čtení na 6 minut | kategorie : Blog, Jak vybrat kávu, kávovar, mlýnek a další

Zrnka pražené kávy. Bez kávy se většina z nás neobejde. Je v nákupním seznamu na předních pozicích a míst, kde nakoupit kvalitní výběrovou kávu každým dnem přibývá. Boom lokálních pražíren je úžasným potvrzením, že Češi mají rádi kvalitní kávu. Jak si ale z široké nabídky balíčků pražené kávy vybrat? K rozhodnutí vám pomůže, když porozumíte informacím na obalu.

Stejně jako vinárny nabízejí množství vín všelijakých odrůd, typů, chutí a z různých regionů a vinařství, tak podobně i káva určitého typu a zpracování, pocházející z některé země tropického pásu bude mít jistá specifika. Vybírejte tedy podobně, jako při nákupu vína. Naučte se najít kávu s takovými vlastnostmi, které oceníte, které máte rádi. Poradíme vám, jak na to.

 

Když sháníte balíček kávy, máte na výběr mnoho možností, jak jej získat. Ne všude ovšem zakoupíte kávu v dobré kvalitě. Obchody s komerčními kávami hned ze začátku vynecháme. Věříme, že hledáte kvalitní kávu, tedy výběrovou. Takovou v supermarketu obvykle neseženete.

KAM ZA KVALITNÍ KÁVOU

Pro dobrou “výběrovku” si můžete skočit do kvalitní místní kavárny, lokální pražírny nebo ji zakoupit na e-shopu. Většina kaváren a prodejen výběrové kávy má zaměstnance, kteří kávě úplně propadli. Proto se v nabídce kávy vyznají, poradí vám a také o kávu umí pečovat. Proto ví, že kvalitní káva je čerstvá káva. Nestává se, že v takovýchto prodejnách narazíte na starou kávu. Protože lidé nejsou neomylní, může se stát, že nějaký zapomenutý balíček na polici ve vašem obchůdku zůstane. Proto není od věci přečíst si na obalu, kdy byla káva pražena

Všimli jste si, že káva ze supermarketu má na obalu pouze datum minimální spotřeby? Vyhoví tak podmínkám o informacích na obalu daných zákonem, ale pro spotřebitele tak důležitý údaj o čerstvosti kávy – datum pražení – obvykle nepíšou. 

DEN, KDY BYLA KÁVA PRAŽENA

Nejlépe je nakoupit kávu, tu nejčerstvější. Nejlepší doba, kdy je vaše káva v perfektní kondici, je 4. den po pražení pro zrnka na přípravu filtrované kávy a pro espresso po dvou týdnech od pražení. Více se dozvíte v článku o čerstvosti kávy.

 

Kamenný či internetový obchod s čerstvou výběrovou kávou je tedy prioritou pro váš nákup. Na takovém místě, ať už sáhnete po jakémkoliv balíčku, získáte dobrou kávu. Nyní je třeba specifikovat vaše konkrétní přání a chutě, tedy vaše požadavky na kávu, která vám bude chutnat.

 

 

METODA PŘÍPRAVY KÁVY

V základu se rozhodneme, jak si chceme kávu doma připravovat. Bude to espresso nebo alternativní způsob přípravy kávy, tedy filtrovaná káva? Káva, která je určena pro přípravu espressa je obvykle o něco tmavěji pražená než kávy pražené “na filtr”. Je to dáno specifiky jednotlivých metod přípravy. Někdy se můžete setkat s takzvanými “omni roast” kávami. Ty jsou vhodné jak pro přípravu filtrované kávy, tak i espressa, jelikož stupeň pražení je tak nějak mezi pražením na filtr a espresso.

Filtrovaná káva připravená ve French Pressu - klasikou z alternativních metod

VÝBĚR PODLE ODRŮDY KÁVOVNÍKU

Kromě datumu a stupně pražení vás k nákupu toho pravého balíčku kávy pro vás přesvědčí další informace z obalu. Pražírny na balíčky káv vypisují typ odrůdy kávovníku. Proč by vás měl zajímat? Každá odrůda, typ rostlinky neboli varieta kávovníku určuje vlastnosti samotné kávy, té kterou si koupíte, kterou budete pít.

 

Vzpomeňme na úvodní analogii s vínem. Tak jako vybíráte víno, vybírejte kávu. Merlot, Zweigeltrebe, Frankovka nebo třeba Malbec. Všechno to jsou červená vína, ale už podle typu odrůdy můžeme odhadnout jejich chuťové vlastnostiKdyž si tedy na balíčku přečteme Bourbon, očekáváme sladkou plnou kávu, u SL28 z Keni se můžeme těšit na výrazné citrusové tóny, s Maracaturrou se kromě jasně rozpoznatelné sladké chuti můžete těšit na opravdu velká zrnka ve vašem balíčku.

 

Nejen chuťové vlastnosti, ale i jedinečnost kávy oznamuje informace o odrůdě kávovníku. Například na kávu variety Kent narazíte docela často. Ale taková Gesha, bývá už na pultech obchodů s kávou méně často a také tam nevydrží moc dlouho. Říká se o ní, že je královna kávovníků. Jako nejkvalitnější odrůda má i nejvyšší cenu.

ESPRESSO SMĚS: ARABICA VS. ROBUSTA

Tyto v předchozím odstavci vypsané odrůdy jsou dejme tomu “pododrůdy” kávovníku typu Arabica. S tímto obecnějším názvem – Arabica – se setkáte především u espressových směsí. V těchto směsových kávách se zaměřujete na podíl Arabicy a Robusty (druhého základního druhu kávovníku). Tyto typy kávy jsou ve směsi na espresso smíchány v určitém poměru. Čím více zrnek z kávovníku typu Robusta bude směs obsahovat, tím více zemitější a hořkou chuť kávy můžete očekávat. 

 

 

METODA ZPRACOVÁNÍ KÁVY

Nejen druh kávovníku, ale samotné zpracování ovlivňuje chuťové vlastnosti kávy. Používá se zpracování mokrou metodou, naturální nebo honey. Hitem poslední doby je zpracování fermentací. Je obvyklé, že promyté kávy (mokrá metoda) jsou ve výsledku čistší s jasnější chutí. Naturální, nebo-li suché zpracování, je známkou chuťově výraznější kávy. Fermentace je typická mírně alkoholovým aroma i chutí.

Zpracování zelené kávy - kávová zrna se suší na tzv. afrických lůžkách

MÍSTO, KDE ROSTOU KÁVOVNÍKY

Na obalu si všimnete hlavně pojmenování kávy, které obvykle vychází z místa pěstování. Tedy z názvu farmy, farmáře či země. Udání místa, odkud káva pochází, je vaším dalším vodítkem ke správnému výběru. Opět tak jako u vína, hraje u kávy původ při nákupu velkou roli. Vinařský pojem “terroir” můžeme zaslechnout i u kávy. Místo, kde káva vyrostla se promítne ve výsledném šálku kávy. Okolí farmy, kde byla pěstována má vliv na to, jak bude nakonec chutnat. 

 

Znáte-li zemi původu, můžete předpokládat, co ucítíte v šálku. Typické jsou pro Brazilské kávy oříškově-čokoládové chutě. Pro kávu z Keni zase rybízová kyselost. U káv z Peru je obvyklá výrazná sladkost vanilky či karamelu. U názvu pěstitelské země najdete také údaj o nadmořské výšce. Ten si můžete přeložit tak, že čím výše káva rostla, tím pomaleji dozrávala. Měla tak více času na vytvoření všech chutí, kterými se chce v šálku pyšnit.

 

 

CHUŤOVÝ PROFIL KÁVY

Rozhodujícím faktorem bude nakonec samotná chuť. Co můžete od kávy očekávat vám prozradí snad nejčtenější informace na balíčku kávy: chuťový profil. Pražírna vypisuje na etiketě chutě, které káva uvnitř obsahuje a vy tak víte, na co se těšit. To jak káva bude chutnat, testovalo před vámi několik profesionálů v oboru. Výsledky kvalitativního testu – cuppingové skóre – se také často dočtete na obalu.

Cupping neboli degustace kávy. Na balíčku kávy se můžete dočíst i bodové skóre odborného cuppingu.

KÁVA S CERTIFIKÁTEM

Každá další informace, kterou na etiketě kávy najdete, je přínosem pro odhadnutí, zda vám bude chutnat. Rozhodovat se můžete nejen podle vaší chuti, ale také podle vašeho ekologického či sociálního smýšlení. Výběrové kávy s sebou často nesou i přidanou hodnotu. Získávají certifikáty, které potvrzují, že byly pěstovány a zpracovány v souladu s životním prostředím, udržitelností a etickým kodexem.

 

 

SDÍLENÍ INFORMACÍ O KÁVĚ

Všechny tyto údaje, kromě informační funkce, zvyšují důvěryhodnost a odbornost pražírny. Správná pražírna ví proč, odkud a jakou kávu nakoupila. Je na svůj produkt a práci pyšná. Chce svým zákazníkům dodat všechny potřebné informace, aby se bez problému v nabídce zorientovali a jednoduše si vybrali. Aby jste věděli, co kupujete, co pijete.

JAK SI DOBŘE VYBRAT KÁVU?

  1. Nakupujte v lokální pražírně, kavárně, specializovaném obchodu nebo jednoduše na e-shopu.
  2. Zkontrolujte čerstvost kávy podle uvedeného data pražení.
  3. Kávu vybírejte podle toho, jestli ji budete připravovat na filtr nebo jako espresso.
  4. Přečtěte si informace o místě původu, metodě zpracování, druhu kávovníku a uvedený chuťový profil, které napoví, co můžete od těchto zrnek čekat.
  5. Nechte si poradit profesionály. Zeptejte se na kávu obsluhy přímo v prodejně či kavárně. Začtěte se do popisu nejen chuti ale i příběhu kávy na webu pražírny. Všimněte si hodnoty cuppingového skóre kávy.
  6. Vybírejte kávu s certifikátem. Kávu, která byla pěstována ohleduplně k planetě a lidem, kteří o ni pečovali.

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

88 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy : ,
Autor : Mirka Vnenková
“Akce (a káva) je základní klíč k jakémukoliv úspěchu” - Picasso (a já).Káva mě uchvátila před cca 7 lety a rozhodla jsem se, že bude mou prací, koníčkem i posláním. Začala jsem u myčky a dostala se až k provozu kavárny. Jsem baristka, která píše o kávě.
Napsáno: 4.8.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu