čtení 2 minut | Blog / Zajímavosti o kávě

Keňská republika je velmi oblíbenou turistickou destinací. Její oblíbenost si získala především díky její rozmanitosti. Naleznete zde hory, pouště, savany i jezera. Naleznete zde i mnoho různých národních parků a rezervací. Díky její strategické poloze na rovníku je Keňanům umožněno sklízet kávu až dvakrát do roka. 

VÝCHODNÍ POBŘEŽÍ AFRIKY

Keňská Arabika se pěstuje na vulkanických půdách bohatých na živiny ve výškách 1400 až 2000 metrů nad mořem. Věděli jste, že nejlepší Arabika na světě je pěstována právě v Keni? Počasí není nikdy teplejší, než léto v Evropě s teplotním rozsahem nejvýše 19 ° C. Dešťové srážky jsou rovnoměrné po celý rok. Právě tyto podmínky dělají keňskou kávu tak jedinečnou.

 

Káva se v Keni pěstuje již více než století, od roku 1893. Celková plocha určená k pěstování se odhaduje na 160 000 hektarů, z čehož přibližně jedna třetina je plantáž a zbytek půda malých zemědělců. Roční produkce se v důsledku klimatických a socioekonomických faktorů velmi měnila. V současné době produkce dosahuje zhruba jednoho milionu pytlů kávy za rok.Většina plodin dozrává od října do prosince, ostatní zrají v květnu až červenci.

JAK SE ZPRACOVÁVÁ KÁVA Z KENI?

Téměř veškerá keňská káva se zpracovává mokrou metodou, aby byla zajištěna co možná nejvyšší kvalita. Pěstitelé vybírají pouze červené zralé plody. Třešně jsou před zpracováním tříděny, přezrálé nebo napadené plody jsou odstraněny.

 

Dalším krokem je drcení třešní, čímž se naruší jejich vnější vrstva. Slizká dužina, která zůstává na plodech, se odstraní procesem fermentace. Ta by měla trvat maximálně 36 hodin. Po fermentaci se zrna promyjí a poté je možné je sušit. Během sušení se zrna pravidelně otáčí, čímž získají namodralou barvu, kterou je keňská káva proslavená.

TŘÍDĚNÍ KÁVY

Po úplném vyschnutí je káva v pytlích a připravena k odeslání do mlýnů. V Keni je typické mechanické třídění kávy podle velikosti, hmotnosti a tvaru zrna.

 

  • PB – Kulaté zrno
  • AA – Velké zrno
  • AB – Kombince řady A a B
  • C – Menší zrno než
  • BE – Největší zrno
  • TT – Malé zrno
  • T – Nejmenší zrno (většinou zlomené a vadné)

Tyto kategorie jsou klasifikovány na základě číselného referenčního systému na stupnici od 1 do 10.

ODRŮDY KÁVY Z KENI

SL28 a SL34 jsou nejčastější variety, které v Keni naleznete. K jejich vývoji došlo okolo třicátých let minulého století. Díky jejich specifickým chuťovým profilům, pro které je typická acidita s projevem citrónových tónů, dosahují tyto variety světového věhlasu.

 

Tyto variety, jak již název vypovídá, vznikly určitým vývojem a modifikací. Na jejich vzniku se podílel Scott Laboratories. Mezi nejznámější odrůdy patří Bourbon, Batian a Ruiru 11.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
předplatné kávy
Předplatné kávy procestujte kávové plantáže z kuchyně, s dopravou zdarma
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč