Nechutná vaše káva tak dobře jako dřív? Jednou z možností, kde problém koření, může být znečištěný mlýnek na kávu. Hrnky a kávovary nejsou jediné věci, které je třeba vyčistit. Také mlýnky potřebují čas od času pořádně vyčistit. Zasekla se vám někdy v mlýnku káva? I s tím si řekneme, co dělat.
MLÝNEK NA KÁVU – JEHO ČIŠTĚNÍ A PROBLÉMY – OBSAH:
JAKÉ MANUÁLNÍ MLÝNKY NA KÁVU MÁME
Na trhu najdeme tři typy ručních mlýnků podle materiálu kamenů – s keramickými kameny, ocelovými kameny a titanovými kameny. Ty s keramickými kameny se většinou prodávají za nižší cenu, protože keramika je levnější. Ocelové kameny jsou sice dražší, ale také odolnější a investice se vám u nich určitě vyplatí. Ruční mlýnky na kávu s titanovými kameny vyrábí známá značka Timemore, v jejich portfoliu produktů jsou ale i mlýnky s ocelovými kameny.
Většina ručních mlýnků se hodí především na mletí kávy pro alternativní přípravy, najde se, ale i pár výjimek, se kterými namelete kávu i na espresso jako například mlýnky od značky Comandante nebo mlýnek K-PLUS od značky 1ZPRESSO, který nabízí dokonce 90 stupňů pro nastavení hrubosti mletí kávy.
ČIŠTĚNÍ RUČNÍCH MLÝNKŮ NA KÁVU S KERAMICKÝMI I OCELOVÝMI KAMENY
Při mletí kávových zrn se na mlýncích usazují oleje a mikroskopické částice. Obě tyto usazeniny mohou mít negativní vliv na pozdější přípravu kávy, protože zašlé částice a žluklé oleje se usazují na nových kávových zrnech a putují do finálního hrnku kávy.
Jak postupovat u čištění ručního mlýnku na kávu Hario?
Ačkoliv se ruční mlýnky v mnohém liší, jejich údržba je poměrně podobná. Je potřeba jej rozebrat. Všechny části, které rozeberete, vyskládejte nejlépe na bílý ubrousek nebo hadr. Začněte nádobou na mletou kávu. A poté rozšroubujte kameny a ostatní součásti. Vyndejte pérko i středovou tyčku. Zůstat by vám měla jen násypka bez ostatních částí.
CO BUDE K ČIŠTĚNÍ MLÝNKU POTŘEBA
- Ubrousek
- Jemný štěteček
- Mýdlová voda
Nejprve části omeťte štětečkem. Násypku a nádobu na mletou kávu většinou stačí pouze opláchnout vodou. Abyste se zbavili olejů na kamenech, je potřeba použít mýdlovou vodu. Části poté dobře osušte, nebo ještě lépe je nechte po nějakou dobu oschnout na ubrousku. Rozhodně se vyhněte mytí v myčce. Mohlo by se vám stát, že už byste mlýnek znovu nesložili kvůli chybějícím malým součástkám, navíc mytí v myčce je přece jen hrubší. S mlýnkem a obzvlášť s kameny je třeba zacházet jemně.
Když je vše hotovo a součástky jsou suché, přišel čas na sestavení mlýnku. Nejprve znovu zasunete kovovou tyč do horní části mlýnku. Poté zasuňte plastovou podložku a pružinu. Pak zasuňte kameny po tyči do vnější části. Nasaďte nastavovací knoflík na závit tyče a otáčejte jím, dokud se kameny zcela neuzavřou. Teď můžete kameny znovu povolit, spočítat cvaknutí a najít správné nastavení pro váš způsob přípravy kávy.
Všimnete si, že cvaknutí, které váš mlýnek vydává při přepínání nastavení, je lépe slyšitelné a že seřizovací knoflík působí jistěji. To je přesně ten důvod, proč byste měli udržovat mlýnek v čistotě a špičkovém stavu.
Ukázkou vám může být i video s čištěním ručního mlýnku C1 od Timemore.
CO NABÍZÍ ELEKTRICKÉ MLÝNKY NA KÁVU
U elektrických mlýnků na kávu kromě materiálu, ze kterého jsou vyrobeny mlecí kameny, rozlišujeme také mlýnky podle tvaru kamenů, a to na kónické a ploché. U ručních mlýnků na kávu najdeme vždy kónické mlecí kameny, protože se lépe přizpůsobí malé velikosti manuálních mlýnků.
Mlýnky s plochými kameny najdeme mezi elektrickými častěji. Důležitý je ale i průměr mlecích kamenů a taky již zmíněná povrchová úprava. Mlýnky s kónickými mlecími kameny najdeme především mezi těmi, které jsou určené do domácnosti od značek Wilfa a Baratza. Ty fungují na principu drcení kávových zrn při průchodu kameny. Najdete mezi nimi mlýnky pro alternativní přípravy i univerzální, které vám namelou kávu od espressa po French Press.
Ploché kameny většinou zvládnou umlít zhruba 250 kg kávy, poté je třeba je vyměnit. V titanové povrchové úpravě však zvládnou i dvounásobek. Laicky, že je čas na výměnu můžete poznat tak, že při mletí vydává mlýnek hvízdavý zvuk, mletí je pomalé, a i když máte seřízený kávovar, káva chutná spáleně, protože se spálí už v mlýnku.
ČIŠTĚNÍ ELEKTRICKÝCH MLÝNKŮ NA KÁVU
Ať už se jedná o mlýnek určený pro mletí kávy na espresso, filtrovanou kávu nebo univerzální mlýnek, je potřeba se o něj starat, a především ho čistit. Znečištěný elektrický mlýnek vám kromě nedobré kávy může přinést poruchu motoru mlýnku a v horším případě i nevolnost z žluklého oleje, který se v mlýnku může usadit.
Elektrické mlýnky na kávu se mohou zanášet zbytky namleté kávy, které vedou ke špatné chuti kávy. Kávový prach má tendenci najít si cestu do každého zákoutí, škvíry, praskliny a štěrbiny v mlýnku, což časem může vést k poškození součástí, snížení výkonu, nebo dokonce k nefunkčnímu motoru, pokud je nános velký.
Dalším problémem jsou oleje. I když vaše kávová zrna nejsou tmavě pražená a nemají mastný lesk, stále je v nich obsaženo velké množství oleje. Všude, kde se mletá káva dotýká částí mlýnku, se začne hromadit olej, který způsobuje skvrny a lepivost, pokud se nechá usadit, tyto oleje se časem zkazí. To způsobuje nepříjemné chutě ve výsledném šálku kávy.
Elektrický mlýnek můžete čistit ve třech úrovních.
- lehké čištění pouze s hadříkem a štětečkem
- hloubkovější čištění s čistícími tabletami
- hloubkové čištění s vysavačem
LEHKÉ ČIŠTĚNÍ KÁVOVÉHO MLÝNKU
K tomuto čištění vám stačí jen měkký kartáč nebo hadřík. Pouhým otřením viditelných nečistot a olejů kartáčem či hadříkem zmírníte usazování nečistot. Může to být každý den, nebo párkrát do týdne, záleží, jak často mlýnek používáte.
1. Nejprve vytáhněte mlýnek z elektriky.
2. Poté vyjměte násypku, případně horní kryt mlýnku a vše ostatní, co potřebujete k přístupu ke kamenům (nezapomeňte se podívat do návodu k mlýnku, může vám to ušetřit spoustu času).
3. Jakmile tyto části uvolníte, stačí je všechny otřít nebo je očistit měkkým kartáčkem, abyste odstranili veškerý prach a nečistoty.
4. Pokud chcete můžete v této fázi mlýnek složit zpět či pokračovat k hloubkovému čištění.
RYCHLÉ HLOUBKOVĚJŠÍ ČIŠTĚNÍ ELEKTRICKÉHO MLÝNKU
Dalším krokem čištění je použití speciálních tablet v našem případě to budou Cafetto Grind Clean. Tablety mají tvar a velikost kávového zrna, jsou vyrobeny z látek bezpečných pro gastro oblasti a speciálně upraveny tak, aby pomáhaly odstraňovat kávový prach a olejové usazeniny. Použití tablet je naprosto jednoduché, stačí je promlít v mlýnku.
1. Namelte zhruba hrst tablet.
2. Poté ještě mlýnkem, než ho znovu budete používat, promelte několik gramů kávy, která odstraní zbytky tablet.
Skvělým tipem během mletí čistících tablet je měnit hrubost mletí. Začněte na nejvyšší hrubosti mleté, kterou vám mlýnek dovolí. Díky tomu uvolníte i mezi kameny i ty největší částice. Poté pomalu nastavujte mlýnek na jemnější stupně mletí. Tímto způsobem postupně odstraníte nejmenší částice, které uvízly v mlýnku. Příliš rychlý skok na jemné nastavení mletí by mohl případně způsobit další ucpání stroje.
Pro domácí použití vám stačí toho čištění zhruba jednou za dva týdny, v provozu by to mělo být minimálně jedenkrát týdně. Pro dodržení pravidelnosti v provozech doporučuji, vyhradit si jeden den v týdnu, kdy se mlýnek bude tabletami čistit, případně si na to vytvořit rozpis.
Na to, jak čistit elektrický mlýnek na kávu čistícími tabletami, tu pro vás máme i krátké video.
ČISTIT MLÝNEK NA KÁVU RÝŽÍ? TO RADĚJI NE!
Mohli jste se také setkat s tipem čistit mlýnek rýží, který sice může být účinný, ale také nebezpečný. Společnost Baratza dokonce uvádí, že se záruka na jejich mlýnky na kávu nevztahuje na škody způsobené použitím rýže. Ta je totiž často tvrdší než kávová zrna, a tak ve výsledku namáhá mlýnek více než káva, pro kterou je mlýnek určený. Dalším problémem je škrob, který se ze zrn rýže uvolní a může nakonec mlýnek ještě zanést. Takže raději si pořiďte vhodné tablety, které vám zaručí dlouhodobé fungování mlýnku než poslouchat různé babské rady a skončit s nefunkčním mlýnkem.
Raději nasypte po vyčištění do mlýnku ty nejlepší kávová zrnka. Vyberte si z naší aktuální nabídky káv, které pražíme.
NEJHLOUBKOVĚJŠÍ ČIŠTĚNÍ ELEKTRICKÉHO MLÝNKU NA KÁVU
Tohle hloubkové čištění byste měli provádět ideálně jednou za měsíc. Ideálně začněte předchozími kroky, abyste odstranili ty největší nánosy.
- Po odpojení mlýnku ze zásuvky, vyjměte násypku a všechny části potřebné k přístupu k mlecím kamenům a odložte je stranou.
- Pomocí kartáčku nebo dřevěného párátka vyčistěte zuby a šrouby od všech usazenin a prachu. V závislosti na modelu mlýnku můžete také vyjmout horní mlecí kameny z jejich držáku a vyčistit prach z těžko přístupných škvír a štěrbin.
- Po vyčištění horních mlecích kamenů přejděte ke spodním a postup opakujte.
- K odstranění nánosů, zejména v prostoru pro mletí, použijte dřevěný nebo plastový kartáček.
- Teď přichází na řadu ta zábavnější část. Vezmete si vysavač s hadicí a zbývající kousky nečistot vysajete. Dejte si, ale pozor a vyhněte se vysávání v okolí uvolněných šroubů nebo částí mlýnku. Během chvíle bude váš mlýnek téměř jako nový.
- Před opětovným sestavením mlýnku otřete násypku, ve které má káva také tendenci zanechávat oleje, obzvlášť pokud máte mlýnek na slunci.
- Navlhčeným hadříkem vytřete i zásobník na kávu, abyste odstranili veškeré nečistoty. S odolnějšími skvrnami od oleje zde může pomoci velmi jemný čisticí prostředek například mýdlová voda, jen nezapomeňte tyto části před opětovným uvedením do chodu opláchnout a důkladně osušit. Je třeba se vyvarovat přístupu vlhkosti do blízkosti mlýnků a mlecí komory, zejména pokud máte ocelové mlýnky. Nechcete přece, aby se v blízkosti pohyblivých částí nebo motoru objevila rez nebo koroze.
Než se vrátíte k přípravě kávy, doporučuju namlít malé množství kávy (zhruba 10-20 gramů). Při demontáži se může nastavení mlýnku trochu vychýlit. Namletí několika zrn pomůže nastavit vše, jak má být. Dalším důvodem pro promletí trocha kávy je tak trochu paradox, ačkoliv jste teď kávový olej odstranili, v malém množství je v mlýnku potřeba, právě na ochranu před korozí. Nechceme, aby olej žluknul a způsobil, že vaše káva bude chutnat hnusně, ale chceme, aby ho trochu v mlýnku zůstalo a oxidace byla pod kontrolou.
Teď už máte krásně čistý mlýnek a můžete ho zase znovu používat.
JAK NA ZASEKNUTÝ MLÝNEK NA KÁVU
Ať už jste si sotva koupili nový mlýnek na kávu, nebo ho už vesele několik měsíců používáte, ale najednou nemele, zasekávají se v něm zrna nebo máte nějaký jiný problém, není potřeba propadat panice. Při řešení problémů s mlýnkem je třeba mít na paměti několik věcí.
To, že je s mlýnkem problém, neznamená, že je potřeba ho hodit do koše. Jednou z možností, proč vám mlýnek nefunguje, je zanesení kávovou sedlinou. Nikoliv protože je rozbitý.
Úkolem mlýnku je rozmělnit celá kávová zrna na menší částice, které ale mohou uvíznout ve spodních nebo horních keramických či ocelových kamenech a také na dalších těžko přístupných místech v mlýnku. I když tyto částečky zpočátku kávový mlýnek nezničí, časem začnete z mlýnku slyšet drsný vrčivý zvuk. To může znamenat poškozenou součástku nebo dokonce zničený motor. Při zaseknutí mlýnek nedokáže roztočit mlecí kameny a mlít. Časem se mlýncích kromě kávové sedliny nahromadí také oleje z kávových zrn. Pokud máte mlýnek nastavený na velmi jemné mletí je tu o důvod víc, proč se při zanesení může zaseknout. Řešení je pak poměrně jednoduché, mlýnek rozeberte a vyčistěte, rozdíl poznáte ihned.
Další věc, kterou je potřeba mít na mysli, že měnit stupně při mletí je potřeba za chodu, obzvlášť pokud přecházíte na jemnější stupně hrubosti mletí. Pokud byste přešli na jinou hrubost s vypnutým mlýnkem, zrna se vám v mlýnku zaseknou a ač možná časovač poběží, tak vám z mlýnku nic nevyjde. Pak by bylo mlýnek potřeba rozebrat a vyčistit, jinak můžete třeba poškodit motor.
A kávová zrnka sypte do mlýnku ideálně také chodu. Pozitivní vliv to bude mít na to, že budete mlít jen potřebné množství a nebudete si muset kávu pak několikrát převažovat. Navíc to ocení určitě i kávová zrnka, když je budete skladovat místo násypky v uzavíratelném obalu nebo ve vakuové dóze. V provozu zrna nenechávejte v násypce alespoň přes noc. Vysypání kávy z násypky, můžete navíc spojit s každodenní údržbou mlýnku.
Nejčastější dotazy na čištění mlýnků
To se liší podle druhu mlýnků. Ruční mlýnek si zaslouží čistit zhruba každý týden. Záleží, jestli ho používáte denně nebo méně. Pokud se jedná o domácí elektrický mlýnek, kterým nenamelete tolik kávu, jako baristé v provozu, tak hloubkové čištění tabletami Cafetto Grind Clean stačí zhruba jednou za dva týdny. V provozu by to mělo být 1-2 týdně. Lehčí čištění a údržba násypky může být klidně každý den.
Stačit vám bude pouze jemný štěteček či kartáček, navlhčený hadřík a čistící tablety jako například Cafetto Grind Clean.