Poznejte kouzlo pravé turecké kávy. Pojďte zjistit, jakou džezvu si vybrat a jak si kávu správně v džezvě připravit.
Co je to džezva?
Pravá turecká káva není „turek“, co my známe u nás v Česku. Správná turecká káva se připravuje džezvě, nádobě kónického tvaru s dlouhou rukojetí. Džezva je nejčastěji vyrobena z mědi či mosazi. Setkat se můžete ale i s džezvou z nerezové oceli, keramiky nebo dokonce stříbra.
Tato metoda přípravy je oblíbena především na Balkánu, v Řecku, Indii a ve všech arabských zemí odkud pochází. V českých kavárnách se s takto připravenou kávou moc často nesetkáte.
Rozšiřte svůj kávový koutek o tradiční tureckou džezvu
Co je turecká káva?
Pravá turecká káva je velká zhruba jako dvojité espresso. Jeden šálek se připravuje z 60-100 ml vody. Pokud jste fanoušci překapávané kávy, tak vás možná zarazí kávová sedlina. Ta je však jednou z typických vlastností turecké kávy.
Káva má bohatou cremu a servíruje se do malých šálků. Doplnit ji můžete také o mléko či smetanu, moc často se s touto verzí ale nesetkáte.
Turecká káva se neliší jen způsobem přípravy, ale i svou chutí. Káva z džezvy je chuťově plná. Při přípravě se často používá cukr či různé koření jako například kardamom. A tak je káva obvykle velmi výrazná a nasládlá.
Ve většině tradičních postupů se setkáte s přerušovanou přípravou, která spočívá v tom, že když se začne káva zvedat, tak se džezva odstaví v ohřevu a poté se na oheň znovu vrátí. Tento proces se opakuje 2-3krát. Bohužel takto připravená káva je většinou přeextrahovaná a hořká. Jak na správnou přípravu vám prozradím později.
Tradiční vs. moderní příprava kávy v džezvě
Džezva patří k nejstarším metodám přípravy. Tradičně příprava probíhá v horkém písku zahřátém na 160–180 stupňů Celsia. Písek pomáhá vytvořit rovnoměrné teplo. Dnes si ale kávu v džezvě můžete připravit i bez písku.
Pokud byste ale přeci jen chtěli písek použít, poohlédněte se po pískovém vařiči. Ten se sice nahřívá delší dobu, ale pro džezvu je samozřejmě nejlepší.
Jakou džezvu si vybrat?
U klasické džezvy je při výběru důležitá především velikost. Tu zvolíte podle toho pro kolik lidí kávu z džezvy budete připravovat. S džezvou velikosti C1 si připravíte tureckou kávu jen pro sebe. S velikostí C2 si vychutnáte až dva šálky a s C3 až tři šálky najednou. Pokud budete připravovat tureckou kávu pro celou rodinu sáhněte po největší džezvě s velikostí C4.
Kromě džezvy, kterou můžete použít na klasický sporák se můžete setkat i s elektrickou verzí. Ta disponuje podstavcem, podobně jako rychlovarné konvice. Kabel od něj pak jednoduše strčíte do zásuvky.
Jakou vybrat kávu pro přípravu v džezvě?
Při tradiční přípravě se používají směsi Arabiky a Robusty. Robusta totiž vytváří na povrchu lepší pěnu. Pokud ale neholdujete příliš hořkým chutím, zkuste zvolit jednodruhové arabiky pro rozmanitější chuťový profil.
Vyberte si z naší nabídky čerstvě pražených káv pro přípravu kávy v džezvě
Příprava kávy v džezvě podle mistra
A jak si kávu v džezvě můžete připravit? Na ukázku tu pro vás mám jeden recept přímo od Konstantinos Komninakis (mistra světa v přípravě kávy v džezvě 2016).
- Kávu, kterou jste si vybrali, si nyní namelte na velmi jemno, tak jemno, že by se vám namletá káva měla držet v rýhách otisku prstu.
- Na jeden šálek si namelte 7 g kávy.
- Do džezvy si odměřte 60 ml vody (ideálně filtrované).
- Kávu s vodou nemíchejte, pouze ji lehce sklepněte.
- Džezvu postavte na sporák či vařič a nastavte střední teplotu.
- Celá příprava by měla trvat 2 a půl minuty.
- Kávu nechte zahřívat a po 1 minutě zamíchejte kávovou sedlinu z vrchu.
- Pokud vám začne káva vybublávat nahoru, tak stáhněte teplotu. Díky úpravě teploty kávu nepřeextrahujete.
- Po dvou a půl minutě kávu přelijte do hrnečku a nechte ji dalších 2 a půl minuty odležet. Jemná kávová sedlina se tak usadí na spodu šálku.
- Při ochutnávání cremu můžete rozbít pomocí lžičky, ucítíte tak více aromat.
- Ke kávě byste také měli podávat sladké pečivo a sklenici vody.
Káva z džezvy s kořením
Turecká káva se často připravuje také s cukrem a kořením, nejčastěji kardamomem. Jak už jsem zmínila dříve, tak se k přípravě často používá robusta, která je hořká, a proto jí tradičně sladí.
Tentokrát bude ideální sáhnout po směsi arabiky s robustou či nějaké méně kyselé kávě.
- Připravte si 10 gramů jemně mleté kávy a 100 ml vody.
- Kávu v džezvě smíchejte, abyste předešli vzniku hrudek. Přidejte i špetku kardamomu a lžičku cukru. Ten je potřeba přidat už nyní, aby se rozpustil, rozmíchávat v kávové sedlině v šálku by totiž nebylo ideální.
- Džezvu postavte na vařič na mírný oheň a počkejte, dokud káva nevystoupá. Pokud to bude dříve než za 2,5 minuty, teplotu snižte.
- Když káva začne tvořit bublinky, stáhněte ji z ohně a nechte ji jednu minutu v džezvě odpočívat.
- Kávu nechcete přivést zcela k varu, protože tak by chutnala příliš hořce. Teplota, které byste měli dosáhnout by se měl pohybovat mezi 92-94 °C.
- Opatrně nalijte kávu do šálku.
- Nechte kávu několik minut vychladnout. Poté už si můžete vychutnat šálek své turecké kávy.
Videonávod na přípravu kávy v džezvě
Nejčastější chyby v přípravě turecké kávy v džezvě
- Použijte kvalitní vodu, ideálně filtrovanou. Vaše káva pak bude lépe chutnat, poděkuje vám i vaše džezva. Nebude se totiž na její stěně usazovat káva.
- K odměření kávy použijte váhu, nikoliv lžičku. Získáte tak vždy stejný poměr kávy a vody.
- Kávu nevařte na třikrát, docílili byste tak přeextrahovaná kávy, která by bylo hořká a chutnala spáleně. Ačkoliv je to jeden z nejtradičnějších postupů, výsledek není zcela radostný.
- Použijte čerstvě namletou kávu. Získáte tak šálek kávy plný aromat a chutí.
Nejčastější otázky k přípravě kávy v džezvě
Pro přípravu kávy v džezvě je potřeba jemně mletá káva. Ta se v džezvě smíchá s vodou v poměru 1:10. Kávu poté vaříte na mírném plamenu, neměli byste však překročit bod varu. To by znamenalo hořký šálek kávy. Doba vaření by měla být zhruba 2 a půl minuty.
Při přípravě byste neměli překročit bod varu. Ideální teplota přípravy by měla být zhruba 92-94 °C. Kávu byste měli používat jemně mletou. Použijte tedy mlýnek na espresso. Snáz se tak usadí na spodu šálku a nebude vám vadit při pití. Také byste neměli kávu vařit postupně a znovu ji vracet na vařič, připravíte tak přeextrahovanou kávu.
K péči o džezvu tu mám hned několik tipů:
- Používejte filtrovanou vodu, která nebude na stěnách džezvy usazovat vodní kámen.
- Čistěte ji pouze hadříkem či houbičkou, abyste jste neponičili povrch.
- Nepoužívejte k ní kovové nádobí, abyste ji nepoškrábali.