čtení 4 minut | Blog / Škola baristů

Neslibuji vám, že se z každého stane certifikovaný Q Grader, ale pokud budete trénovat, své degustační dovednosti rozhodně zlepšíte. První rada zní: začněte sbíráním zkušeností s různými kávami.

Kdo je to ten Q Grader?

Profesionál, který degustuje a hodnotí kvalitu a chutě kávy.

Jak rozpoznat chutě kávy jako profesionál

Naučení se vnímání kávových chutí znamená, že budete pít kávu různých odrůd a zemí původuPaleta chutí kávy je opravdu pestrá a byla by škoda se o tyto zážitky ochudit. Nevíte, jak kávy vybírat v zajímavých kombinacích?

 

V pražírně Lázeňské kávy máme cupping (degustaci kávy) na denním pořádku. U našich káv známe vpodstatě každé zrnko, proto můžete nechat výběr na nás. V rámci degustačního boxu vám zabalíme tři odlišné balíčky pražené kávy. A jestli se chcete cítit u ochutnávky opravdu profesionálně, vybavíme vás vším, co na cupping potřebujete.

Trianglový test příchutí kávy

Kávoví profesionálové na soutěžích cuppingu podstupují tzv. „triangle test“. Úkol soutěže zní, co nejrychleji ochutnat sadu osmi stanovišť se třemi šálky kávy na každém z nich. Při tom určují chuťové rozdíly každé trojice káv tak, aby určili, ve kterém ze tří šálků je jiná káva (dva obsahují stejný vzorek kávy).

 

Podobný test si můžete sami vyzkoušet. Kávy si nachystejte pomocí některé z alternativních metod přípravy kávy, třeba v oblíbeném French Pressu. Jestli si chcete uspořádat doma opravdový cupping, přečtěte si tento krokový postup degustace kávy.

formulář cup taster

Příchuť do kávy jako učení odlišností chutí

Pro výraznější chuťové známky zamíchané v šálku si vemte na pomoc sirupy do kávy a jednoho pomocníka. Požádejte přítele o ochucení některého vzorku kávy sirupem. Na vás pak bude rozpoznat ochucenou kávu a identifikovat použitou příchuť.

 

Toto cvičení vás provede především sladkými, ovocnými či oříškovými chutěmi v kávě. Jak ale rozpoznávat různé druhy acidity čili kyselosti pro kávu tak přirozenou? Postupovat můžete obdobně. Nepoužijete sirupy ale kapku potravinářské kyseliny a 5 šálků s vodou.

 

Do jednoho šálku 0,2g kyseliny jablečné, do dalšího 0,2g kyseliny vinné, 3. šálek by měl podle návodu Régine Guion-Firmin (trenérka senzorických kurzů) 0,2g kyseliny fosforečné, předposlední šálek obohaťte o 0,2g kyseliny mléčné a jeden šálek necháte jako referenční vzorek bez kyselosti. Naslepo ochutnávejte a pokuste se správně přiřadit kyselosti.

A proč je testování chutí pro degustaci kávy důležité?

Konkrétní popis chutí funguje jako referenční faktor. V podstatě tak dochází ke „kalibraci jazyka“. Místo hodnocení „káva mi chutná“ budete moci přesně říci, že má příjemnou čokoládovou chuť. Ve společnosti zapůsobíte jako znalec kávy a při objednávání kávy budete vědět, co vám chutná a co ne.

 

Po té co budete schopni najít rozdíly v příchutích, přistupte k přesnému popisování chutí. V tomto vám pomůže kruh kávových chutí. Při jeho používání postupujte od středu směrem ven. Určete směr, kterým se chutě ubírají: kyselost, sladkost,… Následně postupujte vně kruhu a pokuste se vnímanou sladkost definovat. 

kávový kruh chutí

Vytiskněte si ke cuppingu náš kruh kávových chutí

Degustační tips & tricks

Při ochutnávání většího množství kávy, například na veřejném cuppingu, se vám nemusí zamlouvat i dávka kofeinu, kterou s kávou do těla přijmete. Naprosto běžná technika je vyplivnutí vzorku kávy, po srknutí a poválení v ústech. Poznáte chutě a vyhnete se „zkofeinování“. A pokud potřebujete tzv. vyčistit patro, doporučuji kousek pečiva, mléko, vodu či sodu a nebo okurku.

Časté dotazy k degustaci kávy

Pro ochutnávání kávy a rozpoznávání rozdílů v chutích jsou skvělé vzorky kávy z různých koutů světa, odlišných variet a zpracování. Nebo nechte výběr na pražiči s naším 👉 degustačním balením kávy.

Degustace kávy známá jako cupping má své standardy jako použití: 8g mleté kávy / 150 ml horké (95°) vody. Na krokový postup pro cupping kávy se podívejte v článku 👉 Vše o cuppingu.

Zaujalo vás téma kávových chutí? Ještě více informací je pro vás nachystáno v článku 👉 Jak vnímáme chuť a vůně kávy.

Jak poznat chutě kávy
Poznávejte různorodé chutě a vůně, například pomocí našich esenciálních olejů. Tyto zkušenosti Vám pomohou k přesnému popisu chuťového profilu kávy. Zdroj obrázku: Lazenskakava.cz

Musíte je znát, ať je můžete popsat

Rozšířit svou „slovní zásobu“ chutí, vám pomůže ochutnávání různých druhů ovoce, ale skvělým způsobem je také využití esenciálních olejů. Tak si pojďte vybrat svou sadu vonných esencí nejen ke kávovému vzdělávání.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro baristy
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro opravdové baristy
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva na espresso nebo filtr
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč