čtení 7 minut | Blog / Kofein a zdraví

Pochutnáváte si zrovna na šálku vaší zamilované kávy? Jak úžasné by bylo, kdyby tento neodolatelný nápoj, který popíjíte prakticky denně, měl schopnost vás chránit před rakovinou. Novými výzkumy odhalujeme fenomenální účinky kávy na naše zdraví. Jedním z nich je ochrana našeho organismu před karcinogenními nemocemi.

Kofein, kyseliny, polysacharidy, lipidy, vitamíny, minerály… v kávovém zrnku je namixováno množství látek, které následně přijímáme ve formě oblíbené voňavé tekutiny. Tyto složky kávy pak specificky působí na náš organismus. Podrobným zkoumáním a testy postupně odhalujeme účinky kávy na naše zdraví. Značné množství studií prokazuje, že káva v našem těle nebojuje jen proti únavě, ale že přináší spoustu benefitů pro naše zdraví.

NEVYLÉČITELNÁ NÁDOROVÁ ONEMOCNĚNÍ

Lékaři jsou dnes schopni dělat v podstatě zázraky a vyléčit nebo aspoň stabilizovat kdysi velmi závažné a smrtelné nemoci. Přes všechen pokrok stále nedokážeme vyléčit vše a více než často takové nemoci způsobuje náš nezdravý životní styl. Nejčastějšími příčinami úmrtí v dnešní době jsou kardiovaskulární a nádorová onemocnění.

 

JAK VZNIKÁ NÁDOR

Rakovina, jako jedna z nejčastějších smrtelných nemocí, je zapříčiněna nekontrolovatelným množením buněk jakéhokoliv orgánu v našem těle. Z takových rakovinných buněk vznikají nádory, které pak jednotlivé orgány vyřadí z funkce nebo svým nárůstem vpodstatě vysají z těla život.

 

Pokud jsou tyto poškozené rakovinné buňky zapouzdřeny, mužou být nezhoubné. Vytvoří se ohraničený nádor, který lze chirurgicky odstranit. V případě, že se z nádoru nemocné buňky šíří krevním či lymfatickým systémem, dostanou se do celého těla a mohou tak nakazit kterýkoliv další orgán, další buňky. Takové nádory jsou zhoubnými, jsou obtížně zastavitelné a mohou končit smrtí nemocného.

 

FAKTORY VZNIKU RAKOVINY

Obecně lze říci, že za vznikem nádorových onemocnění stojí věk, dědičnost, obezita, životní styl a prostředí. Vlastním rozumným chováním s respektem k přírodě a svému zdraví můžeme minimalizovat většinu těchto faktorů přispívajících vzniku nádoru. 

 

Základem prevence proti takřka jakékoliv nemoci je zdravá strava, pravidelný pohyb a omezení stresu. Také bychom měli dodržovat základní ekologické zásady, například zamezit plýtvání vody, elektřiny, jídla, no… v podstatě čehokoliv, abychom aspoň zmenšili náš vlastní negativní vliv na životní prostředí.

ANTIKARCINOGENNÍ ÚČINKY KÁVY

Bohužel s genetiku a stárnutí dosud významně ovlivnit nedokážeme. I když v tomto ohledu by přece jen mohla pomoci právě káva. Obsahuje totiž antioxidanty a další antikarcinogenní látky, které mohou fungovat vůči nádorovým onemocněním především preventivně.

 

OXIDANTY V NAŠEM TĚLE 

Každým dnem a každou minutou dochází v našem těle k množství životně důležitých činností. Přirozenou součástí neustále probíhajících metabolických procesů v organismu je tvorba oxidantů. Ty jsou vedlejším efektem těchto látkových přeměn. Jako funguje bez přestání náš metabolismus – dýchání, trávení, tvorba energie, atd. – stejně tak se těmito procesy tvoří oxidanty.

 

Některé oxidanty mohou pomoci imunitnímu systému v boji s určitými nemocemi. Zároveň je naše tělo vybaveno svými antioxidanty, které organismus v tomto ohledu drží pod kontrolou. Jelikož je oxidace přirozeným, předpokládaným a nutným procesem, tak s ním naše tělo počítá a vyrábí si svoje antioxidanty.

 

VNĚJŠÍ VLIVY A NADVLÁDA OXIDANTŮ

Sami se stavíme do nepřirozených situací. Jíme průmyslově zpracovaná a “éčkama” zakonzervovaná jídla, málo ovoce a zeleniny, které jsou často urychleně, vpodstatě uměle, vypěstované. Pro své pohodlí se málo pohybujeme a bez kontroly na sebe necháváme působit vnější vlivy. 

 

Výsledek je život ve stresu, nevýživná strava, která se v nás usazuje, takže jsme vpodstatě podvyživení a přitom s nadváhou. Přirozený příjem antioxidantů je tak na minimální úrovni a nepříznivé prostředí a životní styl naopak podporují vznik oxidantů. Oxidace těla vede ke stárnutí. Nejen to viditelné, jako jsou vrásky a povislá pleť. Ale k vnitřnímu stárnutí. 

STÁRNUTÍ, NÁDORY A KÁVA

Naše buňky jsou stárnutím oslabeny. Oxidanty, nebo-li volné radikály, na ně útočí a poškozují je. Poškozená buňka pak může napadat další dosud zdravé buňky a tento ničící proces se řetězově posouvá. Takto poničené buňky mohou začít budovat nádory, jelikož jejich genetika se vymkla kontrole a nedokáží ani reagovat na povel organismu k sebezničení, aby nenapadaly další a další části našeho těla.

 

Poškozené DNA urychluje stárnutí. Proběhlá studie se 100 pijáky kávy zjistila, že káva tvoří ochranu pro naše DNA. Tato stovka lidí byla rozdělena na dvě skupiny. V té první měli účastníci výzkumu za úkol každodenně vypít 500 ml kávy po dobu 4 týdnů. Druhá skupina se musela spokojit s denní konzumací 0,5 litru čisté teplé vody. Výsledky prokázaly, že poškození DNA bylo u těch, co pili kávu, o 23% nižší. (1)

 

KÁVOU PROTI VOLNÝM RADIKÁLŮM

Šálek kávy obsahuje množství antioxidantů a spolu s faktem, že káva patří mezi nejoblíbenější nápoje světa, je tak jedním z nejvýznamnějších zdrojů antioxidantů v naší stravě. Pitím kávy tak pomáháme našemu tělu bojovat s hromadou volných radikálů, které na nás den za dnem útočí.

Přečtěte si také náš článek: Antioxidanty, volné radikály a pražená káva.

SPECIFICKÉ ÚČINKY KÁVY PROTI RAKOVINĚ

Náš oblíbený nápoj má nejen komplexní, ale také určité konkrétní schopnosti na zmírnění průběhu či prevenci jednotlivých druhů rakoviny. Ač se v minulosti vedly dohady o prospěšnosti kávy na zdraví a spíše se předpokládalo, že by mohla vznik nemocí podporovat, aktuální důkazy z provedených výzkumů tyto domněnky vylučují. 

 

Ve vztahu k vzniku či průběhu nádorových onemocnění má káva sama o sobě buď žádný nebo pozitivní vliv. Pokud tedy budete pít kávu, samozřejmě v správnému množství vzhledem k vašemu organismu, můžete do svého těla dostat pomocné látky pro boj a prevenci nemocí.

 

KARCINOM PRSU POSTMENOPAUZÁLNÍCH ŽEN

Nádorové onemocnění se u žen často vyskytuje ve formě rakoviny prsu. Velká studie zahrnující 335 060 evropských žen zkoumala kávu a její vliv na tento typ rakoviny. Nebyly nalezeny konkrétní vlivy kávy na vznik a vývoj nádoru prsu, ale u žen s postmenopauzálním rizikem karcinomu prsu bylo zaznamenáno snížení tohoto rizika v souvislosti s pitím kávy s obsahem kofeinu. (2)

Prevencí rakoviny prsu se v česku zabývá tým mladých lékařů, profesionálů a studentů medicíni – loono. Snaží se rozšiřovat povědomí nejen o riziku rakoviny, ale hlavně o možnosti samovyšetření jakožto prevence nádorového onemocnění. Pořádají workshopy a přednášky, na kterých učí jak sami na sobě můžeme kontrolovat a rozpoznat případný nádor. U žen především v prsou a u mužů nádor varlat.

ZDRAVÍ OHROŽUJÍCÍ ZACHÁZENÍ S KÁVOU

Přes množství pozitivních vlivů kávy na naše zdraví, které nám mohou pomoci vypořádat se s některými negativními dopady ne zcela zdravého životního stylu se může káva stát pro naše zdraví nebezpečnou. Ovšem jen v tom případě, že my sami s ní nesprávně – nebezpečně – nakládáme. 

 

Příroda nám nadělila kávu jako přínosnou rostlinu pro náš život. To jak s ní sami zacházíme však může její vlastnosti při následné konzumaci takovéto kávy změnit. Nesprávným zacházením s kávou se v ní mohou objevit tyto tři látky:

  • ochratoxin A,
  • furan,
  • akrylamid.

 

AKRYLAMID A FURAN

Tyto látky, akrylamid a furan, vznikají procesem pražení. To neznamená, že se máme bát pražené kávy. Pražením se káva přichystá k použití a konzumaci. Během pražícího procesu nastávají chemické reakce, které odemykají další pozitivní vlastnosti kávy a pražená káva je tak pro nás vhodná k pití. Akrylamid a furan a jejich karcinogenní vlastnosti se vytváří nesprávnou tepelnou úpravou. 

 

Světlejší pražení je ke kávě šetrnější. Naopak tmavě pražená káva, například taková, která je typická pro známé italské pražírny a komerční kávy ve většině supermarketů, je příkladem kávy, která byla vystavena příliš dlouho a příliš vysoké teplotě. Kvalitní káva je zdravou kávou a jako taková by měla být pražena s ohledem na chuť kávy i zdraví těch, kteří ji budou pít.

 

OCHRATOXIN A

Výskyt OTA neboli ochratoxinu A v kávě je zapříčiněný nesprávným zacházením s kávovými zrny. Špatné zpracování či skladování kávy zvyšuje riziko napdení kávových zrn plísněmi. Především plíseň Aspergillus ochraceous je původcem OTA v kávě. 

 

Vznik plísně v zelené kávě a následné vytvoření OTA může nastat z mnoha důvodů, jako jsou špatně větrané a vlhké sklady káv, zašpiněná či poškozená kávová zrna v pytlích kávy, také dlouhá přeprava v nepříznivých podmínkách.

 

KVALITA A ZDRAVÍ KÁVY

Zodpovědný farmář produkující výběrovou kávu se pečlivě postará nejen o růst svých kávovníků, ale také o následnou sklizeň a zpracování, aby jeho kávová zrna byla opravdu výběrovými. Prodej formou Direct trade je potvrzením přímé cesty od farmáře do pražírny. Cesta kávy je tak sledovatelná, aby balíky s kávou přišli do pražírny v té nejlepší formě.

 

Komoditní kávy jsou produktem, který je definován spíše kvantitou než kvalitou. Jsou to levné kávy zkupované velkými společnostmi pro vytvoření opět levných produktů – komerčních “supermarketových” káv. U nich se pak riziko výskytu OTA zvyšuje. Tuto toxickou látku nezničí ani ono dlouhé pražení o vysoké teplotě.

 

OCHRATOXIN A RAKOVINA VARLAT

Konzumace kávy s OTA má toxický účinek především na játra a ledviny. Kromě kávy se vyskytuje především ve vepřovém mase. Testování ve dvaceti evropských zemích ukázalo významnou souvislost mezi konzumací kávy a vepřového a výskytem rakoviny varlat. Také se předpokládá, že OTA podporuje riziko vzniku nádorového onemocnění varlat už v dětství či těhotenství. (3)

JAK PÍT KÁVU PRO ZDRAVÍ

Základem konzumace kávy jakožto prevence proti nemocem a obzvláště nádorovým onemocněním, je použití kvalitní a ohleduplně pražené výběrové kávy. Připravovat ji podle správných postupů

 

Nevíte-li, jak na to, přečtěte si naše návody na přípravu kávy filtrované nebo espressa. Udržujte mlýnek, kávovar a pomůcky v čistotě. Kávu si vychutnávejte nejlépe beze spěchu, jako okamžik relaxace, abyste se zbavili zdraví poškozujícího stresu.

Naše aktuální výběrové kávy

Brazílie - Sancoffee | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Catuai, Catucai, Mundo Novo. Zpracování: Naturální (suchá)
500,0 Kč
Skladem ihned
Kávové předplatné : Balení 500 g Chuťová preference Espresso Délka předplatného 4 měsíce Frekvence odesílání balíček 1 do měsíce
1 822,0 Kč
Skladem ihned
Espresso směs 100% Barista – Kolumbie, Brazílie | Espresso : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Espresso. Varieta: Caturra, Castillo, Colombian. Zpracování: Naturální (suchá), Promytá (mokrá)
499,0 Kč
Skladem ihned
The Bakery Coffee: Kolumbie – Lord Voldemort | Filtr : Balení 250 g
Druh: Arabica. Použití: Filtr. Varieta: Ethiopian. Zpracování: Promytá (mokrá)
349,0 Kč
Skladem ihned
NovéPeru - Edy Robles Sosa | Filtr : Balení 500 g
Druh: Arabica. Použití: Filtr. Varieta: Bourbon. Zpracování: Medové (honey)
673,0 Kč
Skladem ihned

Zdroje:

  1. Schipp D, Tulinska J, Sustrova M, Liskova A, Spustova V, Lehotska Mikusova M, Krivosikova Z, Rausova K, Collins A, Vebraite V, Volkovova K, Rollerova E, Barancokova M, Shaposhnikov S. Consumption of a dark roast coffee blend reduces DNA damage in humans: results from a 4-week randomised controlled study. Eur J Nutr. 2019 Dec;58(8):3199-3206. doi: 10.1007/s00394-018-1863-2. Epub 2018 Nov 17. PMID: 30448878.
  2. Bhoo-Pathy, N., Peeters, P.H., Uiterwaal, C.S. et al. Coffee and tea consumption and risk of pre- and postmenopausal breast cancer in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC) cohort study. Breast Cancer Res 17, 15 (2015). https://doi.org/10.1186/s13058-015-0521-3
  3. Schwartz GG. Hypothesis: does ochratoxin A cause testicular cancer? Cancer Causes Control. 2002 Feb;13(1):91-100. doi: 10.1023/a:1013973715289. PMID: 11899122.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč