čtení 6 minut | Blog / Kofein a zdraví

Ve většině kaváren se káva typicky servíruje spolu s balíčkem cukru nebo je na stole přichystaná cukřenka, aby si každý kávu osladil podle své chuti. Snaha dopřát hostům sladidlo, které by se aspoň tvářilo zdravě, vyplnil kavárenské cukřenky hnědý cukr. Ze zdravotního hlediska si však hnědým cukrem moc nepomůžeme. Existují však alternativní metody, kterými si kávu můžeme zdravě osladit.

Všem zákazníkům, kteří se hned po objednání kávy rozhlížejí po cukru, doporučujeme kávu nejprve ochutnat a teprve pak se rozhodnout, zda si je třeba si ji přisladit, nebo ne. Je to takový zažitý zvyk, že do kávy patří cukr. Tato tradice se opírá o historii pití a přípravy kávy. Moderní espresso, tím spíše cappuccino, však díky inovativním postupům a technologiím je, pokud se připraví správně, sladké samo o sobě

PŘIROZENĚ SLADKÁ KÁVA

Techniky přípravy kávy, které byly používány v minulých dobách, byly ve všech směrech nevyspělé. Ať už jde o samotnou technologii přípravy a s ní spjatý styl pražení, nebo chápání důležitosti konzistentního mletí na extrakci kávy. Tyto časy první i druhé kávové vlny využívali cukru pro zastření, často až nepříjemných chutí v kávě. Spálená a hořká káva, zároveň z nekvalitních zrn. Také nebyla výjimkou ani stará a zvětralá káva. V historii byly časté i případy, kdy se obchodníci s kávou chtěli na zákaznících nespravedlivě obohatit. Prodávali mletou kávu do které přimíchávali i jiné a hlavně levné suroviny. Není divu, že takovou kávu lidé doslazovali mnohdy opravdu velkým přídavkem cukru.

Dnes pijeme kávu výběrovou, pečlivě tříděnou a prodávanou pod dohledem kontrolních organizací. Příprava kávy v současnosti se opírá o výzkumy a zkušenosti. Moderní a přesné technologie jsou pak klíčem k dokonalé extrakci. A právě perfektně extrahované espresso nabízí široké spektrum chutí. Ovocnou kyselost i sladkost. Právě hořkost je minimální. Je příjemným koncem, čokoládově hořkou dochutí espressa.

OSLAĎTE SI KÁVU MLÉKEM

Káva a mléko jsou osvědčenou kombinací. Mléko kávě prostě sluší. Správně připravené cappuccino je samo o sobě velice sladké. Pro přípravu se používá plnotučné mléko, které se zahřívá na parní trysce. Při šlehání mléka barista kontroluje jeho teplotu, která nesmí překročit 70°C. Chemické procesy v zahřívaném mléce způsobí, že mléko ještě více zesládne. Pokud nejste fanoušky klasického živočišného mléka, vyzkoušejte kávu s mlékem rostlinným. Obzvláště mandlové mléko je velice sladké. Samozřejmě musíte brát v úvahu, že mléko skryje velkou část z celkové škály chutí, které obsahuje kávový základ takového nápoje.

Ty nejsladší cappuccina jsou vyrobeny z espressa, které bylo připraveno z kávy s vyšší aciditou. Reakce “kyselé” kávy a teplého mléka znásobí sladkost v hrnečku. Takové cappuccino je skoro kávovým dezertem.

ALTERNATIVNÍ CESTY KE SLADŠÍ KÁVĚ

Rozhodnete-li se i po ochutnání si kávu přeci jen trochu přisladit, zkuste použít takové sladidlo, které je vhodné pro vaše zdraví. Co je na slazení klasickým bílým cukrem tak špatné? Přes to, že se dnes už i ti nejvíce zarputilí baristi stali docela tolerantní (alespoň navenek) vůči hostům, kteří kávu doslazují, není slazení kávy bílým cukrem tou nejlepší variantou. Protože, jak ukazují novodobé výzkumy, je z pro zdraví člověka cukr nebezpečný

 

Klasický cukr prochází rafinací. Tedy procesem čištění. Speciální cestou jsou mu odebrány veškeré látky, které by mohly být tělo aspoň trochu prospěšné. Výsledný cukr tělu nic pozitivního nepřináší. Právě naopak způsobuje problémy s cukrovkou a nadváhou. Kromě těchto už známých negativních efektů,se novými studiemi prokazuje jeho špatný vliv na lidský mozek. Po požití se vyplavuje dopamin a cukr se tak stává pro organismus člověka doslova drogou. Stejně jako drogy ovlivňuje a snižuje kvalitu života každého, kdo holduje potravinám a nápojům obsahujícím tento bílý cukr. Existují ale cesty, jak si osladit kávu zdravější a přirozenou cestou.

 

1. STÉVIE

Nejznámějším přírodním sladidlem s pozitivními přínosy pro lidský organismus je stévie. Získává se z listů keře Stevia Rebaudiana, který roste v Jižní Americe. Je vhodná pro lidi trpící cukrovkou. Dokonce se předpokládá, že může pomoci v boji s touto nemocí. Také snižuje krevní tlak a neobsahuje žádné kalorie. Stévie je 100% přírodní sladidlo, které nemá žádné negativní účinky na lidský organismus.

2. XYLITOL

Tato látka, přesněji cukrový alkohol, má stejnou sladkost jako klasický cukr. Naproti tomu má až o 40% méně kalorií. Získává se z kukuřice nebo březového dřeva. Také je častou složkou mnoha druhů ovoce a zeleniny. Stejně jako stévie nemá xylitol negativní vlivy na lidské tělo (naopak pro psy je toxický). Pomáhá nejen osladit, třeba právě kávu, ale také zvyšuje vstřebávání vápníku pro vaše zdravé kosti a zuby.

3. MED

Med je ve své podstatě také cukrem jako nežádoucí bílý cukr. Jeho špatné vlastnosti pro zdraví člověka jsou však mnohem nižší skoro minimální. Oproti tomu obsahuje množství prospěšných antioxidantů, čímž předchází nebo aspoň snižuje riziko onemocnění. Med to také umí s cholesterolem. Takzvaný “dobrý” (HDL) cholesterol zvyšuje a ten “špatný” (LDL cholesterol) snižuje. Samozřejmě jeho typická chuť už dost ovlivní to, jak bude vaše káva chutnat.

4. JAVOROVÝ SIRUP

Přírodní sirup získaný svařením mízy javorů má nižší glykemický index. Z hlediska vlivu na hladinu cukru v krvi je mnohem šetrnější než cukr, ale i přesto ji trochu zvyšuje. Pozitivní jsou hlavně jeho zdravotní přínosy, jelikož javorový cukr obsahuje mnoho antioxidantů. Také přináší tělu vápník, draslík, železo a mnohé další minerály a vitaminy.

5. SKOŘICE

Ke slazení můžete použít také skořici. Po zamíchání trochy skořice do kávy, bude vaše káva chutnat sladšeji. Zároveň skořice podporuje zrychlení metabolismu, takže jestli chcete omezit cukr také z důvodu hubnutí, skořice vám v tomhle aspektu může pomoci.

6. MELASA

Nakonec uvádíme melasu. Ta vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru. Proces výroby cukru spočívá v tom, že se cukrová třtina nebo řepa rozdrtí a odšťavní. Takto získaná tekutina se následně vaří. Při vaření vykrystalizuje cukru, který se sbírá. Šťáva, která po tomto vaření zůstane, je melasa. Obsahuje antioxidanty, vitaminy a minerály. Stále však také obsahuje určité procento cukru. Právě melasa nás vrací k začátku tohoto článku, protože hnědý cukr podávaný v kavárnách může melasu, jako částečně zdraví přínosnou složku, obsahovat, ale také nemusí.

 

JAK JE TO S HNĚDÝM CUKREM?

Na trhu se můžeme setkat s různými variantami hnědého cukru. Při prvním pohledu můžou balíčky hnědého cukru vypadat stejně, ale proces výroby je odlišný. Můžeme tak narazit na cukr přirozeně hnědý, právě díky výše zmiňované melase, nebo na klasický cukr dobarvovaný karamelem. Oba cukry jsou prostě cukry se všemi jejich negativními vlivy. Ten přirozeně hnědý s obsahem melasy má alespoň minimální přínosy pro naše tělo.

SHRNUTÍ

Těchto šest alternativních způsobů sladění dokáže nahradit klasický cukr. Všechny tyto cesty za sladší kávou jsou přírodní a přináší tělu určitá pozitiva. Ať už do své kávy přidáte cokoliv, nezapomeňte, že vše více či méně pozmění chuť vaší kávy. A přesně to je ten důvod, proč baristé nejsou zrovna šťastní, když vidí své hosty automaticky a bez ochutnání přidávat do kávy cukr. 

 

Profesionální barista zná celou cestu kávy, kterou připravuje. Ví, kolik lidí se na jejím zpracování podílelo a má představu o množství práce, času a péče, která byla této kávě věnována. Lidé během celého procesu zpracování kávu opečovávali, aby v ní v konečném výsledku vynikly všechny aspekty její jedinečnosti. Po této náročné cestě kávy od rostlinky přes sušení, třídění, transport, pražení se dostane k baristovi, který s nadšením a zkušenostmi, získanými poctivým učením a tréninkem, přichystá dokonale vyvážené a harmonické espresso. To předkládá stále s úsměvem svému hostovi jako výsledek jeho práce, jeho umělecké dílo ve formě perfektně extrahované kávy. V tu samou chvíli sahá host po cukřence…

Časté dotazy ke slazení kávy

Správně připravené cappuccino nebo latté z plnotučného dobře ohřátého mléka a espressa z výběrové kávy získává právě dobrou přípravou přirozenou sladkost. V dobré kavárně tak tyto mléčné nápoje ani sladit nemusíte.

Pro zdravé slazení vyzkoušejte xylitol. Má méně kalorií a přitom sladí jako cukru. Navíc pomáhá se střebáváním vápníku.

Káva s medem patří mezi oblíbené nápoje především v chladných dnech. Takové medové latté zahřeje a potěší chutě.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč