Mlýnky Mahlkönig patří k úplné špičce. Proč i vy byste si ho měli do své kavárny pořídit a který model vybrat? Pojeďme se na to podívat.

Mlýnky na kávu Mahlkönig – spojení tradice a inovace

barista a mlýnek mahlkonig
Mlýnky Mahlkönig dělají společníky také baristům na mistrovství světa. Zdroj: World Coffee Events

Výroba mlýnků Mahlkönig probíhá v Německu už téměř sto let, konkrétně od roku 1924. Značka si už od počátků zachovává kvalitu, v čem však nezůstává pozadu jsou technologie.

 

 

Mahlkönig na vývoji nových mlýnků spolupracuje s největšími kávovými odborníky a také přímo s asociací výběrové kávy.

Mlýnky jsou vyráběné ručně, z čeho přesně jsou jejich mlecí kameny je ale tajemstvím firmy, která si navíc kameny patentovala. Mlecí kameny pro Mahlkönig vyrábí firma Hemro. Mahlkönig stojí za vývojem nastavení doby mletí, a tak namletí jen tolik kávy kolik je potřeba.

Mahlkönig jsou mlýnky kávových profesionálů. Navíc v barvě vaší kavárny!
Mahlkönig E65S
Materiál mlecích kamenů: Ocel. Pro přípravu: Espresso. Tvar mlecích kamenů: Ploché. Velikost mlecích kamenů (mm): 65 mm
54 490,0 Kč
Do 2 týdnů u vás
Mahlkönig EK43 černý
Materiál mlecích kamenů: Ocel. Pro přípravu: Espresso, Alternativní metody přípravy, Filtrovanou kávu. Velikost mlecích kamenů (mm): 98 mm
84 690,0 Kč
Do 2 týdnů u vás
Mahlkönig E65S GbW
Materiál mlecích kamenů: Ocel. Pro přípravu: Espresso. Tvar mlecích kamenů: Ploché. Velikost mlecích kamenů (mm): 65 mm
69 900,0 Kč
Skladem ihned
Mahlkönig EK43S černý
Materiál mlecích kamenů: Ocel. Pro přípravu: Espresso, Alternativní metody přípravy, Filtrovanou kávu. Velikost mlecích kamenů (mm): 98 mm
84 690,0 Kč
Do 2 týdnů u vás
Mahlkönig EK43ST bílý
Materiál mlecích kamenů: Ocel. Pro přípravu: Filtrovanou kávu, Espresso, Alternativní metody přípravy. Tvar mlecích kamenů: Ploché. Velikost mlecích kamenů (mm): 98 mm
88 900,0 Kč
Do 2 týdnů u vás
Mahlkönig Guatemala
Materiál mlecích kamenů: Ocel. Pro přípravu: Espresso, Alternativní metody přípravy, Filtrovanou kávu. Velikost mlecích kamenů (mm): 71 mm
68 900,0 Kč
Do 2 týdnů u vás
Mahlkönig Guatemala SB
Materiál mlecích kamenů: Ocel. Pro přípravu: Espresso, Alternativní metody přípravy, Filtrovanou kávu. Velikost mlecích kamenů (mm): 71 mm
68 900,0 Kč
Do 2 týdnů u vás

Mlýnek Mahlkönig X54 do domácnosti i menší kavárny

Ačkoliv jsou prakticky všechny mlýnky Mahlkönig určeny do provozu kavárny, najde se tu jedna výjimka. Tím je Mahlkönig X54. Mlýnek je vhodný pro mletí kávy na espresso i filtr. Skvěle poslouží jak v menší kavárně, tak v domácnosti opravdového kávomilce.

Pro mletí kávy přímo do páky disponuje mlýnek držákem na portafilter. Ten ale můžete snadno sundat, aby bylo možné zrnka na filtrovanou kávu mlít do kovové nádoby, která je součástí balení.

Funkce, která potěší především všechny, jež si rádi připravují kávu ráno, je tiché mletí. Ovládání mlýnku je velmi snadné. Nastavení doby mletí probíhá přes LED display, na kterém najdete 4 přednastavené časy mletí a manuální mód.

domácí espresso mlýnek Mahlkonig X54
Zdroj: Kaffemacher

Péče o mlýnek je velmi důležitá. Jak elektrické mlýnky čistit a jak si poradit s jejich zaseknutím? Podívejte se na naše tipy.

Perfektně namleté espresso s Mahlkönig E65S GbW

mahlkoenig E65S
Zdroj obrázku: mahlkoenig.de

Model E65S GbW je taktéž vhodný pro namletí kávy na espresso. Mnohem lépe, než v domácnosti ale jeho potenciál využijete v kavárně či bistru. Mlýnek vychází z modelu E65S a stejně jako ten disponuje 65 mm mlecími kameny.

Tento konkrétní model je ale vylepšen o funkci GbW, tedy Grind-by-Weight. Jedná se o první mlýnek na espresso s touto technologií. Mlýnku byl přidán snímač zatížení s přesností 0,1 gramu, který poskytuje mnohem konzistentnější dávku než mletí podle času.

Další novinkou u tohoto mlýnku je patentovaná funkce Mahlkönig Disc Distance Detection, která umožňuje nastavit jemnost mletí na základě skutečné vzdálenosti mezi mlecími kameny. Díky této funkci tak můžete dosáhnout ještě lepší extrakce.

Mlýnky Mahlkönig najdete také mezi nejlepšími mlýnky za rok 2021. Zjistěte, jaké další mlýnky byly do TOP výběru zařazeny.

Espresso mlýnek E80 Supreme

Nejrychlejší espresso mlýnek ve své kategorii, to je E80 Supremo. Kávu mele rychlostí 6-7 gramů za sekundu. O to, aby se kameny při rychlém mletí nepřehřívaly se starají dva ventilátory pro aktivní chlazení. E80 v názvu značí velikost ocelových kamenů, které mají plochý tvar a průměr 80 mm.

Stejně jako mlýnek E65S GbW je i model E80 vybaven novou technologií Mahlkönig Disc Distance Detection, která umožňuje velmi jemné mletí kávy. Vzdálenost mezi kameny lze nastavit pomocí barevného displeje, který zobrazuje fyzickou vzdálenost s přesností na 0,001 milimetr.

Funkce je spojena také s bezkrokovým mletím, který zajišťuje maximální konzistenci a zabraňuje tomu, aby se mlýnek při přenastavování hrubosti zasekl.

Příprava espressa s E80 Supreme je jedna radost. Během mletí vám navíc display ukazuje množství namleté kávy a páku v držáku sám detekuje. Zdroj: Espressoninja

Jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy kamenů? V čem se liší ocelové a keramické mlecí kameny? To vše, jsme shrnuli v našem článku o mlecích kamenech.

Hvězdný mlýnek Mahlkönig EK43

robustní mlýnek na kávu mahlkönig EK43
Zdroj obrázku: mahlkoenig.de

EK43 je mezi baristy na celém světě uznávaný pojem. Tyto mlýnky najdete prakticky ve všech větších kavárnách a provozech. Čím si EK43 takovou slávu zasloužil?

  • Disponuje masivní sadou plochých mlecích kamenů z lité oceli o průměru 98 mm
  • Vertikálně zarovnané kameny
  • Bezkrokové nastavení hrubosti mletí
  • Mletí až 25 g/sekundu
  • Násypka až na 1,5 kg kávy

Mlýnek má velmi širokou stupnici hrubostí od espressa až po cold brew. Využívaný je však především pro přípravu filtrované kávy. Pro espresso mu totiž chybí dávkování a je potřeba si zrnka odvažovat.

Díky velké kapacitě můžete mlýnek využít i k namletí celého balíčku kávy. Zrnka je však nejlepší mlít přímo před přípravou, někteří vaši zákazníci ale tuto funkci nejspíš pro namletí kávy na doma ocení.

Proč tak velké mlecí kameny? Čím větší je tím se kameny méně zahřívají, což je dobře obzvlášť při velkém zatížení.

Vylepšený mladší brácha Mahlkönig EK43S

Na konec ještě jeden tip. Zamilovali jste se do legendárního Mahlkönig EK43, ale chcete být za barem (mlýnkem) v kavárně aspoň trochu vidět? Vyberte si tento mlýn ve velikost „esko“, respektive model Mahlkönig EK43S

 

Hlavní a jediný rozdíl, který je u EK43S navíc vidět na první pohled, je zmenšení násypky, a tak snížení celkové výšky. S v názvu znamená short, tedy nižší. Nastavení hrubosti je velmi jednoduché, stačí totiž otočit pouze kolečkem na přední straně.

Nejčastější otázky

Pro mletí kávy doma rozhodně nešlápnete vedle s mlýnkem Mahlkönig X54. Je vhodný jak pro mletí kávy na espresso i filtr. I jeho cena je velmi příznivá.

Verze EK43S je menší. Má menší násypku a je tak menší také na výšku. Došlo také k vylepšení střižné desky.

Byl článek užitečný?

Průměrné hodnocení 0 / 5. Hodnocení: 0

Buďte první kdo ohodnotí..

Pražíme především výběrovou kávu a zajišťujeme služby pro kavárny a firmy.
Doporučujeme pro skvělou kávu
zrnková káva a kapsle
Výběrová káva čerstvě pražená káva a výběrové kapsle
kávovary
Kávovary pákové, automatické a překapávací kávovary
mlýnky na kávu
Mlýnky na kávu ruční a elektrické mlýnky na kávu
Naše služby pro gastro

Spokojení zákazníci

95% spokojených zákazníků

Čerstvá káva

pražíme 10+ druhů káv

Vše pro přípravu kávy

70+ značek kávového vybavení

Doprava zdarma

při objednávce nad tisíc Kč