čtení 5 minut | Blog / Recenze

Mlýnek na filtrovanou kávu ODE od značky Fellow byl mezi baristy a kávomilci jedním z nejočekávanějších produktů. Je opravdu tak skvělý, jak se od něj čekalo? Čím je unikátní a co se u něj naopak nepovedlo? Odpověď vám přináším v této recenzi.

FELLOW BARISTICKÉ KONVICE, DÓZY NA KÁVU A TEĎ I MLÝNEK NA FILTROVANOU KÁVU ODE

Nejprve začněme u samotného Fellow, které za tímto mlýnkem stojí. Jedná se o značku baristických potřeb z USA. Pokud nejste v kávovém světě úplným nováčkem, zajisté vaší pozornosti neušly baristické konvice Fellow, které jsou špičkou mezi baristickými konvicemi. Obzvlášť model EKG, který nabízí funkci dohřívání nebo nastavení teploty.

Známým kouskem jsou rovněž jejich vakuové dózy na kávu, či nástavec Prismo na Aeropress. V nabídce však mají také například pour over set nebo termohrnky. Takže se dá říct, že posledním, co Fellow do příslušenství k přípravě kávy chybělo, byl právě mlýnek.

DESIGN FELLOW ZKRÁTKA UMÍ

Proč si tento mlýnek nespletete s jinými, je rozhodně jeho design. Fellow dbá na minimalistický a elegantní design u všech jejich produktů a ODE není výjimkou. Černý matný mlýnek je složený z podstavce, na jehož přední straně najdeme tlačítko k vypnutí/zapnutí. Na podstavci je umístěna nádoba na mletou kávu, ta na něj skvěle zapadne díky magnetu umístěném na spodní straně nádobky. Na přední straně těla mlýnku je pak velké kolo, které slouží k nastavení hrubosti, ale k tomu se dostaneme podrobněji později. Na vrchu těla je pak násypka, která pojme až 80g kávových zrnek. Mlýnek je celkově zamýšlen jako jednodávkový, takže žádné mletí do zásoby a vždy hezky čerstvá káva.

Detailní pohled na domácí mlýnek Fellow ODE, určený pro přípravu filtrované kávy.
Magnet na podstavci a na spodu nádobky na mletou kávu zajistí, že nádobka v mlýnku perfektně sedí. Ta je navíc praktická například pro odvážení kávy. Uvnitř navíc najdete rysku pro 20g, 40g, 60g a 80g. Zdroj: fellowproducts.com

Ačkoliv se na první podle obrázků nezdá je mlýnek poměrně malý a snadno se vejde na vaši kuchyňskou linku vedle ostatního příslušenství. Měří totiž pouhých 24 cm. Jedná se ale o bytelný kousek, který váží 4,5 kg. Tělo je vyrobeno z kvalitního hliníku, násypka je plastová.

NASTAVENÍ HRUBOSTI MLETÍ NA ODE GRINDER

Na začátek je potřeba zmínit, že se jedná o mlýnek určený pouze pro mletí na filtrovanou kávu, na espresso s ním kávu neumelete v žádném případě. Jak už jsem podotkla dříve, hrubost se nastavuje pomocí kolečka na přední straně. Jedná se o velmi snadné nastavení. Pokud nevíte, jakou hrubost zvolit najdete na spodu víčka násypky menší tahák, který vám ukáže, na jakých hrubostech byste se pro danou přípravu měli pohybovat.

černé víčko násypky mlýnku Fellow ODE s nápovědou k nastavení hrubosti mletí
Tahák, který najdete na spodu víčka násypky vám může pomoci na začátku, jaká konkrétní hrubost vám pro danou přípravu vyhovuje však musíte zjistit sami časem. Zdroj: Erin Agius | unsplash.com

Na výběr máte celkem z 31 hrubostí, což rozhodně není málo. Ve Fellow použili ploché nerezové kameny, které jsou pro elektrický mlýnek skvělou volbou. Při nastavování hrubosti pro Aeropress nebo V60 budete možná muset použít o něco jemnější hrubost, než Fellow doporučuje, protože mezery mezi zuby jsou poměrně široké. To vám však nezabrání v tom namlít si kávu na perfektní šálek filtrované kávy. Tyto menší nedostatky vám však vynahradí svou tichostí a rychlostí, v tom může konkurovat i těm nejlepším domácím mlýnkům.

Na extrakci kávy má vliv také tvrdost vody. Správný obsah minerálů, jako je vápník a hořčík může pomoci při extrakci kávy. Hořčík pomáhá vytvořit ovocnějších a ostřejších chutí. Vápník zvýrazňuje krémové tóny, ale zároveň má větší tendence se usazovat v kámen. Velké množství minerálů však znemožňuje vytvoření šálku s vyváženou chutí. O důvod víc si k ODE pořídit filtrační konvici s hořčíkem.

PROCES MLETÍ A FUNKČNOST ELEKTRICKÉHO MLÝNKU FELLOW ODE

Na závěr se vrhněme na funkčnost mlýnku a celý proces mletí. Před mletím je potřeba si kávu zvážit na baristické váze. Mlýnek totiž nedisponuje žádným nastavení času mletí, to ale není zas taková komplikace. Navíc vám s množstvím použité kávy orientačně může pomoci i již zmíněná ryska v nádobce na mletou kávu.

Zrnka následně nasypete do násypky a pak už pouze stačí stisknout tlačítko na spuštění. ODE má funkci samovypnutí. To funguje na principu, když mlýnek zjistí, že mezi kameny už nejsou zrnka, tak se vypne. Pokud se však nějaké zrnko mezi kameny trochu sekne, může samovypnutí trvat i 15 sekund.

Ještě, než se rozhodnete nádobku na mletou kávu vyndat, hodí se využít klepadlo, které najdete na boku vedle kolečka na nastavení hrubosti. S takovýmto klepátkem se většinou setkáte u velkých profesionálních mlýnků v kavárnách. A k čemu slouží? Pomáhá tomu, abyste z mlýnku dostali zbytky namleté kávy. Problémem klepátka u ODE je však ten, že nefunguje zcela 100% a zbytky kávy vám z mlýnku vypadnou ještě po vyndání nádobky.

černý matný mlýnek na filtrovanou kávu Fellow ODE
Mlýnek ODE jako další podtrhuje důraz na design, který značka Fellow má. Mezi ostatním příslušenstvím této značky vypadá zkrátka skvěle. Zdroj: fellowproducts.com

Co však musím ocenit jsou zábrany v násypce, které zabrání tomu, aby vaše káva skončila všude. Mlýnek navíc mele velmi rychle, a navíc je oproti ostatním mlýnkům také tichý.

I údržba mlýnku je poněkud snadná. Ke kamenům se dostanete jednoduše pomocí odebrání přední strany s kolečkem a stupnicí hrubosti.

Jak často byste měli mlýnek čistit? To a mnoho dalšího jsme pro vás shrnuli v článku o čištění elektrických i ručních mlýnků.

Další drobnost, se kterou ODE trochu bojuje je statika u mleté kávy. Ta je tak v nádobce ,,nalepená‘‘ i na stěnách. Pomoci by vám s tím měl však jednoduchý trik od kávového specialisty Jamese Hoffmana, který radí, abyste před mletím namočili úchopovou část lžičky do vody a zrnka s ní promíchali. Toto malé množství vody pomáhá zmírnit statickou elektřinu.

VYŠŠÍ CENA MLÝNKU FELLOW ODE ZA UNIKÁTNÍ DESIGN

Cena tohoto mlýnku není nejmenší a pohybuje se okolo hranice pod 10 000 Kč. Bez pochyby si zákazník připlácí za unikátní design, protože ODE je jiný než ostatní domácí mlýnky na filtrovanou kávu jako třeba Wilfa Svart nebo Baratza Encore. Na druhou stranu je třeba podotknout, že ODE je vyrobený z kvalitních materiálů.

VYPLATÍ SE NÁKUP DOMÁCÍHO MLÝNKU NA U KÁVU FELLOW ODE

Teď se tedy dostáváme k otázce, zda má smysl si ODE pořídit? Pokud je pro vás důležitý design, jste fandou ostatních produktů Fellow, nemáte extrémně velké nároky na jemné hrubosti mletí pro Aeropress nebo třeba džezvu a hledáte mlýnek především k domácímu překapávacímu kávovaru, Chemexu, či Toddymu, budete s ODE plně spokojeni.

Jestli je pro vás důležitější například cena a nepotrpíte si tak moc na design, tak nejspíš na trhu najdete elektrické mlýnky, které vám nabídnou stejné funkce, ale za méně peněz.

Shrnutí těch nejlepších vlastností a nedostatků mlýnku Fellow ODE.

Rozšiřte svou Fellow rodinku o mlýnek ODE.

Pořiďte si mlýnek na filtrovanou kávu, který vám zrnka umele dřív než řeknete ,,Fellow’’. A co víc? Díky tichému mletí vaši rodinku ráno vzbudí až vůně šálku filtrované kávy a k tomu je na něj zkrátka radost pohledět.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč