Ať už jste ve světě výběrové kávy nováčkem nebo ji již nějakou dobu pijete, pravděpodobně víte, že čerstvost kávy má velký vliv na její výslednou chuť. Co ale znamená, že káva je „čerstvá“? A je čerstvá káva opravdu ta nejlepší?

NA ZAČÁTKU VŠEHO JE ZELENÁ KÁVA

Kávová zrna pocházejí z ovoce. Jejich proces zpracování je však mnohem zdlouhavější a namáhavější než u ostatního ovoce, které dá konzumovat syrové. Zatímco jablko se dá ihned po utrhnutí ze stromu zkonzumovat, káva musí být zpracována, upražena a pomleta, abychom si ji mohli vychutnat v naší oblíbené podobě.

 

Stejně jako u každé potraviny, tak i u kávy čerstvost výrazně ovlivňuje chuť. Kávová zrna jsou semena třešní a tak jako u každého ovoce, čerstvé chutnají lépe než staré.

 

Po sklizni je doba skladování zelených kávových zrn asi rok. Zelená káva musí být dobře skladována. Zrna časem ztrácejí obsah vody, což znamená, že postupem času vysychají. Jsou náchylné k vnější vlhkosti, chutím a pachům, které mohou ovlivnit výslednou chuť kávy.

Způsob, jakým je káva sbírána, zpracována, sušena, skladována a dodávána, má obrovský dopad na životnost celého kávového zrna a jeho výslednou chuť.

Zelená káva se suší tak, aby měla vlhkost mezi 9,5 – 10,5%. Tento a další faktory pomáhají nepražené kávě zůstat stabilní a bez negativních účinků, které může způsobit příliš velká vlhkost. V ideálním případě je nejlepší pražit kávu, co nejdříve po jejím sběru. 

ZA JAK DLOUHO OD UPRAŽENÍ SI MŮŽU KÁVU PŘIPRAVIT?

Pražená káva má mnohem kratší trvanlivost než zelená káva. Po pražení by měla být káva zpracována minimálně až po 4 dnech. Kávě, která je pražená na espresso, vůbec neuškodí odpočinout si od upražení až 14 dnů.

Káva totiž musí tzv. degasovat. Během pražení se v kávovém zrnu tvoří různé plyny, včetně oxidu uhličitého, kvůli kterému káva nechutná dobře. Oxid uhličitý ale během několika dní po upražení z kávy zmizí.

Kávu, která nemá na obalu datum pražení, nekupujte.

PROČ SI MUSÍ KÁVA ODPOČINOUT

Proč si musí káva po upražení chvíli odpočinout? Hlavní důvod je umožnit úniku oxidu uhličitého. Čerstvě pražená káva obsahuje velké množství CO2 (12%) a ten musí odejít. Oxid uhličitý z kávy odejde nejvíce během prvních dvou dnů od upražení a do týdne většina. Oxid uhličitý ovlivňuje výslednou chuť kávy, proto se používají obaly s ventilem, aby káva mohla dýchat, ale aby dovnitř nemohl jít vzduch a s ním i oxid uhličitý.

 

Kávu je optimální zpracovat mezi 7. – 21. dnem od pražení. Káva v tomto časovém rozmezí chutná nejlépe. Zkuste to, když si kupujete kávu z pražírny. Na obalu od kávy tak vždy hledejte, kdy byla káva pražená a nikoli datum, kdy je nejlepší ji spotřebovat.

JAK UDRŽET KÁVU ČERSTVOU I DOMA

Kávu doma skladujte na chladném a suchém místě, rozhodně ne přímo na slunci. Pokud máte kávu v původním obalu, který má ventil a ziplock, klidně kávu nechejte v něm. Před uzavřením se pak snažte vypustit všechen vzduch z obalu. 

Existují také vakuové dózy, které zabraňují přístupu nového vzduchu, uvolňování aroma a tím oddalují procesy oxidace kávy a tím její degradaci. Po otevření je nejlepší použít kávu do dvou týdnů, abyste dosáhli nejlepších výsledků. Nenechávejte otevřenou kávu v lednici nebo mrazničce. Káva je velmi porézní a snadno pohlcuje vlhkost a zápach.

DO KDY PRAŽENOU KÁVU SPOTŘEBOVAT

Závěrem se podíváme na jednu z nejčastějších otázek. Do kdy byste měli kávu spotřebovat. Káva podle Mezinárodní asociace výběrové kávy (SCA) je stará již po 6 týdnech od upražení. Pokud vám káva zůstane déle, nemusíte se ovšem bát, že by byla mohla být zkažená. Jestliže však chcete z kávy získat to nejlepší, vypijte ji co nejdříve. To ale snad nebude problém :).

MÁME PRO VÁS UPRAŽENÉ NOVINKY, VYBERTE SI TU NEJLEPŠÍ!

Spokojení zákazníci

99% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 15 druhů káv

Vše pro přípravu kávy

80 značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad 990 Kč
Tagy :
Autor : Tereza Gajdová
Usměvavá holka, která studuje svůj vysněný obor marketingové komunikace na UTB. Ráda se zastaví v čase při pití výběrové kávy s přáteli, cvičí jógu, folklór a ráda rozdává radost kolem sebe
Napsáno: 22.7.2020

O nás

Jsme pražírna výběrové kávy a distributor kávovarů a kávového vybavení. jak pražíme kávu