Místo dvou nezbytných přístrojů pro přípravu dobrého espressa můžete mít jeden. Kompletně, vše v jednom těle. Je to tak správně? Jaké jsou výhody této kombinace, nebo je lepší koupit samostatný kávovar a mlýnek zvlášť?

Sypání zrnek do mlýnku, které se mění v načechranou hromádku kávy uvnitř portafiltru. Příjde pár poklepání na stranu páky a jemné utlačení pomleté kávy tamperem do přesné roviny. Pak už jen zaklesnutí portafiltru do hlavy kávovaru. Zmáčknete to kouzelné tlačítko, které zahájí extrakci. Po pár sekundách napínání se objeví káva. Během chvilky provoní celý byt a za další chvilku je hotová. Popíjíte si čokoládově sladké espresso v pohodlí svého gauče.

JAK NA KÁVU U VÁS DOMA

Takto může vypadat i vaše chvilka doma u kávy. Co k tomu – kromě balíčku pražené kávy – potřebujete? Především kávovar a mlýnek. Protože výborné espresso připravíte pouze v kvalitním pákovém kávovaru a jedině z čerstvě mleté kávy.

 

Na našem e-shopu při hledání těchto přístrojů narazíte na domácí kávovary, mlýnky na espresso, ale také na kávovary s již zabudovaným mlýnkem. Ocitáte se tedy před rozhodnutím, jestli koupit dva solitérní přístroje nebo jeden kombinovaný.

VÝBĚR KÁVOVARŮ SE ZABUDOVANÝM MLÝNKEM

První, co vás při pohledu na kávovar se zabudovaným mlýnkem napadne, je asi radostná myšlenka, že nebudete muset shánět a vybírat mlýnek. Stačí vaši energii k rozhodování se o koupi věnovat jen typům tohoto kombinovaného kávovaru.

 

Pro Sage, britskou firmu zabývající se výrobou kvalitních domácích spotřebičů, jsou kávovary se zabudovaným mlýnkem typické. S konstrukcí domácích kávovarů mají mnohaleté zkušenosti. Jejich kávovary jsou navrhovány pro skvělý požitek z kávy v domácím prostředí. Ten můžete mít už od necelých 18 tisíc korun. S vyšším modelovým číslem jejich kávovarů roste i cena v souladu s přibýváním funkcí, automatizace a výkonu.

Ještě oblíbenější jsou kávovary značky Lelit.

Kávovary s vestavěným mlýnkem

Lelit Anita PL042TEMD
Bojler: Single bojler. Čerpadlo: vibrační. Dávkování: Manuální. Zdroj vody: Nádržka
16 720,0 Kč
Skladem ihned

všechny kávovary s mlýnkem

VÝBĚR Z HLEDISKA CENY

Zaměříme se teď na často rozhodující faktor při koupi takřka čehokoliv – cenu. Porovnáme cenu za kombinovaný kávovar s koupí dvou solitérů, tedy mlýnku a kávovaru. Aby nám tyto dva spotřebiče pro porovnání k sobě hezky ladili podíváme se teď na produkty značky Lelit

Italští mistři výroby kávovarů a mlýnků nejen pro domácnost, ale i pro domácnosti, své výrobky pojmenovávají poněkud romanticky. Jeden bez druhého, přesně řečeno kávovar bez mlýnku, nemůže být podobně jako zamilovaný pár. Proto jsou verze kávovarů Lelit označeny ženskými jmény. Jejich mlýnky zase jmény mužskými.

V PÁRU NEBO SINGLE

Zakoupíme-li si kávovar Lelit Anna a k němu si pořídíme mlýnek Lelit Fred. Za tento krásný nablýskaný páreček zaplatíme něco přes 22 tisíc. Oproti Lelit Anitě, což je samostatné děvče, vlastně kávovar se zabudovaným mlýnkem, je koupě Anny a Freda zhruba o tisícovku dražší.

 

Takže, abychom si to shrnuli, když si pořídím kávovar s integrovaným mlýnkem, tak ušetřím. Kromě toho nemusím hledat informace o výběru vhodného mlýnku a rozmýšlet se nad jeho koupí. Taky budu mít vše pohromadě v jedné krabici. V jednom přístroji. O čem se tedy rozmýšlet? No to by se tento článek musel mít o dvě písmena v nadpisu méně.

BENEFITY SAMOSTATNÝCH PŘÍSTROJŮ

On totiž nákup kávovaru sjednoceného s mlýnkem není tak jasná volba, jak by se doteď mohlo zdát. Spojení mlýnku s kávovarem v jedno má i své nevýhody. Ty pak mohou mít rozhodující vliv na koupi kávovaru. Přidání mlýnku do konstrukce kávovaru má za následek logicky zvětšení přístroje. Kombinovaný kávovar pak působí robustním dojmem. Může vám tedy více vyhovovat pohled na, sice dva, ale ne tak masivní stroje.

MLÝNEK A TEPLO KÁVOVARU

Mimo tuto estetickou věc, která je spíše jen záležitostí vkusu a prostoru na vaší kuchyňské lince, má kombinace kávovaru s mlýnkem i negativní vliv na kvalitu přípravy kávy. Uvnitř kávovaru dochází k nahřívání vody pro přípravu kávy. Tudíž všechny kávovary vytvářejí během jejich provozu teplo. Zabudovaný mlýnek je pak tímto teplem ovlivněn, což má za následek:

  • zahřívání kamenů a spálení kávy při mletí,
  • ohřívání kávy v násypce a poškození její kvality.

 

Důraz na tyto nevýhody při výběru kávovaru se zvyšuje podle toho, kolik káv budeme na kávovaru připravovat. Čím vyšší a častější využití bude kávovar mít, tím více se tyto negativní vlivy na kvalitu přípravy vašeho espressa projeví.

MLÝNEK POUZE PRO KÁVOVAR

O několik řádků výše popsaná kladná vlastnost kombinovaných kávovarů, že díky nim jsme oproštěni od dilemat při vybírání mlýnku, se může zdát i jako negativum. Vybraný kávovar má zabudovaný takový mlýnek, který mu jeho výrobce navrhl. Takový mlýnek ale nemusí splňovat všechny naše osobní požadavky, jako je například škála mletí. 

 

Kávovar si kupujeme, protože máme rádi espresso a ranní cappuccino. Odpoledne si ale raději dáme kávu filtrovanou. Pro přípravu svého “filtra” potřebujete samozřejmě mlýnek. Jenže škála hrubosti mletí na mlýnku vašeho kávovaru není dostačující. Je určena pouze pro přípravu espressa.

JEDEN UNIVERZÁLNÍ MLÝNEK

Samozřejmě je výhodné mít zvlášť mlýnek na espresso a zvlášť na alternativní způsoby přípravy kávy. Nechcete-li však kupovat dva mlýnky, ať už z finančních, prostorových či jiných důvodů, nabízí se vybrat si univerzální mlýnek. Takový, který namele kávu hrubě pro French Press i velmi jemně na pro přípravu espressa.

KDYŽ SE KÁVOVAR S MLÝNKEM POKAZÍ

No a nakonec je tu zamyšlení nad tím, co se bude dít, když se kombinovaný kávovar rozbije. Závada se může vyskytnout i u těch nejspolehlivějších věcí. Ať už jste ji zavinili neopatrně sami nebo nějaká součástka nevydržela, znamená to většinou, že si kávu hned tak neuvaříte. 

 

Váš kávovar-mlýnek pošlete do servisu a říkáte si: “Kdybych já tehdy ten kávovar koupil jako samostatný, tak si dnes jen namelu kávu v náhradním mlýnku půjčeného od kamaráda. No a můžu si užívat i dnes své espresso.”.

 

Pokud se stane, že bude závada neopravitelná, budete mít doma kávovar s nefunkčním mlýnkem. Nebo mlýnek s nefunkčním kávovarem. Takže vás koupě solitérního mlýnku, kávovaru či obojího stejně nemine. Případně, pokud se nebudete chtít dál dívat na váš kombinovaný kávovar po mrtvici, si budete muset koupit tento kombinovaný přístroj celý nanovo.

Časté dotazy ke kávovarům s vestavěným mlýnkem

Rozhodnutí závisí na okolnostech a individuálních potřebách. Každopádně myslete i na to, že při výměně kávovaru s vestavěným mlýnkem za jiný budete muset hledat i nový mlýnek.

Toto řešení je vhodné do menších prostor, kde i pár centimetrů je důležitých. Kávovary s mlýnkem v jednom jsou velmi kompaktní a bývají i levnější variantou.

Opět záleží na vašich požadavcích na kávovar. Můžete se však spolehnout na tradiční výrobce domácích a profesionálních kávovarů jako Lelit a užít si know-how jejich kvalitního výrobku u vás doma.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

189 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 1490 Kč