čtení 9 minut | Blog / Kávové recepty

Káva má být prý černá jako noc a sladká jako láska. Tak praví staré kávové úsloví. Všichni snad známe ten pocit, když nás honí mlsná. Vybočíme ze zvyku a dáme si čokoládové latté. Nejen na čokoládový sirup vás dnes pozvu. V této sbírce najdete jak klasické kávové sirupy tak i netradiční jako třeba mátový nebo proč si osladit kávu medem.

JAK NA DOMÁCÍ SIRUPY

Hotové sirupy nalijte do sklenice, kterou předem umyjete převařenou vodou. Sirupy uchovávejte raději v ledničce, protože neobsahují žádné konzervanty. Spotřebujte je nejlépe do měsíce. 

RECEPT NA VANILKOVÝ SIRUP DO KÁVY

Domácí vanilkový sirup recept
Káva s vanilkovou příchutí je tradiční příchutí do kávy. Vanilkové cappuccino potěší každého mlsného kávomilce. Zdroj obrázku: Canva pro

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • ½ šálku cukru
 • ⅓ šálku vody
 • 1 vanilkový lusk
 • ½ lžičky vanilkové extraktu

POSTUP:

Na vodní lázni smíchejte cukr, vodu, přidejte vyškrábaný vanilkový lusk a vanilkový extrakt a ohřívejte na mírném ohni. Neustále míchejte, dokud se cukr nerozpustí a směs bude jednotná. Poté snižte oheň a ještě míchejte 1 – 2 minuty. Směs nechte vychladnout a vanilkový sirup poté nalijte do předem umyté lahve.

RECEPT NA OSTRUŽINOVÝ SIRUP DO KÁVY

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • 2 šálky čerstvých ostružin
 • ⅓ šálku vody
 • ⅓ šálku cukru

POSTUP:

Ostružiny přidejte do mixéru s vodou. Mixujte dokud není směs hladká, pak vložte do sítka a propasírujte přes jemné sítko do misky. Takže budete mít čistou ostružinovou šťávu. Na mírném ohni smíchejte v hrnci ostružinovou šťávu a cukr. Míchejte dokud se cukr nerozpustí. Poté snižte oheň a ještě míchejte 1 – 2 minuty. Směs nechte vychladnout a poté nalijte do předem umyté lahve.

Pokud chcete sirup sladší, pohrajte si s poměrem vody a cukru.

RECEPT NA SKOŘICOVÝ SIRUP DO KÁVY

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • ½ šálku třtinového cukru
 • ½ čajové lžičky skořice
 • ⅓ šálku vody 

POSTUP:

Smíchejte třtinový cukr, skořici a vodu a vařte na mírném ohni na vodní lázni. Neustále směs míchejte, dokud se cukr nerozpustí a směs se nesjednotí. Poté snižte oheň a ještě míchejte 1 – 2 minuty. Směs nechte vychladnout a poté nalijte do předem umyté lahve.

RECEPT NA MANDLOVÝ SIRUP

domácí sirup do kávy z mandlí
Recept na domácí sirup do kávy je snadný. S ním si pak vykouzlíte chutné kávové nápoje. Ať teplé či studené letní kávové drinky. Zdroj obrázku: Canva pro

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • ½ šálku cukru
 • ⅓ šálku vody
 • 1 čajová lžička mandlového extraktu

POSTUP:

Smíchejte cukr, mandlový extrakt a vodu a vařte na mírném ohni na vodní lázni. Neustále směs míchejte, dokud se cukr nerozpustí a směs se nesjednotí. Poté snižte oheň a ještě míchejte 1 – 2 minuty. Směs nechte vychladnout a poté nalijte do předem umyté lahve.

RECEPT NA KÁVOVÝ SIRUP DO KÁVY

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • 50 gramů mleté kávy
 • 50 gramů krupicového cukru
 • 50 ml vody

POSTUP:

Na mírném ohni vařte v hrnci vodu spolu s cukrem a kávou. Směs přiveďte za neustálého míchání k varu. Směs nechte na mírném plameni asi 15 minut probublávat. Nachystejte si sítko, na které dáte plátýnko. Uvařenou směs přeceďte přes plátýnko. Sirup nechte vychladnout a poté nalijte do předem umyté lahve. Kávový sirup si můžete připravit i z hotové kávy svařené s cukrem. Takový kávový základ by ale měl být extra silný, aby kávová chuť v cukrovém sirupu vynikla.

JAK SIRUPY POUŽÍVAT

Všechny zmíněné domácí sirupy, obzvláště ten vanilkový, se úžasně hodí do ledové kávy. Připravte si espresso nebo použijte kávu z moka konvičky, přidejte mléko, kopeček vanilkové zmrzliny a lžičku sirupu. Já osobně doporučuju mandlový sirup nebo skořicový. Pokud chcete přidat sirup do cappuccina nebo latte, našlehejte sirup už s mlékem. Lépe se prolnou chutě.

Cappuccino se sirupem do kávy
Vanilkový, oříškový nebo skořicový sirup sluší mléčným kávovým nápojům jako latté nebo cappuccino. Zdroj obrázku: Canva Pro

Ostružinový sirup jsem zkoušela přidat do cold brew. Cold brew je za studena louhovaná káva, která se maceruje až 24 hodin. Přidala jsem pár kostek ledu, zmrzlé ostružiny, lžičku ostružinového sirupu a byl to vynikající letní drink.

Recept na domácí mátový sirup za studena

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • 1 šálek cukru
 • 1 šálek vody
 • ⅓ šálku máty (hrubě nasekat)

 

POSTUP:

Smíchejte vodu s cukrem v menším hrnci a na mírném plameni nechte cukr rozpustit. Za občasného promíchání zkontrolujte, zda už je rozpuštěný. Pakliže ano, sundejte tento sirupový základ z plotny. Do cukrového sirupu vhoďte mátu, promíchejte a nechte na cca 20 minut macerovat. Tím je hotovo a stačí mátový sirup zcedit a uzavřít ve sklenici.

Tento sirup má jemnou mátovou chuť, která až překvapivě příjemně ladí s kávou.

Pokud toužíte po ještě zajímavějším kávovém nápoji, zkuste přidat kapku mátového sirupu do svého moccacina.

ledová káva s domácím mátovým sirupem za studena macerovaným
Mátovému sirupu to skvěle s kávou sluší, jemná mátová sladkost krásně doplní vaše teplé moccacino i espresso na ledu. Zdroj obrázku: Canva pro

Jak na levandulový sirup (nejen) pro levandulové latté

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • 1 šálek cukru
 • 1 šálek vody
 • 3 lžíce levandulových květů

 

POSTUP:

Vodu s levandulí promíchejte v hrnci a přiveďte k varu. Jakmile se levandulová voda začne vařit, je čas přidat cukr. Sílu plotny ale už snížíme. Jen dohříváme, aby se na mírném plameni cukr v levandulí infuzované vodě rozpustil. Občasným promícháním zkontrolujeme stav sirupu a pokud je všechen cukr tekutý, můžeme levandulový sirup sundat z plotny. Necháme vychladit, scedíme a zalahvujeme.

Jak připravit levandulové latté doma?

Pro proměnu svého klasického latté na levandulové latté pak přilijte do kávy cca 0,3 ml levandulového sirupu. Pokud máte rádi kávu sladší a chcete ať sirup více vynikne tak ještě trochu přilijte. Ideální je sirup smíchat s espressem v šálku a to dolít našlehaným mlékem. Případně můžete sirup smíchat přímo s mlékem ještě před šleháním a připravit tak se svou kávou i teplé levandulové mléko pro malé společníky u kávy.

Jak na domácí pomerančový sirup do kávy

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • 1 šálek cukru
 • 1 šálek vody
 • 2 pomeranče

 

POSTUP:

Nejideálnější je použití BIO pomerančů, které nebyly ošetřeny chemickým postřikem. Pokud si nejste jisti původem ovoce, pořádně jej před použitím očistěte. Nejlepším pomocníkem bude citronová šťáva smíchaná s trochou jedlé sody, případně ocet. Pak dobře opláchněte a osušte.

 

Kůru pomerančů oloupejte do hrnce a pomeranče odšťavněte. Při loupání se snažte nenaloupat moc té bílé dužiny, která má hořkou chuť. Šťávu přilejte do hrnce k pomerančové kůře. Přidejte vodu a cukr. Směs přiveďte k varu a pak hned plamen ztlumte a nechte cca 30 minut sirup redukovat (cca o ⅓ objemu) na mírném plameni. Pak sirup odstavte a po zchladnutí přeceďte a přelijte do sklenice.

Pomerančovou kůru ze sirupu nevyhazujte!

Nechte ji vysušit v troubě při cca 100°C půl hodinky a získáte tak kandovanou pomerančovou kůru jako sladkou pochoutku nebo ingredienci na zdobení vaší pomerančové kávy.

espresso s tonikem a domácí pomerančový sirup do kávy
Nebojte se experimentů! Namíchejte si espresso tonic s domácím pomerančovým sirupem a snítkou tymiánu. Zdroj obrázku: Canva pro

Lahodný čokoládový sirup do kávy, recept na domácí výrobu

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • ⅔ šálku vody
 • ⅔ šálku cukru
 • ½ šálku kakaového prášku
 • špetka soli
 • lžička vanilkového extraktu

 

POSTUP:

Do kastrůlku nalijte vodu a přisypejte cukr, kakaový prášek a sůl. Postupně směs promíchávejte a přiveďte k varu. Pokud je vše v kastrůlku tekuté, stáhněte plamen na minimum a ještě půl minutky promíchávejte. Pak vypněte teplo zcela. Nechte čokoládový sirup zchladnout a teprve do vychladlého vmíchejte vanilkový extrakt a máte hotovo. Čokoládový sirup s bohatou chutí vám udělá radost v čokoládovém frappé i latté.

Domácí čokoládový sirup z Granka a recept na Babycino

Nejeden milovník čokolády má rád právě výše popsaný recept na čokoládový sirup z pravého kakaového prášku. Ale mladší mlsouni preferují spíše teplé kakajíčko než hořkou čokoládu. Pro ně a věřím, že nejen pro ně, můžete vyrobit i alternativní verzi čokoládového sirupu z Granka. Postup je tentýž, jen kakaový prášek vyměníte za dětmi oblíbené Granko.

 

Z tohoto sirupu pak dětem snadno vytvoříte jejich dětské cappuccino čili babycino. Espresso samozřejmě vynecháte. Do šálku patří trocha (dle objemu šálku a chuti) sirupu a ten nařeďte kapkou vody – hle a je na světě dětské espresso – no a jako u klasického cappuccina dolejte našlehaným mlékem. Pokud si budete u svých dětských „kafařů“ pořádně šplhnout, dolaďte jejich babycino k dokonalosti Latte Art motivem medvěda či jiného zvířátka.

Návod na karamelový sirup do kávy

BUDETE POTŘEBOVAT:

 • 1 šálek cukru
 • ½ šálku cukru
 • 1 lžička vanilkového extraktu
 • špetka soli

 

POSTUP:

Nejdříve vytvořte karamelový základ. K tomu potřebujete rendlík, ¼ šálku vody a všechen cukr. Za neustálého míchání směs ohřívejte, než se cukr ve vodě zcela nerozpustí. Zabere vám to zhruba 10 minut a pak přidejte sílu plamene na střední ohřev. A nechte tak 3 minuty provařit. 

 

Ale pozor, hlídejte svůj sirup, aby v tuto chvíli správně zkaramelizoval a nezačal hnědnou a přepalovat se. Jinak by chutnal hořce po spáleném karamelu. Ihned jak je hotový,hezky zlatavý, sundejte rendlík s karamelovým sirupem z plotny. Nařeďte zbylou vodou a vmíchejte špetku soli. Do chladného sirupu ještě zamíchejte vanilkový extrakt a můžete přelévat do sklenice.

Vyzkoušejte sladké osvěžení ledovou kávou!

Přidejte si karamelový sirup do pravého řeckého frappé.

Med do kávy místo cukrového sirupu?

Svůj šálek kávy si oslaďte klidně i medem. Že se této kombinace obáváte? No to není čeho, právě naopak. Pokud jste to doposud nezkusili, rozhodně kávu s medem ochutnejte. Sladit kávu cukrem, nad tím se nikdo nepozastaví, ale med se z našeho povědomí o způsobech pití kávy docela vytratil.

 

Přitom med si do kávy dávala běžně moje babička a třeba děda do kávy někdy přidal místo mléka kousek másla… Což je také aktuální velký hit mezi kafaři a také biohackery, který je známý jako bulletproof coffee čili neprůstřelná káva. Ale zpět ke kávě s medem.

 

Jak vidno, dnes znovu objevujeme původní zvyklosti. Tak se med opět objevuje nejen v čaji, ale přidáváme jej i do kávy. Takové medové latté je naprostou pochoutkou. Především v zimě vás dokonale zahřeje a díky medu získá vaše káva pro vás ještě více zdravotních benefitů.

Je zdravé si dát med do kávy?

O pár řádků výše zmiňované medové latté jako ideální zimní nápoj, je ještě ideálnější díky přírodní síle medu proti rýmě či bolesti v krku. Především v chladném počasí se tak vyzbrojte kávou s trochou medu, rýma se vám bude vyhýbat a váš šálek kávy bude sladší.

 

Káva je známá jako důležitý zdroj antioxidantů v naší stravě. No a med má tuto schopnost bojovat s volnými radikály v těle také! Mít v jednom šálku dvojitou pomoc proti oxidantům, jejichž nejhorším důsledkem může být až rakovina, je přece velmi vítané. Další výhody medu jsou jak známo jeho obsah minerálů a vitamínů jako vápník a vitamín C.

Další možnosti jak na domácí sirup bez cukru

Pokud si především chcete hlídat figuru nebo ze zdravotních důvodů, tak ani cukr ani med nemusí být stále to pravé pro vás. Tím nechci říci, že si kávu s příchutí nedopřejete. Právě naopak mám pro vás radu jak si zdravě osladit kávu domácím sirupem bez cukru. Šikovné přírodní sladidlo Erythritol sladí v podstatě stejně jako běžný cukr, ale neobsahuje skoro žádné kalorie a jako glykemický index je nulový. Diabetici a dietáři mohou zajásat!

 

Nuže vyberte si jeden z našich receptů na domácí sirupy, vyměňte cukr za Erythritol a užijte si dietní kafíčko. Jen pro úplnost: přidáním mléka do kávy (latté, cappuccino) znamená přidání kalorií, takže pokud hledáte kávu s 0 kaloriemi, oslaďte si sirupem s erythriolem černou kávu.

přilévání medu do kávy cappuccino
Medem si kávu sladila už moje babička. Pojďte znovu objevit kouzlo tohoto přírodního „sirupu“ a dejte si příště med do kávy místo rafinovaného cukru. Zdroj obrázku: Canva pro

Časté dotazy k domácím sirupům do kávy

Nejobvyklejší je vanilkový sirup. Také karamelový či čokoládový a samozřejmě oříškové sirupy.

V základu každého sirupu jde o kombinaci vody a sladidla tedy cukru. Tento základní cukrový sirup – rozvar se pak doplní o vybrané ingredience jako koření či ovoce.

Nejpopulárnější je kombinace sirupu v mléčných kávových nápojích. V tom případě je nejlepší dávku sirupu promíchat s espressovým základem cappuccina či latté a to dolét vyšlehaným mlékem.

Správná zrnka pro vaše kávové nápoje

Kávu pražíme tak, abyste si ji ve vašem šálku užili samotnou, bez mléka i bez sirupu. Když přijde chuť na něco sladšího, tak cappuccino s domácím sirupem může být tou pravou volbou. Vaše domácí sirupy pak kombinujte s takovou kávu, která s nimi bude chuťově ladit.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 5 / 5. Hodnocení: 3

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč