čtení na 13 minut | kategorie : Blog, Škola baristů, Zajímavosti o kávě

Dnešní článek bude o producentech kávy z celého světa. Nejprve si představíme africké státy produkující kávu. Každá z těchto zemí má svoje vlastní techniky a odrůdy, kterými se snaží uspokojit nákupčí.  U každé země si ukážeme typický proces sklizně a profily chutí.

Afričtí producenti kávy

Etiopie

Etiopie, rodiště kávy. Místo, kde se pěstuje káva ve vysokých nadmořských výškách. Káva roste na úpatí kopců, velké plantáže jako v Brazílii tady nenajdete. Jedná se tedy o volný sběr. V Etiopii je spousta malých farmářů, kteří si zpracovávají kávu přímo na farmě. Co se týče produkce, tak se Etiopie řadí na 6. místo světového žebříčku. Ročně se v této zemi vyprodukuje přes 4 miliony pytlů kávy.

Oblasti pěstování v Etiopii

Lekempti, Wellega a Gimbi– Oblasti produkující naturální i promytou metodou zpracovanou kávu. Nejlepší kávy jsou plnější, sladší než kávy z oblastí Yirgacheffe a Sidamo.

Jima– Oblast produkující velké množství etiopské kávy. Káva z této oblasti je často opomíjená oproti ostatním kávám. Název této oblasti je v mnoha variantách – „Jimmah“, „Jimma či „Djimmah“.

Limu a Djimmah– Pokud je káva z této oblasti zpracováná promytou metodou uvádí se jako Limu. Pokud je naturálně zpracována tak jako Djimmah. Káva je  obecně jemnější než káva z oblasti Sidamo.

Sidamo- V této oblasti se nachází káva, která zahrnuje velké spektrum chutí – ovocnější a citrusové tóny či oříškovo-bylinkové.

Yiargacheffe- V této oblasti se pěstují jedny z nejlepších káv z Etiopie. Mívají velmi silné aroma. Citrusové tóny a květinové rysy spolu s vyváženou sladkostí a jemným tělem.

Harar- Jedná se o jednu z nejstarších oblastí pěstování kávy. Tato etiopská oblast se vyznačuje horkým, suchým podnebím. Káva je více zemitější. Většina oceněných kávových zrn je velmi ovocná s tóny bobulovin. Téměř všechny kávy jsou zpracovány naturálně.

Keňa

Nesmíme opomenout Keňu. Káva se sem dostala z Etiopie v 19. století. Keňská káva se řadí mezi nejkvalitnější kávy na světě. Má bohaté chuťové profily. Zejména se zde objevuje chuť citrusů a květin. Celková produkce je závislá na počasí. Tyto hodnoty se pohybují kolem 1 milionu vyprodukovaných pytlů za rok.

Oblasti pěstování v Keňi

Marsabit– Produkce nedosahuje vysokých čísel, ale nachází se zde jako v jediné oblasti v Keňi divoce rostoucí kávovníky.

Meru- Díky bohatě organickým půdám a deštným lesům se zde daří varietám K7 a SL.

Nyeri- Nejčastěji se jedná o SL variety. Zrna dosahují vysoké kvality.

Embu- V oblasti Embu se pěstuje velké množství variet. Nejspíše je to díky červenozemi vulkanického původu a dvěmi znatelnými období dešťů.

Kirinyaga-  Podobně jako v Embu se také v Kirinyaga vyskytují vulkanické půdy. Káva dosahuje vysoké kvality a ve většině případů je pěstována malými farmáři.

Murang’a-  Kolem 100 000 farmářů produkuje kávu v této oblasti. Jedná se také ve většině případů o menší farmáře.

Kiambu- Produkci zastávají větší farmy, které jsou vlastněny mezinárodními korporacemi, ale také se zde vyskytuje spousta malých farmářů.

Machakos-  Malá oblast pojmenována po městě Machakos.

Nakuru- V Nakuru se nachází káva, která roste na nejvýše položeném místě v Keňi.  Produkce v této oblasti je poměrně nízká.

Kisii- Oblast nacházející se nedalko Viktoriina jezera. Většina kávy pochází od  malých farmářů.

Trans-Nzoia, Keiyo a Marakwet – Jedná se poměrně o malou oblast nacházející se na západě Keňi. Hora Mount Elgon zajišťuje potřebnou nadmořskou výšku a většina kávy pochází z této oblasti.

Rwanda

Citrusová, květinová s mírnou aciditou. Tyhle chuťové vlasti má káva ze Rwandy. Kávovníky se dostaly do Rwandy až na počátku 20. století, a to v roce 1904. I přes tuto poměrně krátkou dobu se ve Rwandě nachází přes 400 000 drobrých farmářů produkujících kávu.

Oblasti pěstování ve Rwandě

Západní provincie– Oblast kolem jezera Kivu. Můžeme zde najít jedny z nejznámnějších zpracovatelských závodů ve Rwandě. Kávy dosahují komplexních, květinových a svěžích chutí spolu s nejvyšší kvalitou.

Severní provincie – Vyvážená a sladká káva s tóny citrusů a karamelu.

Jižní provincie–  Káva z této provincie se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách. Tóny jsou klasičtější či ovocnější a citrusové.

Východní provincie – Tato provincie představuje domov pro mnoho malých zpracovatelských závodů a farem, které zpracovávají kávu s bohatě čokoládovými tóny či v chuti můžeme nalézt tóny lesního ovoce.

Tanzanie

Jedná se o velkou zemi východní Afriky, která se řadí mezi nejchudší země světa. Tradičně se káva pěstovala na severu, ale v posledních letech se invetují peníze do oblastí na jinu země. Káva z tohoto regionu představuje obrovský potenciál. Má květinové a citrusové tóny s jemnou kyselostí. Z 90% se v této zemi používá mokrý způsob zpracování.

Oblasti pěstování v Tanzánii

Kilimanjaro a Arusha-  Jedná se o nejstarší oblast pěstování kávy v Tanzánii. Oblast je vybavena poměrně pokrokovým zařízením pro zpracování kávy, ačkoliv se zde vyskytují starší kávovníky, jejichž úroda je menší.

Ruvuma a Mbinga-  Káva z této oblasti má poměrně vysoký potencionál dosahovat vysoké kvality.

Mbeya- Tento region je jeden z hlavních exportérů kávy, čaje, kakaa a koření z této země.

Tarime- Oblast nacházející se nedaleko Keňi.

Kagera a Bukoba- Část země nacházející se na severu u Viktoriina jezera produkující převážně Robustu, která je z větší části zpracovaná suchou metodou. Produkce Robusty tvoří 25 % z celé produkce kávy v zemi.

Usamba Mountains- 

Burundi

Malá země ležící se střední Africe. To je Burundi. Káva představuje pro zdejší farmáře poměrně zaručený přístup k hotovosti. Káva je zpracováná promytou metodou ve většině případech, ale objevíme zde i naturálně zpracovanou.  V chuti se objevují elegantní ovocné tóny.

Oblasti pěstování v Burundi

Kayanza- Tata oblast se nachází v severní části země. Tvoří hranice se Rwandou. Káva tradičně dosahuje vysoké kvality.

Kirimiro-  V této oblasti se nachází nejvýše položený zpracovatelský závod v Burundi.

Mumirwa- Pohoří Kumugaruro poskytuje vysokou nadmořskou výšku pro pěstování kávy, což zvyšuje její kvalitu.

Uganda

Uganda je druhým největším producentem Robusty. Pěstuje se zde i Arabiky, nejčastěji v okolí hory Elgon.  Z variet převažuje Typica s SL.

Oblasti pěstování v Ugandě

Bugisu- Káva se v této oblasti pěstuje v 1 600-1 900 m. n. m..  Jedná se především o promytou Arabiku s plnějším tělem.

Západní region-  Káva pěstována kolem hory Ranzori. Naturálně zpracovaná Arabiky se ovocnými tóny.

Lake Victoria Basin- V oblasti kolem Viktoriina jezera se pěstuje Robusta. Vyšší nadmořská výška dodává Robustě lepší chuť.

Američtí producenti kávy

Brazílie

Brazílie se objevuje již více než 150 let na přední příčce producentů kávy na světě. Tato země se zaměřuje především na pěstování Arabiky, ale jsou zde místa, kde se pěstuje výhradně jen Robusta. Brazílie zaujímá místo také nejvíce technicky vyspělé země v kávovém světe. V chuti se můžeme objevovat tóny čokolády a oříšků s plným tělem a nízkou aciditou.

Oblasti pěstování v Brazílii

Bahia- Jedna z nejlepší Arabiky z této oblasti pochází z Chapada Diamantina a z Planalta.  V jižní části oblasti se pěstuje převážně Robusta.

Espírito Santo- Z 80 % převažuje produkce Robusty.

Matas de Minas- Kolem poloviny farmářů z této oblasti vlastí pouze malé plantáže s kávou.  Silnější káva se střední aciditou.

Sul de Minas- Díky vysoké nadmořské výšce káva dosahuje citrusových a květinových tónů.

Ceraddo- Přes 90 % kávy z této oblasti pochází z velkých plantáží a převážně z naturálně zpracovaných zrn.

Sao Paulo State-  Tato oblast produkuje převážně naturálně zpracovanou Arabiku.

Ebook zdarma: Jak na espresso

Bolívie

V Bolívii se pěstuje velmi kvalitní káva, ale v malém množství. Ročně se v zemi vyprodukuje kolem 100 tisíc pytlů kávy balených po 60kg.  Podmínky pro pěstování jsou v této zemi více než ideální. Blahodárně na růst kávy působí klimatické podmínky. Bolivijská káva je sladká s ovocnými tóny.

Oblasti pěstování v Bolívii

Yungas-  Jedná se o tradiční oblast pěstování kávy v Bolívii.  Kolem 90 % kávy z Bolívie pochází z této oblasti.

El Beni-  Tato oblast je druhá největší v Bolívii. El Beni je převážně nížina, ale kávovníky také najdeme v okolí pohoří Cerro Pelado.

Santa Cruz-  Káva roste v nižších nadmořských výškách a je spíše komerčního typu.

Caranavi-  Poměrně nová oblast pěstování kávy.

Kolumbie

V Kolumbii probíhají dvě sklizně ročně. Hlavní probíhá od září do prosince a vedlejší tzv. MITACA  v průběhu dubna a května. Káva z této země poskytuje bohaté spektrum chutí přes čokoládové tóny po velmi ovocné.

Oblasti pěstování v Kolumbii

Santander- Produkce z této oblasti tvoří něco kolem 9 % z celé Kolumbie.  Jedná se o kávu s nižší aciditou.

Tolima-  Region známý pro jemnou chuť s vyváženými květinovými tóny. Tvoří 12 % kolumbijské produkce kávy.

Huila-  12 % produkce pochází z okolí hor Huila.  Káva s velkou aciditou a komplexní chutí.

Nariňo- Nejjižnější oblast pro pěstování kávy vyznačující se kávou s jemnou a ovocnou chutí.

Cauca- Káva z této oblasti má sladké květinové tóny s chutí bobulovin.

Ekvádor

V Ekvádoru se převážně pěstuje Robusta. Kvalitu kávy snižuje nedostatek financí na pěstování kávy. Nízké výnosy nedokážou pokrýt vysoké náklady. Od roku 1985 se plocha pěstování snížila téměř o polovinu.  I přes to se zde objevují farmáři, kteří vyspětují kvalitní kávu.

Kostarika

Kostarika zaujímá místo jedné z nejvyspělejších zemí ve střední Americe. Velmi populární je ekoturistika, která turistům nabízí tour po farmách, což činí další výtěžek pro farmáře. 90% celkové sklizně pochází od malých farmářů. Tóny kávy jsou sladké s jemným tělem. Zahrnující mnoho chutí a tónů.

Oblasti pěstování v Kostarice

Centrální údolí (Central Valley)- Jedná se o první oblast pěstování kávy ve Střední Americe. V dnešní době se také jedná o nejznámnější oblast.

Západní údolí (West Valley)-  Káva se zde pěstuje v nadmořské výšce až 2 000 m. n. m..

Tarrazú- Pravděpodobně jedna z nejznámnějších oblastí pro pěstování kávy v Kostarice.

Tres Rios- Jedná se o malou oblast, ze které káva dosahuje komlexních chutí.

Brunca- Od 50. let 20. století se v Brunce pěstuje káva. Dvě nejznámnější oblasti jsou Coto Brus a Perez Zeledon.

El Salvádor

Sladké tóny, vyvážená chuť s jemnou aciditou. Tyto chutě můžeme vnímat v kávách z El Salvadoru. V roce 1949 objevili mutaci odrůdy Bourbon a pojmenovali ji po objeviteli Pacas. Od té doby je odrůda jménem Pacamara.

Oblasti pěstování v El Salvádoru

Apaneca-Llamatepec- Horská oblast a také největší oblast pro pěstování kávy v El Salvádoru.

Aloptepec-Metapan- Vulkanická oblast, ve které se spíše nacházejí malý producenti káva. Avšak i přesto se dokáže vyrovnat nejlepším kávám ze země.

El Balsamo-Quetzalpetec-  Jedná se o oblast, kteřá čítá přes 4 000 drobných farmářů.  Káva má vybalancovanou chuť.

Chichontepec- Tato oblast neprodukuje příliš mnoho kávy, avšak káva z této oblasti narůstá na popularitě.

Cacahuatique- Druhý nejmenší region, přes 90 % farmářů vlastní pouze 7 hektarů plantáží. Káva je jemná s ovocnější chutí.

Tepeca-Chinameca- Káva z této oblasti není příliš známá ale dosahuje dobré kvality.

Guatemala

v Guatemale se nachází jak hory tak nížiny. To umožňuje široké spektrum chutí v guatemalské kávě. Přes jemné, sladké, ovocné po silnější a čokoládové.  Můžeme zde najít před 100 000 farmářů a převážná většina z nich má jen malou plochu pro pěstování kávy.

Oblasti pěstování v Guatemale

Huehuetenango- Oblast s vysokými nadmořskými výškami spolu s deštným pralesem. Káva je květinově ovocná a uvádí se, že představuje to nejlepší z guatemalské kávy.

Cobán-  V Cobánu káva roste ve výškách kolem 1 400 m. n. m.. Podnebí je chladnější s vyšší vlhkostí. Díky těmto podmínkám káva dosahuje plnějších tónů spolu s chutí ovoce a koření.

Atitlán- Oblast rozkládající se kolem jezera Atitlán produkuje kávu typickou pro Guatemalu svými citrusovými, čokoládovými  tóny spolu s plnějším tělem a výraznou vůní.

Antigua- Jedná se o první region produkující kávu na území Guatemaly. Káva je sladší, oříškovější s čokoládovými tóny.

Acatenango- Nadmořská výška pro pěstování dosahuje 1 300 – 2 000 m. n. m.. Káva je vysoce aciditní a vyvážená.

Honduras

Největší producent kávy ve Střední Americe. Velkým problémem je v Hondurasu počasí, které nepříznivě ovlivňuje kvalitu kávy. Prudké a časté deště představují problém během sušení kávy. Honduraská káva je ovocnější, ale také se zde objevují čokoládové tóny.

Oblasti pěstování v Hondurasu

Montecillos- V této oblasti se nacházejí nejvýše položené plantáže v zemi. Káva dosahuje citrusových tónů.

Copán- Chuť kávy z této oblasti je s plnějším tělem, kakaovou chutí  spolu se sladkostí.

Agalta- Káva s tropickou chutí s výraznou aciditou a občasnými čokoládovými tóny.

Mexiko

Velmi často se na kávě z Mexika objevuje známá certifikace Fairtrade. Káva ve většině případech pochází od malých farmářů a objevují se v ní čokoládové tóny s karamelem doprovázené jemným tělem se sladkostí.

Oblasti pěstování v Mexiku

Puebla- Jedná se o 4. největší region produkující kávu. Kávovníky rostou v nadmořské výšce okolo 1 400 m. n. m.. Chuťový profil káv je spíše do čokoládových a oříškových tónů.

Varacruz-  Oblast kolem Mexického zálivu produkující kávu jak z vyšší nadmořských výšek, tak z nižších.

Chiapas-  Nejpopulárnější oblast pro produkci kávy v Mexiku. Chuť je ovocnější či s kakaovými tóny.

Oaxaca-  Chuť se vyznačuje mandlovými tóny, s jemnějším tělem a nízkou aciditou.

Nikaragua

V letech 1840-1940 probíhal v Nikaragui kávový boom, který výrazně ovlivnil ekonomiku země. Chuť kávy je komplexní s vyváženými ovocnými tóny a jemnou aciditou.

 Oblasti pěstování v Nikaragui

Nueva Segovia-  Tato Oblast produje kvalitní kávu s výraznou aciditou, vyváženou sladkostí spolu s ovocnějšími tóny.

Jinotega- Ačkoliv je jedná o druhou největší oblast pro pěstování kávy v Nikaragui, tak co se týče objemu je tato oblast první. Káva s kakaovými a ovocnými tóny.

Madriz- Malá a poměrně neznámá oblast produkuje kávu s poměrně velkým potenciálem.

Matagalpa- Produkuje jedny z nejlepších káv v Nikaragui. Krémová textury, květiné tóny – to představuje káva z oblasti Matagalpa.

Estelí- Jedná se o málo známou oblast produkující vynikající kávu. Káva je vyvážená se sladkostí a květinovými tóny.

Panama

Panamské kávy dosahují sladkosti, vyvážených květinových a ovocnějších tónů. Většina kávy roste v západní části země, kde jsou příznivé klimatické podmínky a úrodná půda.

Oblasti pěstování v Panamě

Volcan- Jedny z nejvýše položeých farem v zemi se nacházejí v této oblasti. Půdy jsou bohaté na živiny a káva dosahuje sladkých chutí.

Renacimiento- Jedná se o méně známý region sousedící s Kostarikou. Nadmořská výška nad 2 000 m. n. m. poskytuje skvělý potenciál pro vysoce aciditní kávy.

Boquete- Nejstarší a nejvíce známá oblast pro produkci kávy v Panamě. Spektrum chutí dosahuje kakaových chutí až po ty ovocnější.

Peru

V Peru se pěstují především variety Typica, Bourbon a Caturra. Přibližně 90 % kávy produkují malý farmáři, kterých Peru čítá přes 120 000 z nichž většina vlastní kolem 2 ha.

Oblasti pěstování v Peru

Severní oblast- Přes 70 % se vypěstuje v této oblasti z níž většina je organického původu.

Jižní oblast- Nejmenší region pro pěstování kávy v Peru. Káva se prodává ve většině případech přes družstvo.

Středozemí- Vyšší nadmořská výška zaručuje výraznější aciditu.

Ebook zdarma: Jak na alternativní přípravu

Asijští producenti kávy

Káva v těchto oblastech nedosahuje příliš vysoké kvality. Je to z toho důvodu, že především káva z Vietnamu se používá jako komoditní káva. Přesto jsou tyto oblasti považované jako velký potencionál do budoucna, kdy se počítá s vyšší poptávkou po kávě a bude potřeba více půdy na pěstování.

Indie

Indie, země, která se především zabývá produkcí Robusty.  Robusta je vhodnější pro pěstování v Indii než Arabika a to především, že se v Indii nacházejí nižší nadořské výšky.Za rok vyprodukují kolem 5 miliónů pytlů kávy. Chuťe jsou plnější s nízkou aciditou.

Oblasti pěstování v Indii

Kerala- Téměř 30 % kávy z Indie pochází z této oblasti. Navíc ve většině případech se jedná o Robustu. Mezi nejznámnější patří Waynad,  Travancore a Palakkad.

Tamil Nadu- Produkuje 10 % kávy z Indie. Jedná se jak o Robustu, tak Arabiku.  Káva se pěstuje okolo Sheveroys kopcl či v Nilgiris nebo v Kodaikanal.

Karnataka- Produkuje větší polovinu kávy z Indie. Ze 70 % se jedná o Robustu. První kávová plantáž zde byla již v 17. století.

Východní oblasti- Andhra Pradesh a Odisha jsou nové oblasti pro pěstování kávy. Jedná se hlavně o Arabiku.

Severovýchovní oblasti-  Zahrnuje nové oblasti pro pěstování Arabiky v Indii. Produkce čitá kolem 2 % z celkového množství.

Indonésie

Indonésie vyprodukuje více než 650 000 tun kávových zrn za rok. Země se rozhodla, že dá přednost kvantitě nad kvalitou. Klima je vhodnější pro pěstování Robusty. Indonésie má ideální geografickou polohu pro kávové plantáže. V kávě se objevuje plné tělo s jemnou aciditou.

Oblasti pěstování v Indonésii

Java

Západní vysočina-  Pěstují zde experimentální odrůdy jako Andung Sari, Sigararuntang, Kartika a S-linky, Ateng či Jember.

Východní vysočina- Káva roste v nižších nadmořských výškách.  Největší plantáže jsou Blawan, Jampit, Pancoer, Kayumas, Tugosari.

Sumatra

Aceh- Oblast kolem pohoří Gayo, Takengon a kolem jezera Laut Tawar. Farmy se nacházeji ve výšce 1100 – 1300 m. n. m..

Lintong- Rozkládá se kolem jezera Toba. Pěstuje se zde nejvíce oceňovaná indonéská Arabika.

Lampung- Jedna z největších oblastí pro pěstování Robusty na Sumatře.

Jihozápadní region- Jedná se o nové oblasti pro pěstování kávy na Sumatře.

Sulawesi

Enrekang- Většina výběrové kávy z tohoto regionu nese jméno po historickém trhu města.

Mamasa- Málo známá oblast nacházející se na západě ostrova.

Gowa a Sinjal- Produkuje menší množství kávy. 40 % tvoří Robusta.

Tana Toraja- Zdejší podmínky nabízí vhodné klima pro pěstování kávy. Produkuje se zde jedna z nejlepších káv na Sulawesi.

Papua Nová Guinea

Káva se pěstuje především ve východní části ostrova. Zrna bývají obvykle zpracovaná mokrou metodou. Její chuť je vyvážená, doplněna o jemnou sladkost s exitickou ovocnou vůní.

Oblasti pěstování na Papue Nové Guinee

Východní vysočina- Nadmořská výška kolem 1500 m. n. m. zajišťuje jednu z nejlepších káv z této oblasti.

Enga a západní vysočina- Káva v sobě nese bylinové tóny s oříškovou chutí.

Chimbu a Jiwaka- Jedny z nejvýše rostoucích kávovníků na Papui nám v kávě umožňují najít ovocnější tóny kávy.

Vietnam

Káva se pěstuje především ve východní části ostrova. Zrna bývají obvykle zpracovaná mokrou metodou. Její chuť je vyvážená, doplněna o jemnou sladkost s exitickou ovocnou vůní.

Oblasti pěstování ve Vietnamu

Centrální pobřeží severu- Tato oblast je chráněna řadou pohoří před monzunovými větry. Tím pádem se daří k expanzi Arabiky v této oblasti.

Střední západní vysočina-  Vysočina rozléhající se kolem Dak Lak, Gia Lai, Kontum. Káva roste v poměrně nízké nadmořské výšce.

Centrální pobřeží jihu- Někteří farmáři začali zalévat kávovníky během období sucha a tím dopomáhají květenství a dozrávání třešní.

Jihovýchodní region- Úrodné červenozemě a horké vlhké podnebí napomáhá kávovníkům Robusty k dozrávání.

Zdroje:

James Hoffmann – Coffee

Anette Moldvaer – Coffee obsession 

Líbil se vám tento článek? Mrkněte na naše další články.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho..

Spokojení zákazníci

98% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 17 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

88 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Veronika Marečková
Verča už v nějaké té kavárně dělala. Umí vykouzlit krásný obrázek do cappuccina, a občas přispěje i na blog v rámci rozvoje svých kávových zkušeností..
Napsáno: 5.6.2019

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu