Výběru domácího pákového kávovaru věnujete dostatek času. Pečlivě zvažujete možnosti. S nadšením pak nakoupíte nablýskaný kávovar a balení výběrové kávy. Ale co mlýnek? Pamatujte, že kvalitní mlýnek na espresso rozhoduje, zda si váš šálek espressa vůbec užijete nebo ne.
Výběr domácího mlýnku na espresso – OBSAH:
Mletí kávy na espresso. Jaký typ mlýnku potřebujete?
Než přejdeme ke konkrétním produktům, tedy domácím mlýnkům na espresso, pojďme si říci, co vlastně od svého budoucího parťáka budete potřebovat. Aby extrakce espressa probíhala správně a káva vám chutnala, potřebujete:
- čerstvě mletou kávu, tedy kávu mletou ne déle než 15 minut před použitím,
- stejnoměrnou velikost mletých částeček kávy čili konzistentní mletí,
- aby vaše káva byla velmi jemně mletá, takřka jako polohrubá mouka,
- a nastavení jemnosti šlo měnit v opravdu drobných rozdílech – stupních mletí kávy.
Tyto body by měly být zásadní požadavky na dobrý espressový mlýnek. Udávají vám směr, kterým se vydat a mezi jakými produkty na trhu hledat. V našem „internetovém krámku“ se vám náročnost výběru dobrého mlýnku snažíme ulehčit. Jako první bod rozhodování je uvědomění si, zda chcete ruční či elektrický mlýnek.
1. Vybírám mlýnek na kávu: ruční mletí na espresso
Přikláníte se ke koupi ručního mlýnku? Vaše finanční náklady na espresso se tímto rozhodnutím významně sníží. Cena ručního espresso mlýnku dosahuje maximálně 10 000 Kč. Výhodou je skladnost takového mlýnku, který schováte do šuplíku či na poličku v kuchyni.
Nepotřebujete elektřinu, má tedy nulovou spotřebu elektrické energie. Mlýnek lehko přestěhujete, respektive jej můžete vzít do batohu pro přípravu kávy kdekoliv chcete. Tedy pokud máte i cestovní kávovar Flair Espresso nebo AeroPress, případně poslouží Moka konvička.
2. Vybírám mlýnek na kávu: elektrické mletí na espresso
Co může být snazšího než vhodit zrnka do násypky mlýnku, zmáčknout tlačítko a za pár sekund máte namleto. Jednoduše, rychle a bez námahy. Elektrické mlýnky jsou větší, tedy mají i větší mlecí kameny. Což znamená vyšší výkon mletí bez ztráty kvality.
Především při nastavování správného mletí pro vaše espresso máte po ruce automatický nástroj, se kterým si hledání perfektního nastavení mlýnku velmi usnadníte. Stejně tak je příprava vícero káv najednou mnohem příjemnější.
Mlecí kameny domácího mlýnku na kávu
Proč mlýnky z našeho portfolia mají mlecí kameny? Ať se jedná o mlýnky domácí či profesionální, ruční nebo elektrické. Všechny mají mlecí kameny, jelikož to je jediný způsob jak dosáhnout potřebné konzistence mletí. Kvalita provedení těchto kamenů a jejich uchycení pak rozhodují o přesnosti této stejnoměrnosti mletí.
Titanové a ocelové mlecí kameny mlýnku na kafe
Jelikož mletí espressa znamená velmi jemné mletí doporučuji mlýnek s odolnými tedy ocelovými kameny. Ještě odolnější pak jsou kameny s titanovým povrchem. I titanové kameny máme v některých ručních mlýncích jako 1Zpresso J-Max nebo Timemor Slim Plus. U širokých kamenů elektrických mlýnků se pak titanová úprava využívá až pro náročnější provozy profesionálních kávových mlýnků do kaváren.
Nastavení hrubosti mletí kávy na espresso
Na skvělé chuti espressa v šálku se významně podílí správně nastavená hrubost mletí. V případě espressa se tedy jedná lépe řečeno o jemnost než hrubost. Princip přípravy opravdového espressa počítá s krátkou dobou extrakce obecně okolo 30 sekund a výsledným nápojem o hmotnosti cca 40 gramů (pro dvojité espresso).
Jak upravit na espressovém mlýnku hrubost mletí?
Koncentrace chutí kávy v rámci krátké přípravy znamená, že každá (byť na pohled nepatrná) mírná změna v jemnosti mletí se projeví v chuťovém profilu vašeho šálku kávy. Z toho vyplývá, že ideální mlýnek nabízí potřebný rozsah stupňů mletí, které jsou od sebe vzdáleny jen mírně. Co se technologie mlýnku týče, tak onen stupeň mletí vyjadřuje posun mlecího kamene a zmenšení či zvětšení mezery mezi kameny.
Ploché vs. kónické mlecí kameny v mlýnku na kafe
Během úpravy stupně mletí kávy se mění vzdálenost mezi mlecími kameny. Technologicky to funguje tak, že jeden kámen je pevný a zůstává ve své stabilní poloze a druhý se dle nastavení hrubosti pohybuje směrem k němu či od něj. Existují dvě varianty uspořádání mlecích kamenů a to ploché nebo kónické mlecí kameny.
Jejich praktický význam je víceméně podobný. Rozdíl je snad jen v tom, že kónické kameny se zasouvají do sebe, čili potřebují méně místa. Proto domácí mlýnky využívají kónické kameny a tak celý mlýnek zabere méně prostoru na kuchyňské lince. Hlavně v profi mlýncích však bývají kameny ploché, jelikož zde není prioritní požadavek na rozměry mlýnku, ale především na možnost údržby. Ploché ocelové kameny se dají přebrousit.
Jak vybírat mlýnek na kávu pro domácí přípravu espressa?
Nyní máte tedy přehled o všem, co váš mlýnek potřebuje, aby podával ty nejlepší výkony. Vy tak získáte perfektní nástroj pro přípravu dokonalého espressa. Abychom si to shrnuli:
- potřebujete mlýnek s mlecími kameny se škálou hrubosti mletí pro espresso,
- které lze nastavovat po malých rozdílech pro optimální úpravu extrakce kávy.
Časté dotazy k domácímu mlýnku na espresso
Pod značkou Nuova Simonelli se vždy i v domácí verzi ukrývá know-how profesionální technologie. Je to tak u jejich kávovarů a stejně tak i u mlýnků. Proto při výběru svého mlýnku neopomeňte Nuova Simonelli MDH.
Mezi ručními mlýnky jsou na špici, co se kvality týče, především produkty s cejchem Comandante, 1Zpresso i Timemore. Bezkonkurenčním (kromě svých variant Phoenix a Classic) ručním espresso mlýnkem je však Kinu Simplicity s mikrometrickým nastavením hrubosti mletí.