i cappuccino či latté ve vašem obýváku. Jejich funkce jsou stejné, jejich používání se mírně liší. Některé jsou kratší než jiné, jsou různě zahnuté či tvarované a konečný otvor odkud tryská pára se také liší podle výrobce a typu. Na některé trysce se vám bude šlehat lépe než na jiné, nebo bude trvat déle než přijdete na vyhovující techniku. Jestli máte rádi mléčné kávové nápoje, tak byste se na parní trysku měli při výběru kávovaru také zaměřit.

Ebook zdarma: Jak na espresso

KÁVOVARY, KTERÉ ZAUJMOU

Při hledání vašeho nového kávovaru se určitě podívejte na nabídku strojů se značkou Nuova Simonelli, proslaveného výrobce kávovarů a mlýnků pro domácnost, profesionály i soutěžních strojů na baristických mistrovstvích světa. 

 

Se zajímavými stroji jsou španělské poloprofesionální kávovary Ascaso. Nabízejí množství funkcí k nastavení pomocí jednoduchého ovládání tlačítky a informativním displejem. Vyrábí se v minimalistickém designu, například se dřevěnými detaily jako je rukojeť páky. Tyto stroje disponují právě díky jednoduchému designu i docela velkým prostorem pro nahřívání šálků. Kávovary tohoto výrobce sluší i stylovým kuchyním v retro designu.

 

Kávovarem s kompaktními rozměry domácího přístroje avšak s profesionálním technickým vybavením uvnitř je nádherný stroj italského tradičního výrobce kávovarů Lelit. Jeho ocelové tělo je doplněno dřevěnými částmi. Právě dřevěnou páčkou nad manometrem můžete regulovat zabudované rotační čerpadlo a určovat si křivku extrakce. Je to tedy kávovar pro zapálené baristy, kteří si s kávou chtějí hrát a poznávat její skryté možnosti a potenciál.

Náš bestseller Nuova Simonelli Musica Standard
Pákový kávovar Ascaso Dream Pid
Ascaso Uno Pid
Lelit Bianca PL162T
Lelit Bianca PL162T

JEDINĚ ČERSTVĚ MLETÁ KÁVA

Ke kvalitnímu kávovaru potřebujete také spolehlivý mlýnek. Takový, který zaručuje konzistentní a jemné mletí pro přípravu vašeho espressa. Přečtěte si náš článek a vyberte si správný mlýnek k vašemu kávovaru. Nemáte-li v kuchyni dostatek místa, společnost Sage nabízí kompaktní verzi kávovaru se zabudovaným mlýnkem. Nejdražší verze jejich kávovaru disponuje i automatickým tamperem.

 

NECHTE SI PORADIT

Zhodnoťte všechny důležité parametry a udělejte si tak konkrétní představu o vašem domácím kávovaru. Zavolejte nám a my vám pomůžeme splnit váš sen být baristou ve vaší kuchyni. Podle vašich požadavků vám najdeme kávovar “na míru” a stejně tak umožňujme i individuální financování, protože nákup kávovaru by měl být investicí do budoucích několika let a milionů šťastných chvil nad šálkem kávy, kterou jste si připravili právě vy sami.

mletá káva pro espresso, portafilter, kávovar
Pro delikátní espresso potřebujete správně a čerstvě mletou kávu. Ke svému kávovaru si vyberte i kvalitní mlýnek.

JAK VYBRAT PÁKOVÝ KÁVOVAR NA DOMA

  1. Vybírejte podle toho, jaké vlastnosti od kávovaru požadujete. Kdo všechno jej bude obsluhovat či kolik káv na něm budete běžně připravovat.
  2. Taky se zaměřte na to, jaké pokročilé funkce by měl zvládat. Například zda má integrovaný PID systém pro nastavení teploty vody nebo rotační čerpadlo. Díky tomu získáte skoro profesionální stroj a můžete tak dosahovat těch nejlepších extrakcí.
  3. Berte v potaz i to, jaké nápoje chcete na vašem kávovaru připravovat. Jestli jste striktním milovníkem espressa nebo budete chtít šlehat mléko a vytvářet tak domácí latté či cappuccina.
  4. Samozřejmě velkou roli při výběru kávovaru hraje i jeho vzhled a velikost.
  5. Nejdůležitější při nákupu kávovaru bývá především jeho cena, která určuje kategorii výrobků, ze kterých budete vybírat ten nejlepší kávovar.
  6. Nezapomeňte na důležitost čerstvě mleté kávy pro přípravu delikátního espressa a porozhlídněte se po kvalitním mlýnku nebo rovnou vybírejte z kávovarů s integrovaným mlýnkem.

Potřebujete poradit s výběrem pákového kávovaru? Poradíme vám!

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 13 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 950 Kč
Tagy :
Autor : Mirka Vnenková
Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 29.4.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení.