Co jsou zač chytré mlýnky na kávu? Dneska vám povím o inovacích v technologii pro mletí kávy. S čím se u elektrických kávomlýnků můžete setkat a proč tyhle funkce u svého mlýnku chcete mít taky.
Kde se vzal elektrický mlýnek na kávu?
Na úvod si dáme takové rychlé opáčko z dějin elektrických kávomlýnků. Ty začínáme počítat od roku 1903, kdy firma z Ohio: Hobart Electric Manufacturing Company prodává své motory obchodníkům, kteří je s pomocí zástupců Hobart přiřadí k velkým setrvačníkům ručních mlýnků. První elektrické mlýnky na kávu jsou na světě.
Jde o naprosto základní technologii elektrického mlýnku, jehož mlecí kameny postupně získávají na kvalitě ostří zubů. Doplňuje se odvětrávání a časem se výrobci propracovávají k elektrickým mlýnkům jako známe dnes.
Na téhle časové lince bych vypíchla ještě datum 1920, tedy založení legendární italské Eureky. Aurelio Conti zakladatel Conti Valerio srl. jejíž značku Eureka, respektive ony mlýnky zná celý svět, začal před sto lety s výrobou domácích spotřebičů s důrazem na kvalitní ruční výrobu „Made in Florence“. A to platí i dnes.
Eureka, mlýnky 100% „hand-made in Italy“
Pak tu máme rok 1924, kdy Mahlkönig začíná určovat pravidla ve světě kvalitního mletí kávy. V rychlosti si připomeňme 1954 – Ditting si uvědomil, že mu to líp, než s auty půjde s kávomlýnky. Roku 1981 přišel Anfim do světa espressového mletí. Na to se Ditting s Mahlkönigem domluvili a roku 2000 vzniklo Hemro Group.
Společenství mlýnků: Mahlkönig, Ditting, Anfim
A ať to máme kompletní, tak v novém tisíciletí zavládl v kavárnách mlýnek Mythos. Ten se ukázal už roku 2013 a od té doby přichází stále v nových a vytuněnějších modelech. Tak jak je to u Simonelli group, respektive jejich značky Victoria Arduino zvykem.
Mythos. Úžasné mlýnky jako z mýtů a legend o mletí
Vlastnosti elektrických kávomlýnků
Základ mlýnků:
- násypník kávy se zavíráním
- nastavení hrubosti mletí (krokové, mikrometrické)
- start/stop tlačítko
- držák pro portafilter
Mletí kávy na čas
První chytřejší funkcí přesahující nutné základní vybavení elektrických mlýnků je automatické dávkování kávy. To je dáno dobou mletí, respektive nastavíte, za jak dlouho má mlýnek přestat mlít.
Dobu mletí zadáte obvykle pomocí určeného tlačítka či knoflíku. U mlýnků s displejem je nastavení mlecího času, a tím dávky kávy, naprosto snadné. Přidáváte, či ubíráte sekundy na obrazovce mlýnku.
Mletí kávy na váhu: Grind by Weight
Zajímavějším nastavením dávkování je funkce označovaná jako GbW (Grind by Weight) nebo Gravitech či gravimetrika. Množství namleté kávy je určeno její váhou, nikoli časem mletí.
Měření dávky kávy podle reálné hmotnosti má nesporné výhody nad klasickými mlýnky s časovači. Především jde o rychlejší kalibraci mlýnku, která zároveň šetří i kávový odpad vzniklý dolaďováním správné doby mletí.
Dále to jsou veškeré změny mletí během dne, jako
- úprava hrubosti mletí,
- zahřívání mlýnku,
- množství kávy v násypce.
Každá z těchto věcí přímo ovlivňuje množství namleté kávy. Pokud se mlýnek neřídí výslednou váhou kávy – gravimetrikou, tak se významně mění čas mletí pro stejnou gramáž kávy při výstupu.
DDD? Technologie Disc Distance Detection
Tři „déčka“ znamenají inovativní technologii, která v celém názvu zní Disc Distance Detection. Jde o funkci rozpoznání, kontroly a úpravy opravdové vzdálenosti mlecích kamenů.
Nastavení jemnosti mletí kávy je s touto technologií přesnější. Neměníte stupně mletí, ale reálné rozestavení mlecích kamenů. respektive jejich přiblížení.
Mlýnek na kávu se smartphonem
Appky a aplikace. Kde bychom bez smartphonů s aplikacemi dnes byli? Proto také mlýnky se učí komunikovat ještě efektivněji a příjemněji než pouze v rozhraní svého malého displeje (pokud jej mají). Přes Wifi a svůj chytrý mobil s aplikací Mahlkönig se můžete se svou X54 domluvit na ideálním receptu k přípravě kávy.
Blow Up Systém u kávových mlýnků
Poslední léta se v kávovém světě řešilo retence mlýnků. Tedy to, co vám mlýnek z kávy „sežere“. Aby nedocházelo k hromadění zbytků kávy uvnitř mlecího mechanismu, přicházejí výrobci kávové technologie s nápady, jak retenci kávomlýnků minimalizovat.
Je vícero způsobů různě efektivních v tomto směru vylepšení mlýnků. Jde o kolmé či šikmé postavení mlecích kamenů v kombinaci s manuálním vyklepáním. Ale také využití profouknutí mlecí komory. Tady přišly na scénu násypky s gumovým skládaným nástavcem, tzv. Blow Up Systém. Při stlačení nástavce (jde o mlýnky či násypky typu single dose) dojde k protlačení vzduchu skrze mlýnek a tím pročištění mlecí komory.
Eureka mlýnky s Blow Up systémem
Budoucnost? Duální a vícenásobné mletí
Cesta dalšího vývoje elektrických mlýnků myslí především na konzistentnost v namleté kávě. Proto se stále vytváří dokonalejší materiály a geometrie mlecích kamenů. Ale také se rozvíjí technologie vícenásobného mletí.
Myšlenka je taková, že lepší homogenity v namleté kávě dosáhnete mletím na několik stupňů hrubosti kontinuálně za sebou. Takový mlýnek obsahuje vícero mlecích kamenů, mezi kterými postupně prochází káva. V prvním mletí se semele hrubě, a nakonec jemně podle požadavků na přípravu.
Rádi byste radu? My rádi poradíme!
Stačí nechat na sebe kontakt:
FAQ's k tématu:
Mletí podle váhy, reálná vzdálenost mlecích kamenů, Wifi konektivita s App, nebo automatické rozpoznání typu portafilteru. To je jen začátek seznamu chytrých funkcí dnešních elektrických mlýnků jako je třeba 👉 Eureka Prometheus.
Pokročilé funkce přechází z velkých výhradně profesionálních mlýnků i do domácích podmínek a malých provozů. Ať už se jedná o Blow Up násypky mlýnků typu Mignon od Eureka nebo kávomlýnek s Wifi a mobilní aplikací 👉 Mahlkönig X54.
Co se děje v pražírně? Aktuálně máme tyto výběrové kávy: