Konzistentního mletí dosáhneme použitím mlýnků s kvalitními a ostrými mlecími kameny. Tyto kameny se vyrábí ve vícero provedeních. Jednak je odlišujeme podle typu zpracování na ploché a kónické, dále podle jejich velikosti a také podle materiálu, z kterého byly vyrobeny.
Dobře namletá kávová zrna jsou základem při přípravě espressa i filtrované kávy. Právě toto dobré mletí je důkazem poukazujícím na kvalitu mlýnku. Uvnitř takových mlýnků jsou mlecí kameny. Je to ta nejdůležitější součást mlýnků. Mezi nimi se drtí zrnka pražené kávy, aby mohly být dále využity při přípravě kávy. Pro přípravu kávy jakoukoliv metodou je důležitá stejnost mletých částeček kávy – konzistentnost mletí. Správné mletí je konzistentní mletí o určitém stupni hrubosti, který určuje metoda a styl přípravy kávy.
Velikost kamenů je dána prostorem a technickým řešením určitého typu mlýnku. Menší mlecí kameny jsou zvykem v malých a levnějších typech mlýnků určených pro domácnost. Větší plocha kamenů znamená, že takový mlýnek zvládne vyšší zátěž provozu bez negativních vlivů na mletí a kávu uvnitř mlýnku.
DVA TYPY MLECÍCH KAMENŮ
Rozdíly v kvalitě mletí jsou mezi kameny plochými a kónickými takřka minimální. Výhodou mlecích kónických kamenů je delší doba ostrosti než u plochých. Na druhou stranu kónické mlecí kameny se musí vyměnit, kdežto ploché lze přebrousit. Často výběr typu kamenů, které se budou v určité firmě vyrábět je odvozeno od tradice výroby daného typu. Kónické kameny jsou však přece jen prostorově úspornější díky technologii sestavení kamenů “do sebe” a také se předpokládá lepší posouvání kávy uvnitř mlecího mechanismu, které je předurčeno právě šikmostí kamenů.
Typ a velikost kamenů jsou faktory, které ovlivňují především technické zpracování samotného mlýnku, jeho velikost a doporučené použití. Můžete kvalitně mlít kávu v plochých i kónických kamenech jakékoliv velikosti, pakliže jsou dobře usazeny a vy mlýnek používáte v souladu s jeho vlastnostmi.
ROZDÍLY V MATERIÁLECH
Výsledek mletí je pak u takovýchto kvalitních mlýnků nejvíce ovlivněn materiálem, z kterého jsou mlecí kameny vyrobeny. Na výrobu mlecích kamenů se používá keramika nebo kov. Každý z těchto materiálů má svá specifika, které předurčují nejlepší způsob jejich využití a které bychom při výběru mlýnku měli brát v úvahu.
MLECÍ KAMENY Z KERAMIKY
Keramické mlecí kameny jsou skvělé pro ruční mlýnky. Také se v nich často využívají. Keramické kameny si ve svých ručních mlýncích oblíbili například v japonské firmě Hario, jejichž výrobky jsou mezi baristy tak oblíbené. Výborným kandidátem na spolehlivý ruční mlýnek je Hario Skerton Pro. Jeho keramické kameny melou kávu šetrně a zabráníte-li jeho poškození, například nárazem, budete s ním naprosto spokojeni na dlouhou dobu.
KERAMICKÉ MLECÍ KAMENY | |
pozitiva:
|
negativa:
|
Mlýnky s keramickými kameny
KOVOVÉ MLECÍ KAMENY
Oproti keramickým mlecím kamenům mají ty kovové nespornou výhodu v odolnosti samotného materiálu. Pevný kov vydrží i nešikovné zacházení avšak jeho životnost a ostrost zubů na mlecích kamenech slábne. Je třeba hlídat jejich ostrost a podle množství odemleté kávy poslat mlýnek do servisu na přebroušení či výměnu opotřebovaných mlecích kamenů.
KOVOVÉ MLECÍ KAMENY | |
pozitiva:
|
negativa:
|
Mlýnky s ocelovými kameny
ŽIVOTNOST KAMENŮ Z OCELI
Nejčastěji uvnitř mlýnků najdete ocelové mlecí kameny, které jsou zušlechtěny oleji. Mají matně šedý povrch a jsou nejběžněji používané. Pokud takovým mlýnkem projde zhruba 300 kilo kávy (za rok cca 40 káv denně) je třeba kameny vyměnit. V mlýnku s ocelovými kameny kónického typu se jedná o cca 800 kilo kávy, kterou lze v mlýnku promlet než bude třeba kameny vyměnit.
SLOŽENÍ OCELI A CHUŤ KÁVY
Způsob kalení a zušlechtění oceli, z které jsou kameny vyrobeny, ovlivňuje výslednou chuť kávy. Firmy, které vyrábí mlecí kameny do mlýnků na kávu, si hlídají kvalitu a složení materiálů pro jejich výrobu. Mlýnky značky Mahlkönig jsou velmi oblíbené především těmi nejlepšími profesionálními baristy a také při výrobě těchto mlýnků je přesné složení materiálu mlecích kamenů tajemstvím firmy.
ODOLNÉ MLETÍ S TITANOVÝMI KAMENY
Delší životnosti lze dosáhnout kovovými mlecími kameny vyrobenými z titanu. V základu se jedná o ocelové mlecí kameny. Ty jsou potaženy nitridem titanu. Na první pohled je rozeznáte díky zlatavé barvě. Kromě zlatého vzhledu vám titanové kameny přinesou až 6x delší životnost narozdíl od klasických ocelových kamenů. Tuto vlastnost oceníte především u mlýnků v rušném provozu frekventované kavárny.
Nejen doba životnosti i celková odolnost titanových kamenů je vyšší. Proto si velmi dobře poradí i se světleji praženými kávami. Pražením se snižuje hustota kávového zrnka. Čím tmavěji pražená káva je, tím je křehčí. Naopak káva, která je napražená světleji, je sice chuťově zajímavější, při její přípravě může vyniknout celý její potenciál včetně nejjemnějších chuťových nuancí i aromat, také je bezpochyby zdravější, ale takováto světle pražená zrnka mají vyšší hustotu. Jsou tedy pro mlýnek těžší na mletí. Tímto se zvyšuje nápor na mlecí kameny a jejich životnost klesá. Použití titanových kamenů tento problém pomůže vyřešit.
Mlýnky s titanovými kameny
OSTROST KAMENŮ A KVALITA MLETÍ
Materiál použitý na výrobu kamenů tedy zásadně ovlivňuje především jejich ostrost a odolnost. Základu dobré kávy – konzistentního mletí – lze dosáhnout jedině ostrými kameny. Nové mlýnky s čerstvě nabroušenými kameny se vám tedy mohou zdát jako nejvýhodnější pro přípravu té nejlepší kávy. U těchto nových kousků si však musíte pečlivě hlídat a přenastavovat hrubost mletí, než se mlýnek tzv. “zajede”.
Životnost mlecích kamenů je ve stovkách kilogramů u profesionálních mlýnků. U ručních půjde o desítky kg díky menším rozměrům kamenů, které se opotřebovávají. Pokud mlýnek mele nekonzistentně a káva mění chuť, kameny doporučujeme vyměnit.
Náhradní mlecí kameny
Více mlecích kamenů v eshopu.
PRAVIDELNÁ PÉČE O MLÝNEK
Delší životnost kamenů a celého mlýnku si zajistíte správnou a pravidelnou péčí. Svůj mlýnek čistěte každý den, aby nedocházelo k usazování staré kávy. Ta by se při dalším mletí dostala do dávky nově namleté kávy a negativně ovlivnila její kvalitu a chuť. V nečištěném mlýnku se vytváří usazeniny, na kterých se časem vytváří plíseň a bakterie. Káva z mlýnku, který nikdo nečistí, ohrožuje zdraví všech, kdo takovou kávu popíjejí.
Každodenní mechanické čištění, nejlépe za použití kartáčku a vysavače, doplňte o pravidelné důkladné pročištění mlecího ústrojí pomocí speciální chemie. Ta se prodává ve formě tablet do mlýnků. Tablety se promelou a zbaví mlýnek olejů z pražené kávy. Staré oleje mají tendenci žluknout a kromě nelibé vůně a chuti v kávě, stane se taková káva zdraví škodlivou.
Časté dotazy k materiálům mlecích kamenů mlýnků na kávu
Mlýnky s mlecími kameny na rozdíl od nožových mlýnků na kávu poskytují výrazně lepší mletí. Takové, které je konzistentní a také snadno nastavitelné na požadovaný stupeň mletí. Správná hrubost a stejnorodost mletí je zásadní pro dobrou chuť připravované kávy.
Mlecí kameny z keramiky mají výhodu levnějšího materiálu tedy i ceny takového mlýnku. Zároveň jsou dostatečně ostré a přitom nenavyšují hmotnost mlýnku. Kdežto ocelové kameny zvyšují jak váhu tak cenu mlýnku, ale jsou mnohem odolnější a trvanlivější.
Ocelové kameny s titanovým povrchem se používají především v mlýncích, u kterých se očekává vyšší výkon. Tedy pro komerční mlýnky do náročných provozů, ale také je najdeme v univerzálních ručních mlýncích pro ustálenou kvalitu mletí na filtrovanou kávu i espresso.