Abyste udrželi své kávové mlýnky funkční, je potřeba jim věnovat správnou péči. Víte, že je důležité mlecí kameny v mlýnku občas vyměnit? Přečtěte si, proč se to dělá, jak na to a kdy je správný čas na výměnu.
Kdy vyměnit mlecí kameny – OBSAH:
Mlecí kameny
Bez mlýnku kávu nepřipravíte, bez dobrého mlýnku si na kávě nepochutnáte. Mlýnek je prvním krokem k dobré kávě, jeho hlavním úkolem je namletí kávy, tak aby byly všechny částice stejné.
Abychom dosáhli chutného šálku kávy, je potřeba nejen vybírat kávu i mlýnek pečlivě, ale také se důkladně o kávomlýnek starat.
Mlecí kameny a kávová zrna mohou způsobit poškození mlýnků na kávu a díky tomu přestane vaše káva chutnat tak dobře, jako tomu bylo ze začátku.

Jak poznáme, že je čas vyměnit tupé mlecí kameny?
Pokud si kladete tuto otázku, čas na výměnu mlecích kamenů už pravděpodobně nastal.
Výrobci kávových mlýnků sice rádi tvrdí, že jejich břity zvládnou umlít stovky až tisíce kilogramů kávy. Mlecí kameny se však používáním rychle opotřebovávají a jejich výměna bývá nezbytná.
Pokud máte pocit, že kvalita vaší kávy už nějakou dobu klesá, je pravděpodobně potřeba mlecí kameny vyměnit. Nerovnoměrné mletí kávy tupým mlýnkem vede k nevyvážené kávě, která moc dobře chutnat nebude.
Výměnou mlecích kamenů bude vaše káva mnohem chutnější a vy si užijete svůj šálek zase o něco více, zaznamenáte zvýšení chuti a vyváženosti vaší kávy.
Nahraďte své obroušené mlecí kameny novými
Mlecí kameny z hlediska tvaru
Mlýnky se dělí podle tvarování mlecího systému a způsobu, jakým kávová zrna zpracovávají, na mlýnky s plochými mlecími kameny a mlýnky s kónickými mlecími kameny.
Ploché mlecí kameny
Ploché mlecí kameny mají tři typy řezných ploch. První dojde k rozdrcení zrn, poté k namletí velkých částic kávy a na konec se částečky kávy “nařežou” na požadovanou velikost.
- melou kávu rovnoměrněji, takže se lépe uvolňuje její aroma
- nižší produkce mleté kávy
- pomalejší mletí
- nižší životnost – umelou přibližně 350 kg kávy
Kónické mlecí kameny
Oproti plochým mlecím kamenům zpracovávají zrna drcením a ne řezáním. Spodní mlecí kámen se otáčí a zrna jsou poslána k řadě zubů, které zrna nadrtí na požadovanou hrubost.
- nižší otáčky k rozemletí zrn
- tolerantnější nastavení hrubosti
- pomalejší opotřebování
- životnost stačí k namletí až 750 kg kávy
- vytvářejí o něco méně rovnoměrné mletí
Mlecí kameny z hlediska velikosti
Mlecí kameny můžeme rozlišovat i podle velikosti či materiálu, z jakého byly vyrobeny. Velikost mlecích kamenů záleží na typu mlýnku.
Menší mlecí kameny jsou časté v malých a levnějších typech mlýnků, které jsou vhodné na domácí používání.
Větší mlecí kameny zvládnou vyšší zátěž provozu bez negativních vlivů na mletí a kávu uvnitř mlýnku.
Mlýnky na dobrou kávu
Životnost mlecích kamenů
Určité opotřebení v průběhu času je zcela běžné. Nic nevydrží věčně. Máme však několik způsobů, jak předejít rychlému opotřebení mlecích kamenů
Jak prodloužit životnost mlecích kamenů?
- Nemelte předměty, které nejsou z kávy. Kávomlýnek je určený jen a jen na mletí kávy. Dávejte pozor na nepražená kávová zrna a drobné kamínky a nevyužívejte jej na mletí jiných potravin, které by s vaším mlýnkem mohli udělat neplechu.
- Používejte mlýnek na stojato. Rychlou cestou ke zničeným mlecím kamenům je i mletí kávy pod úhlem, které vytváří tlak na mlecí hřídel, což způsobuje nerovnoměrné opotřebení mlecích hrotů.
- Starejte se o mlecí kameny a udržujte je v čistotě. Občas je vyčistěte, aby se nepřichytávaly mikrousazeniny, které by způsobily špatné výsledky


Víme, jak snadné je odkládat výměnu mlecích kamenů v kávomlýnku. Ale pokud přijde jejich čas, neodkládejte výměnu. Výslednou kávu s novými mlecími kameny si zkrátka zamilujete.
Otázky k mlecím kamenům
Častým používáním dochází k opotřebení 👉 kávomlýnků a chuť kávy klesá na své hodnotě. Proto je důležité udržovat mlecí kameny v dobré kondici, aby naše káva chutnala vždy skvěle.
Doba výměny 👉 mlecích kamenů se liší podle modelů mlýnků. Až pocítíte, že kvalita vaší kávy klesá, mělo by to být znamení, že kameny potřebují vyměnit.