čtení na 4 minut | Blog / Škola baristů

V chladných dnech toužíme po zahřátí chutným teplým nápojem. Pro lepší náladu a více energie ve dnech, které jsou čím dál kratší a slunce ubývá, je šálek kávy více než dobrou volbou. Stejně tak se často uchylujeme k horké čokoládě. Kávový nápoje mocha neboli moccaccino je obojím. Čokoládou i kávou.

KOMBINACE KÁVY A ČOKOLÁDY

Z určitého pohledu je podobnost kávy a čokolády více než zřejmá. Čokoládové boby a stejně tak i kávové zrna se praží, aby vynikl jejich potenciál a mohly být dále zpracovány a využity například k přípravě voňavé kávy či tradičně zimního nápoje – horké čokolády.

 

Působení kávy a čokolády na náš organismus je v jistém směru také obdobný. Účinné látky v nich obsažené, jako kofein v kávě a theobromin v čokoládě, mají povzbuzující schopnosti pro naše tělo. Přestože je káva a kofein v tomto případě účinnější na zabránění únavě, můžeme za tímto záměrem využít i čokoládu pro sice mírnější, ale zároveň šetrnější způsob získání energie.

Typická chuť čokolády se také objevuje v charakteristice chuťového profilu pražené kávy a to velice často převážně u káv Střední a Jižní Ameriky. Obzvláště brazilské kávy bývají definovány čokoládově oříškovou chutí. Už tato souvislost naznačuje, že by si káva s čokoládou mohli být dobrými partnery v jednom nápoji.

CO JE TO MOCHA

Původ slova mocha pochází z názvu jemenského města Mocha (Mokka či Mokha), které je zároveň historickým přístavem na pobřeží Rudého moře. Již od 15. do 18. století patřil tento obchodní přístav k nejdůležitějším ve světovém obchodě s kávou. 

 

V horských oblastech středního Jemenu se v této době pěstovala káva rodu Arabica a právě po zmiňovaném přístavu byla pojmenována a prodávána jako “Mocha”. Nyní řadíme Mochu mezi nejstarší odrůdy rostliny Coffea arabica, která je charakteristická nízkým vzrůstem a malými bobulemi i listy, s celkově nižší úrovní produktivity.

MOCCACCINO JAKO OBLÍBENÝ NÁPOJ

S názvem mokka či moccaccino se pojí ne typ samotné kávy, ale oblíbený nápoj, který je kombinovaný z kávy, mléka a čokolády či kakaa. Původní verze nápoje zahrnujícího espresso s mlékem a čokoládou se připravovala už v 18. století v Itálii ještě známá jako nápoj Bicerin.

 

Dnes je moccaccino stálicí v nápojových lístcích kaváren a dalších podniků nabízejících kávu. Výsledný šálek moccaccina může být různě odlišný podle vybraného způsobu přípravy v konkrétních podnicích. V základu jde vždy o espresso, případně dvojité espresso – doppio, našlehané teplé mléko a přídavek nějaké formy čokolády.

JAK NA MOCCACCINO

Jednoduše řečeno se klasické latte, cappuccino či flat white doplní o čokoládu. Ta může být přidána jakožto rozpuštěná klasická čokoláda, ve formě sirupu nebo jako čokoláda v prášku. Nápoj také nezřídka býva dozdoben šlehačkou a/nebo zaprášen kakaem či hoblinkami čokolády.

 

Zásadním je správný poměr čokoládové složky a espressa, aby byly jejich chutě vyvážené a tuto směs doplnit také o vhodné množství našlehaného teplého mléka. Při výrobě moccaccina postupujte nejlépe tak, že si připravíte do šálku espresso a v něm rozpustíte čokoládu. Takové čokoládové espresso pak doplníte mlékem. Další možností přípravy je ochutit mléko sirupem a připravené espresso v šálku pak zalít čokoládovým mlékem

TIPY PRO PŘÍPRAVU MOCCACCINA

Čokoláda je obvykle baristy vybírána jako víceprocentní, minimálně 70%. Avšak není to podmínkou. Váš osobní recept na moccaccino může obsahovat méně procentní čokoládu nebo třeba i čokoládu bílou či jejich kombinaci

 

Co se kávy týče, nabízí se využít souladu v chuti čokolády a kávy z pražených kávových zrn, jejichž chuťový profil je také definován čokoládovými tóny. Někdy si však může také lépe než dobře rozumět určitý druh čokolády například se specifickou chutí etiopské kávy. Vše záleží především na vzájemném souladu a harmonické chuti všech součástí nápoje.

 

Moccaccino má svou oblibu především u mladých kávomilců, kterým vyhovuje čokoládová sladkost s chutí kávy. Je tradičně nápojem pro zimní období. Takovým kávovým dezertem, obvzláště pokud se doplní o kopec šlehačky zdobené kakaem, čokoládou nebo sirupem. Moccaccino si samozřejmě můžete dopřát i v létě, pokud si jej připravíte ve studené variantě na ledu. 

Časté dotazy ke kávě Mocha a moccaccinu

Mocha je odrůda kávy arabika pěstované v Jemenu.

Tento název znamená kávu s mlékem ve stylu cappuccina. Navíc od cappuccina obsahuje i čokoládu.

Čokoládovou chuť Moccaccina můžete vytvořit buď roztopením klasické čokolády (rozmíchání v teplém espressu) nebo přidáním trochy horké čokolády. Některé kavárny používají čokoládový sirup do kávy nebo čokoládový topping.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

105 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Mirka Vnenková
„Výběrová káva je jediná káva, kterou má smysl pít.“ Káva mě uchvátila před cca 8 lety. Rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Vše, co o kávě vím, se snažím předávat dál. Vám, mí drazí kávomilci!
Napsáno: 9.11.2020
Lazenskakava.cz TheBakeryCoffee.com
Pražíme především výběrovou kávu pod dvěma značkami, ale upražíme i unikátní kávu jen pro vás.

Jsme nadšenci do kávových technologií, pro kavárny a kanceláře zajišťujeme kávovary - pákové, automatické i překapávače.
Děláme servis kávovarů a marketingovou podporu.

O kávě také školíme s akreditačí MŠMT.
Doporučujeme pro baristy
baristické pomůcky
Baristické potřeby vybavení pro opravdové baristy
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva na espresso nebo filtr
školení latteart
Baristické kurzy kurz Barista s akreditací MŠMT a menší kurzy
všechny služby