čtení na 4 minut | kategorie : Škola baristů

Máte rádi spíš černočernou kávu jako bezměsíčná noc nebo dáváte přednost kávě s mlékem? Ať už máte oblibu v jakékoli z nich, jako kavárník byste je měli mít v nabídce obě v různých variantách. A pokud chcete plně vyhovět zákazníkům, nebraňte se ani alternativním rostlinným mlékům.

Obliba různých rostlinných nápojů nebo chcete-li mlék (správnější název z hlediska evropské legislativy je nápoj) jako alternativa ke kravskému mléku rok od roku stoupá. Se stále širší nabídkou na trhu si mohou vybrat vegani, vegetariáni či lidé s bezlaktózovou dietou nebo jinou intolerancí na živočišná mléka. Pokud hodláte upgradovat svoje kavárenské menu o nabídku kávy s rostlinným nápojem, nyní je ten pravý čas. V tomto článku vám ukážeme jak, proč a jaké druhy nápoje použít.

SPLASH OF MILK

Je důležité si stanovit, kolik času chcete zaváděním nového „mléčného“ kávového nápoje/nápojů věnovat a kolik úsilí do tohoto experimentálního podniku vložíte, aby se vám energie vrátila nazpět v podobě spokojených zákazníků. Při zavádění rostlinných nápojů/mlék se kavárník musí mít na pozoru, jelikož jejich vlastnosti nejsou až tak bez komplikací, jako u ověřeného kravského mléka. Nejčastějšími druhy rostlinných nápojů používaných v kavárně jsou sojové mléko, ořechová mléka a vycházející hvězda této scény – ovesné mléko. Pojďme se na ně podívat blíž a říct si něco o jejich kladech i záporech.

SÓJOVÝ NÁPOJ

Sójové “mléko” je standardním alternativním nápojem, běžně užívaným lidmi, trpícími alergií nebo intolerancí na kravské mléko. Ovšem co se týče vlastností pro přípravu teplých kávových nápojů, jedničku mu dát nemůžeme. Má tendenci hrudkovatět a napěnit ho vyžaduje zkušenost. Ale oproti jiným rostlinným nápojům má podobný obsah bílkovin jako kravské, takže to u něj lze lépe než u ostatních. Někoho odrazuje jeho chuť a rozporuplné informace ohledně jeho prospěšnosti na lidské zdraví. Výhodou je jeho široká nabídka na trhu, snadná dostupnost a příznivá cena.

Ebook zdarma: Jak na espresso

OŘECHOVÉ NÁPOJE

Šťastnější variantou pro výběr rostlinného nápoje jsou “mléka” ořechová. Mají příjemnou nasládlou oříškovou chuť a jejich pěna je stabilnější než u sójového. Při vyšší teplotě se ovšem může srazit. Největší oblibě se těší mandlové, které si lehko můžete připravit sami bez přidaných aditiv. Bohužel jeho celosvětová produkce vyžaduje enormní spotřebu vody, což by ekologicky smýšlejícímu majiteli kavárny nemělo být jedno.

OVESNÉ NÁPOJE

Největším hitem se stalo v poslední době ovesné mléko. Jeho neobvyklost vzbuzuje v zákaznících zvědavost. Je vychvalováno pro svoji plnou chuť a krémovou konzistenci, která může nahradit chuť kravského mléka. Jako u všech jiných rostlinných nápojů, jeho pěna není tolik stabilní. Bezpochyby však patří k nejlevnějším pro domácí výrobu.

U všech výše popsaných druhů nápojů se vyrábí i speciální řada určená pro baristy s přidanými stabilizátory, které usnadňují přípravu pěny.

Jak správně našlehat mléko si můžete přečíst v tomto článku.

NEBÁT SE EXPERIMENTU, KTERÝ MÁTE POD KONTROLOU

Pokud jste na samém začátku experimentování s rostlinnými nápoji, zaveďte zpočátku do provozu pouze jeden či dva. Investice nebude tak vysoká a snáz uhlídáte spotřebu a kvalitu. Vyberte taková, která jsou z hlediska chuti, konzistence i možné alergie nejvíce vhodná. Zostřený výběr platí i pro druhy kávy. Ne všechny druhy kávy s rostlinnými nápoji dobře fungují. Některým baristům se lépe osvědčily kávové nápoje studené, kde tolik nemusí řešit konzistenci či pěnu. Ve studených nápojích lze lépe uplatnit také kokosové mléko, jinak ne moc praktické v kombinaci s teplou kávou. Ale teplý nápoj s rostlinnými nápoji patří zcela jistě mezi pomyslný vrchol v baristickém umění.

Je vždy dobré pro úspěšné zvládnutí ostrého provozu, co nejlépe proškolit své baristy. Poučený barista by měl nejen lehce zvládnout přípravu teplé kávy s vybraným rostlinným nápojem, ale také o něm zasvěceně hovořit. Vypíchnout jeho přednosti, zvláštnosti a třeba ekologický dopad při pěstování a následném zpracování. Krátce, znát jejich příběh.

Spousty návodů a rad, jak vytvořit teplý kávový nápoj s rostlinného „mléka“ najdete na YouTube (Wolff College of Coffee) či na zahraničních webech.

PLNOHODNOTNÝ NÁPOJ, NIKOLI ALTERNATIVA

Vykročením správným směrem je brát rostlinné nápoje nikoli jako alternativu ke kravskému mléku. Dejte jim šanci být plnohodnotnou součástí vašeho kavárenského umění. Nebraňte se ani výrobě vlastních mlék, jelikož u nich máte opravdu jistotu co obsahují a můžete tak následně ovlivňovat jejich konzistenci či intenzitu chutě. Nebojte se zkoušet i latte art. Nakonec se vám podaří stejně dobře, jako s kravským mlékem.

Chcete zavést do svého kavárenského provozu rostlinné nápoje a rádi byste zjistili, jaký bude potencionální zájem ze strany zákazníků? Zkuste třeba anketu na sociálních sítích. Zeptejte se, jaká „mléka“ vaši zákazníci preferují a jaký druh nápoje z nich by chtěli vyzkoušet.

Potřebujete poradit? Poradíme vám!

  Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články ze série Jak založit kavárnu.

  Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

  Spokojení zákazníci

  98% spokojených zákazníků

  Čerstvá káva

  pražíme 15 druhů káv

  Vše pro přípravu kávy

  88 značek kávového vybavení

  Doprava zdarma

  při objednávce nad 990 Kč
  Tagy :
  Autor : Zdenek Mareček
  Jako hlavní pražič se na mě můžete obrátit se zpětnou vazbou na kávu.
  Napsáno: 4.4.2020

  O nás

  Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu