Rozhodli jste se přesedlat z českého turka a chcete poznat kouzlo orientu s kávou připravenou v turecké džezvě? Kromě přípravy je stejně důležitá i znalost péče o džezvu. Při troše péče vám vaše džezva bude sloužit a dělat radost po mnoho let. Čtěte dál a objevte ty nejlepší tipy na péči o vaši džezvu.
CO NIKDY NEDĚLAT S DŽEZVOU NA KÁVU
Pokud chcete, aby vám džezva vydržela v jako novém stavu a aby z ní káva byla stále stejně skvělá, je tu několik pravidel, kterých byste se měli držet.
- Džezvu byste neměli dávat umývat do myčky. Mycí prostředky, které na ostatního nádobí používáte, by mohly povrch džezvy poškodit.
- Nevařte džezvu na sucho, tedy prázdnou. Jen tím opálíte její povrch.
- K míchání kávy v džezvě nepoužívejte kovové nádobí. Mohli byste tím vnitřek džezvy poškrábat, což by samozřejmě mělo vliv na přípravu kávy. Sáhněte raději po lžičce ze dřeva či jiného odolného materiálu.
- K mytí džezvy nepoužívejte drátěnky a jiné hrubé prostředky, i tímto můžete její povrch zničit.
JAK SPRÁVNĚ O DŽEZVU PEČOVAT A ČISTIT JÍ?
Před prvním použitím byste džezvu měli umýt v teplé vodě s mýdlem nebo jemným čistícím prostředkem na nádobí.
Džezvu byste měli ideálně umývat pouze vlhkým hadříkem, či houbičkou a vodou, a to jak zvenku, tak i zevnitř. V případě potřeby můžete k čištění džezvy na kávu použít čisticí prostředky na měď nebo cín. Vhodné je také džezvu umývat hned, jak je to možné. Nejlepší je opláchnout ji hned po použití, aby zbytky namleté kávy nezaschly a neztvrdly. Po umytí džezvu důkladně osušte, abyste zabránili vzniku skvrn.

Můžete si všimnout, že nádobky z cínu či mědi, z níž jsou vyrobené například džezvy Soy, mohou zmatnět. To je naprosto běžné a džezva by měla s věkem získávat více charakteru. Pokud je vaše džezva cínová, raději sledujte opotřebení její vnitřní vrstvy. V případě, že je opotřebený moc je potřeba džezvu znovu pocínovat.
FILTROVANÁ VODA, PŮL ZDRAVÍ DŽEZVY
Tentokrát nemyslím zdraví vaše, ale vaší džezvy. Právě použití vody z filtrační konvice pomůže nejen chuti vaší kávy, ale také životnosti vaší džezvy. Klasická kohoutková voda často obsahuje látky, které nejsou zcela žádoucí a způsobují tvrdost vody. Při zahřívání se navíc uvolňuje uhličitan vápenatý, který se usazuje na stěnách jak ve vaší džezvě, tak i ve vaší rychlovarné konvici. Díky použití filtrované vody vám však vaše džezva kamenět nebude.
Voda z filtrační konvice se nehodí nejen na přípravu kávy z džezvy, ale také přípravu kávy pomocí jiných metod či na běžnou konzumaci.
Časté dotazy k péči o džezvu
Tureckou džezvu byste měli umývat ideálně hned po použití, aby zbytky kávy nezaschly uvnitř. Nejlepším prostředkem k umytí je pak pouze voda a houbička či jemný hadřík. V nutných případech lze použít také čistící prostředky určené na měď či cín. To záleží, z čeho vaše džezva je vyrobená.
Vůbec nic. To, že vaše džezva na kávu není lesklá jako na začátku, neznačí nic špatného. Je to přirozený vývoj mědi i cínu. Džezva navíc tak nabírá charakter a je víc vaše.