čtení 2 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Místo objevení kávy je relativně blízko Keni, ale dostat ji tam nebyl snadný úkol, plný krveprolití. Arabové, kteří ovládali kávu, zotročili tisíce Keňanů, kteří pracovali na kávových plantážích v Keni a Arábii. Následoval rok 1900, britští osadníci rychle převzali kontrolu nad zemí, což vedlo k dalšímu krveprolití.

Otroctví

V první části 20. století byly pozemky osídleny britskými a evropskými farmáři, kteří zbohatli pěstováním kávy na zádech keňských dělníků. Do 30. let 20. století se moc zemědělců stala velmi silnou. Více než 1 milion členů kmene Kikuyu, kteří byli ve své zemi, měli nyní podle Evropanů skutečné nároky na půdu. Pro ochranu svého zájmu jim bohatí Evropané zakázali pěstování kávy, zavedli chatrčí daň a méně a méně jim vypláceli. Kikuyu byli nuceni opustit svou zemi a jít do měst, aby přežili. Toto legální otroctví obyvatelstva pokračovalo až do doby, kdy se britská vláda v roce 1960 vzdala kontroly. Navzdory krveprolití a otroctví keňská káva vzkvétá a patří mezi nejlepší šálky na světě.

Nejchudší farmáři na světě

Veškerá pěstovaná káva v Keni je Arabica, pěstovaná na bohaté sopečné půdě, která se nachází na vrchovině této země. Dnes se při výrobě kávy zaměstnává přibližně 250 000 Keňanů. Většinu produkce produkují drobní držitelé půdy, kteří jsou členy družstev zpracovávajících vlastní kávu. I přes jedinečnost této keňské kávy zůstávají pěstitelé kávy v Keni stále mezi nejchudšími na světě. V roce 2001 by zemědělec produkující plodinu o hmotnosti 1 007 kg vydělal za svou práci pouze 20,14 £, tato stejná káva je k dispozici ve specializovaných obchodech za 10 USD za libru.

Ruiru 11

Nedávno představili keňští zemědělci hybridní rostlinu Ruiru 11 a mezi skutečnými milovníky keňské kávy vyvolala obavy. Je to proto, že mohou chybět tradiční atributy Keňské kávy, které milovníci kávy milují. Keňská rada pro kávu v Keni se snaží propagovat Ruiru 11 jako zlepšení pro farmáře, ale jejich úsilí je zastíněno fámami, že chutná jako káva nižší kvality z jiné země. Pouze čas rozhodne, kdo má pravdu.

Proč je keňská káva vyhledávána

Keňská káva má jasnou kyselost a skvělou sladkost se suchou vínovou dochutí. Opravdu dobrá keňská káva bude mít také chuť a vůni černého rybízu. Některé z nejlépe hodnocených káv na světě pocházejí z Keni a jako výběrová káva získává obdiv při cuppingu. Keňa má tuto úroveň kvality prostřednictvím vládního systému, který nabízí zemědělcům odměny za produkci kvalitnější kávy. Tato politika vedla k neustálému zlepšování a soustavnému zlepšování kvality v šálku kávy. Každá šarže kávy v Keni, pocházející z velké farmy nebo malého družstva, musí být podrobena přísnému testování kvality v Coffee Board of Kenya.

Zdroje:  comunicaffe.com, flickr.com

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč