čtení na 5 minut | Blog / Kávové recepty

Nápoje připravené z kávy jsou tak oblíbené. Obzvlášť pokud má taková káva i pozitivní vliv na zdraví a fungování našeho těla. Bulletproof nebo-li neprůstřelná káva se stala hitem hlavně mezi tzv. biohackery a lidmi, kteří se zajímají o stravování a jeho účinky na náš organismus.

POPÍJENÍ KÁVY S PŘÍSADAMI

Snad odjakživa se lidé snažili do své kávy občas něco přidat. Ať už cukr, sirup, bylinky nebo mléko. V počátcích přípravy kávy, hrály velkou roli primitivní podmínky, které vedly k jednoduchým metodám přípravy. Chuť kávy pak mohla být výrazně hořká či plochá. 

 

Aby se tyto nedostatky vykompenzovaly, tak se do kávy začal přidávat cukr a koření. Stále je tímto typická příprava kávy například v Turecku, kde je obvyklé popíjet sladkou kávu s kardamomem připravenou v džezvě neboli ibrik.

 Inspirujte se v našem článku Jak si připravit kávu z džezvy.

V dalších částech světa lidé postupně zařazovali kávu do svého jídelníčku a z mléka k snídani se tak mohla stát káva s mlékem nebo-li tradiční francouzský snídaňový nápoj Café au Lait či italské Cappuccino.

TIBETSKÝ MÁSLOVÝ ČAJ

Nejen kávu, ale i další oblíbený nápoj, tedy čaj, se snažili lidé přizpůsobit svým konkrétním podmínkám. Někde jej podpořili kapkou rumu pro zahřátí a konkrétně v Tibetu je zvykem připravovat “Po Cha” – máslový čaj

 

Tento čaj si tibeťané vyrábí už od sedmého století. Vzniká tak, že půl dne vaří čajové lístky ve vodě, pak silně hnědý čaj přelijí do speciálního dřevěného válce, kde jej protřepáváním vyšlehají spolu s jačím máslem a solí.

MÁSLOVÁ KÁVA A DAVE ASPREY

Při své cestě do Tibetu vyzkoušel americký podnikatel Dave Asprey tento tradiční místní nápoj a ten ho natolik zaujal, že i po příjezdu domů jej musel vyzkoušet sám vyrobit. Původní silný čajový extrakt však vyměnil za jiný oblíbený tmavý nápoj – za kávu. 

 

Dave Asprey začal pracovat na svém receptu kávy s máslem, tentorkát už né jačím, ale kravským. Snažení zveřejňoval na svém blogu až nakonec vytvořil recept na Bulletproof Coffee – neprůstřelnou kávu.

JAK NA NEPRŮSTŘELNOU KÁVU

K vaší vlastní neprůstřelné kávě budete potřebovat samozřejmě kávu. Pro jednu porci tak využijete cca 250 ml čerstvě připravené černé kávy. K přípravě, pokud nevlastníte automatický překapávač, si tedy vyberte některou z alternativních metod přípravy kávy, jako je například French Press, Chemex, Hario V60 nebo Aeropress.

 

Pro vytvoření základu – šálku černé kávy – použijte čerstvě praženou kávu. Odvažte si potřebné množství kávy a namelte ji na vhodnou hrubost pro konkrétní vybranou metodu přípravy kávy. Základní recepty správné přípravy filtrované kávy naleznete na našem blogu, například v článku Jak připravit kávu v Chemexu nebo Jak na perfektní šálek kávy v Hario V60.

Každá metoda přípravy kávy potřebuje správné mletí. Pro lepší orientaci při nastavování vašeho mlýnku si přečtěte náš článek Mletí jako základ dobré kávy.

MÁSLO OD FARMÁŘE

Dalším krokem je přelití šálku kávy do mixéru a přidání lžíce kvalitního másla nebo ghí. Výhodné je používat máslo z farmy, tedy takové, které pochází z mléka krav živených trávou. Takové máslo je výživnější a prospěšnější našemu zdraví.

Nakupováním mléčných produktů od farmářů nepodporujete průmyslovou živočišnou výrobu, která je charakteristická významným poškozováním životního prostředí a špatným zacházením s hospodářskými zvířaty.

MCT OLEJ PRO OKAMŽITOU ENERGII

Nakonec do mixéru přidejte lžíci MCT oleje. Tento speciální olej je vytvořen extrakcí mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem z původního, nejčastěji kokosového oleje. Extrakt středně dlouhých triglyceridů (MTC – Medium Chain Triglycerides) je zpracováván v těle jinak než při metabolismu klasických lipidů. 

 

Proces jeho extrakce MCT olej předpřipraví pro zpracování v těle. Tím se pro náš organismus stává okamžitě využitelnou energií. Samozřejmě místo MCT oleje můžeme, však s trochu nižším účinkem, použít základní kokosový olej.

VÝHODY PITÍ NEPRŮSTŘELNÉ KÁVY

Nyní tyto tři ingredience vyšleháme v mixéru do krémové tekutiny. Nalijeme a můžeme si pochutnat na naší neprůstřelné kávě. Tuto kávu se doporučuje pít především ráno, místo snídaně. Za hlavní výhody “bulletproof” kávy se považuje:

 

  • pocit nasycení,
  • okamžité a dlouhodobé uvolňování energie,
  • soustředění a snížení únavy.

POSTUPNÉ UVOLŇOVÁNÍ KOFEINU

Tuk přidaný do kávy ovlivňuje vstřebávání kofeinu v těle. Což znamená, že jeho viditelný vliv proti únavě se tukem rozloží do menších a dlouhodobějších účinků. V praxi to znamená, že vás Bulletproof Coffee udrží déle koncentrované a bdělé, zároveň však bez negativních efektů obvykle spojených s rychlým nástupem kofeinu, jako je náhlé zvýšení krevního tlaku a neudržení pozornosti k jednomu určitému podnětu.

Přečtěte si další články o účincích kofeinu na náš organismus, například Jak pít kávu v souladu s cirkadiánními rytmy nebo o tom jak vzniká únava a jak proti ní kofein bojuje.

NEPRŮSTŘELNÁ KETO – KÁVA

Neprůstřelná káva je zdrojem dlouhodobé energie a vzbuzuje pocit sytosti. Z tohoto ohledu se této kávě občas přezdívá “keto káva”. Uplatňuje totiž princip ketonové stravy nebo-li keto diety. Tento typ diety je v dnešní době velmi oblíbeným způsobem jak zhubnout. 

 

V zásadě se jedná o to, že v průběhu keto diety je vaše strava tvořena převážně nízkosacharidovými a vysokoproteinovými jídly. Jednoduše řečeno omezíte cukry a přijímáte tuky a bílkoviny. Tato dieta vychází z předpokladu, že tělo v první řadě používá pro tvorbu energie cukry. Teprve když nemá cukry, začne na ně přetvářet tuky.

DLOUHODOBÁ ENERGIE V ŠÁLKU MÁSLOVÉ KÁVY

Vysokoproteinovou stravou podporujete tělo k metabolismu lipidů – tuků a tedy i těch z vašich vlastních tukových zásob. Tomuto stavu fungování organismu se pak říká ketóza. Pakliže si místo snídaně dáte neprůstřelnou kávu, získáte množství energie, která se uvolňuje postupně a dlouhodobě. 

 

Ve spolupráci s kofeinem dochází i k jeho postupnému uvolňování. Vy tak nemáte hlad, cítíte se svěže a soustředěně můžete dlouhou dobu pracovat bez pocitu únavy. Vzhledem k tomu, že je Bulletproof Coffee vpodstatě novinkou ve stravování, nejsou zjištěny a potvrzeny veškeré výhody a samozřejmě i případné nevýhody konzumace této kávy na naše zdraví.

NEZAPOMEŇTE NA VYVÁŽENÉ STRAVOVÁNÍ

Tím, že budete snídat neprůstřelnou kávu, můžete využívat její výše popsané benefity. Zároveň se však ochudíte o další důležité živiny, které byste získali pestrou snídaní. Proto je dobré i tento v mnoha ohledech výhodný kávový nápoj pít s rozumem a respektem k vyrovnanému zdravému životnímu stylu.

Časté dotazy k bulletproof kávě

Kávový nápoj, jehož recept je inspirován tibetským tradičním čajem. Neprůstřelná káva poskytuje dostatek energie a živin, navíc povzbuzení kofeinem přichází postupně během delší doby.

Základem neprůstřelné kávy je samozřejmě káva, nejlépe filtrovaná káva případně lungo. To se doplní dle tibetské čajové inspirace máslem.

Dnes si kávu s máslem můžete ještě vylepšit již snadno dostupnými ingrediencemi jako kokosový či MCT olej. Základ tedy šálek kávy se lžící másla zůstává stejný.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

94 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Mirka Vnenková
„Výběrová káva, je jediná káva kterou má smysl pít“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám moji milí kávomilci!
Napsáno: 27.9.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu