Není káva jako káva. S výběrovou kávou se v posledních letech roztrhl pytel a vy tak možná nevíte, jaká zrnka jsou právě pro vás ideální? Zvolit kávu na espresso nebo na filtr? Bude lepší suchá či promytá metoda zpracování? Takové otázky si po přečtení tohoto článku už nebudete muset klást. Tak pojďme zjistit, jaký jen ten váš šálek kávy a na co si dát při výběru pozor.

Proč a kde si koupit výběrovou kávu?

Jestli vám někdy káva nechutnala, mohlo to kromě špatné přípravy být také nešťastnou volbou zrnek. Když sháníte balíček kávy, máte na výběr mnoho možností, jak jej získat. Ne všude ovšem zakoupíte kávu v dobré kvalitě. Obchody s komerčními kávami hned ze začátku vynecháme. Pokud tedy opravdu hledáte kvalitní kávu, tak nelze zaměřit svou pozornost jinam než na výběrovou kávu.

Stejně tak jako se při výběru kvalitního vína řeší, o jakou se jedná odrůdu, jak byla zpracována, odkud pochází a na jaké vinici vyrostla, tak i u kvalitní kávy je několik důležitých faktorů, na které je třeba dávat důraz.

Kromě toho, jak je s výběrovou kávou zacházeno a jaký to má pak vliv na její výslednou chuť, tak dalším jejím benefitem je to, že o ní můžete zjistit prakticky vše. Od datumu pražení, přes metodu zpracování, odrůdu nebo chuťový profil až po to, kdo jí sklízel a pražil. A když už to můžete zjistit, tak proč toho nevyužít při jejím výběru. Můžete si tak koupit zrnka, která budou přesně váš šálek kávy.

Výběrovou kávu v supermarketu obvykle neseženete, takže jaké jsou vaše možnosti.

Kavárna s výběrovou kávou

Ať už se jedná o malý espresso bar nebo velkou kavárnu, pokud zde výběrovou kávu připravují, budou tu mít balíčky výběrové kávy téměř stoprocentně také na prodej. Baristé vám také mohou prozradit svůj tip na přípravu dané kávy.

Pražírna výběrové kávy

Není nic lepšího než si koupit kávu přímo z pražírny. Podpoříte tím tak přímo pražírnu a pravděpodobně přímo v pražírně kávu koupíte za nejlepší cenu. Navíc to je nejlepší způsob, jak se o dané kávě toho dozvědět zcela nejvíc.

E-shop s výběrovou kávou

Pokud máte svoji oblíbenou pražírnu nebo kavárnu daleko, nemusí být všem dnům konec. V dnešní době najdete také spoustu e-shopů s výběrovou kávou. Buď se jedná o e-shopy, kde nabízí různé kávy z více pražíren nebo si můžete kávu zakoupit přímo na e-shopu své oblíbené pražírny.

PŘI NÁKUPU KÁVY ZKONTROLUJTE DATUM PRAŽENÍ

Když už tedy budete brouzdat mezi balíčky výběrové kávy, tak první, co byste měli udělat, je zkontrolovat datum pražení. Pokud byste si totiž koupili kávu pět měsíců starou, je prakticky jedno, že je výběrová, protože většina jejích aromat a chutí pravděpodobně už vyprchala. U nevýběrových káv často najdete datum spotřeby, to vám, ale nic moc neřekne. Důležitý je totiž začátek a ne konec. U kávy totiž čím starší, tím lepší jako u vína nebo sýru neplatí.

Jestli chcete kávu ihned připravovat, je nejlepší ji kupovat kávu zhruba týden po pražení. Káva si totiž po pražení potřebuje odpočinout. U kávy na filtr je to zhruba 4 dny, u kávy připravované na espresso alespoň 7 dní. Pražiči, baristé a prodejci výběrové kávy však moc dobře vědí, kdy je káva nejlepší, proto se nemusíte bát, že by vám domů přišla čtyři měsíce stará káva.

Proč si káva potřebuje po pražení odpočinout a kdy získáte z kávy to nejlepší? Přečtete si náš článek o tom, jak je to s čerstvostí kávy.

Například 250 g balíček kávy na espresso vám vydrží zhruba měsíc, pokud z něj budete připravovat kávu jen pro sebe, a to zhruba jednou denně. Stejně velký balíček kávy na filtrovanou kávu vám bude stačit při přípravě jedné filtrované kávy denně na zhruba dva týdny.

Na našem e-shopu máte na výběr z 125g, 250g, 500g a 1kg balení kávy. A tak si jednoduše vyberete správné balení pro velikost vaší spotřeby.

PRO JAKOU METODU PŘÍPRAVY KÁVU CHCETE?

První otázka, kterou byste si měli položit, je vlastně ta nejdůležitější, pro jakou metodu přípravy kávu chcete. Bude to espresso nebo filtrovaná káva? Káva, která je určená pro espresso je totiž o něco tmavěji pražená a ty nejlepší chutě z ní získáte právě pokud jí připravíte na espresso a naopak.

Na našem e-shopu si snadno vyberete kávu přesně pro vaši metodu přípravy, díky tomu jste téměř na půli cesty k šálku výborné kávy.

Teď vás možná trochu zmatu, ale i pro některé alternativní metody, se kterými připravujeme filtrovanou kávu se hodí káva pražená na espresso. Konkrétně tedy pro moka konvičku nebo pro AeroPress, když se s ním rozhodnete si připravit kávu na styl espressa.

Často také můžete slyšet mýtus, že kávy pražené na filtr jsou zpravidla kyselé, to ale není pravda. To, jestli káva bude kyselá, sladká nebo hořká může velmi ovlivnit právě způsob přípravy. Pokud si z ní však připravíte espresso, je to možné, ovlivnit to ale může také hrubost mletí nebo dávkování.

čerstvě pražená zrnková káva
Světlé pražení dokáže v kávě zanechat nejvíce chutí, proto i to, že má káva na espresso být tmavěji pražená neznamená, že má být velmi tmavě hnědá. Naštěstí u výběrové kávy se s tmavým pražením nesetkáte. Zdroj: Canva

Pokud každou chvíli doma pendlujete mezi přípravou espressa a filtrované kávy, zajímat vás možná budou kávy pražené takzvaně ,,omni‘‘, tedy doslovně přeloženo ,,na všechno’’. Jsou totiž pražené na stupeň mezi espressem a filtrem. Hodí se tedy jjak pro přípravu espressa, tak i pro přípravu filtrované kávy.

I na tom, jestli plánujete pít kávu s mlékem záleží. Pokud se tedy chystáte ze zrnek připravovat cappuccino či latte zkuste se se svým baristou nebo pražičem poradit, která káva bude ideální.

NÁKUP VÝBĚROVÉ KÁVY PODLE ZEMĚ PŮVODU

Možná jste taky někdy slyšeli větu jako: ,,Nejlepší je kafe z Etiopie, to mám fakt rád.‘‘ nebo ,,Kávu z Brazílie? Ani náhodou, tu nechci.‘‘ Jenže není káva z Etiopie jako káva z Etiopie a úplně stejně je to z Brazílií, Kolumbií, Costa Ricou nebo jakoukoliv jinou zemí. Země původu vám toho tolik o kávě neřekne. Jsou tu sice nějaké vlastnosti, které jsou pro kávu z dané země typické, jako například, že kávy z Etiopie bývají s chuťový profilem čaje a květin, ale nejedná se o pravidlo.

Co je pro kávy z dané země či oblasti typické jsme vám shrnuli v článku o producentech výběrové kávy.

O něco víc vám prozradí daná oblast, nadmořská výška či konkrétní farma a farmář. Protože země jsou velké a mají různé oblasti a káva z každé z nich může být úplně jiná. Například čím výš káva rostla, tím pomaleji dozrávala a měla tak více času na vytvoření všech chutí.

zrnka zelené kávy
Kromě zemí původu se také lidé dělí na tábory původu podle kontinentů. Stejně jako jsou brazilské nebo keňské kávy něčím typické, tak i jihoamerické nebo africké kávy mají daná specifika. Jedná se ale vždy o poměrně obecné pojmy, protože například kávy z Burundi a Keni jsou velmi rozdílné i když jsou obě africké. Zdroj: Canva

CO VÁM PROZRADÍ ODRŮDA KÁVY

Mnohem důležitější, než země původu je odrůda kávy někdy nazývaná také jako varieta. Každá odrůda určuje vlastnosti kávy, což znovu můžeme připodobnit k vinné révě nebo jakémukoliv jinému ovoci. Odrůda určuje, kolik kofeinu káva má, jaký chuťový profil bude mít či jaký tvar mají zrna. U výběrové kávy se ve všech případech jedná o pododrůdy kávovníku Arabica. Velmi častá je odrůda Bourbon, kterou najdeme ve žlutém (Yellow Bourbon) nebo červeném provedení (Red Bourbon). Káva této odrůdy je sladká, často až s chutí karamelu. U SL28 z Keni se můžeme těšit na výrazné citrusové tóny, s Maracaturrou se kromě jasně rozpoznatelné sladké chuti v balíčku získáte opravdu velká zrnka.

O dost méně narazíte na odrůdu Geisha, která je však považována za královnu všech odrůd. To, jak unikátní je to káva potvrzuje i její cena, která se často pohybuje až okolo 200-500 Kč za 100g.

VLIV METODY ZPRACOVÁNÍ KÁVY NA JEJÍ CHUŤ

Další, co ovlivní chuť kávy v šálku je zpracování. Je to právě to, co vytáhne potenciální chutě z dané odrůdy. Právě díky zpracování, a tedy i následnému pražení, se můžeme setkat s kávami jedné odrůdy, ale i tak různým chuťovým profilem.

Tři základní zpracování, se kterými se setkáme nejčastěji jsou:

 

  • Suché nebo také naturální
  • Promyté (washed)
  • Honey – najdeme ho v různých podobách jako black, red, yellow a white

Chcete vědět, jak probíhají suché nebo honey zpracování? Pak by vám neměl uniknout náš článek o všech metodách zpracování kávy.

Každá z metod má charakteristické chutě, které nejsou pravidlem, ale aspoň vám mohou přiblížit, jak káva bude chutnat.

Promyté kávy jsou typicky jemné, s čistou ovocitou chutí. Naturální kávy bývají o něco odvážnější, a ne každému chutnají, jsou šťavnatější a mají výrazné tělo. Často touto metodou bývají zpracovány kávy z Etiopie především kvůli místnímu nedostatku vody.
Honey metoda mluví sama za sebe. Kávy, které byly zpracovány touto metodou jsou sladké s karamelovým nádechem. Zpracování metodou honey kombinuje suchou a promytou metodu.

zrnková káva zpracovaná honey metodou
To, o jakou honey metodu se jedná určuje množství dužiny zachované na kávovém zrnu. Metoda Black honey značí nejvíce a White honey naopak úplně minimální množství. Zdroj: zanyacoffee.com

Dalšími metodami, na které můžete narazit je například anaerobní, zpracování karbonickou macerací nebo jiné podoby fermentace.

Vyberte si z naší nabídky naturálně zpracovaných káv.

VÝBĚR KONČÍ U CHUŤOVÉHO PROFILU KÁVY

Chuťový profil je tedy výsledkem odrůdy kávy, jejím zpracováním a v konečné fázi také jejím pražením. Jaké chutě můžete v daném balíčku najít už před vámi otestovali odborníci, kteří byli právě těmi, kdo testoval a následně určil, jaké chutě jsou v kávě nejvýraznější. To, jak unikátní jsou, značí také tzv. cuppingové skóre, jehož hodnotu na obalu kávy najdete také.

Víte, že abychom kávu mohli nazývat výběrovou kávou musí splňovat hodnotu nejméně 80 bodů, které jsou ji přiděleny právě během cuppingu?

Na našem e-shopu si můžete, kromě všech dalších charakteristik v levém sloupci, také zvolit, zda preferujete kávu kyselejší více či méně.

Z ČEHO DALŠÍHO MŮŽETE MÍT PŘI NÁKUPU VÝBĚROVÉ KÁVY NA VÝBĚR

Single origin, Mikrolot, Nanolot. I s těmito pojmy se u výběru kávy můžete setkat. Protože to, že máte kávu z jedné oblasti nebo země neznamená, že je se jedná o kávu jedné odrůdy. Některé odrůdy, jako například Caturra a Catuai bývají velmi často smíchávané, což nemusí hned znamenat, že je něco špatně. Jak už jsem, ale psala dříve odrůda má vliv na chuť kávy, proto i jejich smíchání chuť výsledného šálku ovlivní. A právě pojmy jako mikrolot nebo nanolot značí, že se jedná o kávu, která byla vypěstována ve velmi malém množství. Což kávu značí za unikátnější a odráží se to také na ceně.

Jaké jsou rozdíly mezi mikrolotem, nanolotem a kávou single origin? To se dočtete v článku o původu kávy.

U kávy pražené na espresso se navíc poměrně často setkáte se směsmi. Ty mohou být z Arabiky a Robusty, nebo jen jako směs Arabik z více zemí. U směsí, vzhledem k volbě zrnek, často narazíme na zemitější chutě, jako je čokoláda nebo oříšek, ale ani to nebývá pravidlo.

Víte, že na našem e-shopu kromě káv pod značkou Lázeňská káva najdete také kávy The Bakery Coffee? Mezi nimi najdete kávy, které nás zaujmou svým příběhem, chutí či zpracováním.

černé balíčky kávy s barevnými samolepkami
Poslední informací, kterou o výběrové kávě můžete zjistit je také certifikace. Ta se většinou na obale neuvádí. Na e-shopech se však všechny detailní informace dočtete. Zdroj: Mirka Vnenková

Nejčastější otázky k výběru kávy

Prakticky všechno. Prvně si určete, zda chcete kávu na filtrovanou kávu nebo espresso. Poté se podívejte na zpracování kávy, její původ a odrůdu. Svůj šálek kávy pak rozhodněte u chuťového profilu.

Každá z metod zpracování je něčím specifická a zajímavá, nejlepším řešením je tedy ochutnat kávu od každého zpracování a určit si, která metoda vyhovuje právě vám.

Chuťový profil, který najdete mezi informacemi u kávy na e-shopu nebo na balíčku kávy. Znamená to, co v kávě můžete cítit, pokud ji správně připravíte. Nejedná se o žádná umělá aromata, ale chutě, které má káva díky dané odrůdě a byly následně podpořeny metodou zpracování a pražením kávy.

Už víte, jaká káva je pro vás ta pravá?

Najít si kávu, kterou si zamilujete je výhra, nebojte se však experimentovat a objevovat chutě nové. S nalezením vaší oblíbené kávy vám může pomoci také naše degustační balení káv, které obsahuje 3 různé kávy.

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 16 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

94 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Autor : Markéta Nováková
Napsáno: 15.9.2021

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu