Znáte nějakou firmu, která vyrábí už víc než půl století prakticky totožný výrobek, kterého se prodalo přes 10 milionu kusů? Moc jich nebude, že? Každopádně jeden takový produkt se jmenuje Moccamaster a všichni jste se s ním už v kavárnách setkali.
Kde se vzal Moccamaster?
Nizozemskou společnost Technivorm založil vystudovaný strojař Gerard Clement Smit v roce 1964. Zpočátku firma vyráběla regály, police či žebříky pro průmyslové použití.
Zhruba po dvou letech ale Gerard Smit vymyslel mlýnek na kávu KM1 s unikátním systémem odvodu tepla. Ten bránil spálení kávy během mletí – v té době revoluční řešení. Jeho nápad koupila a mlýnek začala vyrábět firma Douwe Egberts.
A co takhle kávovar?
A bylo to právě přímo v Douwe Egberts, kde Gerarda Smita vyzvali, aby zkusil vyvinout kvalitní přístroj na překapávanou kávu. Rozhodl se, že vyrobí ten nejlepší kávovar, který bude připravovat ještě lepší kávu a vydrží zákazníkovi celý život. A tak v roce 1968 přišel na svět Moccamaster, kterého se hned v prvních pár letech povedlo prodat do celé Evropy okolo 150 tisíce kusů.
Moccamaster KB 741
V roce 1976 přišli Technivorm s novým ikonickým nadčasovým designem nového Moccamasteru, typu KB 741. A díky tomu, jak moc úspěšné období prvních pár let Technivormu díky Moccamasteru bylo, rozhodl se Gerard Smit a jeho tým zaměřit se pouze na vývoj a výrobu Moccamasteru a všeho ostatního zanechat.
Technivorm 55 let poté
Šestičlenný tým Technivormu se během dalších let rozrostl na zhruba 150 zaměstnanců. Celá filozofie firmy však zůstává prakticky stejná – ruční výroba těch nejodolnějších a designově vymazlených kávovarů, které budou „těmi posledními, které si v životě koupíte.“
Současnost Moccamasteru
Dnešní Moccamaster KBG Select (nebo také 741) se od původního liší minimálně. Má stále skleněnou konvici, která se může a nemusí nahřívat přímo na ploše kávovaru. K dostání je v mnoha barvách a stále je to jeden z nejodolnějších a nejlepších překapávačů na trhu.
Ruku do ohně za něj dává i samotný výrobce, který poskytuje záruku 5 let. Jedním dechem ale říká, že při denním používání vám Moccamaster vydrží klidně 20 let a více.
Dalším typem Moccamasteru, který Technivorm vyrábí je KBGT. Je velmi podobný přechozímu typu. Je celý jen o kousek vyšší, aby se pod něj vešla s ním dodávaná termokonvice. Zároveň, pochopitelně, postrádá zmíněné ohřívání konvice. Ideální do jakékoli kavárny!
Dalším typem, kterým Technivorm oslovili širokou masu zákazníku je Moccamaster Cup-One. Roztomilý zmenšený Moccamaster, který vám připraví jeden šálek (0,3 l) vždy stejné a vždy stejně dobré kávy. Moccamasteru Cup-One jsme věnovali jeden článek na našem blogu, mrkněte na něj!
Kam se posune Moccamaster během dalších let?
Můžu-li si dovolit věštit a trochu si přát… Věřím a doufám, že Technivorm se do žádných dalších vylepšení úspěšného Moccamasteru nepohrne. Před 55 lety Gerard Smit vymyslel a vyrobil nadčasovou věc. Věc, která byla v podstatě primitivní a přitom geniální. Věc, která skvěle vypadá – co si budem, Moccamaster na kuchyňské lince anebo v kavárně prostě chcete, jen mrkněte na ty barvy. Ale hlavně věc, která umí připravit vynikající filtrovanou kávu, citlivým a efektivním způsobem.
Podívejte se, jak se vyrábí Moccamaster
Držme proto palce Technivormu, ať se mu daří i dál. Za 55 let, v roce 2078, se tu zas potkejme a řekněme si, jestli nám Moccamastery z roku 2023 stále fungují. Já myslím, že budou.
Často kladené dotazy
To je velmi relativní. Pokud nemáte rádi filtrovanou kávu, je to zbytečné. Pokud ano a zároveň chcete přípravě věnovat co nejmíň času a přitom dostat skvělou kávu v konzistentní kvalitě, je Moccamaster ideální volba.
Všechny výrobky firmy Technivorm včetně Moccamasteru se vyrábí ručně v Amerongen v Nizozemsku.