čtení na 3 minut | kategorie : Blog, Škola baristů

Pokud jste milovníci turecké kávy, džezva je ta nejlepší varianta pro vás. Pravá turecká káva není pouze zalitá horkou vodou a se spoustu lógrem na spodu hrnku. Pravá turecká káva se připravuje jinak, o trochu složitěji. Nic ale není tak těžké jak na první pohled vypadá. Pojďme na to.

DŽEZVA – PRAVÁ TURECKÁ KÁVA

Džezva se těší velké oblibě na Balkánu, v Řecku, Rusku, Indii a ve všech arabských zemí. V českých kavárnách tuto metodu přípravy kávy moc nenajdete. Připravte si ji proto doma sami a zažijte pocit orientu i u vás v kuchyni.

 

Džezva je vyrobena z mědi nebo mosazi. V současně době je velmi oblíbená i nerezová varianta. Nádoba má kónický tvar s dlouhým držadlem. Káva z džezvy je známá pro svou silnou chuť. Je typická pro své krásné variace a servírovací nádobí, které najdete na každém rohu pravé arabské tržnice.

TRADIČNÍ PŘÍPRAVA V PÍSKU

Džezva se tradičně připravuje v horkém písku zahřátem na 160 – 180 stupňů Celsia. Dnes však již písek nepotřebuje a kávu z džezvy si můžete připravit i ve vaší v kuchyni. Pokud se však chcete vrátit trochu v čase a připravit si kávu z džezvy původním způsobem, můžete sáhnout i po pískovém vařiči. Pískový vařič je pro džezvu samozřejmě nejlepší. Jeho nevýhodou ovšem je, že se mnohem déle se nahřívá. 

 

ELEKTRICKÉ DŽEZVY

V dnešní době je už možné téměř vše, a tak asi není nijakým překvapením, že na trhu najdete i elektrické džezvy. Na našem eshopu najdete džezvy od firmy Korkmaz. Nabízíme je v nerezovém provedení a vybrat si můžete z celkem tří barevných variant.

U přípravy kávy v džezvě se často může stát, že vám káva uteče a bude všude jinde, jen ne ve vašem šálku. U elektrické džezvy se vám toto nikdy nestane. S elektrickou džezbou je celý proces přípravy rychlý a snadný.. Příprava turecké kávy se stane vaší každodenní zálibou a rituálem.

Zůstaň s námi obraze...Nestíháš sledovat všechny naše články, ale zároveň nechceš, aby ti něco uteklo? Jednou za 14 dní ti můžeme poslat shrnutí těch nejzajímavějších článků na našem blogu. Odhlásit se můžeš kdykoliv.

JAKOU ZVOLIT KÁVU?

Při tradiční přípravě se používají směsi Arabiky a Robusty. Robusta totiž vytváří na povrchu lepší pěnu. Pokud ale neholdujete příliš hořkým chutím, zkuste zvolit jednodruhové arabiky pro výraznější chuťový profil.

 

Pokud rádi experimentujete a zkoušíte nové chutě ve vašem šálku, zkuste namlít kávu více nahrubo, nebo zkuste použít světleji pražené kávy. My pro přípravu doporučujeme například kávu z Burundi, která má krásné tóny pomeranče, mandarinky a javorového sirupu.  

JAK SI PŘIPRAVIT KÁVU V DŽEZVĚ

Budete potřebovat:

  • 10 gramů velmi jemně namleté kávy
  • 100 gramů vody

  1. Nasypte 2 lžičky jemně namleté kávy do džezvy a zalijte ji vodou do půlky. Promíchejte lžičkou a dejte vařit. (Pokud použijete větší džezvu, zvyšte i dávku. Dávka hodně záleží na vás a vaší chuti. Na malou džezvu použijte 14 gramů kávy. Čím více namleté kávy do džezvy dáte, tím bude káva silnější.)
  2. Káva se v džezvě začne pomalu ohřívat. Na povrchu tvoří jemnou a krásnou pěnu, která je velmi hustá. Pěna postupně stoupá a začíná “kypět”. V tu chvíli káva dosahuje 96 – 97 stupňů Celsia.
  3. Dejte pozor, aby vám káva neutekla. Ve chvíli, kdy je pěna až u okraje, džezvu nachvilku odstavte ze zdroje tepla.
  4. Znovu džezvu postavte na vařič a nechte znovu vzkypět. Tento postup opakujte třikrát. Jednu malou džezvu uvaříte za 4 – 6 minut.
  5. Poté servírujte do malých, předehřátých šálků.  

Kávu můžete přefiltrovat přes jemné sítko, či dokonce přes AeroPress. Docílíte tak jemnější a příjemnější chuti. V šálku nebudete mít zbytky lógru z kávy.

PŘÍCHUTĚ

Kávu z džezvy si můžete ozvláštnit i různým orientálním kořením. Zkuste přidat kardamon, pepř nebo chilli. Nebojte se přidat klidně i čokoládu, kakao nebo nějaký druh alkoholu na zahřátí.

Džezva Korkmaz Elegant
Korkmaz džezva pro tradiční přípravu
Korkmaz Smart elektrická džezva

Odhalte o kávovém světě mnohem víc.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

88 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 15.5.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu