Dnešní článek bude o producentech kávy z celého světa. Nejprve si představíme africké státy produkující kávu. Každá z těchto zemí má svoje vlastní techniky a odrůdy, kterými se snaží uspokojit nákupčí.  U každé země si ukážeme typický proces sklizně a profily chutí.

Afričtí producenti kávy

Etiopie

Etiopie, rodiště kávy. Místo, kde se pěstuje káva ve vysokých nadmořských výškách. Káva roste na úpatí kopců, velké plantáže jako v Brazílii tady nenajdete. Jedná se tedy o volný sběr. V Etiopii je spousta malých farmářů, kteří si zpracovávají kávu přímo na farmě. Co se týče produkce, tak se Etiopie řadí na 6. místo světového žebříčku. Ročně se v této zemi vyprodukuje přes 4 miliony pytlů kávy.

Oblasti pěstování v Etiopii

Lekempti, Wellega a Gimbi– Oblasti produkující naturální i promytou metodou zpracovanou kávu. Nejlepší kávy jsou plnější, sladší než kávy z oblastí Yirgacheffe a Sidamo.

Jima– Oblast produkující velké množství etiopské kávy. Káva z této oblasti je často opomíjená oproti ostatním kávám. Název této oblasti je v mnoha variantách – „Jimmah“, „Jimma či „Djimmah“.

Limu a Djimmah– Pokud je káva z této oblasti zpracováná promytou metodou uvádí se jako Limu. Pokud je naturálně zpracována tak jako Djimmah. Káva je  obecně jemnější než káva z oblasti Sidamo.

Sidamo- V této oblasti se nachází káva, která zahrnuje velké spektrum chutí – ovocnější a citrusové tóny či oříškovo-bylinkové.

Yiargacheffe- V této oblasti se pěstují jedny z nejlepších káv z Etiopie. Mívají velmi silné aroma. Citrusové tóny a květinové rysy spolu s vyváženou sladkostí a jemným tělem.

Harar- Jedná se o jednu z nejstarších oblastí pěstování kávy. Tato etiopská oblast se vyznačuje horkým, suchým podnebím. Káva je více zemitější. Většina oceněných kávových zrn je velmi ovocná s tóny bobulovin. Téměř všechny kávy jsou zpracovány naturálně.

Keňa

Nesmíme opomenout Keňu. Káva se sem dostala z Etiopie v 19. století. Keňská káva se řadí mezi nejkvalitnější kávy na světě. Má bohaté chuťové profily. Zejména se zde objevuje chuť citrusů a květin. Celková produkce je závislá na počasí. Tyto hodnoty se pohybují kolem 1 milionu vyprodukovaných pytlů za rok.

Oblasti pěstování v Keňi

Marsabit– Produkce nedosahuje vysokých čísel, ale nachází se zde jako v jediné oblasti v Keňi divoce rostoucí kávovníky.

Meru- Díky bohatě organickým půdám a deštným lesům se zde daří varietám K7 a SL.

Nyeri- Nejčastěji se jedná o SL variety. Zrna dosahují vysoké kvality.

Embu- V oblasti Embu se pěstuje velké množství variet. Nejspíše je to díky červenozemi vulkanického původu a dvěmi znatelnými období dešťů.

Kirinyaga-  Podobně jako v Embu se také v Kirinyaga vyskytují vulkanické půdy. Káva dosahuje vysoké kvality a ve většině případů je pěstována malými farmáři.

Murang’a-  Kolem 100 000 farmářů produkuje kávu v této oblasti. Jedná se také ve většině případů o menší farmáře.

Kiambu- Produkci zastávají větší farmy, které jsou vlastněny mezinárodními korporacemi, ale také se zde vyskytuje spousta malých farmářů.

Machakos-  Malá oblast pojmenována po městě Machakos.

Nakuru- V Nakuru se nachází káva, která roste na nejvýše položeném místě v Keňi.  Produkce v této oblasti je poměrně nízká.

Kisii- Oblast nacházející se nedalko Viktoriina jezera. Většina kávy pochází od  malých farmářů.

Trans-Nzoia, Keiyo a Marakwet – Jedná se poměrně o malou oblast nacházející se na západě Keňi. Hora Mount Elgon zajišťuje potřebnou nadmořskou výšku a většina kávy pochází z této oblasti.

Rwanda

Citrusová, květinová s mírnou aciditou. Tyhle chuťové vlasti má káva ze Rwandy. Kávovníky se dostaly do Rwandy až na počátku 20. století, a to v roce 1904. I přes tuto poměrně krátkou dobu se ve Rwandě nachází přes 400 000 drobrých farmářů produkujících kávu.

Oblasti pěstování ve Rwandě

Západní provincie– Oblast kolem jezera Kivu. Můžeme zde najít jedny z nejznámnějších zpracovatelských závodů ve Rwandě. Kávy dosahují komplexních, květinových a svěžích chutí spolu s nejvyšší kvalitou.

Severní provincie – Vyvážená a